Diz Kapağı Kıkırdak Zedelenmesi! (Dizden gelen çıtırdama - kütürdeme sesleri)

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Fırat Karamanoğulları tarafından paylaşıldı.

 1. Fırat Karamanoğulları

  Fırat Karamanoğulları Kıdemli Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  322
  Beğeniler:
  42
  Şehir:
  Levent
  Bisiklet:
  Kron
  Seviye:
  İyi günler arkadaşlar. Diz kapağımdan gelen çıtırtı sesleri var. Mesela bacağımı oturur pozisyonda ileri geri açtığımda katır kutur sesler geliyor. Doktor egzersiz vermişti fakat çok ihmale geldi çalıştığımdan dolayı vs.. Bu sorunu çekipte, sonradan atlatan var mı? Bisiklet binemiyorum mesela çok ağrıyor ilerleyen zamanlarda. Tekrar doktora gideceğim ne durumda diye. Kıkırdak zedelenmesi diye geçiyor. Bu sorunu yaşayan var mı? Allah korusun ilerisi protezlikmiş.. Daha yaşım 20

  Mesela merdiven çıkarken zorlanıyor 4,5 km yürüdükten sonra da ağrıyor. Ayrıca mesela otobüse binerken basamakta sağ bacağa güç uyguladığımda zorlanıyor. Ağrıyor.
   
 2. Muhammed Durgut

  Muhammed Durgut Aktif Üye

  Kayıt:
  1 Temmuz 2012
  Mesajlar:
  129
  Beğeniler:
  34
  Şehir:
  kayseri
  Seviye:
  Benim sol diz kapağımın iç kısmında ağrım vardı zorlayınca diz kapağımın içi boşlukta kalıyor gibi oluyordu, söylediğiniz gibi oturup kalkınca kıt kıt ses geliyordu zıplayamıyordum koşunca birden ağrıyordu veya ayağımın topuk kısmı ile bir yere etki uyguladığımda diz kapağımda ağrı oluyordu, ne kadar dinlensem vs geçmedi bende kendi haline bıraktım 1 yıl gibi bir süre sonra geçti.

  Çözüm olarak bir önerim yok çok bilgim yok zaman her şeyin ilacı diyorum siz yine doktora bir görünün.
   
  Emrah Demirci bunu beğendi.
 3. #3
  Fırat Karamanoğulları

  Fırat Karamanoğulları Kıdemli Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  322
  Beğeniler:
  42
  Şehir:
  Levent
  Bisiklet:
  Kron
  Seviye:
  Çok teşekkürler yorum için. Kesinlikle gideceğim doktora randevu aldım. Baltalimanı hastanesindeki doktorlar bu işte daha iyi fakat randevu alamıyorum hep dolu. Kemik üzerine bir hastane, eklem vs. Adamlara bu vakalar çok sık rastlandığı için ve özellikle de spor yaralanmalarıyla içli dışlı oldukları için bu konulara hakimler. Normal ortopedi doktoruna gideceğim röntgen ve MR çektirip en kısa sürede oraya randevu almaya çalışacağım. :)
   
 4. #4
  Fırat Karamanoğulları

  Fırat Karamanoğulları Kıdemli Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  322
  Beğeniler:
  42
  Şehir:
  Levent
  Bisiklet:
  Kron
  Seviye:
  Şansıma deneyim dedim randevu alınıyor fakat önceki randevunuzu iptal etmeniz gerekmektedir şeklinde uyarı veriyor. Neyse, iki gün sonraki randevuya gideyim hiç değilse mr, röntgen falan çektirirse doktor işim kolay olur. O hastaneye gittiğimde koşturmam tekrar.. İnşallah geçici bir durumdur bildiğim kadarıyla kıkırdağın fazla bir tedavi şansı yok.
   
 5. Cevat_MD

  Cevat_MD Bisikletkolik

  Yaş:
  51
  Kayıt:
  20 Aralık 2011
  Mesajlar:
  1.096
  Beğeniler:
  5.191
  Şehir:
  LÜLEBURGAZ - ÇORLU
  Adı:
  Cevat Bayhan
  Bisiklet:
  Corratec
  Seviye:
  Bir hekim olarak ben de fikrimi yazayım.
  O bahsettiğiniz tıkırtılar kemiklerden ya da kıkırdaklardan değil, öndeki bağlardan yani tendonlardan gelir. Zaten büyük bir darbe yemediysen kemik ve kıkırdak dokuda bir deformasyon olması için yaşın genç. Yapısal bir sorun bulunmazsa eğer bu bağların elastikiyetini sağlayacak baçak güçlendirici hareketlerle problem çözülecektir. Ortopedi bölümüne sıra bulamıyorsa Fizik Tedavi hekimine de gidebilirsin.
  Geçmiş olsun...
   
 6. tekkir

  tekkir Forum Demirbaşı

  Yaş:
  37
  Kayıt:
  31 Ocak 2012
  Mesajlar:
  486
  Beğeniler:
  467
  Şehir:
  Manisa
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Aynı sıkıntıları bende yaşıyorum. 2,5 ay önce araba çarpması sonucu zedelenen sol dizimde aynı şikayetlerim var. Takılma hissi, çıtırtılar, üzerine yüklenince aşırı sızlama ve acı gibi şeyler. Özellikle dizlerimi kırıp oturmaya çalışınca dizim gerilip acıyor. Doktor bana da zamanla geçer diyor ancak ciddi rahatsızlık veriyor. Bende ilerlemesinden ve daha büyük problemlere yol açmasından korkuyorum. Hala bisiklete binmeye çekiniyorum, bu hafta denemeye başlayacağım bakalım ufak ufak. İşin kötüsü sol dizime yüklenmeyeyim diye sağ ayağıma yüklenmekten sağ dizimde sızlamaya, çıtırdamaya başladı.
   
 7. FFAKO

  FFAKO Üye

  Kayıt:
  6 Nisan 2010
  Mesajlar:
  63
  Beğeniler:
  22
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Kesinlikle doktor beye katılıyorum, benim doktorum da aynısını söylemişti. Ayrıca çok dikkat edin, doğru yerde doğru vites kullanın. Yüksek kadans gitmeye çalışın, düşük kadansta dizlerinizi zorlarsanız daha kötü sonuçlar olabilir
   
 8. Bülent Gökmen

  Bülent Gökmen Forum Demirbaşı

  Yaş:
  43
  Kayıt:
  5 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  452
  Beğeniler:
  121
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Bu konuyu takip etmem lazım zira aynı sorun sol diz kapağımda var. Sağdaki az ama bazen seslerden ziyade ağrı rahatsız ediyor. Fizik tedavi merkezlerindeki randevu rezilliği aynı diş sırasına dönmeseydi şimdiye giderdim.
   
 9. #9
  Fırat Karamanoğulları

  Fırat Karamanoğulları Kıdemli Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  322
  Beğeniler:
  42
  Şehir:
  Levent
  Bisiklet:
  Kron
  Seviye:
  Arkadaşlar çok teşekkür ederim. Dr Cevat hocam kafamdaki sorunu silip süpürdünüz. Çünkü düşünüyorum da öyle ağır düşüşüm, darbe yiyişim olmadı gerçekten. Muhakak hatırlardım yani. O zaman ben bulunduğum semtteki fizik tedavi merkezine danışayım. İki gün sonra doktor randevusundan sonra oraya gideyim en iyisi. Rönten falan da götürürüm hiç değilse.

  Diğer arkadaşların dediği gibi bisikleti yüksek kadans kullanmak işe yarasa da hastalığın durumu kişiden kişiye değişiyor. Mesela doktor bana uzun turları yasakladı ve abartmamamı söylemişti bisiklete binmeyi. Kendisi de bisiklet kullanıcısı çıktı şansıma. Aneljezik adında bir madde içeren ağrı kesici ve jel verdi fakat gelişme olmadı. Tekrar gideceğim iki gün sonra. Bu arada fizik tedavi merkezinde ne gibi tedavi uygulanıyor arkadaşlar bilen var mı? Çünkü yürüyebiliyorum, evde yapılan egzersizler de var. Bunun dışında ne yapılıyor merak ettim doğrusu. Gelişmeleri buradan yazacağım. Dikkat etmek lazım, gece uyku uyuyamıyorum düşünmekten.
   
 10. Bahadır Gürel

  Bahadır Gürel Onursal Üye

  Yaş:
  49
  Kayıt:
  7 Haziran 2011
  Mesajlar:
  2.086
  Beğeniler:
  8.185
  Şehir:
  Maltepe/İstanbul
  Adı:
  Bahadır Gürel
  Bisiklet:
  Geotech
  Seviye:
  Geçen ay fizik tedaviye gitmiştim; 15 gün sürdü. Benim sol kol kasında lif zedelenmesi ve boynumun sol kısmında boyun fıtığı var. Fizik tedavi merkezinde evde yapabileceklerim dışında ek uygulanan sadece elektrik tedavisi oldu. Elektrik almak için yüklü para ödedim :)

  Sonrasında da şöyle ilginç bir durum yaşadım: Fizik tedavi bittikten bir gün sonra PTT'ye e-devlet şifresi almak için gitmiştim. Tahmin edeceğiniz gibi benden önce 70 kişi sıradaydı. Dışarıda biraz yürüyeyim zaman geçer dedim. Neyse bir yokuşu çıktım ve ardından göğsümün sağ üst kısmında sert bir sıkışma yaşadım. Bu aralıklarla 3-4 kez tekrarladı. Geçen yıl kalp ameliyatı olduğum için şifreyi alır almaz hastanenin yolunu tuttum. Neyse durumu anlatınca EKG, akciğer filmi, kan tahlili vb. işlemlerden geçtim. Sonra bakıldı ki olayın kalple uzaktan yakından ilgisi yok. Nadir de olsa fizik tedavi sonrasında kas spazmı da olabiliyormuş, o da bana denk geldi. Ağrı kesici alıp idare ettim.
   
 11. İlker Eren

  İlker Eren Aktif Üye

  Kayıt:
  16 Nisan 2012
  Mesajlar:
  124
  Beğeniler:
  53
  Şehir:
  Erzurum
  Seviye:
  Ortopedi uzmanı olarak konuya nacizane yorumumu ekleyeyim.

  Diz hareketleri ile ortaya çıkan seslerin bir çok sebebi var. Eklem çevresi yapılardan gelen zararsız seslerden, eklem içi yumuşak doku, bağ, kıkırdak sorunlarına kadar giden geniş bir spektrum. Ağrı ve rahatsızlığa sebep olmayan, tesadüfi sesleri çok kafaya takmamanızı öneririm. Rahatsızlık kaynağı olan sesleri araştırmak gerekir. Kimisi cerrahi dışı yöntemlerle tedavi edilirken, kimisi cerrahi girişim gerektirebilir. Forum şartlarında bundan daha öte yorum yapmak mümkün değil, doğru da değil. Bir ortopedi uzmanına muayene olmakta fayda var.

  Türkiye'nin kemik hastalıkları hastaneleri eski kemik tüberkülozu zamanında referans merkezi misyonu üstlenmiş olan, bugün diğer ortopedi klinikleri ile aynı işi yapmakta olan hastanelerdir. Normal ortopedi uzmanı, kemik hastalıkları hastanesi ortopedi uzmanı arasında fark yoktur. Bir yanlışı düzelteyim bu vesileyle.
   
  Burçak Erbil bunu beğendi.
 12. Orhanalkaya

  Orhanalkaya Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  26 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  858
  Beğeniler:
  198
  Şehir:
  İstanbul-İzmir
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  Gecmis olsun ayni sorun bendede badminton sporundan sonra cikti doktora gittim yalniz ortopedi degil spor hekimine gittim sporcu olmamin olanaklarindan yararlanarak bana dedigi tek sey bacak hareketlerini ihmal etmeden yap dedi bu kadar bacak hareketlerini yapin derim ama sorununuz farkli olabilir mutlaka bi mr cektirip doktora spor hekimine gidin direk
   
 13. #13
  Fırat Karamanoğulları

  Fırat Karamanoğulları Kıdemli Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  322
  Beğeniler:
  42
  Şehir:
  Levent
  Bisiklet:
  Kron
  Seviye:
  @İlker Eren, @Orhan Alkaya, @Bahadır Gürel

  Arkadaşlar hepinize teşekkür ederim. Yarın doktora gideceğim şansıma kendisi de bisikletçi çıktı. :) Bacak egzersizleri vardı onları bacağı zorlamadan yapıyorum. Bu sefer röntgen vs. çekilirse belli olur diye düşünüyorum fakat daha önce kıkırdak zedelenmesi teşhisi konulmuştu. İnşallah ilerlememiştir ilerleyen zamanda bu beni korkutuyor. Mesela otobüse binerken basamağı çıkarken veya apartmandaki merdivenleri çıkarken sağ bacak zorlanıyor yük bindiği zaman. Sürekli kafamı kurcalıyor sorun ne diye. Gidip göreceğiz artık, aynı sorunu olan arkadaşlar aman diyim geciktirmeyin.
   
 14. FatihC.

  FatihC. Kıdemli Üye

  Kayıt:
  2 Mart 2013
  Mesajlar:
  209
  Beğeniler:
  137
  Şehir:
  Ankara
  Bisiklet:
  Lapierre
  Seviye:
  Arkadaşlar son zamanlarda dizlerimde benimde sanki bir takılma gibi bir his ve ses geliyordu, dikkat ettim ve bisiklete bindiğim günden sonra o ses ve takılma hissi olmuyor fakat 3 4 gün bisiklete binmeyeyim durum yeniden ortaya çıkıyor
   
  Osman D. bunu beğendi.
 15. Abdülsamed AKBULUT

  Abdülsamed AKBULUT Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  10 Ocak 2013
  Mesajlar:
  611
  Beğeniler:
  329
  Şehir:
  KAYSERİ
  Bisiklet:
  Bianchi
  Seviye:
  Kardeşim sen ne yazdıysan oraya aynı dizde aynı durum söz konusu, bende 20 yaşındayım bu durum artık beni çok rahatsız etmeye başladı dizimi bükmeye korkar oldum çıtırdıyomu kıtlıyomu artık o neyse arada bir olmuyo sonra tekrar başlıyo başka zaman sızladığı oluyo ama çok hafif, bunun ilerlemesinden endişe duyuyorum lütfen bana tek bişey diyin; bu ağrı kesin geçer mi yoksa geçmez mi ?
   
 16. #16
  Fırat Karamanoğulları

  Fırat Karamanoğulları Kıdemli Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  322
  Beğeniler:
  42
  Şehir:
  Levent
  Bisiklet:
  Kron
  Seviye:
  Ben ön fikir almak için açmıştım konuyu sağolsun arkadaşlar yardımcı oldu. Arkadaşlar yazılara bakıpta aa benim sorunum buymuş şeklinde yorumlamayın kendinizce, doktora gidin derim. Öğle vaktine randevu almıştım bugün gidiyorum doktora.
   
 17. muratcolakoglu

  muratcolakoglu Onursal Üye

  Kayıt:
  19 Haziran 2012
  Mesajlar:
  2.869
  Beğeniler:
  530
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Colnago
  Seviye:
  Doktora gidip onun dediklerini yaparsan geçer.
   
 18. selami atay

  selami atay Kıdemli Üye

  Kayıt:
  22 Eylül 2011
  Mesajlar:
  327
  Beğeniler:
  206
  Şehir:
  alanya
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  ayak altına msaj yapın silindir şeklinde bir ağaçtan olsun yivli veya düz isteğine bağlı hergün en az 15 dk ayak altına masaj yapın silindir ağacın üzerinde ayağınızı ileri geri yaparak masaj ilk seferde ayağınızı yere basamıycak gibi olursunuz ama ikincide alışır yapmaya devam edersiniz.olurmu derseniz anlatayım babam yol kenarında yürürken kamyon lastiğinden fırlayan bir taş diz kapağına denk geliyor tabiki topallayor ve yürüyemiyor bir çok doktora alanya ve alanya dışı doktora gidiyor iyileşmedi bir gün evin önünde ayağnı uzatmış otururken bir kişi adres sormak için duruyor ve tabii olrak ne olduğunu soruyor durumu anlatıyor ayak altı msajı tarif ediyor ve bu şekilde babam iyileşiyor bu kişi önce çinde eğitim görmüş sonra almanyada türkiyeye tatile gelmiş. bu masaj sadce ayak için değil diğer organlar içinde geçerli ben mide hastalığımı bu yolla iyileştirdim.bu kişi hastalğını sen söylemeden senin ayak altına bakarak söylüyor bana böbreklerin %20 çalışmıyor demişti tabi mide hastalığımı bilmişti şimdi nerde bilmiyorum belki peder biliyordur.geçmiş olsun
   
 19. Samet Koç

  Samet Koç Bisikletkolik

  Kayıt:
  25 Şubat 2012
  Mesajlar:
  1.078
  Beğeniler:
  498
  Şehir:
  Isparta-Antalya
  Seviye:
  Benim görüşüm bu seslerin olmasının sebebi bisiklete yanlış binmemizdendir. İlk başlarda bende de vardı sürekli düşük kadan yüksek viteste kullanıyordum. Daha sonra düşük vites yüksek kadansa geçtim ve ilk 1 saat boyunca hiç zorlamadan normalde olması gerekenden daha yüksek kadansta sürdüm. Hiç bir sorun kalmadı.
   
 20. #20
  Fırat Karamanoğulları

  Fırat Karamanoğulları Kıdemli Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  322
  Beğeniler:
  42
  Şehir:
  Levent
  Bisiklet:
  Kron
  Seviye:
  Belki bazı arkadaşların diz ağrısı sebepleri bundan olabilir. Fakat benim sorunum bisiklete binmeden önce de vardı. Muhakkak bir noktada zorlandı, bir şey oldu.
   
  Kadirhan bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

upload_2016-10-3_16-47-20.png
Sonbahardayız ve önümüz kış. Bisiklette gelişmek adına bu dönemde ne tür çalışmalar yapabiliriz? Birçok konu var ama bana göre en önemlisi aerobik dayanıklılığa yatırım yapmak. Bu antrenmanları...
IMG_20160426_172219.jpg
Merhaba arkadaşlar , bugun istanbul tıp fakültesinde halk sağlığı dersime girdim. Dersin bir kısmında su depolamak icin kullanilan plastik kaplarin hangi maddeden yapildigini ve bunu nasil...
IMG20160210221513.jpg
vee karşınızda ilk gıda incelemem. pek inceleme diyemem aslında. ürünümüz bu şirin görünümlü şey. şuan size boş gibi gözüküyor olabilir. çünkü boş. içindekileri ben yedim. tadı karışık meyvalı...