disc frenlerim

emreayan

Daimi Üye
Kayıt
18 Aralık 2005
Mesaj
241
Tepki
64
Şehir
adana
arkadaşlar bisikletimi yıkadıktan sonra sanırım disk fren balatalarının ıslandığından dolayı frenlerim pek iyi tutmuyo bunu önlemek için ne yapabilirim??
 
Scudo

behcetatinc

Forum Bağımlısı
Kayıt
18 Eylül 2004
Mesaj
1.358
Tepki
1.266
Şehir
İstanbul


Teknik olarak belki açıklayamam ama kendim de disk fren kullandığım için sana söyleyebileceğim, balataların ıslanması belki anlık sorun yapabilir ama süreklilik gösteren bir problem yaratmaz.Bence, benim de başıma geldiğinden söylüyorum, balataların veya rotar kısmının bir şekilde yağlanmasından kaynaklanan bir sorun yaşıyorsun.
Bildiğim kadarıyla ilk yapılacak işlem, kurtarıyormu diye deneme açısından balataların ve rotar ın ince bir zımparayla,işi bilen bir bisikletçiye yaptırmakta yarar var, ince bir tabakanın alınması, buda olmazsa balataların değiştirilmesi.
 

Önder Özdoğan

Forum Bağımlısı
Kayıt
25 Mayıs 2005
Mesaj
2.276
Tepki
1.166


Fazla dert etme tutmuyor diye...:rolleyes:

Yıkadıktan sonra degerli arkadaşım kurumaya bırak yada kullan, kulanım aşamasında hafıf bır zorluk çekersin ama ısındıkça kuru ma yapar balatalar..
o Yüzden dert edilecek bir sey yok arkadaşım...... ..saygılar

teşekkurler........;)
 

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Kayıt
18 Eylül 2004
Mesaj
2.790
Tepki
789
Yaş
35
Şehir
İstanbul / Eyüp
Bisiklet
Sedona
bisikleti yıkarken disc ve balatalı poşet veya herhangi bişi ile kapatman yeterli olur disc'i de nemli bir bez ile sile bilirsin..şahsen ben öyle yapıyorum ve balataların ıslanmasını büyük ölçüde önlüyor...
 

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Kayıt
3 Temmuz 2005
Mesaj
7.157
Tepki
6
Balataların ıslanmasında bi sakınca yok keza onlar ıslak ortamlarda daha iyi tutsunlar diye varlar zaten. ;)
Benim frenlerinimin kullanma kılavuzunda "isopropil alkol"le temizleyin diyor.
 

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Kayıt
12 Ağustos 2006
Mesaj
4.541
Tepki
4.699
Şehir
Bostancı, İstanbul
Bisiklet
Specialized
evet rotorlar yağlanığı zaman onları alkolle temizleyebilirsiniz gayet faydalı oluyo hatta ben bu ilmi zinciri ve rublemi yağladıktan sonra jantın fren kısımlarına bulaşan yağı temizlemek için kullanıyorum disk frenlerimi satmadan öncede rotorlarımı temizlemek için kullanıyodum tavsiye olunur. fakat eğer fren pad lerinizi yağladıysanız bunun kaçış yolu yok değiştireceksiniz yada çok yani bir pad ise üstündeki yağlı kısmı zımparalayarak almayı deneyebilirizsiniz.. Bunun haricinde sistemin içinde hava olmadığı yada toplanmadığı sürece frenlerin tutuşu kolay kolay etkilenmez..hele sudan asla etkilenmez.şahsen disk frenlerimle aydosta göletin içinden geçmiştik su yükseldiği için ama göletten çıkınca 2-3 sn lik bir devamlı frenden sonra padler kurudu ki bu arada da frenlemede hiç bir zayıflık yaşamadım....
 
  • Beğen
Tepkiler: Ercan Bayram

Gürsel A.

Forum Bağımlısı
Kayıt
10 Eylül 2004
Mesaj
1.387
Tepki
2.150
Şehir
İstanbul


Arkadaşlar, kendi kafanıza göre olmayan yöntemler önermeyelim, insanları da yalnış yönlendirmeyelim..
Ne poşeti, ne nemli bezi Çaça?. Yok öyle yöntemler..
Disk vb. ıslanır da, çamurlanır da. Basarsın suyu akar gider. Sudan geçince veya ıslak havada fren sıkarsın 2 saniye sonra ne ıslaklık kalır ne de çamur. Takmayın böyle şeylere arkadaşlar..Belki disk veya V-fren buz tutmuşsa sorun olabilir, hepsi bu. Bu konuda (disk) deneyimi olan yazsın. (Buzda ne oluyor diye..)Mesut bey sizde karda binerken disklerde sorun oldu mu hiç?

Yağlanmış balatayı değiştirmekten başka çare yok gibi. Üst tabakayı zımparalamak her zaman işe yaramayabilir çünkü balata maddesi emici bir maddedir. Belki uzun süre yağ çözücü içinde (alkol vb.) kalırsa ve de sonrasında kısa süreli yakmalarla biraz sorun çözülebilir. (içerideki yağ yanan odunun içindeki gazlar nasıl dışarı çıkıyorsa yanan alkol de içerideki yağı buharlaştırıp dışarı çıkmasına yardımcı oluyor. Ben bu yöntemi iyice yağ içmiş balatalı motosikletimde (Yamaha TT600) denedim işe yaradı.)

Bir de yeri gelmişken yazayım. Bazı disk /v-frenler ne yapsanız ötebilir. Hatta Magura'nın sitesinde bir ara "Magura frenleriniz ötebilir, çünkü bizimkiler (rotor vs) hafiftir ve yapacak bir şey yoktur " yazıyordu.
Bazı diskler de sistem ıslakken ötebilir..Kuruyunca ötmez..

Eski XTR V-frenler en baba Mavic jantlarla bile ötüyordu. Neyse ki bu sonradan düzeldi.
 
  • Beğen
Tepkiler: BF Okuru

ymgirgic

Üye
Kayıt
13 Ocak 2006
Mesaj
98
Tepki
115
Şehir
Konya civarı...


Gürsel Bey ve tüm arkadaşlara selamlar;
Yukarda adı geçen Mesut ben isem cevabım şöyle;
Ben v-brake de kullandım, mekanik disk fren de, hidrolik disk fren de...
Hidrolik disk fren kullanmaya başlayan birisi diğerlerinden keyif olmaz oluyor.
4 mevsim her koşulda binmekten (bisiklete eziyet etmekten) zevk alan biriyim.
Hidrolik diski; yağmurda, erimiş karda, donmuş karda(-12 derece ölçülen, hissedilenise 25 km. hızda siz tahmin edin), tozda, çamurda, tırmanma, downhill, düz yol etaplarında kullandım. (Gürsel bey yanlış anlamazsa eğer şöyle diyeyim. Garanti süresi bitmeden varsa bir ayıbı çıksın diye herşeyi yaptım bisikletle :) ). Ve şimdi hidrolik disk bağımlısı oldum. yani hiç bir sorun çıkmadı. (reklam gibi oldu ama dikkat edilirse ekipman anlamında marka ve model adı verilmemiştir). Haaa.. şunu da söyleyeyim bu sisteme belli bir adaptasyon süreci gerekiyor.. yani anlamadan müdahale etmemek lazım.. bakım ve onarım için bir bilene (Gürsel Bey gibi) mutlaka danışmalı. Şimdi ise Gürsel Beyi tanıdığım için mi hidrolik diski seviyorum, yoksa hidrolik diski tanıdığım için mi Gürsel Beyi seviyorum karıştırmaya başladım.. tekrar :)
Haa bir de: lütfen hidrolik disk ile ilgili bir alt forum falan açılamaz mı? Bu konuda pek çok kişi (başta ben) daha çok bilgi ve paylaşıma ihtiyaç duyuyoruz sanırım...
 

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Kayıt
3 Temmuz 2005
Mesaj
7.157
Tepki
6
Son mesaja kesinlikle katılıyorum. Ben de V frenden direk hidrolik diske geçtim. Mekanik disk kullanan arkadaşlarımın da tecrübelerine bakarak söyleyebilirim ki disk fren keyfi ve konforunu gerçek anlamıyla yaşamak istiyorsanız hidrolik disk frenleri tercih etmelisiniz. Gerçekten çok fark ediyor. Bakımı konusunda daha hiç boşaltmadım sistemin yağını ancak oraya gelene kadar tüm müdaheleleri yapıyorum. :) Özellikle dün 2 saat kadar karda arazi sürüşü yaptıktan sonra iyice mecbur kaldım, bi güzel kurcaladım ;)
 

eYa

Forum Bağımlısı
Kayıt
18 Mayıs 2005
Mesaj
1.267
Tepki
781
Şehir
Eskişehir & Didim


Bu mekanik - hidrolik disc konusunda benim de söyleyeceklerim var...

Dendiği gibi hidrolik gerçekten mekanikden iyidir, ancak fiyat açısından karşılaştırıldığında hidrolik disc çok masraflı... Ben Shimano seri dışı ön ve arka mekanik kaliper (M475), Shimano ön ve arka disc (SM-RT61) kullanıyorum. Mekanik disc gerçekten güzel v-frene göre avantajlarını zaten saymıştım daha önce ve hemen hemen herkes biliyor.

Hidrolik disc fren sahiplerinin mekaniği küçümsemeleri biraz abartılıyor gibi hatta insanlara illede hidrolik önermeleri bence yanlış. Hatta bazı sitelerde mekanik yerden yere vurulmuş durumda. v-fren'den direk hidroliğe geçiyor... Ama durum böyle değil gerçekte. Mekanik disk, v-fren ve hidrolik disc arasında hem teknoloji olarak, hem kalite olarak hem de fiyat olarak ara geçiş seviyesi...
 

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Kayıt
12 Ağustos 2006
Mesaj
4.541
Tepki
4.699
Şehir
Bostancı, İstanbul
Bisiklet
Specialized
şimdi ben mekanik disk kullanmadım hiç v-frenden direk hidroliğe geçtim şuandada yarış bisikletimde paralel baskı v-fren freeride bisikletimde 203 mm lik hidrolik disk frenler var.Kulanmama rağmen yapısını ve çalışma prensiplerini çok iyi bildiğim için neden hidrolik daha çok övülüyo mekanik gözardı edliyo anlatmaya çalışıyım...
Mekanik disk frenlerin v-frenlere göre tak artı noktası yağmur ve çamurdan etkilenmeyip bu gibi koşullarda fren yanaklarını kullanmadığı için frenlemeyi engellememesi.Bunun dışında v-frenden hiç bir farkı yok.Fakat hidrolik disk frenlerin içindeki yağlı piston mekanizmasında piston çaplarındaki farklar sayesinde sizin fren koluna uyguladığınız kuvvet (kullandığınız fren marka ve modeline göre) artarak kaliperlere ve orenda fren padlerine aktarılıyo böylece siz mekanik frenlerden daha az kuvvet uygulayarak mekanik frenlere göre çok daha büyük bir fren gücü elde edebiliyorsunuz.durum böyle olunca hidrolik sistemler mekaniklere göre baya büyük bir oranda öne geçiyo, tercih ve tavsiye edliyo.
Düşünsenize mekanik bir sistemle arazide hızla aşağı ineken tek parmaklamı fren yapmak kontrolünüzü arttırır yoksa 2 parmaklamı tabiki tek parmak ve eğer çok kuvvetli parmaklarınız yoksa mekanik sistemlerle yüksek hız ve adrenalin seviyesinde tek parmak fren yapamassınız...Ayrıca gelişen teknoloji sayesinde hidrolik sistemler hafiflikleriylede ön plana çıkmış en hafif bisikletlerde bile yer almaya başlamışlardır...
Ben yei bir fren sistemi alıcak birisi olsam yani v-frenden diske geçerken kesinlikle hidroliği tercih ederim çünkü arada neden mekanik disk alıp artık ömrünü tamamlamak üzere olan bi teknolojiyi kullanıyım ki elimde daha daha iyisini elde etme fırsatı varken...Ama eğer bütçemde yetmiyorsa 2 ay daha bekler hidrolik alabilene kadar beklerim tabi kullanacağım teknolojiyi elde edebileceğimin en üst seviyesinde tutmak istiyosam.....
 

eYa

Forum Bağımlısı
Kayıt
18 Mayıs 2005
Mesaj
1.267
Tepki
781
Şehir
Eskişehir & Didim
chaari anlattıklarına katılıyorum... "Ama eğer bütçem yetmiyorsa" ve/veya "dağdan aşağı inmeyeceksem" kısımları önemli.

Bir iki ekleme daha yapayım. v-brake ile (mekanik yada hidrolik farketmez) disc fren arasında farklar daha da fazla. Fren pabucu ile arasında sürtünme olmadığı için disc fren de cantlarınızın ömrü de uzar. Yağmurlu, çamurlu, karlı v.s. havalarda bir balatanın ömrü ile v-brake pamucunun ömrü çok farklıdır. Ayrıca vbrake ince ayar gerektirir. Mekanik disc en az ayar ve bakım isteyenidir. Hidrolik disc frenin de bakımı zordur.

Ve benim en memnun olduğun konulardan biri de vbrake göre mekanik frende frenin sıkılma derecesini istediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz. Yani ne kadar sıkarsanız o derece bir frenleme oluyor, fren şiddeti çok kolay ayarlanabiliyor. Bu saydıklarımın hepsi hem mekanikte hem hidrolikte var. Ama hidroliğin artıları daha fazla...

Mekanik disk frenler söylendiği kadar kötü değil bunu anlatmak istiyorum. Fiyat/performans bakımından da gayet iyi bence. Ben 110 ytl'ye kaliper ve disc takımını taktırdım. Hidrolik taktırmaya kalksam 350-400 ytl civarında rakamlar var. (caliper, disc, fren kolları, fren kabloları, v.s.) Mekanik ile hidroliği disk sistemleri karşılaştırırken bu fiyat farkını göz önüne alarak bir karşılaştırma yaptığımızda mekaniğin ölen ya da ölecek bir teknoloji olarak görmek pek de mantıklı değil...
Yani mekaniğin de vbrake çok üstünlüğü var. Elbette hidrolik hepsinden üstün.
 

eYa

Forum Bağımlısı
Kayıt
18 Mayıs 2005
Mesaj
1.267
Tepki
781
Şehir
Eskişehir & Didim


Evet ön ve arka caliper + ön ve arka disc... (modelleri yukarıda yazdım).. Sıfır fiyat bunlar. Montajı da ücretsiz yaptılar. Hem de Eskişehir fiyatı :D ;)
 

tayfur

Forum Bağımlısı
Kayıt
22 Mayıs 2005
Mesaj
1.621
Tepki
1.026
Şehir
İstanbul
muhteşem fiyatmış o zaman. modeli neydi onların? üzerinde yazan kod numarasına bir bakıversen cigerim? :D
 

eYa

Forum Bağımlısı
Kayıt
18 Mayıs 2005
Mesaj
1.267
Tepki
781
Şehir
Eskişehir & Didim


Zaten yazmıştım ama tekrar yazayım :D

Shimano Non-Series (BR-M475) caliper
Shimano Deore (SM-RT61) disc rotor
 

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Kayıt
12 Ağustos 2006
Mesaj
4.541
Tepki
4.699
Şehir
Bostancı, İstanbul
Bisiklet
Specialized
bu modeller non-series diye gçiyo ama alivio nun aynısı bildiğim kadarıyla o sınıftalar.Ayrıca iyi ayarlanmış v-frenlerdede çok iyi dozlama yapılabilir tabi dediğin gibi dsik frenin ayarı daha kolay.Ama şunuda sölemek isterimki hidrolik frenin bakımıda öle zor zahmetli diğil..Mesela ben bugün sonunda yeni hayes frenlerime kavuştum onlar hidrolik ama ben oturup kendim takıcam hidroliğini felanda kendim ayarlıycam kullanım tarzıma göre 1 kere yaptım mı az bi dikkatle yapılabilecek işlemler.Ben yağ basarken pad leri söküyorum ve işimi yapınca pistonlara bulaşmış olabilecek yağ artıklarını temizleyip padlerimi takıyorum mis gibide bakım oluyo öle zor diğil... Dediğim gibi ama bu sistemlerin gelişip ucuzlamasıyla mekanik sistemler ölücek..Şu anda 200-225 dolar civarlarına deore hidrolik fren alınabiliyo olması lazım bu fiyat yakında çok daha düşücek çnk yakında alivio bile hidrolik olucak...
 

tayfur

Forum Bağımlısı
Kayıt
22 Mayıs 2005
Mesaj
1.621
Tepki
1.026
Şehir
İstanbul
ya aslında hidrolik o kadar uğraştırmıyor. artık yeni sistemlerin pek çoğu yağı içinde geliyor (bled diyor gavur yani kanı damara basılmış ;)).
 

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Kayıt
12 Ağustos 2006
Mesaj
4.541
Tepki
4.699
Şehir
Bostancı, İstanbul
Bisiklet
Specialized
yok be abicim nerde öle yağı suyu içinde frenler yaaaa öle hepsini ayrı ayrı gönderiyolar bled felan yalan işler bunlar....