Dişli sürtmesi

Cihan ÜRÜT

Daimi Üye
Tepki
69
Selamlar,

Arka aktarıcıyı en birinci(en büyük) dişliye getirdiğimde aktarıcının dişlisi, rublenin en büyük dişlisine sürtüyor.

Bunu nasıl ayarlayabilirim;?

Scudo

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Arka aktarıcının üzerinde 3 vida bulunuyor.
2 tanesli Low ve High. Yani alt ve üst sınırı ayarlayan vidalar.
3.sü ise, sizin sorununuzun çözümü. Aktarıcıyı yukarı aşağı ayarlamayı sağlıyor.

Kulakçığın hemen yanında, arkada bulunuyor bu vida. Bisikletin önüne doğru bakıyor :)

kuduzk9

Daimi Üye
Tepki
135
bisikleti yeni mi aldın yada zincirimi yeni taktırdın.bahsettiği sorun uzun zincirin sebep olduğu bir sorundur.3, vida en gevsekte bile olsa bu surtunme olmaması lazım o vidayı gerdirmenizi önermem zincir uzama zamanınızı arttırır ser araziye giriyorsanız gerdirin ama hastalık giderilmiş olmayacak.
ÖR:ruble 8 e alın krankı 1 e zincir aktarıcınıza deyiorsa yada yanından dogru aktracının ızasına geliyorsa zinciriniz uzun demektir.

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
(link)
gökhan toros yeterlı acıklama yapmıs yardımcı olmak maksadıyla lınktekı sayfayı ac 2 numaralı vıdadan bahsedıyor.kendı aktarıcının modelıne gore de bakabılırsın.

• Beğen
Tepkiler: sadana
Tepki
71
@ferhat köse

Hocam lafı geçmişken sorayım dedim. verdiğin pdf deki 10 numaralı parça üzerindeki resimde kırmızıyla işaretlediğim yerden zincirin çıktığını gördüm. penseyle kargaburunla filan açığ zinciri yerleştirmeye çalıştım
ve beklenen sonuç; o kanca gibi kısım kırıldı :)
Bu parçanın önemli bi görevi varmıydı diye merak ettim. Bi fikriniz var mı bu konuda ?

http://img574.imageshack.us/img574/7136/aktarc.jpg

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@Selahattin Porsuk

tam emin değilim yanlışım olursa muhakkak birisi düzeltir.öncelikle oradan zincirin durduk yere cıkıyorsa bence zıncır uzunlugunu bır kontrol et.bir daha başına öyle bırsey gelırse kargaburnunla ugrasmak yerıne 3 yada 2 alyan ıle ufak dişliyi söktüğün zaman o bacaklar zaten ıkıye ayrılıyor yani durduk yere kırmışsın.olan olmuş geçmiş olsun diyelim.zincir uzunluguna baktıktan sonra kırdıgın parcanın sistemin çalışmasına engeli yok.koruma maksatlı kullanılmış. korumasız bır sekılde surmeye devam edeceksın.Ama bilimsel başka bir görevi varsa bir arkadaşımız muhakkak ekleme yapacaktır.

Mustafa Acar

Keep going...
Tepki
548
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Kırılan yer siz dağda bayırda sürerken arka attırıcınız pedalınıza göre ileri geri hareket edecekken zinciri o dişli üzerinde tutmaya yarar..çok zararı yok ama bianda zinciriniz boşa çıkabilir..:) arka attırıcınıza zarar verebilir..

çözüm önerisi.. Eğer çıkma bacak bulamayacaksanız. kırılan parçanın altında küçük delik varya.deliklerden karşılıklı çok kalın olmayan bir tel geçirip sıkın zararından çok yararı olur..ama sıkarken orantılı sıknkı bacağı bükmeyin az gergide olsa yeterde artar bile..:)

Tepki
71
Aslında sorunum rubleden kaynaklıydı ruble bozulmuş ben pedalı çevirmediğim zamanda bile pedallar dönüyodu ileri doğru giderken. Bende biraz zorladım tabi pedallar dönmesin diye :D olanlar oldu böylece zincir ordan çıktı.
Bi bakayım orda delik varsa tel filan bağlarım. olmadı kısa ve ince bi akıllı vida sıkayım oraya karşılıklı olun bitsin :d makaranın dönebileceği kadar boşluk bırakırım fazla sıkmam heralde problem olmaz o zaman :D

Teşekkürler.

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@Selahattin Porsuk

akıllı vida sıkma madem elınden böyle şeyler gelıyor o zaman ufak bır matkap ucuyla del ince bir somun cıvata yap civatayıda o parçanın hem ıcınden hem dışından yapki kayma gevşeme olmasın 2 mm lık somun cıvata senin işini görür fazla çıkıntıyıda kesersın.herşeyden önce rubleyı halletmişsindir umarım o şekılde bınılmez bisiklete. o başlıgınıda okumuştum ama arkadaşlar gerekenı yazdı dıye cevap vermemiştim.

Tepki
71
saolsunlar arkadaşlar baya yardımcı oluyolar :) en son rubleyi sökebildim :D.
dediğini yapayım o zaman evde m3 somun vida oalcaktı öyle bişeyler deneyim :D

Cihan ÜRÜT

Daimi Üye
Tepki
69
Dediğiniz ayar vidası ile sorun çözülmedi.
O vida aktarıcının zinciri germe sertliğini ayarlıyor sadece. Aktarıcıyı haraket ettirmiyor.
Başka önerisi olan?
Not: Zincir uzun değil.

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@Cihan ÜRÜT

sana gonderdıgım lınktekı kendı aktarıcım slx ın aynısı ve gıttım sırf sen soyledın dıye yenıden denedım aktarıcıyı hareket ettırmemesı ımkansız cunku dırek aktarıcının ılerı gerı oynamasını saglıyor. sıktıkca aktarıcı uzaklasıyor gevşettıkce yakınlasıyor.senın aktarıcın hangı model ve 9 lu sıstem kullanıyorsan 9 luya uyumlu mu yazarmısın.

Cihan ÜRÜT

Daimi Üye
Tepki
69
aktarıcım 2010 8 li alivio.
dediğiniz ayar vidasını sıktığımda kadro kulağına temas eden vida aktarıcının arkadasındaki metal parçayı hareket ettiriyor sadece. aktarıcının kendisi hareket etmiyor.

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Bahsi geçen sürtme bölgesine ait, vitesi de görebilecek şekilde 1-2 resim alabilir miyiz?

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@Cihan ÜRÜT

alivio yu 9 lu sıstemde kullanmıyorsun degıl mı eger öyleyse buyuk ıhtımal ondandır.degılse kadro kulagına bır bakmanı tavsıye ederım

kuduzk9

Daimi Üye
Tepki
135
rubleniz ve kırankınızın ölçülerini verirmisiniz yada bir kez daha öneriyim.zincirinizinden bir bakla almayı deneyin pisman olmazsınız.