Disk fren rotor ve pabuç temizliği

Konu, 'Frenler' kısmında Güncemden tarafından paylaşıldı.

1. Güncemden

Güncemden Zamane Gezginlerinin Güncesinden...

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Arkadaşlar insan başına gelmeden öğrenemezmiş benimde balatalarıma geçtiğimiz günlerde yağ damladı... arkadaşımla ne yapabiliriz diye düşündük aklımıza ne geldiyse yaptık ve başarıya ulaştık...
    Önce Bauhaus'a gidip disk fren rotor temizleyicisi( 8tl ) alıp rotorlarınızı güzelce temizlemenizi öneririm...
    Dana sonra balatalarınızı kaynar suyun içine atın 6-7 dk kadar beklesinler daha sonra evdeki prille güzelce temizleyin ve yıkayın arkasında saç kurutma makinesi ile kurutun hem bu sırada iyice kızacaktır ve kendine gelecektir balatalar...
    Deneyin balataları 5-6 km sonra tam performansı görüceksiniz...
    Eğer yine olmazsa rotor temizleyiciden sıkın balatalara ve yine aynı işlemi uygulayın kesinlikle olucaktır...
    Bu hepimizin başına gelebilecek bi konu ve hiç birimiz hatta bisikletçiler bile mesela benim gittiğim bisikletçilerin bile bu konu hakkında pek bilgisi yok hemen pabuçları değiştirelim diyorlar, pabuçlara para akıtmadan önce bu yolu denemenizi öneririm... Bol pedallar...

2. mecit öztürk

mecit öztürk Üye

Seviye:
    arkadaşım konu eski ama benimde aynı problem başıma geldi en kısa sürede uygulayacağım ancak olmazsa balatalara rotor temizleyiciden sıkın demişsin.Hidrolik frenin yani kaliperin içindeki ufak balatalara rotor temizleyiciyi mi sıkalım???

3. Bülent Onutkan

Bülent Onutkan Bisikletkolik

Seviye:
    Ben yıllardır dısk fren kullanıyorum ve bu tarz durumlarda temızlıgı ıcın kullandıgım balata temızleyıcı sprey hem zahmetsız hemde hesaplı.
    Eger bulabılırsenız wrüth marka yada muadili bır marka balata temızleyıcı sprey kullanın bu sprey ucucu oldugundan kalıpere rotora balataya gonul rahatlıgıyla sıkın gıtsın.Sonuc mukemmel.
    Bız yınede balatalara yag bulastırmamaya dıkkat edelım derım.
    Saygılarımla...

ErdincAydin78 ve orhan mesut bunu beğendi.
  4. Özcan ÇAKAR

Özcan ÇAKAR Aktif Üye

Seviye:
    mecit benim başıma geldi bu olay.daha dün uygulayıp mükemmel sonuç aldığım yöntemi anlatayım.öncelikle balataları suyun içine koyup ocakta kaynatıyoruz.10 dk kadar kaynayacak.kaynarken 2-3 defa çıkartıp domestos ile parmağımla ovalayıp tekar kaynayan suya attım. kaynatma işlemini 2 kez tekrar ettim. daha sonra balataları pense ile tutup ateşe tuttum. çok uzun süre tutmayın zarar fazla olabilir. duman çıkacaktır biraz. rotoruda biraz zımparalyıp taktım. daha önce görmediğim performansı buldum. ön frenlerim iyi diye biliyordum.ama arka frenin çokdaha iyi oldu. en kısa zamanda ön frenimede uygulayacağım bu yöntemi. ben uyguladım çok iyi netice aldım.;)

Berkan Gürsoy ve mecit öztürk bunu beğendi.
  5. Bülent Onutkan

Bülent Onutkan Bisikletkolik

Seviye:
    Valla ozcan ole bı anlatmıssınkı yemek tarıfıne benzemıs:) Sonunada soguk servıs yapılacak dıye not dusmeyı unutmussun dostum :D
    Şaka bı tarafada sen bunu yaparak farkında olmadan rotorların ömründen yemıssın hele o zımpara olayına bayıldım.Rotor yuzeyınde ufakta olsa zımpara ız actı ve zımpara gıbı oldu sen her fren sıktıgında balataları daha hızlı asındıracak ve bıtecek.Bu teknıgı yıllaaaar once bende kulaktan dolma bılgılerle uygulamıstım,taa ki bunun ıcın bır sprey oldugunu ve mukemmel temızledıgını hıcbır zarar yada deformasyon yaratmadıgını gordum.Istersen sanada bu spreyden temın edelım bak keyfıne :in:

6. Burak BAHAR

Burak BAHAR Üye

Seviye:
    Konu biraz eski ama birkaç saat önce aynısı başıma geldi WD-40 bulaştırdım :D zamanda kafaya tabalata temizleyici çok işe yarıyo daha önce kullanmıştım arkadaşımındı bitirmiş şerefsiz :D yeni alıcam en yakın zamanda kafaya takmaya gerek yokmuş ön fren ile idare ediyorum :) teşekkürler bu konu için.

7. abdullah keleş

abdullah keleş Aktif Üye

Adı:
    Abdullah Keleş
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
  8. Mesut C.

Mesut C. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Mesajım bulunsun. İleride kesin gerekli olacaktır. :)

9. Latif D.

Latif D. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
  10. BORA34

BORA34 CUBE ACID

Adı:
    BORA
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    mesajım bulunsun benimde

11. ss80MTB

ss80MTB Üye

Adı:
    Seçkin Ş.
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Merhabalar,

Yukarıda arkadaşın belirttiğinin bir kısmını uyguladım.Sırasıyla şöyle
    Balataları kaliperden söküp diş fırçası yardımıyla bulaşık detarjanı ile güzelce temizledim. ardından kaynatmadım ama üstüne az kolanya dökerek pense ile ucundan tutarak ateş sönene kadar yaktım. soğuduktan sonra yerine taktım.
    sonuç gayet başarılı .

12. nepantes

nepantes Üye

Adı:
    HASAN
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    İyi geceler,
    Ben de bisiklet temizliği sırasında sanırım disklere ve balatalara yağ kaçırmışım. Temizlik sonrasında fren performansında ciddi düşüş yaşadım. Ayrıca, rahatsız edici bir ses de duyulmaya başladı. İlk aşamadai balataları çıkarıp kolonya ile temizleme, zımpara vs. yaptım ise de sorunu halledemedim. Bu hususlardan ciddi olarak rahatsız olmuştum. aldığım yere götürüp tekrar bakmalarını talep edecektim, balata vs temizleyeccisi alacaktım, balata değiştirecektim....HD fren aldığıma beni pişman etmişti vs vs.

Forumda daha sonra bu başlığı buldum. Okuduklarımı ben de şöyle uyguladım. Balataları çıkarıp kaynayan suda 10 dak. kaynattıım. Arada çıkarıp çamaşır suyu döktüm. Bir miktar da öyle kaynattım. Sonrasında ise kolonya döküp hafif yaktım. Rotorları da ayrıca kolonya ile iyice temizledim. Sonuç: Sesten eser kalmadı. Frenler de gayet iyi seviyeye geldi.İnşallah aynı sorunlarla karşılaşmam....

Herkese teşekkürler.....

İlginizi Çekebilir

pic4-depo5percent-data-zoom-section.jpg
Strava'cıların korkulu rüyası dijital epoyu konuşuyoruz bugün :D Sportmenliğe aykırı davranan bu KOM avcılarının bunu neden yaptığını, nasıl yaptığını, ve bunu nereden anlayabileceğimizi...
maxresdefault.jpg
Selamlar İngiltere'de aylık olarak yayınlanan "Get into Road Cycling" isimli derginin Aralık sayısında yayınlanan "Profesyonel Sporculardan Tepe Tırmanma Teknikleri ve İpuçları" konulu makaleyi...
upload_2016-10-20_14-13-9.png
VO2max, ciğerlerimize aldığımız oksijenin ne kadarının yakıt üretiminde kullanıldığını gösteren bir üst sınır. Esasen aerobik kondüsyonla ilgili bir konu. Aerobik kondüsyon ise, birkaç dakikadan...