Disk Fren Sürtmesi

Nail Acun

Forum Demirbaşı
Tepki
900
Bisiklet
Merida
Arkadaşlar Salcano 243 İnsomnia Sram bisiklet kullanıyorum,yaklaşık 2 aydır kullanıyorum.Frenler Hidrolik disk fren.. Sürekli sürtme yapıyor.. Bir de göbekte de sorun var.. Frenleri söküp tekeri cevirdiğimizde de hemen duruyor teker.. Ne yapmam gerekiyor bilmiyorum.. Frenleri aldığım yere ayarlattırıp geliyorum,sonra tekrar sürtme yapıyor.. Bunun başka bir çaresi yok mudur acaba ? Zaten rötor çok dar bir yerden geçiyor. o iki balata arasındaki meseafeyi uzaklaştırma gibi bir şansımız varmıdır acaba ? Yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar

Scudo

egecay

Daimi Üye
Tepki
151
Benim ön disk frenle balata sürekli sürtüp ses çıkartıyordu çok rahatsız oldum merak ettim acaba bir şey mi var diye sonra şans eseri ön lastik patladı :D jantı çıkarttım yamayı yaptım sonra jantı tekrar taktım ses kesildi :) demekki janttın duruşunda bir sorun varmış.

Nail Acun

Forum Demirbaşı
Tepki
900
Bisiklet
Merida
Ben aldığımdan beri kaç defa söküp taktım, olmadı nedense.

Tepki
3
Duyduğum kadarıyla yeni alınan bisikletlerde bu sorun oluyor. Ben yeni aldığımda Kron XC500 HD sürtme bende de oldu sinir bozucu birde ses çıkarıyordu servise götürdüm güzel bir ayar çekti düzeldi ama tekeri takıp çıkardığımda tekrar sürtme yapıyordu, servisteki usta bunun için bir yöntem gösterdi artık tekeri her söküp taktığımda bunu yapıyorum.

Tekeri yerine düzgünce oturtup bağlantı kelepçesini sıktıktan sonra balataların kadro bağlantı civatalarını gevşetiyoruz biraz boşta olacak şekilde, daha sonra fren kolunu sonuna kadar sıkıp o şekilde tutarak gevşettiğimiz civataları düzgün bir şekilde sıkıyoruz ve tekeri boştayken çevirip kontrol ediyoruz olmadı ise tekrardan uygulayın eğer bu şekilde de sonuç alamıyorsanız balata ayarı yapılması şart..

Cömert

Forum Bağımlısı
Tepki
2.617
Rotor vidaları düşünce veya gevşeyince fren diski yalpalama yapar ve fren kaliperine sürter, tahminimce sizden gelen ses gelmesinin sebebi bu. Astro 242 kullanırken benzeri bir sorun bendede oluşmuştu.Disk rotorlarını tutan vidalar, aliminyum olduğu için zamanla frenleme basıncı altında esniyor ve şekil değiştiriyor.. Hatta öndeki frenden 2 tanesi düşmüştü. Bu vidaları paslanmaz çelik ile olanlarla değiştirdim , Vida dişlilerini loctite 243 vida sabitleyici sıvı ile kaplayıp, yerine montajlayınca, bir sıkıntı kalmadı. Ayrıca lastiği söküp takarken, yerine tam oturtamadığınız durumlardada disk sürtmesi yapar.