Disk Bir yere sürtüyor ama nereye ?

Orhan KURT

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Carraro
Merhaba arkadaşlar bende salcano astro 212 hd bisiklet var alalı 1 ay oldu ön diskte ayarlamasını tam yaptığım halde sürtme sesi geliyor.İlginç olan kısım ayarı yapıp tekeri boşta çevirirken hiç ses yok her şey güzel fakat bisiklet üzerinde hafif hızlanmaya başlayınca ses gelmeye başlıyor.Hafif eğiktir hızlanınca sürtüyor diyebilirsiniz fakat boşta iken de ses geldiği kadar hızlı çevirdim yine ses gelmiyor ne oluyorsa bisiklet üzerindeyken oluyor.Acaba sağ sola değilde disk kaliperin üst kısmına sürtüyor olabilir mi ?Bu ses neden gelebilir yardımcı olursanız çok sevinirim.

Scudo

Orhan KURT

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Carraro
Tşk ederim Oğuzhan Bey gönderdiğiniz konuyu inceleyeceğim bu arada 85 kiloyum.

Orhan KURT

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Carraro
Oğuzhan Bey, diğer konuda sanırım vidaları gevşetip frene basılı iken ortalayıp vidaları sıkarak yapılan ayardan bahsediliyor.Ben o ayarı yaptım tekeri boşta çevirirken hiç bir sıkıntı yok teker çok rahat dönüyor ama bisiklet üzerindeyken hafif hızlanmada ses yapıyor rotorun akord kontrolünü de yaptım ses yapacak bir durum yok kaliperin üstüne sürtüyor dememdeki sebep hafif sağ sola yalpa değilde yukarı aşağıya yapıyor gibi böyle bir şey olabilir mi ?

adapolat

Forum Demirbaşı
Tepki
134
Bisiklet
Carraro
vidaları tam sıkmamış olabilir misiniz belki boşta çevirdiğiniz de o yüzden rahattır

enes savaş

Forum Bağımlısı
Tepki
300
Bisiklet
Salcano
balataları tornavida ile aralamayı denediniz mi ? bir de öyle sürün.

Orhan KURT

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Carraro
@enes savaş

Bunu denemedim tşk ederim birde öyle deneyip kontrol edeyim.Balataların arasını otomatik açan mandal gibi bir şey var ismi nedir bilmiyorum onu birazcık esnetsem problem olur mu ?

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
Rotorların üst kısma sürtmesi mümkün değil. Kilonuzla da alakalı bir durum değil bu. İsterseniz 200 kilo olun o oraya değmez. Kaliper vidalarının tam sıkılı olduğuna eminseniz, pistonların mesafesini kontrol etmeniz lazım. Tornavida değil de sert plastik bir materyal bulup ittirmeniz daha garanti olur. Kaliper gibi sert ama içi hassas bir yapıya tornavida değdirmemek daha mantıklı. Bir de ses belki önden gelmiyordur. Buna emin olun...

Orhan KURT

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Carraro
@Halil EROĞLU

Halil Bey,bu piston mesafesinin nasıl yapıldığını iyice anlayıp deneyeceğim daha önce hiç yapmadım işin kötü tarafı bizim burada kontrolünü yapacak serviste yok , ilginiz için teşekkür ederim.

Tepki
9
Bisiklet
Salcano
orhan selamlar dostum.öncelikle bu sesi kafana takma bisikletin 1 aylık olduğuiçin böle sesler gelmesi normal aynı sorundan bnde muzdariptim ama seslerin gelme sebebi diskin calipere sürtme ve bu zamanla aşınarak geçicek kafana takma.bisikletim 1 aylıktı böyle sorunlar vardı şimdi 2 aylık tek bir sürtme sesi dahi yok.

Orhan KURT

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Carraro
@Tugay Kalbinur

Tşk ederim kardeşim böyle şeyler duymak beni rahatlatıyor fakat ilk aldığımda böyle sıkıntı yoktu her şey gayet güzeldi 1 haftadır tıkırtılar artmaya başladı :)

Orhan KURT

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Carraro
Sorunun nereden geldiğini anlamadım ama bisiklet üzerinde 2 şey yaptım bir daha ses gelmedi pedallar değişti ama sorunun pedallardan olmadığına eminim diyebilirim, jant telleri ile biraz oynadım hafif gevşemiş 2-3 tel vardı onları sıkıştırdım ses kesildi ama bunları yaparken bu sorunu çözmek için yapmamıştım şans eseri sorunum düzeldi bende kurtuldum :) Bilgilerinize...

sedat saraç

Daimi Üye
Tepki
47
Bisiklet
Scott
abi senin yapacagın işlem.balataları çıkarıp yeniden tak abi.birde frene bastıgın zaman rotora itilen fren balatası değilde diğer sabit duran balatanın arkadasında ileri geri çeken ayar vidası vardır.onu biraz çevirerek sabit balatayı geri çek.diğer hareketli balatayı biraz daha ileri ittir.iki balatanın tam ortasına rotoru sabitle abi.bendede vardı sıkıntı.boylece cozdum.he birde abi.benim balatanın birine çok ince bi demir kıymığı.talaş gibi ince.yapışmış.fren yaptıkcada kardeş gibi olmuşlar.balataları soktum ince zımpara ile fazla bastırmadan birkac defa yuzeyi zımparaladım.yuzey pırıl pırıl oldu.şimdi hiçbir sıkıntı yok.rotoru gobeginden de sık abi..bu anlattıklarım mekanik disk fren içindir abi.umarım işine yarar.