Disk Fren Taktırmak Ne Kadar?

Tepki
1
Merhaba arkadaşlar

Arkadaştan ikinci el bir bisiklet aldım.Salcano Hector Siyah Kırmızı bir bisiklet

Arkada disk fren takmak için 2 delik var.Ben arkaya disk fren istiyorum.Ayrıca kolda yani tam takım.Fren kolu,disk,tel...vb

Bu disk frenlerin hangisini önerirsiniz.Bütçem kısıtlı.

Bu frenlerin hidrolik olanları ne kadar,olmayanları ne kadar.Bilgi verirseniz ve alacağım yeri söylerseniz sevinirim.

Scudo

seyyahi

Üye
Tepki
13
Slm oğuzhan
öncelikle disk fren hevesini kırarsam özür dilerim...(yazdıklarım tamamıyla kendi fikrimdir)
Bence disk fren almaya hiç gerek yok hele bide bütçen kısıtlıysa...çünkü disk fren taktırmak ki kaliteli bişeyden bahsediyorum bayağı pahalı mesela hidrolik disk fren setinin en ucuzu sanırım 150 euro... mekanik disk freni taktırmana zaten gerek yok diye düşünüyorum çünkü nerdeyse v frenlerle aynı kalitede tutuyo... bence sen v fren taktırmayı düşün yada şöyle diyeyim v freni değiştirmek daha kolay hani gerçekten v freni sevmez ve diske geçmek istersen v frenleri atabilirsinde ama diski aldıktan sonra pişman olmak kötü olur...zaten sanırım yenisin yeniysen bence v fren le başla piyasayı kontrol et öğren ve para biriktir daha sonrada kaliteli bir disk frene geç...zaten mtb de hafiflik çok önemli helebi de yarışlara gircem diyorsan ...zaten yarışçılarımızın çoğu kaliteli v fren kullanır sebebi çoook daha hafif ve nerdeyse hidrolikle aynı tutmasıdır...benden bu kadar sınırım biraz kafanı karıştırdım ama dur bakalım uzman arkadaşlarımız var bide onları dinleyelim daha sonra karar verirsin ....:)

saygılar seyyahi ibrahim

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
ben bir yarışçı olarak v-fren kullanıyorum fakat şunuda belirtmek isterimki hidrolik sistemlerin performanslarının artıp ağırlıkları azaldıkça yarışçılar için bile cazip olmaya başladılar ayrıca iyi bir v-fren dediğiniz zaman yani hidrolik gibi tutan cinslerden onlarında fiyatları zaten hidrolik disk fren sistemlerinden ucuz değil aklınızda bulunsun...

• Beğen
Tepkiler: Ercan Bayram

superonlayn

Daimi Üye
Tepki
50
illaki disk fren se tektro mekanik disk taktırma,çünkü balataları türkiyede yok:boese157:
ayrıca mekanik diskin normal V frenden hiçbir farkı olmadığına kesinlikle katılmıyorum..:eek:

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
o zaman senin şu farkı olmadığına inandığın mekanik disk frenlerinle benim ayarlayacağım jant ve normal v fren takılı bir bisikletin frenlerini karşılaştıralım bakalım o zaman ne demek istediğimiz anşaılacak m???

Alican

Forum Bağımlısı
Tepki
739
Valla bende seri dışı alüminyum V-fren var...bayağı hafifler...Ayarlarını beş dakikada yapıyorum zaten...
Eminim ki bir sürü mekanik diskten çok daha iyi tutuyor...Ve acayip de memnunum...
Bir ara diske geçeyimmi diye düşündüm ama boş yere ağırlık taşımaya gerek yok diye düşünüyorum...
Tabii sizin gibi ustalar varken benim burada yorum yapmama gerek bile yok...Ama ben yinede deneyimlerimi aktarmak istedim...

Saygılar

johny/TAXI

İLKER TAŞ

SPECİALİZED. S-WORKS M5 HARDTRAİLL ALL......
Tepki
794
İsim
İLKER
Bisiklet
Scott
fark derken şöyle bir fark var sert bir cukura girsen yada biryere carpsan ve sende v fren varsa elin mahkum sırtlarsın bisikletini disk sistemli bir fren sistemi varsa bisikletinde gidebilme şansın var TAMİRCİYE KADAR birde frenlerin su ve camurla fazla yüz göz olmuyor bunlar benim görüşlerim

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
forumu biraz araştırırsanız disk ve v-fren hakkında birçok yazı var...

gabalı

Forum Bağımlısı
Tepki
511
İsim
ertuğrul
Eğer hidrolik değilse disk fren kullanmanın hiçbir getirisi yok Çağrınında dediği gibi düzgün ayarlanmış kaliteli bir v fren mekanik diskten daha ii tutar

Serkan TELYAKAR

Forum Bağımlısı
Tepki
1.492
Açık konuşayım;

Mekanik disk fren ile XTR v-paralel arasında hiçbir fark ben bulamadım.Hatta Xtr v-paralel daha iyi tutuyo bile diyebilirim.Çağrı ve Gabalı bu konuda haklı.
AMA konu hidrolik olunca işler bayağı bir değişiyor buna hiçbir şekilde itiraz edemem.V frende olay paralel olurda balatalarınızda iyi bir balata olursa mekanik diski hiç düşünmeyin derim.LX ve XT paralelinde XTR'den abartı bir farkı yok. Hepsini kullanmış biri olarak bunları söyleyebilirim.

mehmet_svm

Forum Bağımlısı
Tepki
419
Bisiklet
Sedona
Merhaba arkadaslar bende v fren kullanıyorum ve cok memnunum bundan iyisi Şam'da kayısı yinede tercih senin oğuzhan

deutz

Forum Demirbaşı
Tepki
292
iyi ayarlanmamis v frenler rotu bozuyor diye duymustum ancak ne derece dogru bilmiyorum.belkide basit v frenler icin soylenmis bir seydi.bana dogruluk payi var gibi geldiginden yazdim ancak pek bir bilgim yok tabi.

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Hayır iyi ayarlanmamış fren akort ayarını bozar diye bişey yok...kim demiş ise sallamış biraz...Ayrıca LX-XT ve xtr arasındaki tek fark lx ve xt de zamanla fren bacaklarının pivot üstünde boşuk yapıp ileri geri sallanma başlamaları ve zamanla performans kaybı ve ses oluşurken xtr da ise içindeki yaylı mekanizma sayesinde böyle bir boşluk oluşmuyor asla...Ayrıca bu boşluğun oluşmasını engelleme özelliğine sahip diğer bir v-fren ise Avid Ultimate ler....

Abdullah Hakkı

Forum Bağımlısı
Tepki
673
Bisiklet
Diğer
:D:D:D arkadaşlar bilgi için teşekkürler birisini daha vazgeçirdiniz taksam ön disk nasıl olur diye düşünüyodum ama zaten ayıra bilecegim bütçe 50 ytl yi geçmeyecegi için :D:D:D teşekkürler

Abdullah Hakkı

Forum Bağımlısı
Tepki
673
Bisiklet
Diğer
ya bu arada hidrolik V frenler daha iyi dediler o konuda ne dersiniz ve hidrolik v fren fiyatları nedir orta boy bişi

behcetatinc

Forum Bağımlısı
Tepki
1.267
kendi ürünümün linkini verdiğim için aklına yanlış birşey gelmesin, tekrar kullandığım için zaten ilanı geri çektim, sana fikir vermesi açısından,
(link)

Alican

Forum Bağımlısı
Tepki
739
@nefrett

Hidrolik jant freni dediğimiz olayda bir marka var sadece bulabileceğin...Oda Magura Behçet abi linkini vermiş...
Ayrıca forumdan Erkal da bu frenleri kullanıyor...

Orta boyu yok gibi diyebilirim...:rolleyes:
İki modeli var HS11 ile HS33...
HS11 in ayar sorunu var diye duydum...
Ancak HS33 inanılmaz bir alet...
Şöyleki doğru düzgün bir jantın yoksa sıkı bir frenden sonra jantın kola tenekesi gibi yamulabilir...
Yada hadi jantın iyi diyelim, fakat kadronun pivotlarının olduğu yer yeterince rijit değilse, esneme yapabiliyor...Bunuda kendi gözlerimle gördüm...Resmen kadroyu açıyor:eek:

Eaworkz

Forum Bağımlısı
Tepki
1.561
Magura HS33 sahibi olarak Hidrolık v break performansından gercekten memnunun ancak Ali Can(Johny) ın dedigi gibi iyi bir jant gerekır bi oncekı jantım kotu oldugu ıcın bitirmiştim...Frenler cok guclu olduklarından kadroyu yada amortisoru esnetebiliyor gercekten :) (Sahsen bende olabılıyo)

mujdatok

Üye
Tepki
2
Ben trek 4500 kullanıyorum ve v-frenlerimden şikayetçiyim...Kaliteli v-fren derken hangi modeli kastediyosunuz? Fren bacaklarını değiştirmek istersem fren kollarınıda değiştirmeli miyim? Yardımcı olursanız sevinirim... Şimdiden teşekkürler...