Diyafram Nefesi

observer

Forum Bağımlısı
Tepki
581
Bisiklet
Salcano
internette bir çok sitede anlatımı var ama yine de burdan sormak istedim.
1)Diyaframa nasıl alışırız
2)Ne kadar sürede alışırız
3)Nasıl alışırız

bu 3 sorunun cevabı yeter galiba.
ayrıca forumda bulduğum 3 konu
(link)
(link) (10. madde)
(link)

Scudo

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
En iyi diyafram nefesi alma yöntemini Yoga yaparak öğrenirsin.

• Beğen
Tepkiler: observer

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
sol elini gogsune koy sag elini karnina, karnini sisirerek gogsunu sisirmeyerek nefes almaya calis...karnini sisirerek aldigin nefes diyafram nefesi oluyor...bunu bi muddet egzersi gibi yaparak kolayca alistirabilirsin kendini... Diyafram nefesi ayni zamanda kalp ritmini duzenledigi ve bu sayede rahatlattigi icin panik atak ve anksiyete krizlerinde de kullaniliyor...Bir diger yontem de bir koltuga oturup, oturur vaziyette iken ellerini omuzlarindan yukari dogru koltugun bas kismini tutarak nefes almak...

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Heryerde gereksiz yere uzun uzun yazılmış. Kısaca sana yazayım. Sağlıklı nefes almak için:

1- Burundan nefes alınmalı. Eğer alamıyorsan burun deliklerin tıkalıdır. Doktora git ya da akupunktur uygulat.

2- Burundan nefes alıp vermelisin, nefes alırken göbeğini ileri it, verirken içeri çek.

Bu kadar. :)

mavinehir

Daimi Üye
Tepki
96
Diyafram kaslı bir yapısı vardır.Bu yüzden kullandıkça gelişir.Çalışması için teknikler vardır ve bunu daha çok tiyatrocular ve ses sanatçıları bu teknikleri daha iyi bilirler.

• Beğen
Tepkiler: observer

Nefer Seti

Aktif Üye
Tepki
265
İsim
Ömer Çakmak
Bisiklet
Focus
Burundan nefes alma ve vermek için şöyle bir yöntem var . Ağzına bir yudum su alıp yutmadan tutuyorsun , bu şekilde idmana yada sürüş yaparsan eğer zaman ile burundan alıp vermeye alışırsın.

observer

Forum Bağımlısı
Tepki
581
Bisiklet
Salcano
aradığım cevaplar bunlardı teşekkürler :)
burun dan alıp ağızdan verme meselesini zaten yapıyordum ama şu diyaframı bi türlü alışkanlık haline getiremedim yani istemsiz nefes almam diyafram olmuyor bi türlü :D bakalım bi kaç hafta diyafram almaya çalışıyım belki olur

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Konuyu gördükten sonra denedim, diyaframdan nefes almak çok kolay geldi bana. Sanki doğal olanı oymuş gibi.
O sağ elini karnına sol elini göğsüne koy testini yaparken şaşırdım hatta, e zaten öyle, bunu mu yapmamız gerekiyordu diye...

Avantajları neymiş ki, bakalım :D

• Beğen
Tepkiler: Berke ve observer

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
benim diyaframım küçük galiba. diyaframdan az nefes alıyorum. ama göğüsten alınca 4 katı falan nefes alabiliyorum.

edit: nefesimi diyafram ile göğüs arasında yer değiştirebiliyorum :D

Tepki
19
Bisiklet
Bisan
@Gökhan Toros
Diyafram nefesi normalde olması gereken nefes şeklidir. Hatta yeni doğmuş olan bebekler bir müddet diyafram nefesi alırlar. Ancak aradan zaman geçtikçe bizim gibi nefes almaya başlarlar.
Diyafram nefesi sesi daha iyi ve daha uzun kontrol edebilmeyi mümkün kılar. Bu nedenle ünlü müezzinler, sanatçılar ve diğerleri genelde diyafram nefesini kullanır.
Diyafram nefesi bildiğime göre normal nefesten çok çok daha sağlıklı. Bisiklet kullananlara ne kadar faydası olur, orasını bilmiyorum.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Gökhan Toros
Bana da doktorum ogretmisti bu yontemi ucak korkum icin ucakta diyafram nefesi al diye :)

Savaş Uzun

Daimi Üye
Tepki
61
Bisiklet
Focus
Esniyormuşçasına nefes alın, işte yaptığınız şey diyaframdan nefes almaktır. İyice alışmak için sırt üstü yatın karnınıza kitap koyun ve nefes alın. Zaten sırt üstü yattığınızda, genelde diyafram nefesi alıyorsunuzdur. Konservatuar'da böyle çalışırdık... Sporda ne işe yarar inanın o konuda bilgim yok, varsa bilgisi olan yazarsa çok iyi olur...

observer

Forum Bağımlısı
Tepki
581
Bisiklet
Salcano
acaba diyafram nefesi karın kaslarına negatif yönde etki eder mi?

Fırat Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.370
Bisiklet
Focus
bugün bisiklet üzerinde diyafram nefesini denedim, efor harcamazken zaten otomatikman diyaframdan nefes alıyordum ama iş efor harcamaya gelince olay tersine döndü dikkat ettim göğüs kafesim inip kalkıyor, bende zorladım kendimi diyaframdan nefes almaya, karnımı indirip şişirerek nefes aldım, tabi efor harcarken çok daha fazla oksijen gerektiğinden bu işlemi ağızdan yaptım ben burundan alıp vermek çok zor oluyor, sonuç olarak bu şekilde performansımın arttığını hissettim , daha düşük bir nabızla limitlerimi zorlayabildiğimi farkettim, ama yarım saatin sonunda karnımda epeyce bir ağrı oluştu bu sanırım diyafram kasının ağrısı, yani bu kasın da geliştirmeye muhtaç bir kas olduğu ortaya çıktı:cool:

tuna karahan

Daimi Üye
Tepki
252
Bisiklet
Salcano
bisiklet üstünde alışkın değilim. trainer da deniyorum son 3 gündür. 100 kadans ile 30 dk belirlediğim nabız aralığında kalmaya çalışıyorum. 150-160 arası mesela. arada konsantrasyon kaybı oluyor 165 leri buluyorum. nefesi düzelttiğim anda 155 altına iniyorum. yani doğru nefes alıp verme çok çok önemli :)

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Diyafram nefesi,müzik okullarında kazandırılmak istenen ilk becerilerden biridir.Tarifi ve nasıl yapılacağına ilişkin pek çok görsel var,girmeyeyim.Diyafram nefesi,akciğerlerimizin sıklıkla kullanmadığımız alt yarısına gönderdiğimiz basınçlı bir nefestir.Hacim olarak ciğerlerimizin üst bölgesinde biriktirdiğimiz göğüs nefesiyle aynı bile olsa,alt yarıya sıkışan hava,aşağıdaki diyafram dokuya baskı uygulayarak adeta bir yay gibi gerer.Sonrasında,basınçlı ve istendik seslere dönüşmeye hazır bir ses oluşur.

Diyafram nefesinin sporda kullanımına ilişkin her hangi bir araştırma okumadım.Ancak,nefesin efektif kullanımı söz konusu olduğu için,özellikle soluk soluğa kalınıp,yetersiz oksijen nedeniyle "Kesilme" dediğimiz anlarda,kaslara yeterli oksijen taşınmasını sağlayabilmesi açısından önemli olabilir.En azından ben bu şekilde kullanıyorum.Yalnız,hatırlatayım:Nefes alırken sadece karnınızı şişirmeniz diyafram nefesi aldığınız anlamına gelmez.Göğüs nefesi alırken karnınızı şişirebilirsiniz.Burada en belirleyici unsur,diyafram nefesi aldığınızda göğsünüzün şişip kabaramayacağı.Ellerinizi böbreklerinizi kavrayacak gibi belinize koyup,ani ve korku refleksinde olduğu gibi bir nefesi derinlere yolladığınızda,parmaklarınızda o nefesin yarattığı gerilmeyi ve dolgunluğunu hissetmeniz gerekir.