Dİz problemlerİ ve bİsİklet

Gültekin R. Demirkaya

Forum Demirbaşı
Tepki
275
Bisiklet
Kron
Selamlar...eylÜl 2003 yilinda Ön Çapraz baĞi ve menİskÜs amelİyati oldum. Belkİ de sİzlerden bİrİ de olmuŞtur ama benİm durumum bİraz daha aĞirdi. ÇÜnkÜ menİskÜs yirtiĞi bÜyÜk olduĞundan artrostkopİ deĞİl de aÇik amelİyat yapildi. Yanİ menİskÜs dİkİldİ. YaklaŞik 1-1,5 ay sonra bronşite baĞli dİzİmde oluŞan enfeksİyon nedenİyle hastanede 2 ay yatmak zorunda kaldim bu sÜrede dİzİm daha da İnceldİ ve tekrar bİr amelİyat daha oldum. Dİzİmİn İÇİnde cİddİ doku kaybi yaŞandi. Kisacasi 4 ay sonra yere yenİ yenİ basmaya baŞladim. Kendİm tez canli olduĞumdan hemen spora egzersİze baŞladim. Ama bİr tÜrlÜ İstedİĞİm gİbİ olmuyordu ÇÜnkÜ koŞmam sikitliydi. Hazİran 2004 yilinda tesadÜfİ ÖnÜme gelen bİsİklete bİndİĞİmde dİzİm yerİnden Çikacak gİbİ oldu ama birakmadim. 10 dakİka sonra dİzİmİn İÇİnde deĞİl ama bacaĞimin bÜtÜnÜnÜ kas aĞrisi doldurdu. Doktorumu aradiĞimda olabİleceĞİnİ yapabİleceĞİmİ ama dİzİn İÇerİsİnden gelen aĞrida kesİnlİkle kesmem gerektİĞİnİ sÖyledİ. Tabİ ben o dedİ dİye gİdİp bİsİklet aldim. 2 ay sonra siki bİr Şekİlde koŞmaya baŞladim. Kisacasi bİsİklet benİm fİzyoterapİstİm oldu. Ama bİr sÜredİr sikintili dİzİm deĞİl de dİĞer saĞlam dİzİmde sorun var gİbİ...sanirim zorlanmaya baĞli sizilar olmaya baŞladi...bazen bİr tarafi dÜzeltelİm derken kendİmİze dİkkat etmemİz gerektİĞİnİ unutabİlİyoruz. Kendİmİzİ zorlamadan bÜyÜk aŞkimizi yaŞamaya devam...

Scudo

r.ezk

Forum Bağımlısı
Tepki
494
Bisiklet
Cube
benimde sağ dizde zorlamaya bağlı ağrı gerçi soldada var bir nebze başladı..
c.tesi yaptığım 40km sonrası başladı, dönüşte yokuşta,
gerçi acemiliğinde verdiği hatalar yaptım muhtemelen ağır viteste zorlama, yüksek sele gibi..
merdivende arabaya inbin yaparken ani ters hareketlerde diz kapağının alt kısmı sızlıyor
zaten doktorda fırça attı:) şuan kas gevşetici ve thermove diye bir krem kullanıyorum..

umarım basit bir zorlamadır sorun çıkmasında da korkmuyor değilim..
tavsiyesi olan varmı butarz bir durum başına gelmiş..

Ercan Gök

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Sedona
Benim de sağ dizim ağırlık çalışırken oldu. Aylardır ağrı var. En sonunda doktora gittim. Doktro sürekli buz koy ve iki egzersiz verdi onları çalış dedi. biziklete de bacağını güçlendirmek için değilde, zevk için binebilirsin dedi. İki haftadır yapıyorum, çok iyi geldi.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
1976 yılında bisiklete başladım ,bir çok bisiklet aldım ve ikinci elden bıraktım.tüm yaşantım boyunca ciddi düşme asla olmadı desem doğrudur ,sadece 2012 haziran ayında basamaklardan düştüm köprücük kırıldı ,sağ omzumda karbonu korumak için hamle yaptım ama kemiği kırdım ,şimdi kemik eskisinden daha sağlam oldu diyebilirim ,çünki kemik suyu 1 yıldır içiyorum ve içmeye devam edeceğim ,asla rampalarda yükleme yapmadım sistemli çalıştım ,ilk önce 60 km de tempo yaptım kısa mesafe yüksek tempo ,ve performans iyi duruma gelince 80 km ye çıktık kısa mola anlyışı ve tempolar devam etti 5 yıl 4 aydır antremanlardayım bu 5 yıl dört ay bi fiil hafta içi 3 gün antreman demek 80-100 arası ve hafta sonu 180-200 ler ...
form tutmak için hafta içi çalışmak lazım erken yatıp kalkma önemli tabi beslenme ,,,burada bi arkadaş benim az beslendiğimi söyledi ama ben pekte az beslenmedim sayılır ,beslenme şeklinin rahatsızlıklara sebebiyet verdiğini biliyorum kısa zamanda göstermese bile uzun zamanda bi araz olabilirmi ona bakacağız ,ama şu aralar dikkat ediyorum beslenmeye ,katkılı maddeler yok feetfood yok şeker ise kontrol altında tuz katı yağlar una dikkat durumu...evet diz problemi yaşamadım desem doğru olur

Özgür Türker

Daimi Üye
Tepki
236
Bisiklet
Bianchi
Şahsi tecrübem şu:

Eğer seleyi çok yüksek ayarlarsanız, pedala basarken; pedal alt ölü noktadayken diz ve çevresine çok yük biner. Bu şu demek, bacağınız düzleştikçe bu kuvveti diz ve çevresi diğer kaslardan devir alır.

Kesinlikle seleyi alçaltın ki dize ve çevresine gelen yük azalsın.

Profesyonel yarışçı bisikletlilerin veya hayatı boyunca uzun yıllar düzenli bisiklete binenlerin diz ve çevresinde kasları yeterli olduğundan kolayca sakatlanmazlar. Sele yükseldikçe sürüş verimi artar ama biz amatörlerin de dizini hemen sakatlar.

Bizler amatör olarak, seleyi çok yüksek olarak kesinlikle ayarlamamalıyız.