Diz Kapağı Kıkırdak Zedelenmesi! (Dizden gelen çıtırdama - kütürdeme sesleri)

Tepki
45
Bisiklet
Kron
İyi günler arkadaşlar. Diz kapağımdan gelen çıtırtı sesleri var. Mesela bacağımı oturur pozisyonda ileri geri açtığımda katır kutur sesler geliyor. Doktor egzersiz vermişti fakat çok ihmale geldi çalıştığımdan dolayı vs.. Bu sorunu çekipte, sonradan atlatan var mı? Bisiklet binemiyorum mesela çok ağrıyor ilerleyen zamanlarda. Tekrar doktora gideceğim ne durumda diye. Kıkırdak zedelenmesi diye geçiyor. Bu sorunu yaşayan var mı? Allah korusun ilerisi protezlikmiş.. Daha yaşım 20

Mesela merdiven çıkarken zorlanıyor 4,5 km yürüdükten sonra da ağrıyor. Ayrıca mesela otobüse binerken basamakta sağ bacağa güç uyguladığımda zorlanıyor. Ağrıyor.

• Beğen
Tepkiler: Metin_S
Scudo

Muhammed Durgut

Aktif Üye
Tepki
90
Benim sol diz kapağımın iç kısmında ağrım vardı zorlayınca diz kapağımın içi boşlukta kalıyor gibi oluyordu, söylediğiniz gibi oturup kalkınca kıt kıt ses geliyordu zıplayamıyordum koşunca birden ağrıyordu veya ayağımın topuk kısmı ile bir yere etki uyguladığımda diz kapağımda ağrı oluyordu, ne kadar dinlensem vs geçmedi bende kendi haline bıraktım 1 yıl gibi bir süre sonra geçti.

Çözüm olarak bir önerim yok çok bilgim yok zaman her şeyin ilacı diyorum siz yine doktora bir görünün.

• Beğen
Tepkiler: Emrah Demirci
Tepki
45
Bisiklet
Kron
Çok teşekkürler yorum için. Kesinlikle gideceğim doktora randevu aldım. Baltalimanı hastanesindeki doktorlar bu işte daha iyi fakat randevu alamıyorum hep dolu. Kemik üzerine bir hastane, eklem vs. Adamlara bu vakalar çok sık rastlandığı için ve özellikle de spor yaralanmalarıyla içli dışlı oldukları için bu konulara hakimler. Normal ortopedi doktoruna gideceğim röntgen ve MR çektirip en kısa sürede oraya randevu almaya çalışacağım. Şansıma deneyim dedim randevu alınıyor fakat önceki randevunuzu iptal etmeniz gerekmektedir şeklinde uyarı veriyor. Neyse, iki gün sonraki randevuya gideyim hiç değilse mr, röntgen falan çektirirse doktor işim kolay olur. O hastaneye gittiğimde koşturmam tekrar. İnşallah geçici bir durumdur bildiğim kadarıyla kıkırdağın fazla bir tedavi şansı yok.

Cevat_MD

Forum Bağımlısı
Tepki
1.969
İsim
Cevat Bayhan
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bir hekim olarak ben de fikrimi yazayım.
O bahsettiğiniz tıkırtılar kemiklerden ya da kıkırdaklardan değil, öndeki bağlardan yani tendonlardan gelir. Zaten büyük bir darbe yemediysen kemik ve kıkırdak dokuda bir deformasyon olması için yaşın genç. Yapısal bir sorun bulunmazsa eğer bu bağların elastikiyetini sağlayacak baçak güçlendirici hareketlerle problem çözülecektir. Ortopedi bölümüne sıra bulamıyorsa Fizik Tedavi hekimine de gidebilirsin.
Geçmiş olsun...

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Tepki
7.150
İsim
Abdülkadir Ergin
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Aynı sıkıntıları bende yaşıyorum. 2,5 ay önce araba çarpması sonucu zedelenen sol dizimde aynı şikayetlerim var. Takılma hissi, çıtırtılar, üzerine yüklenince aşırı sızlama ve acı gibi şeyler. Özellikle dizlerimi kırıp oturmaya çalışınca dizim gerilip acıyor. Doktor bana da zamanla geçer diyor ancak ciddi rahatsızlık veriyor. Bende ilerlemesinden ve daha büyük problemlere yol açmasından korkuyorum. Hala bisiklete binmeye çekiniyorum, bu hafta denemeye başlayacağım bakalım ufak ufak. İşin kötüsü sol dizime yüklenmeyeyim diye sağ ayağıma yüklenmekten sağ dizimde sızlamaya, çıtırdamaya başladı.

FFAKO

Üye
Tepki
22
@M.Cevat Bayhan
Kesinlikle doktor beye katılıyorum, benim doktorum da aynısını söylemişti. Ayrıca çok dikkat edin, doğru yerde doğru vites kullanın. Yüksek kadans gitmeye çalışın, düşük kadansta dizlerinizi zorlarsanız daha kötü sonuçlar olabilir

• Beğen
Tepkiler: osmancan71

Bülent Gökmen

Forum Demirbaşı
Tepki
148
Bisiklet
Cannondale
Bu konuyu takip etmem lazım zira aynı sorun sol diz kapağımda var. Sağdaki az ama bazen seslerden ziyade ağrı rahatsız ediyor. Fizik tedavi merkezlerindeki randevu rezilliği aynı diş sırasına dönmeseydi şimdiye giderdim.

Tepki
45
Bisiklet
Kron
Arkadaşlar çok teşekkür ederim. Dr Cevat hocam kafamdaki sorunu silip süpürdünüz. Çünkü düşünüyorum da öyle ağır düşüşüm, darbe yiyişim olmadı gerçekten. Muhakak hatırlardım yani. O zaman ben bulunduğum semtteki fizik tedavi merkezine danışayım. İki gün sonra doktor randevusundan sonra oraya gideyim en iyisi. Rönten falan da götürürüm hiç değilse.

Diğer arkadaşların dediği gibi bisikleti yüksek kadans kullanmak işe yarasa da hastalığın durumu kişiden kişiye değişiyor. Mesela doktor bana uzun turları yasakladı ve abartmamamı söylemişti bisiklete binmeyi. Kendisi de bisiklet kullanıcısı çıktı şansıma. Aneljezik adında bir madde içeren ağrı kesici ve jel verdi fakat gelişme olmadı. Tekrar gideceğim iki gün sonra. Bu arada fizik tedavi merkezinde ne gibi tedavi uygulanıyor arkadaşlar bilen var mı? Çünkü yürüyebiliyorum, evde yapılan egzersizler de var. Bunun dışında ne yapılıyor merak ettim doğrusu. Gelişmeleri buradan yazacağım. Dikkat etmek lazım, gece uyku uyuyamıyorum düşünmekten.

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.943
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Geçen ay fizik tedaviye gitmiştim; 15 gün sürdü. Benim sol kol kasında lif zedelenmesi ve boynumun sol kısmında boyun fıtığı var. Fizik tedavi merkezinde evde yapabileceklerim dışında ek uygulanan sadece elektrik tedavisi oldu. Elektrik almak için yüklü para ödedim. Sonrasında da şöyle ilginç bir durum yaşadım: Fizik tedavi bittikten bir gün sonra PTT'ye e-devlet şifresi almak için gitmiştim. Tahmin edeceğiniz gibi benden önce 70 kişi sıradaydı. Dışarıda biraz yürüyeyim zaman geçer dedim. Neyse bir yokuşu çıktım ve ardından göğsümün sağ üst kısmında sert bir sıkışma yaşadım. Bu aralıklarla 3-4 kez tekrarladı. Geçen yıl kalp ameliyatı olduğum için şifreyi alır almaz hastanenin yolunu tuttum. Neyse durumu anlatınca EKG, akciğer filmi, kan tahlili vb. işlemlerden geçtim. Sonra bakıldı ki olayın kalple uzaktan yakından ilgisi yok. Nadir de olsa fizik tedavi sonrasında kas spazmı da olabiliyormuş, o da bana denk geldi. Ağrı kesici alıp idare ettim.

İlker Eren

Aktif Üye
Tepki
52
Ortopedi uzmanı olarak konuya nacizane yorumumu ekleyeyim.

Diz hareketleri ile ortaya çıkan seslerin bir çok sebebi var. Eklem çevresi yapılardan gelen zararsız seslerden, eklem içi yumuşak doku, bağ, kıkırdak sorunlarına kadar giden geniş bir spektrum. Ağrı ve rahatsızlığa sebep olmayan, tesadüfi sesleri çok kafaya takmamanızı öneririm. Rahatsızlık kaynağı olan sesleri araştırmak gerekir. Kimisi cerrahi dışı yöntemlerle tedavi edilirken, kimisi cerrahi girişim gerektirebilir. Forum şartlarında bundan daha öte yorum yapmak mümkün değil, doğru da değil. Bir ortopedi uzmanına muayene olmakta fayda var.

@Fırat Karamanoğulları

Türkiye'nin kemik hastalıkları hastaneleri eski kemik tüberkülozu zamanında referans merkezi misyonu üstlenmiş olan, bugün diğer ortopedi klinikleri ile aynı işi yapmakta olan hastanelerdir. Normal ortopedi uzmanı, kemik hastalıkları hastanesi ortopedi uzmanı arasında fark yoktur. Bir yanlışı düzelteyim bu vesileyle.

• Beğen
Tepkiler: Burçak Erbil

Orhanalkaya

Forum Bağımlısı
Tepki
172
Bisiklet
Merida
Gecmis olsun ayni sorun bendede badminton sporundan sonra cikti doktora gittim yalniz ortopedi degil spor hekimine gittim sporcu olmamin olanaklarindan yararlanarak bana dedigi tek sey bacak hareketlerini ihmal etmeden yap dedi bu kadar bacak hareketlerini yapin derim ama sorununuz farkli olabilir mutlaka bi mr cektirip doktora spor hekimine gidin direk

Tepki
45
Bisiklet
Kron
@İlker Eren, @Orhan Alkaya, @Bahadır Gürel

Arkadaşlar hepinize teşekkür ederim. Yarın doktora gideceğim şansıma kendisi de bisikletçi çıktı. :) Bacak egzersizleri vardı onları bacağı zorlamadan yapıyorum. Bu sefer röntgen vs. çekilirse belli olur diye düşünüyorum fakat daha önce kıkırdak zedelenmesi teşhisi konulmuştu. İnşallah ilerlememiştir ilerleyen zamanda bu beni korkutuyor. Mesela otobüse binerken basamağı çıkarken veya apartmandaki merdivenleri çıkarken sağ bacak zorlanıyor yük bindiği zaman. Sürekli kafamı kurcalıyor sorun ne diye. Gidip göreceğiz artık, aynı sorunu olan arkadaşlar aman diyim geciktirmeyin.

• Beğen
Tepkiler: Metin_S

FatihC.

Daimi Üye
Tepki
142
Bisiklet
Lapierre
Arkadaşlar son zamanlarda dizlerimde benimde sanki bir takılma gibi bir his ve ses geliyordu, dikkat ettim ve bisiklete bindiğim günden sonra o ses ve takılma hissi olmuyor fakat 3 4 gün bisiklete binmeyeyim durum yeniden ortaya çıkıyor

• Beğen
Tepkiler: Osman D.

BF Okuru

Üye
Tepki
1
Kardeşim sen ne yazdıysan oraya aynı dizde aynı durum söz konusu, bende 20 yaşındayım bu durum artık beni çok rahatsız etmeye başladı dizimi bükmeye korkar oldum çıtırdıyomu kıtlıyomu artık o neyse arada bir olmuyo sonra tekrar başlıyo başka zaman sızladığı oluyo ama çok hafif, bunun ilerlemesinden endişe duyuyorum lütfen bana tek bişey diyin; bu ağrı kesin geçer mi yoksa geçmez mi?

Tepki
45
Bisiklet
Kron
Ben ön fikir almak için açmıştım konuyu sağolsun arkadaşlar yardımcı oldu. Arkadaşlar yazılara bakıpta aa benim sorunum buymuş şeklinde yorumlamayın kendinizce, doktora gidin derim. Öğle vaktine randevu almıştım bugün gidiyorum doktora.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
711
Bisiklet
Colnago
@Abdülsamed AKBULUT

Doktora gidip onun dediklerini yaparsan geçer.

selami atay

Daimi Üye
Tepki
249
Bisiklet
Giant
ayak altına msaj yapın silindir şeklinde bir ağaçtan olsun yivli veya düz isteğine bağlı hergün en az 15 dk ayak altına masaj yapın silindir ağacın üzerinde ayağınızı ileri geri yaparak masaj ilk seferde ayağınızı yere basamıycak gibi olursunuz ama ikincide alışır yapmaya devam edersiniz.olurmu derseniz anlatayım babam yol kenarında yürürken kamyon lastiğinden fırlayan bir taş diz kapağına denk geliyor tabiki topallayor ve yürüyemiyor bir çok doktora alanya ve alanya dışı doktora gidiyor iyileşmedi bir gün evin önünde ayağnı uzatmış otururken bir kişi adres sormak için duruyor ve tabii olrak ne olduğunu soruyor durumu anlatıyor ayak altı msajı tarif ediyor ve bu şekilde babam iyileşiyor bu kişi önce çinde eğitim görmüş sonra almanyada türkiyeye tatile gelmiş. bu masaj sadce ayak için değil diğer organlar içinde geçerli ben mide hastalığımı bu yolla iyileştirdim.bu kişi hastalğını sen söylemeden senin ayak altına bakarak söylüyor bana böbreklerin %20 çalışmıyor demişti tabi mide hastalığımı bilmişti şimdi nerde bilmiyorum belki peder biliyordur.geçmiş olsun

Samet Koç

Forum Bağımlısı
Tepki
516
Benim görüşüm bu seslerin olmasının sebebi bisiklete yanlış binmemizdendir. İlk başlarda bende de vardı sürekli düşük kadan yüksek viteste kullanıyordum. Daha sonra düşük vites yüksek kadansa geçtim ve ilk 1 saat boyunca hiç zorlamadan normalde olması gerekenden daha yüksek kadansta sürdüm. Hiç bir sorun kalmadı.

Tepki
45
Bisiklet
Kron
@Samet Koç

Belki bazı arkadaşların diz ağrısı sebepleri bundan olabilir. Fakat benim sorunum bisiklete binmeden önce de vardı. Muhakkak bir noktada zorlandı, bir şey oldu.

• Beğen
Tepkiler: Kadirhan

BF Okuru

Üye
Tepki
1
arkadaşlar doğru söylüyo bisiklete binerkende yanlışlar oluyo ama artık olan oldu bunun bi çözümünü bulmak gerek. dün gece uzun bi tura çıktık ağrısı hafiflemişti geri başladı demekki bisiklete ara vermek gerekiyo :(