Disk Fren Hk.

abcde_

Üye
Tepki
12
Bisiklet
Bianchi
Merhaba arkadaşlar,

Bianchi Montana D bisikletim var .
Ve ilk defa Disk fren kullanıyorum.

V Frende pabuçları değiştirmemiz gerekiyordu . tek bakımı oydu veya fren teli ayrılırsa fren telini değişiyordum .

Disk frenin zamanla neyini değiştirmemiz lazım ?

Kaç mikrona kadar kullanılmalıdır ?

Ve benim bir sıkıntım var v frende sonuna kadar bastıgında tak kilitliyordu hemen lastiği ama bu bisikletimde tak kilitlemiyor birden biraz esnetiyo .
2 hafta önce bir connect önümde aniden durunca ben 2 frenede bastım biraz kaydı ama sadece ön lastiğim değdi hasar filan hiçbirşey olmadı öndeki araba bile farketmedi dokundugumu ,yani sadece değdi . Disk frenlerde böylemidir bu ?

Disk frenim yağsız olan modelden.

Scudo

Burak_Dingiloglu

Daimi Üye
Tepki
115
Bisiklet
Diğer
@Hasan Karagüney

Balatalar değişiyor hocam bi de diskler. Motorlardaki aynı mantık ya da arabalardaki.

abcde_

Üye
Tepki
12
Bisiklet
Bianchi
@Burak_Dingiloglu

Hmm . Diskleri kaç mikrona kadar kullanmalıyız ? Benim balatalarda sıkıntı var sanırım diskler çok eskimedi daha kalın ,freni sıkılaştırıyorum bu seferde jant hareket etmekte zorlanıyo sıkmassamda zor frenliyor . Balatalarımda sıkıntı var sanırım geçen sene ramazan ayından bu yana kullanıyorum . Değişicek demek ki . :)

hsnbykkls

Forum Demirbaşı
Tepki
282
İsim
Hasan Büyükkeleş
Ayni bisikleti bende kullandim sonra kardesime kaldi. Bisikletin ayarlariyla oynamadan once hersey cok iyiydi [emoji4]

abcde_

Üye
Tepki
12
Bisiklet
Bianchi
@hasan büyükkeleş

ben cok memnunum bu bisikletten . ama dediğin gibi ayarlarıyla oynayınca farklılık gösterdi biraz.

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@Hasan Karagüney

Merhaba. Merak ettiğim için bir soru sormak istiyorum. Ben size 6,72 mikron'a kadar kullanabilirsiniz daha sonra değiştirmeniz gerekir deseydim siz onu ölçebilir miydiniz? Ne kadar eksilmiş ve ne kadar kalmış diye? Ayrıca büyük olasılıkla balatanız ve rotorunuz kirlenmiş. Yağ yada türevi bir kimyasal bulaşmıştır. Az biraz öter ama sabunlu su ile iyice yıkayın sonra güzelce bir durulayın. Kuruduğuna emin olduktan sonra tekrar kontrol edin frenlerinizi!..

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.396
Bisiklet
Scott
Disk fren setinizdeki rotorlarınızı, rotor yamulmadıkça (yani ciddi şekilde hasar görmedikçe) yıllarca kullanabilirsiniz. Bu setlerde aşınan parçalar, kaliperlerin içindeki balatalar (pad'ler) oluyor. Kullanım şeklinize bağlı olarak, senede bir defa pad'leri yenilemeniz gerekebilir.

Sizin bisikletinizde hidrolik değil mekanik disk fren tertibatı olduğu için, setin havasının alınması veya hidrolik sıvısı değişimi gibi konular söz konusu olmayacak. Belki ileride fren telinin değişmesini gerektiren bir durum ortaya çıkar, fren teliniz kopar, onu değiştirirsiniz.

abcde_

Üye
Tepki
12
Bisiklet
Bianchi
@SerkanH

Ölçerim , baba mesleğinde kullanmaktayız , kumpasta kullanmaktayız . Ölçebilirim boş yapmıyoruz ! .

Cif ile temizledim hala aynı .

@Mehmet Altuğ

Sanırım bahsettiğiniz gibi benim pedlerde sıkıntı var onları değişeyim 1bucuk senedir kullanıyorum kısa mesafe değil her kullanışımda semti dolaşıyorum ve yokuşu çok bizim buraların haliyle elim hep frende . 2 hafta daha kullanıp değiştireceğim.

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@Hasan Karagüney

Merhaba boş yapmamanızdan kastetdiğinizi anlayamadım ama eğer balata pedlerinizin bittiğini düşünüyorsanız ve o kadar çok kullandığınızı düşünüyorsanız pedleri değiştirin. Ben yeni ped aldım. Bu gün geldi ve yaklaşık olarak her ped 1mm den kalın. eskileri 0,5 mm bile değillerdi. Ne ötme ne gürültüleri vardı. Fren kolu gerdirme mesafesi düştü. Kolu sıkmaya başladığımda pedlerin rotoru sıkma mesafesi kolun hareket kapasitesinin yarısına kadar geliyordu. Yani elciklere 1,5 cm kadar yaklaşmaya başladılar.O nedenle azaldığını zaten aylar önce anlamıştım!!! Şu anda sadece 1,5 cm kadar kolu çekince frenler tutmaya, bisikleti durdurmaya başladı. MD Mekanik disk fren sisteminde sadece bir ped baskı yapar. Neticesinde rotoru esnetir. Sabit olan karşılığındaki ped ile arasında sıkıştırma yapar. Yani güçlü basınç uygulaması sizin parmaklarınıza, fren tertibatınıza bağlıdır. MD firen sistemlerinden HD fren sistemi kadar etkili performans beklemek yanlış olur. Ancak fren pedlerinizi Çıkartıp Würt genel temizlik ve bakım ürünü gibi bir malzeme ile temizlerseniz kısa sürede etkili sonuç alacağınızı düşünüyorum. Şayet balata pedleriniz bitmediyse!!!.

Tuna Bozkurt

Aktif Üye
Tepki
48
Şimdiye Kadar Pabuçları Yada Padleri Falan Bitmemiş,Fren Ayarı Yapılmış Bir Kişinin,Freni Kitlemeye Calıştım Ama Kitlenmiyor,Cok Sorunlu Frenlerim Var Dedigini Duymadım...
Çok Dandik Plastik Fren Kollu Market Bisikletleri Dışında Sıkıntı Yaşayan Görmedim...
Abs Fren Falan Dedikleri Yumuşak Padli Yada Pabuçlu Frenleride Gördüm.Kısa Bir Tür Bile Attım Kötü Degilleri Ama 5-6 Saat Sürüp Kitleniyormu Falan Diye Test Etmek Lazım...

XTR Pabuçlar Bile 90-100 Tl Falan,Yurt Dışında 50 Lira
10.000-20.000 Avroluk Kadroları Duşununce Fren Ve Lastik Konusunda En Üst Seviye Parçalar Bile Alınabilir...
Hatta Bi Süre Sonra Tek Sıkıntınız Kadrolar,Jant Ve Amortisor Oluyor..Öyle Lanet Birşeyki Bu 3 Parça Asla Sonu Gelmiyor Ocagınıza İncir Agacı Dikebilir:D

Ama Vitesi,Fren,Lastik Öylemi 3-4 Binliraya En Kral Parçaları Toplamak Mümkün...

Üst Seviye Parçaları Seçmekte Önemli Acera Fren Setli-Çin Malı Jant-3 Liralık Pabuçlarla Her Hafta Ayar Gerekiyor.Slx-XT Gibi Ürünlerde-Jantınızda İyiyse Nerdeyse Hiç Ayar Yapmıyorsunuz Aylarca Gidiyor..Hele Hidrolik Frende Balata Degiştirmek Dışında Birşey Gerekmiyor..Bence Bu Konularda Paradan Kaçmayıp Slx Fren Seti Gibi Üst Seviye Ürünleri Tercih Etmek Lazım..Belki Performans Olarak Alivio İle Arasında Fark Yok 2 Frende Durduruyor Ama Keyif Olarak Bozulmaz.Ayarı Kaçmaz,Fren Sıkmak Zevklidir Falan

Yıllarca Acera Setli Kron 500 Kullandım Ne Zaman Merida T3D Bisikletime Geçtim Bisiklet Sürmek İçin Bahane Arar Oldum...
Keyif Almak İçin Üst Seviye Şart Aga Kullanmayan Anlıyamaz

Performans Aynı Belki Ama Keyif Almak Paha Biçilemez:D

Burak_Dingiloglu

Daimi Üye
Tepki
115
Bisiklet
Diğer
@Hasan Karagüney

Hocam bakacaksın ,baktın çok incelmişler rötor veya balata değiştireceksin. Az çok anlıyorsun herhalde motordan veya arabadan. Göz icabı bu işler araçlardaki gibi milimetrik değil.