Dış Lastik Sorunsalı..

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
6.067
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
Öncelikle merhaba ;

uzun süredir spor yapan biri olarak son 3-4 aydır bende bu spora gönül verenler arasına katıldım. Şişlide oturuyorum ve genelde hafta sonu pendike gidip geliyorum. Bisikletimi ikinci el almıştım(yeni gibiydi) şuan yaklaşık 300km yaptım ve lastikte hafif aşınamalar (özellikle arka lastik) gördüm. lastiğe yakından bakınca bazı tellerim de (baya inceler) dışarıya çıktığını gördüm. Bilenler bilir İstanbul için Caddebostan-pendik yolu en iyi yol olsa da çok da düzgün bir yol değil.

bu arada bisikletim bu.

(link)

konu ile ilgili araştırmalar yapıyorum ama bilgi kirliği çok var aradığıma ulaşamadım. şimdi size sormak istediklerim şu.

kullandığım güzergaha ve önümüzdeki kış şartlarına göre hangi lastiği seçmeliyim?

şuan kullandığım Schwalbe Black Jack, CX 700-35C, wire bu 35c ne ifade ediyor? 23 olanlarını gördüm aradaki fark tam olarak nedir?

fiyatlardan dolayı yurtdışından alacağım. buradan baktığıma göre merlin öne çıkıyor. oradan almayı düşünüyorum siz ne dersiniz?

Scudo

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
35, milimetre olarak lastiğin kalınlığını veriyor.

Lastik önerisinde bulunabilmemiz için önceliklerinizi (Konfor, hafiflik, patlak koruması, vs) ve beklentilerinizi bilmemiz gerek... Sadece asfaltta mı kullanıyorsunuz? yağmurda da kullanıyor musunuz?

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
6.067
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
evet önümüzdeki kışın da yağmur çamur demeden kullanmak istiyorum. kullandığım güzergah aynı asfalt dışına çıkmayı pek düşünmüyorum. hafiflik çok önemli değil çok hız yapmıyorum zaten önemli olan sağlam ve yol tutuşu iyi olsun..

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
Bisikletiniz cyclocross bisikleti ama toprağa, çamura girmiyorsanız cyclocross lastiği tavsiye etmem. Benim önerim, 28mm genişliğinde kışlık yol lastiklerine(mesela Continental GP 4 season) ve Schwalbe Marathon gibi tur lastiklerinin ince olanlarına (32 veya 35mm) bakmanız. Aynı lastik pek çok farklı ebatta olabiliyor, alırken dikkat edin.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@srdrmrs

25mm, 35mm gibi olcu; lastigin genisligini veriyor.
http://www.slowtwitch.com/articles/images/7/73857-largest_1_25mm_Caliper.jpg
Bu sekilde olculdugunde cikan olcu kisacasi.

NOT: her lastik bire bir ustundeki degeri vermiyor. Lastigin modeli, kullanilan jant, basinc ve lastigin ne kadar sure kullanildigi bu olcuyu degistiriyor.

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
6.067
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
şimdi siteden buldum dediklerinizi ama burada ölçüleri yazmıyor..

(link)

(link)

bunlar bahsedilen lasitkler di mi?

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
6.067
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
mesela bu kış lastiği değil ama (link) bu yedek yol lastiği olabilir mi?

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@srdrmrs

Evet, söylediklerim bunlar. Çok fazla kilometre yapmıyorsanız marathon'un "plus" yerine "racer" modeli daha uygun olabilir (Schwalbe Marathon'un pek çok modeli var; racer en hızlısı, plus en sağlamı). Sağ tarafta sepete ekle iconlarının yanında "Black / 700c / 32mm" gibi seçenekler var, ölçüler orada yazıyor.

@srdrmrs

Bu standart bir yol lastiği; hiç bir yönden kötü değil, fiyatı uygun. Yedek derken, yanınızda taşımayı mı düşünüyorsunuz?

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
6.067
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
yok yani fiyatı uygun geldi bana ilerde almak yerine şimdiden alayım diye düşündüm. 2 ürün alırsam bi sıkıntı olmaz dimi?

birde marathonun racer modeli sitede yok plus modeline bakacağım. peki burada 25mm mi seçmeliyim? eğer onu da alırsam yeni bir iç lastik almak zorunda mıyım?

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
6.067
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
mesela michelinin 23mm si var kırmızı rengi hoşuma gitti. benim bisiklet ile uyumlu mudur? yoksa söylediğiniz gibi 28mm lastiklere mi bakayım.

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
6.067
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
yardım edecek kimse yok mu acaba? sipariş vereceğim ekran açık bekliyorum

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
23mm lastik bisikletiniz ile uyumludur.
Fakat sehir ici kullanim icin, en azindan 25mm alin derim.

Michelin Pro4 Service Course'un 25mm modeli olabilir mesela. Kendi kullandigim lastik. Oldukca memnunum.

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
6.067
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
siz nereden almıştınız? dediğiniz modelin sadece grisi var sitede mail attım cevap bekliyorum. kırmızı olsa benim için daha güzel olurdu

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
Pendik istikametinde kis aylarinda asfaltin ne kadar temiz olup olmadigini bilmiyorum. Fakat Almanya' da da kis aylarinda yollarda buza karsi cakil dökülüyor, tarlalara girip cikan traktörler camur filan getiriyor. Bu yüzden ben kis aylarinda yol bisikletimde 28 mm. lik Conti Tour Ride kullaniyorum. Hem biraz disli, hem de inca cakil, cam kirigi gibi seylere karsi daha dayanikli..... Hemen hemen her ebadi var...

http://picture.yatego.com/images/50c70546ecaef4.1/57406-kqh/continental-reifen-tour-ride-schwarz-47-622.jpg

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
6.067
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
şimdi kendi çapımda biraz araştırma yaptım.

öncelikle 23 mm dışında lastik bulmak çok zor genelde satılanlar 23mm. aşağıda ortaya karışık bir kaç lastik linki koyacağım. tabi bazıları direk kış lastiği değil ama fiyat performans olarak değerlendirme yapmanızı rica edeceğim. haftada 1 gün bisiklet sürüyorum (ortalama 50km max:100)

yorumları okudum memnun olmayan yok bu lastik için renkli olması da bir avantaj görsellik açısından.

(link)

bunu tam anlamadım michelin olsun taştan olsun dedim.

(link)

bunla da ilgili çok fikrim yok

(link)

continental 22 mm lastik hiç görmemiştim.

(link)

buda son lastik

(link)

yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler.

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
6.067
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
linkleri yazdıktan sonra biraz daha inceleyim şıkları 2e düşürdüm.

(link)

(link)

vitttoria da kampanya da var..

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
22 milimetre olan Continental tubular, onu unutun (U değil O şeklinde, iç lastiksiz kullanılıyor, daha farklı olan tubular jantlara yapıştırılıyor).

Ben de Gökhan bey gibi en az 25mm kalınlığında almanızı öneririm. Verdiğiniz seçeneklerin ikisi de 23mm. Biraz daha pahalı ama şu olabilir:
(link) (23'ü de var, ama 28 ile çok daha rahat edersiniz).

Aslında Continental Ultra Sport'un da 25 ve 28 mm'lik olanı var ama Merlin'de kalmamış anladığım kadarıyla, başka sitelerden onlara da bakabilirsiniz.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Vittoria derim ben. Ama eger butceyi arttiracaksaniz, 28mm Gatorskin en mantikli secenek olur.
Eger agirlik kayginiz yoksa, telli modelini de alabilirsiniz.

(link)

Hem cyclocross bisikleti, hem de sehir ici kullanilacak. O nedenle 23mm lastik gereksiz ince olacak.
Ben yol bisikletimde kis aylarinda size yukarida bahsettigim lastigi kullaniyorum. 25mm yazsa bile, 28mm olculen bir lastik.
O nedenle zaten kalin lastik oneriyorum.

(link)
Buradan aldim ben. 700x25 modeli.
Haftada 50km kullanan biri icin de 2 seneye yakin dayanir.

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
6.067
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
internette 23mm ile 25mm arasındaki farkları aradım ama çok bilgi bulamadım. yol tutuşu etkiliyor di mi?

yani daha kalın daha güvenli ama nısbeten daha yavaş?

(link)

bu olabilir shippingi de uygun.

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
6.067
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
bu yolladığım continental hakkında ne düşünüyorsunuz? Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.