Diskim çok ses çıkartıyor.

Tepki
2
İsim
Ahmet Topakkaya
Bisiklet
Carraro
Arkadaslar merhaba bende Carraro Big 929 var.Yaptigim bi hatadan dolayi bisikletin ön fren hidroligini bosalttim.Yeniden hidrolik bastim ama frene bastigimdaki o gacurtu sesini bi turlu onleyemedim.(Disk cok yaglanmis) yapabilecegim birsey var lutfen yardim edermisiniz?

Scudo

sercansekkin

Daimi Üye
Tepki
171
Bisiklet
Carraro
@Ahmet Topakkaya yakınlarında iyi bir bisiklet tamircisi bul ve bisikletini ona götür :) Hidrolik şakaya gelmez, çok kurcalama 50 lira verecekken 200 lira verme. Benden tavsiye. Kayseri merkezde "iyi bir bisiklet tamircisi" eminim vardır.

Tepki
2
İsim
Ahmet Topakkaya
Bisiklet
Carraro
Disk spreyini denedim ise yaramiyo
2. dediginiz icin diski tamamen cikripmi yapmaliyim yiksa lastikle birliktemi?
(cif li suyun icine yatirip bekletme gibi birseyde duymustum bu konuda bir fikriniz var mi ? Tesekür ederim :)

Xoqo

Forum Bağımlısı
Tepki
443
Bisiklet
Diğer
Eğer balatalar yağı emdiyse işiniz biraz zor. Balataları iyicene ocakta yakıp siyahlaşan kısmını kazıyın. Geri kalan herşeyi balata temizleme spreyi ile temizleyin. Sistemi kurduktan sonra sağlam frenleme yaparak balataları ısıt. Eğer düzelmezse bir çift balata lazım olucak :)

Tepki
2
İsim
Ahmet Topakkaya
Bisiklet
Carraro
@sercansekkin
kardesim iyi bir bisikletcim.var ona goturdum didki cikardi iyice sildi 10 tlde para verdim diskin cok yagli dedi,kullandikca onu yakar dedi ama asagi yukari 300 km yaptim degisen bisey yok.Ayrica 2000 tl lik bisiklete biniyosun bi frene bastiginda butun havan gidiyo :)

@ihsan onur şener ,ama kardesim bisikletcim sorunun diskte oldugunu soyluyo yani diskin yaglandigini soyluyo

Xoqo

Forum Bağımlısı
Tepki
443
Bisiklet
Diğer
@Ahmet Topakkaya Disk yağı emmez temizlendiği zaman temizlenmiştir. Ama balatalar emdiyse eğer zamanla eridiğinde alttaki yağlar tekrar diske bulaşır. Sonuç beklenmedik anda performans düşmesi ve ötmesidir.

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
diski tekerden komple çıkar. bulaşık yıkar gibi yıka diski deterjan ile.
balatalarıda çıkart. onları da yıka. organik ise emmiş olabilir. sıkıntı ozaman büyük metalik balata ise onlarıda yıka bişe olmas

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Kolonyağını al,iki diskide çıkar mangala koy,kolonyayı üstlerine boca et.Çakmağı çak ve bekle.2 Tarafada 2 kez tekrar et.Sonra balataları değiştir.Hala sorun devam ederse bi abdest al

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
@ihsan onur şener en kötü yeni balata ozaman. disk her türlü arındırılır
balatayı da ateşte tutarsa bi süre aslında oda düzelir

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.697
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Ahmet Topakkaya@chnkrmz yapılması gerekeni özetlemiş.

@chnkrmz
@chnkr
@Ahmet Topakkaya sadece disk değil balatalarda yağlı demek ki. Onlarıda yıka. Organikseler düzelmeyebilir yeni balata alırsınız. Diske sıktığınız balata temizleyicisinin yağlı olanları varmış daha önce forumda yazdılar sizinde o şekilde ise o balata spreyi işe yaramaz. Bunları yapınca sorun olmaması lazım. Yağı boşaltırken ki (niye boşaltmak istediniz )her yere bulaştırdıysanız bence bir bilene yaptırın niye böyle bşr bir hata oldu

• Beğen
Tepkiler: Ahmet Topakkaya

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
1. Diski çıkar ocakta yak
2. Olmazsa bisikleti yak
3. Büyük harfle foruma başlık açma

anon

Daimi Üye
Tepki
253
İsim
Emir Taha KENAR
Benim de tağ bulaşmıştı yanlışlıkla rotorlara ve zamanla balata da emdi.

Rotorları ve balataları söktüm rotoru bulaşık yıkar gibi temizledim,balataları da ocakta yaktım ve biraz zımparaladım ince zımparayla...
Arka frende sıkıntı yok ancak ön rotorumun yamuk olduğunu farkettim.Benim de n frenim çok kötü ötüyor ve kilitleyemiyor.

Yani dediklerimi bi yapın daha da geçmiyorsa balata değiştirilebilir ancak geçer diye düşünüyorum :)

• Beğen

AliÇimen

Daimi Üye
Tepki
256
İsim
Ali Çimen
Bisiklet
Salcano
Arkadaşlar balata spreyi her zaman işe yaramayabilir. Çünkü onlar diskin üzerindeki tozu,yağı üzerine alarak yüksek ısıda yanarak yok etmesi için tasarlanmıştır. Hatta çok da yanıcıdır. Volan sensörü çıktığı için emme manifolduna benzin gitmeyen aracın hava filtresi kazanına balata spreyi sıkılarak çalıştığına şahit oldum. Ancak bisikletlerde bu kadar ısı çıkarmak için çok uğraşmak lazım heralde. Bulaşık deterjanıyla yıkamak, balataları ocakta yakmak, üst kısmı inceden zımparalamak işe yarayabilir.

Xoqo

Forum Bağımlısı
Tepki
443
Bisiklet
Diğer
@AliÇimen

Her balata spreyi aynı mantıkta mı bilmiyorum ancak balata spreyleri solvent bazlı çözücü olup pislikleri akıttıktan bir süre sonra uçar. Bu solvent bazlı olduğu içindir. Yanıcı olmasının yegane sebebi de budur. :)

• Beğen