Disk ısınınca fren tutuşu azalıyor mu?

Tepki
9
arkadaşlar böyle bir sorunla karşılaşan oldu mu dik ve uzun inişlerde disk ısınınca tutuş azalıyor mu

Scudo

efeballi

Daimi Üye
Tepki
176
Bisiklet
Scott
Evet. Ama bir anda hiç tutmuyormuş gibi olmuyor, kademe kademe azalıyor. Buna rağmen frenlemeye devam ederseniz "gıııııırç" diye bir ses geliyor. Yani benim organik balatalı hidrolik diskim böyle.
Doğru kullanırsanız en uzun frenleriniz aşırı ısıtmazsınız. Ön ve arka fren sırayla kullanılmalı. Bir de uzun yokuşlardan sonra disklere dokunmayın, elini yakanlar olmuş.

Nail Acun

Forum Demirbaşı
Tepki
900
Bisiklet
Merida
Bu gıııııırç sesi bende de oluyor bazen,normal midir bu sesin çıkması ?

efeballi

Daimi Üye
Tepki
176
Bisiklet
Scott
Bende ısınınca çıkarıyor sadece, fren "beni çok zorlama" diyor. Balatanın fazla ısınıp yapısının değişmesinden kaynaklanıyor.
Sizin fren normal kullanımda da gıcırdıyorsa balataya yağ gelmiş olabilir. Organik balatanız varsa geçmiş olsun.

Samet06

Üye
Tepki
8
Disk ısınınca tutuş tabiki azılır.Aşırı ısındıgında balatalarda camlaşma oluyor ve değişmesi gerekiyor.Uzun inişlerde sürekli frene basarak inmek yanlışdır.Frene basıp basıp bırakın sürtmesin yani sürekli.

• Beğen
Tepkiler: ilkcan çağdaş
Tepki
5
evet arkadaşlar disk ısınınca frenin tutma gücü azalır o sesde ısındığı için geliyor zaten :) çok dert edilecek bir şey değil yani

Cüneyt Y.

Daimi Üye
Tepki
56
@sefa.bayrak aynı şey arabalardada geçerli hatta günümüz teknolojisi ile yok edilmek üzere :) soğutmalı disk fren :)

Artık Yok

Forum Bağımlısı
Tepki
1.463
uzun ve dik bir iniş gerçekleştireceksiniz önce kendinize sonrada frenlerinize güvenmelisiniz ömrünü yitirmek üzere olan balatalara sahipseniz kesme fren olarak tabir edilen doldur boşalt tekniğini kullanmanızı öneririm bitmiş bir balata önce rotora ardından da doğal olarak kaliperlere zarar verecektir sağlıklı sürüşler

Ferhat Öz

Daimi Üye
Tepki
211
Bisiklet
Salcano
Özellikle sıcak hava ve dik arazi inişlerinde benim fren tutuşu azalıyor.Şöyleki, normalde frene bastığımda hemen kavrayan fren kolunu nerdeyse sonuna kadar çekdiğimde anca kavrıyor ama nedenini bilmiyorum.Normal havada canavar gibi :)

Tepki
23
Bas-Çek tekniğinden ziyade Önce Ön frene,ardından ön freni bırakmadan arka frene basıldığında ön fren bırakılmalı.Bu sayede fren devamlılığı sağlanacak,frenler ısınmayacak,bisikletin hızlanması için gerekli zamanı bisiklete vermeyeceksiniz.

aykutseker

Üye
Tepki
2
H.Diskler böle 25 km gibi inişlerde güvenlimidir sürekli iniş ısı nedeniyle tutuş azalırmı

ramazanedis

Daimi Üye
Tepki
56
Bisiklet
Salcano
Disk ısınca genleşiyor ve sertleşiyor papuçun sıkıştırma katsayısı buna bağlı olarak azalıyor ponpalayarak inersen fren daha iyiyi tutar

Tepki
5
@Aykut Şeker

25 km iniş için sıkıntı çıkartamıştı. 1000m den fazla yükseklikten deniz seviyesine 22-23km lik bi yoldan indim tutmama gibi bişey olmadı. ama ankara trt yokuşu inerken sıkıntı çıkartıyor.
ısınan malzemelerde sürtünmede azalma olur. arabalarda baskı balatalarda ısınınca kavramamaya başlar.

aykutseker

Üye
Tepki
2
peki bu ısıyı çözmek için xtr balata veya xt ice teknolojili rotorlar almak sorunu çözermi

ramazanedis

Daimi Üye
Tepki
56
Bisiklet
Salcano
Bence sorunu tamamen çözmez ama çok büyük faydası olur

SerdarCYCoo2Bursa

Jiroskopik Kararlılık
Tepki
3.232
İsim
Serdar
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Pinarello
Bisiklet türü
Yol bisikleti
160 mm ön ve arka fren disklerini, soğutma kanatları olanlarla değiştirmek istiyorum.

images.jpeg

Sadece düzde gitmek ya da yokuş çıkmak değil zaman zaman yokuştan inmek, özellikle de virajlı inişlerde mekanik disk frenlerin disk ve balatalarına binen yükü azaltmak adına pozitif etkisi olacağını düşünüyorum.. Hatta yeni sistemlerde, fren mekanizmasının pasif sabitleri dahi soğutma kanalları ve metalleriyle yapılmaya başlanmış.

shimano-dura-ace-r9200-pinarello-dogma-f-detail-credit-rmo-keizerandreas-dobslaf-01.jpg

• Beğen
Tepkiler: suat akman

Khany

Üye
Tepki
1
İsim
Hakan yiğit
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhaba aranıza yeni katıldım ancak bu konuda bir bilgi paylaşmak istiyorum.
Genel itibariyle frenleme dediğimiz şey hareket enerjisinin ısı enerjisine çevirilerek değiştirilmesi prensibini kullanır. Isınan malzeme ise bazı değişikliklere uğrar.

mesela hidrolik fren icin kullanılan yağın icinde nem bulunuyorsa ki bir süre sonra otomatikman nemlenecektir yağ, fren ile ısınan yağ içindeki nem hava kabarcıkları oluşturarak frenlemeyi olumsuz etkiler.

mekanik sistemlerde ise parçaların genleşmesi fren telinin de genleşmesi gibi sebeplere ek olarak balata yüzeyindeki kimyasal değişimler de surtunme katsayısını düşürerek fren performansını etkileyecektir.

v frenlerde ise ısınma daha az gerçekleşebilir zira disk yüzeyi teker çevresine neredeyse eşittir ve bu soğuma konusunda katkı sağlar ancak fren pabuçları her halükarda ısınarak kimyasal bozulmaya uğrar.

arabalardaki fren sistemleri uzun süreli kullanım altında yüzlerce derece ısıya ulaşabiliyor. Bunun icin doğru Balata tipi ve disk tipi kullanılıyor. Özellikle yarış arabalarında bu önemli bir güvenlik sorunu.

• Beğen
Tepkiler: BF Okuru