disk problemi

orhun1071

Üye
Tepki
0
arkadaşlar bisikletimi alalı 5 ay oldu 3 ay boyunca sorunsuz bir şekilde kullandım süper tutuyodu.. ama son aylarda bisiklet arka kaldırmamaya tutmamaya başladı.. ayrıca diskte ayna gibi oldu .. acaba balatalarmı aşındı??
ayrıca diski zımparalamak için söküp taktığıımda balatanın diski tam sıkmadığıını farkettim.. fren sonuna kadar geliyo balatada telden hareketi alan parçada son haddine geliyor ama hareketli olan balata diske yapışmıyor.. ayrıca hareketsiz olan olan balatada rkadan bir ayar istiyor.. problem ne arkadşlar lütfen yardım edin. sistem tektro LOX..

Scudo

Hüsnü Deniz Kalaycı

Forum Bağımlısı
Tepki
187
İsim
Hüsnü Deniz Kalaycı
Bisiklet
Scott
Balataların bitiyo olabilir biraz daha gider tahminimce yalnızca balataları rotora yaklaştırman lazım.:)

orhun1071

Üye
Tepki
0
yaklaşmıyor ama hareketli olan en fazla yaklaşınca bile tam kilitlemiyor..

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
788
rotorlara yada balatalara yağ bulaşmış olabilir. asetonla veya kolonya ile rotorunu ve balatalarını iyice sizl. balatayı ince bir zımpara ile biraz zımparalar. tak. bir kaç sıkı frenlemeden sonra normale döner. eğer bu olmazsa başkaşeyler öneririz ama ilk önce bunu bi dene ;)

orhun1071

Üye
Tepki
0
denedim balataları asetonla sildim diski silip zımparaladım. ama frene bastığımda tutumuyor. kayıp gidiyo frenleme güc %20nin altında..

ByAtilla

Aktif Üye
Tepki
78
O arka kaliper in orada ucu çıkık bir tel ve kaliper i tutan 2 vida olacak kaliper i kadroya sabitleyen yane .
O tek olan teli söküyorsun ilk olarak ondan sonra kadro ile kaliper i tutan vidaları söküyosun ve kaliper i 2 yanı da diske aynı uzaklıkta olacak şekilde yerleştiriosun .
Ondan sonrada tep ile sıkarak sürtmeyecek kadar yanaştırıosun ve bu şekilde eyer balataların ölmedi ise frenlerin zınba gibi tutuo :D

orhun1071

Üye
Tepki
0
anlamadım kardeş dediğini..resim felan koyabilirmisin?? benim kaliperde tek tel var zaten oda hareketli olan balatayı hareket ettiren tel başka tel yok ..dediğin şeyi anlamak istiyorum ..birazdaha ayrıntılı anlatırmısın?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
788
@orhun1071

kaliperdeki teli biraz daha gerdir. balatalar rotora yaklaşacak frenin tutacak. gerdirirken dikkat et balataların ikisinide yakınlığı eşit olsun ve olabildiğince yaklaştır ama sürtmesin. sürterse biraz gevşelt .

kolay gelsin ;)

orhun1071

Üye
Tepki
0
@gurkankas

benim problemim kaliperin yaklaşmamasıydı zaten ama problemi çözdüm..

şimdi benim kaliperde 140mm den 160mmye adaptör var.. ben temizlemek için kaliperi ve adaptörü ayırdığımda adaptör ile kaliperin ayarını bozmuşum şimdi adaptör kadroya bağlıyken kalipere 3 mm ye kadar bir ayar payı bırakılmıış yani adaptöre bağlanmadan evel 3 mm ye kadar sağa sola oynatabiliryorsun..onu kurcaladım ve 0 bir ayar yaptım .. bastığım yerde kalıyor. hidrolikten felan daha güçlü sürtme sıfır..verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim sizin vediğiniz bilgilerle uğraşırken çözdüm sonuçta teşekkür ederim..