disc frenime yağ bulaştı :(

otec

Forum Bağımlısı
Tepki
712
evet arkadaşlar, bugün ön frenime yağ bulaştı ve artık tutmuyor :) rotordaki yağı temizlemek daha kolay da pedlerdeki yağı nasıl temizleyeceğim?

Scudo

Ozan Güven

Forum Bağımlısı
Tepki
201
pedleri ne yazıkki değiştirmek zorunda kalıcaksın sanırıyorum, çünkü pedler yağı bir miktar emiyor gibi bir durum var temizlenmesinin ve ardından verim alınmasının pek kolay olacağını sanmıyorum..

• Beğen
Tepkiler: otec

otec

Forum Bağımlısı
Tepki
712
@Ozan Güven

tuzlu suda haşlasak?? :D:D

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Otec selam.
Benim şu zamana kadar uyguladığım en etkili pad temizleme yöntemini anlatacağım fakat bu bile %100 güvenilir değil...

Öncelikle padleri söküyorsun :) Üzerlerindeki tozu toprağı kuru bir bez ile temizle. Sonra krem bulaşık deterjanını al (Cif) ve avucunun içinde tuttuğun pade bir miktar dök. Diğer elinde bastıra bastıra ovala. Bir bez yardımıyla da yapabilirsin ancak bezler de deterjanı emiyor, en temizi elle yapmak. Daha sonra padi suyla durula ve bu işlemi ardı ardına 3-4 defa tekrar et.
En son padlari sıcak bir yerde kurumaya bırak (ters bırak ki kalan varsa da aksın, gör...). Daha sonra monte et ve bir kaç frenleme yapıp alışmalarını bekle.

Bu yöntem özellikle metal padler için işe yarıyor, resin padlerde ise verimi düşük olmakla beraber tatmin edici sonuçlar veriyor.

otec

Forum Bağımlısı
Tepki
712
saol Halil hemen işe koyulayım bari :) bakalım pedleri sökebilecek miyim :eek:

Baki Berk Kayalar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.208
Bence en iyi çözüm padleri tümden değiştirmekten geçiyor.

Firochromis

Daimi Üye
Tepki
234
İsim
Fırat Çıngı
Bisiklet
Diğer
Bu ürün her fren parçasından yağı sökebileceğini iddia ediyor. Denenebilir:

(link)

nuriaktürk

Forum Bağımlısı
Tepki
1.394
@otec

uygulamanın sonucunuda bizlerle paylasırsan sevinirim aynı seyler bizimde basımıza geliyor.

Baki Berk Kayalar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.208
Diske yada V-fren yanağına yağ damladığında tekeri oynatmadan bulabildiğimiz ilk bezle, peçeteyle, neyle olursa olsun yağın kabasını almak lazım. Aksi takdirde teker dönünce yağ, fren yüzeyine, daha da önemlisi fren papucuna yada padlere bulaşıyor ve konunun açılmasına sebep olay can sıkıcı durum oluşuyor.

otec

Forum Bağımlısı
Tepki
712
@Firochromis

denemek isterim de memlekette varmıdır acaba? :rolleyes:

@nuriaktürk

temizleme işini yapmadan önce, biraz uzuunca frenleme yaptığımda (belli bi ısıya ulaşınca galiba) çok gıcık bi ses çıkarmaya başlıyor ve azıcık olan fren gücü de hiç yokmuş gibi oluyordu. bu durum temizleme işinden sonra da değişmedi. bu da çok sinir bozucu.

@HaliliOzturk

belki iyi temizliyememiş olabilirim, belki de biraz zamana ihtiyaç var:)

Mustafa_Temizel

Daimi Üye
Tepki
70
Bisiklet
Salcano
Evet buna benzer sorun benimde başıma geldi.Hatta forumda da bir konu açmıştım. (link)
En iyi yöntem balata temizleyici.Örnek olarak würth ün bunun gibi bir ürünü var.Ben kullandım.Şuanda hiç bir problem yok.Linkten daha detaylı bilgiler alabilirsin.

• Beğen

Firochromis

Daimi Üye
Tepki
234
İsim
Fırat Çıngı
Bisiklet
Diğer
@otec

Erdoğanlar Bisiklet tüm Pit-Stop ürünlerini getirdi. Oradan bulabilirsin. :)

• Beğen

Emirhan Kılıç

Daimi Üye
Tepki
128
İsim
Emirhan KILIÇ
Bisiklet
Diğer
abi yapıcağın işlem bence pedin üzerini hafifi bir şekilde zımparalamak diske gelince güzelcene sabunlu fırcayla yıkamak
atelyede oyguladığımızda işe yaramıştı

• Beğen

Emirhan Kılıç

Daimi Üye
Tepki
128
İsim
Emirhan KILIÇ
Bisiklet
Diğer
halil abinin dediğide işe yarıyor
halil abiyede patlasımı için tesekkur!

Levent Topcu

Forum Demirbaşı
Tepki
504
slm,
diski temizlemek icin balata temizleme spreylerinden kullanabilirsin. ancak fren padleri icin durum kotu galiba. Benim disk frenlerimin kullanma kilavuzuna baktim simdi, yag bulasmıs padleri kesinlikle degistirin yaziyor.

Tabi degistirmek en basit, kesin ancak pahali yontem...

otec

Forum Bağımlısı
Tepki
712
arkadaşlar, pedleri 3-4 saat alkolde beklettim ve çıkarıp kurumaya bıraktım. biraz önce de kısa bi ısınıma/ısıtma turu yaptım. sonuç; baya gelişme var zamanla daha iyi olacağını düşünüyorum. %100 performans vermezse de ön-arka pedleri değişip kullanırım. arka nasıl olsa tutar;) ne dersiniz?
bu arada rotor el yakacak kadar ısınmıştı.

Atila Filmer

Forum Bağımlısı
Tepki
923
İsim
Atila F
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
(link)

bu linkte bulunan spreyi herhangi bir bilgisayarcıda bulabilirsiniz fazla ağır olmayan yağları söküyor- degreaser olarak geciyor ismi.

birde sıcak su+bulaşık deterjanı yöntemi uygulanabilir.