disk ve v-brake aynı anda

Sinto

Forum Bağımlısı
Tepki
2.052
arkadaşlar aklıma delice bir fikir geldi :D belki aranızda daha önceden deneyen olmuştur .

bende disk frenler var ayrıca v-brake takıp araya cantilever dediğimiz resimdeki parçadan kullansam bide güzel bir ayar yapsam ikisi de aynı anda çalışsa ne güzel olur :p bu düşüncenin aklıma gelmesindeki neden disklerimin çok fazla problem çıkarması :( bi problem olursa balataları boşa alırım bir tek v-brake le devam ederim yola :D

işte bahsettiğim parça bu :

(link)

• Beğen
Tepkiler: Turhan Evci
Scudo

Alican

Forum Bağımlısı
Tepki
739
Böyle şeylere gerenk yok...:D:D:D
Mekanik diskin problem çıkartıyorsa toplamda 5o ytl ye iyi bir v fren setin olur...Yada para biriktirip Hidrolik disk alırsın ağrısız sızısız gidersin...

• Beğen
Tepkiler: Uğur Taşdemir

Sinto

Forum Bağımlısı
Tepki
2.052
@Alican

mekanik disk almaktan pişman oldum sanırım ama ilerde kesin hidrolik diske geçicem durum bunu gösteriyor :D :D ama su fikrimi de bi denemek istiyorum :D

Tepki
17
ustad ilginctir ama ben de aynisini dusunmustum, bende hidrolik disk fren var ama masada v fren yeri de var. dedim oyle bir mekanizma yapayim hem disk hem v ayni anda calissin. on freni iptal edip sol freni v ye, sag tarafi da diske baglatmayi dusunmustum, benim frenlerden yan hic sikintim yok ama, sadece neden olmasin icabiydi. :)) sana basarilar.

Sinto

Forum Bağımlısı
Tepki
2.052
@turkeyexpert2000

bir gün metin abide buluşup yaparız :D :D bu olay için 2 ayrı fren koluna gerek yok resmini koyduğum parçadan gerekli sadece

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
:) İlginç bir fikir... Bu yöntemin bir benzeri bisiklete 2 fren takarak değil de, takılı frene bir fren bir de vites kolu bağlayarak yapılıyor. Ne işe yarıyor diyeceksiniz :D O vites kolu (tabi ki en eski, tek saplı modellerden) teli gerdiğinde fren sıkılı kalıyor, yani el freni ;). 3 tekerlekli, hani şu sucuların su taşıdıkları bisikletlerde bu sistemi görebilirsiniz, yaygın olarak kullanılıyor :).

bedo

Forum Bağımlısı
Tepki
332
@sinto

fena fikir değil güzel ama bu sistemi yapmak için baya uğraşırsın istiyorsan dene ama en iyisi al bi lx veya xt v fren yada kesenin ağzını biraz daha aç iyi bir hidrolik disk fren al işte o zaman süper olur

Tugfox

Forum Bağımlısı
Tepki
1.218
@HaliliOzturk

aaa cok iyiymis Halil ya resmen motor freninin bisiklet versiyonu :) uzun rampalarda bas bi miktar v-freni, yetmedigi yerde diskleri kullanirsin iyiymis gercekten

Alican

Forum Bağımlısı
Tepki
739
"Yetmeyen fren" diye birşey yoktur, ayarsız fren vardır...Yad mekanik işe yaramıyordur...Onunda çözümü yukarda yazılı...Garip şeylerle bisikleti ağırlaştırmak ta manasız...

Böyle bir şeyi düşünmekle mühendiste olunmuyor...Orasıda ayrı bir konu...:)

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Alican Tuğberk'in bahsettiği şuydu sanırım; Bayır inişinde freni sık, sıkılı bir şekilde aşağı kadar in :D Yorulma... Ama gerek yok tabi ki ;) O ayrı. Frenini iyi ayarla, doğru pabuç/balata seç gerisi çok da önemli değil :).

Sinto

Forum Bağımlısı
Tepki
2.052
@HaliliOzturk

bence de çok gereksiz bir olay :D aklıma geldi paylaşmak istedim :rolleyes:

Tugfox

Forum Bağımlısı
Tepki
1.218
@HaliliOzturk

Tabiki de ondan bahsettim Halil dogru anlamissin ;) Dedim madem hayal kuruyoruz abartalim:D :D

Tepki
17
biraz daha abartalim millet. eskiden on amortisorlu bisikletler yoktu, bisan bisikletlere kapi arkasi yaylardan takarlardi on masaya. hic o tarz bisiklete binen oldumu eskiden. yada resmi olan varmi. nostalji yapalim ,