Dirt Jump Parkuru

Konu, 'Street & DJ' kısmında gurkankas tarafından paylaşıldı.

 1. gurkankas

  gurkankas Onursal Üye

  Kayıt:
  20 Mart 2007
  Mesajlar:
  2.655
  Beğeniler:
  1.401
  Şehir:
  Balıkesir/Merkez
  Seviye:
  yaklaşık 100 m2 arazi alanına ufak çaplı DJ parkuru planım var alan %90 düz alan. bikere bir rampa denedim fakat yağmurda dağıldı. bunu nasıl engelleyebilirim. planım 2 orta 1de büyük rampa ve bunları birbirine bağlayan 2 tane wallride düşünüyorum. fakat böyle yağmurda felan dağılmaması lazım.

  kısaca sorularım :
  1-yağmurda dağılmasını nasıl engellerim?
  2-hız almak için yaklaşık kaç metre alan bırakayım?
  3-fırlatma rampalarının inişini aynı rampaya bitişikmi yapayım yoksa 1-2 metre ara bırakıpmı iniş rampasını yapayım?

  aklımda bi kaç sordu daha vardı hatırlayınca burada sorarım ...
   
 2. Emirhan Kocamaz

  Emirhan Kocamaz Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  19 Eylül 2007
  Mesajlar:
  678
  Beğeniler:
  453
  Şehir:
  Erenköy, istanbul
  Seviye:
  1-yağmurda dağılmasını nasıl engellerim?
  topraktan yapıyorsan toprağı cuval yada buyuk ve kalın cop poşetinin içine doldurarak yapabilrisin sonra rampanın genel gorunuşünu tamamlandıktan sonra uzerine toprak serpersin...


  2-hız almak için yaklaşık kaç metre alan bırakayım?  acılış rampası olursa süper olur ama eğer yoksa minimum 15-20 metre arası hız almak için iyi olur...
   
  gurkankas bunu beğendi.
 3. ErkaL

  ErkaL Bisikletkolik

  Yaş:
  30
  Kayıt:
  23 Ocak 2006
  Mesajlar:
  1.048
  Beğeniler:
  1.739
  Şehir:
  Bostancı, İstanbul
  Seviye:
  Üşenmez isen torba yda çuvallara toprak doldurup yapabilsin yada bizim yaptıgımız gibi kullanılmayacak oln içi kısımlara büyük taşlar koyarsın üstüne katman katman toprak sıkıştırırsın.
  Bu işlemleri toprak nemliyken yapman şart kuru toprakta rampa yapman imkansız.Bu nemlilik çamur seviyesinde olmamalı.
  Düzen olarak emirin dediği gibi kot(seviye) olarak arazinin elverdiğince kümbeltiyi başlngıç rampası yapmaya çalıs sonra istedğine göre bir double rampa sıgarsa 2 adet sonra bir wall ride ile bir u dönüş ardından 2 tane (sığdığını varsayarak) double daha :)
  Ancak bikaç açıdan geniş fotoğraflarını paylaşıran razinin daha değişik fikirler verilebilir.
   
  gurkankas bunu beğendi.
 4. #4
  gurkankas

  gurkankas Onursal Üye

  Kayıt:
  20 Mart 2007
  Mesajlar:
  2.655
  Beğeniler:
  1.401
  Şehir:
  Balıkesir/Merkez
  Seviye:
  yeteri kadar alan var. alan çok geniş yani 100m2 den fazla ama fazla uğraşmadan kullanılabilecek arazi 100 m2 kadar. etrafını uğraşarak açarsam oldukça geniş bi alan olur. bende başlancıç yaprıktan sonra 1 rampa ondan sonra wall ile dönüp 2. ufak rampayı geçip 3. olan büyük rampadan atladıktan sonra tekrar bir wall ile başlangıç düzlüğüne (yapabilirsem başlangıç rampası) tekrar geri dönüş planlıyorum.

  topakları çuvala koyup üstünü toprakla kaplamak mantıklı geldi onu deneyeceğim.

  2. olarak yukarıda 3. sorum olan rampa ve rampanın inişini ufak rampalarda bitişik yada çok ufak bi ara bırakarak yapmayı düşünüdüm. çünkü çok fazla yükselemeyeceğim için inişe çarpıp düşme riski olduğu düşündüm :D

  resimleri yarın yada ertesi gün gönderirim :) yardımlarınız içi teşekkürler ....
   
 5. cakhiy

  cakhiy Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  17 Haziran 2007
  Mesajlar:
  534
  Beğeniler:
  234
  Şehir:
  istanbul/fatih
  Seviye:
  ya bence ilk rampayı yaptık tan sonra arkasında uzun ama alçak bir rampa yap.. sonra air al... nereye kadar uçtuğunu bir arkaşa teğit setsin ondan 3-5 cm gerisine doğru rampayı yükselt bence...(ilk başta bir iniş rampası yaptı patlamıyasın:D:D yada bisiklete hasar vermiyesin)
  Sen fotoğarfları at gerçekten uygunsa atlar gelirim valla dirt jump yapmaya yenikapıdan 2 saat:D:D
   
  gurkankas bunu beğendi.
 6. Aparijo

  Aparijo Üye

  Kayıt:
  20 Şubat 2009
  Mesajlar:
  67
  Beğeniler:
  150
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  gurkankas , önce tek bir rampa yap. Bu rampanın giriş eğimine göre iniş yap. Bu rampada olayı çöz , havada yapacağın hareketler ki , en az 1 metre rahat yükselmen gerekiyor bu hareketleri iyi yapabilmen için , tamam bitti bu iş dediğinde çiftli rampalara , wallride'lara geçersin. Bu arada eğimli rampadan yükselmek düz rampadan yükselmek gibi değildir. Ne kadar yükselmek istiyorsan o kadar süratli olman lazım , bu da hadi pedala abanayımla olmuyor. Zamanla süratinle beraber yükselmen de artacaktır. Daha çok vaktiniz var , sindire sindire gitmekte fayda var. Kasksız ve korumalıksız rampaya çıkmayın , hatta üst çene dişleriniz için dişlik de takmanızı tavsiye ederim.
   
  gurkankas, ZekiAlper ve Doruk Atay bunu beğendi.
 7. streetman:) kaan

  streetman:) kaan Üye

  Kayıt:
  7 Şubat 2009
  Mesajlar:
  74
  Beğeniler:
  51
  Şehir:
  İzmir/Karşıyaka
  Seviye:
  turkiyenin bu şartlarında ne yazıkki cok zor fakat eyer elinde olanak varsa rampayı ıslat sekliverince ustunde tepin inişte once bir kum yıgınına yuksele bildiin dadar yuksel mesafeyi kuma atlayrak bul sonrada inişi yaparsın yagmura gelirse de imkan var sa denemedim ama branda ve benzeri su gecirez maddeile orte bilirsin :) ama yinede ıslanır sn bidene belki ıslanmaz.
   
  gurkankas bunu beğendi.
 8. ujur

  ujur Bisikletkolik

  Kayıt:
  10 Nisan 2007
  Mesajlar:
  1.151
  Beğeniler:
  1.379
  Şehir:
  vancouver BC
  Seviye:
  herkez rampayı yap uç nereye inersen oraya iniş rampası yap demiş. bu çok yanlış. ilk önce videolardaki gibi uçuş ve iniş rampası yap kendine.
  sonra burdan uçarak daha fazla ileri uçman rahat olsa bile yaptığın rampaya inmeye çalış. sonuçta rampada ileri uçmaktan ziyade havada fazla kalmak ön plandadır. iniceğin rampayı uçtuğundan daha geniş ve daha az eğimli yap kendini geliştirmen açısından. daha sonralarda daha dik eğimlilere inerek bisiklete gelicek yükü azaltıcaksın. ama ilk olarak ertan abinin dediği gibi tek bir rampa yap. daha sonrada bu rampada yapamadığın çok az hareket kaldığında diğerlerine geçersin. böylelikle daha iyi gelişirsin.
   
  hsrv_khy ve Aparijo bunu beğendi.
 9. gambler-dh

  gambler-dh Kıdemli Üye

  Kayıt:
  23 Haziran 2008
  Mesajlar:
  238
  Beğeniler:
  116
  Şehir:
  adana
  Seviye:
  sevgili dost öncelikle % 90 düz zemin var. Demişsin , beni dinlersen önce hızlanacağın yeri belirle ve ''tamam bu hız bana yeter'' dediğin yere rampayı koy fakat rampanın yüksekliğide çok önemli, örneğin; rampa zirvesi 1 m 'lik ve 40 derecelik bir açıyla olursa ki oldukça düz bir eğim bu, ve iniş rampanı mutlaka yapmalısın çünkü düz zemine düşmek kadar kötü birşey yoktur. bunu sadece bisikletin sağlığı için değil kendi sağlığın içinde öneririm. (NOT : ileri yaşamında eklem ağrılarınla karşı karşıya kalabilirsin) İniş rampanı yapacağın noktayla yükseleceğin rampa ara mesafesi 2 m yada 1.30 cm olması kolaylık olur senin için çünkü ; ileri değil yükselmeye önem ver yani irtifa kazan. Ama herşeyi boşver... ''ben daha büyük bir ampa yapacağım'' diyosan 3 m 'lik gibi kesinlikle hızlanma ve iniş rampan olmalı , unutma iniş rampan yükseliş rampandan yaklaşık 50 -60 cm yüksek olmalı derim. Diğer sorularına gelince onları düşünme derim. Haydi kolay gelsin.
   
  gurkankas bunu beğendi.