Disk fren ses problemi

Tepki
3
Arkadaşlar öncelikle selamlar

mutlaka burada konu ile ilgili tecrübesi olanlar vardır diye yazıp hakkaten yardım istiyorum , arka hidrolik disk fren sesinden 3 bisikletçi gezmeme 2 kere balata değişmesine , temizlenmesine ayarların yeniden yapılmasına kadar her şey yapıldı ama basınca gelen o sesten bir türlü kurtulamadım öyleki 1.200 euro luk bisiketi nerdeyse satıcam ve V fren bisiklet alıcam

burada cok deneyimli kişiler olduğundan fikirlerinize açığım ,şimdiden teşekkürler.

• Beğen
Tepkiler: rcx427
Scudo

Talha Ateş

Forum Bağımlısı
Tepki
605
Bisiklet
Bianchi
Balataların yıpranmasa bile zamanla sertleşlemesi hem ses yapar hemde daha fazla sıkmayı gerektirir. Sesten kastınız fren sesi anladığım kadarı ile..... Balataları değiştirdim yazmışsınız, fakat disk durumu nasıl? Eğer disk üzerinde bir aşınma varsa yani balatanın tuttuğu kısım oyuk halinde ise, çok az oyulur dikkatli bakınca anlaşılır, o zamanda ses yapar.

Birde aklıma gelen, frene dokununca balatalar TAM DÜZ olarak diske yapışmalı, yani çok hafif kenarı veya ucu önce basıyorsa, diske tam yapışamayınca haliyle ses yapar.

Şu an için aklıma gelenler bunlar. Umarım bulursunuz.

Tepki
3
İlginize teşekkürler , diskler yeni bisiklet zaten 3 aylık , en akla geleni sanırım rotor ayarında olsa gerek tam düz basmıyordur belkide ,tanıştığım iyi bir bisikletçinin ifadesine görede o ayarı yapacak birini bulamassın burda dedi !! onun yalancısıyım ama itiraf etmeliyimki şimdi bisiklet alacak olsam V frenden şaşmazdım ....

oekizler

Üye
Tepki
35
Genelde asiri sesin nedeni pistonun (balatalarin) rotora tam paralel sekilde olmamasi.
En sik karsilasilan durum ise bisiklet kadrosunun disk fren monte edilen yuzeyindeki boya artigi. Hala gunumuzde oldukca pahali bisiklet kadrolari boya safhasindan sonra bu tip bolgelerdeki boya fazlaligini temizlenmeden satiliyor.
Bu durumda kadronun ozel bir aletle boya artiginin kazinmasi gerekiyor. Ingilizce de "Frama Facing Tool" diye ararsaniz mutlaka karsiniza cikacaktir.

Tabi bu ozel aleti bulamama durumunda, bisikletcilerde olan 0,5 yada 0,25 mm lik metal contalari kadro ile fren adaptoru arasina koyarak bu durumu halletmekte mumkun.

• Beğen
Tepkiler: tolga önal
Tepki
2
Bisiklet
Sedona
arkadaslar meraba..bısıkletım daha yenı 300 km kadar bı yol yaptım bı problemım yok ama arka dısk frenler yavas basınca vızıltı gıbı tiz bı ses yapıyor ondekınıde denedım ondekı pek yapmıyor..bu normal mı acaba ? tozlandıgı ıcın falan mı ? sessız bı arka dısk hayal mı =)

Cenk_

Aktif Üye
Tepki
143
Bisiklet
Salcano
Konu eski ama olsun aynı dertten muzdarip olanlar için mümkünse yani anahtarınız varsa balataların olduğu yeri açın.
Ve yağ sökücü ler veyahut sabunlu suyla iyice yıkayıp kurulayın.
sonra iyice kurudukdan sonra tekrar takın en azından bende baya baya işe yaradı ses neredeyse hiç kalmadı.
Önceden daha frene dokunmadan bi ciykk garrrç diye ses geliyordu hatta o kadar çoktuki korna niyetine kullandığım bile oldu o derece bu kısmı abartmadan söledim.
Ama haliyle rahatsız edici bi ses olduğu için yıkamak temizlemek zorunda kaldım.

tankdemir

Üye
Tepki
42
Bisiklet
b'Twin
Bisikletim V fren ama kadro Disk frene uyumlu. Disk frene geçme hazırlığı yapıyordum, bu konuya girince vazgeçtim ;)

kasapogluu

Daimi Üye
Tepki
154
İsim
onat
Bisiklet
Carraro
Benim ön frenimde aynı sikayetim vardi, yikamak, alkolle silmek, zimparalamaya kadar herseyi yaptim çözüm bulamadim, hatta yüksek bi yerden balatalardan duman cikarana kadar indim yinede ses devam etti en son arkadaki saglam olan frenle balata eşlerini değiştirdim bir kez daha problem olmadı cok sağlıklı calisiyor hic bir sikayetim yok.

uguryilmaz144

Forum Bağımlısı
Tepki
2.755
İsim
Uğur Yılmaz
Bisiklet
Mosso
Yalnız fren sesi sadece hidrolik disk'e özel değildir. V frenlerde de ses gelebilir. Sırf ses yüzünden frenlerinizi değiştirmeyi düşünmek yerine, problemi çözmek daha mantıklı...

mfurkan

Forum Demirbaşı
Tepki
551
İsim
Furkan
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@BF Okuru Bir de hidrolik yağ değişimi videosu çekseniz ne güzel olur :)

mfurkan

Forum Demirbaşı
Tepki
551
İsim
Furkan
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@BF Okuru O zaman saygı ve sevgilerimi sunuyorum size :)

cemcangal

Üye
Tepki
0
İsim
cem
Bisiklet
Salcano
eğer yağlama parken yağ sıçratmışsanız suyu kaynamaya yakın getirin sonra yavaş yavaş kaliperin arasından balatalara dökün bikaç denemeden sonra düzeliyor bizzat denedim ;)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Benimde arka disk den ses geliyor ne ayar yaptiysam olmadi cok ince bir ayar istiyor sıfır balatayla ayarlamak daha kolay mi olur