Dış lastik bombolenmesi ve sibop dibinden patlaması

soner kalaycıoğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
948
İsim
soner
Başlangıç
1968—69
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Klasik
arkadaşlar bugünlerde dış lastik bombelenip,durunca da patladı,hem de iki defa.bu sorunu ve çözümünü sizlerle paylaşıyım.yokyere iç lastik aldım.12.50 tl'ye.bisikletim eski 27 1-.1/4 jant ebatında yol bisikleti.birincide hafif bombe yaptı,sonraki sabah patlamış buldum.sibop dibinden geniş yarığı yapıştırdım,bombe artmıştı.10 km gittim,elma yemeğe durdum,sonrasında lastiğin indiğini fark ettim,yürüyerek döndüm.bu lastiğin iki defa durunca patlaması da çok ilginç,fizik olarak bir cevabı vardır belki.tamircim;ince jantlarda lastik şişirirken sibobu dişarı fazla çıkarmayın,içte kalsın,lastik şişirirken o zaten kendini dışarı atacağı kadar atar,sen fazla asılır dışarı çıkarırsan bombe yapar,sibobu dibinden patlatırsın dedi.eve geldim dediği gibi şişirdim,bombelenme yapmadı,az daha dış lastik de alacaktım.geniş jantlarda bu durumun önemli olmadığını,ama ince jantlarda sibobun,dışarıda kalan kısmının,mümkün olduğunca içeride olması gerektiğini söyledi.sağlıcakla kalın,sorunsuz sürüşler dileğiyle,hoşçakalın..

Scudo

zfrrrtpc

Üye
Tepki
4
İsim
Zafer
Bisiklet
Kron
Çok teşekkürler! :harika:

2 gündür en büyük problemim buydu. Sayenizde çözdüm, artık rahat uyuyabilirim :uyku::uyku: