Diz ekleminden gelen ses kireçlenme habercisi olabilir

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Emre Kuzu tarafından paylaşıldı.

 1. Emre Kuzu

  Emre Kuzu Yeni Üye

  Yaş:
  26
  Kayıt:
  4 Haziran 2010
  Mesajlar:
  22
  Beğeniler:
  11
  Şehir:
  Afyonkarahisar
  Bisiklet:
  Bianchi
  Seviye:
  Uzmanlar, diz ekleminden gelen seslerin diz hareketleri sırasında özellikle çömelip kalkarken ortaya çıktığını belirtiyor.

  Daha çok çıtırdama şeklinde duyulan bu sesler, büyük oranda diz kapağı kıkırdağının yüzeyinin bozulması ve hareket halinde bu bozuk yüzeyin karşı kemiklere sürtmesinden kaynaklanıyor. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Cengiz Bahadır, “Diz eklemi vücudun en fazla yük taşıyan eklemidir. Bu nedenle diz kıkırdaklarına ve özellikle diz kapağı kıkırdaklarına aşırı yük biner. Bazen menisküs yırtıklarından da ses gelebilir. Bu durumda dizden gelen sesler daha çok ‘kütleme’ şeklindedir. Dizden ses gelmesi özellikle orta yaşlarda (30-45) ortaya çıkarsa erken kireçlenmenin habercisidir. Sesle birlikte ağrı varsa ve bu ağrı özellikle oturup kalkmalarda, diz kırarak yapılan aktivitelerden sonra oluşuyorsa mutlaka araştırılmalı ve bir fizik tedavi uzmanına başvurulmalı.” diyor.

  Kaynak: http://www.zaman.com.tr/aile-saglik...es-kireclenme-habercisi-olabilir_2137367.html
   
 2. Omer Gurleyen

  Omer Gurleyen Yeni Üye

  Kayıt:
  16 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  25
  Beğeniler:
  27
  Şehir:
  Trakya
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Ben de benzer sorun yaşadım .Menuskus yırtığı çıktı.Fizik tedavi verdi doktor,bazı kasları güçlendirmek için hareketler.
  Eskiden basketbol oynuyordum bıraktım ama bisiklete binmekte sorun olmadı,eklemlere yük binmediği için.