Dinlenik nabzı geliştirme hakkında

Dizdar MERT

Forum Demirbaşı
Tepki
216
Herkese iyi günler diliyorum.. :)

Forumda Triathlon bölümünde gezinirken dinlenik nabız ile ilgili bir mesaj buldum:

"Buna karşın dinlenmiş nabız oranı geliştirilebilir. Normal bir insanın DNO'su 55 civarıdır. Amatör sporcularda 43-45, prof. sporcularda ise 30-35'e kadar düşebilir. DNO'nun düşük oluşu, kalbin daha verimli çalışabildiğini gösterir, avantajdır."

Bunun üzerine ben de merak edip nabzımı ölçtüm yani bilgisayardan kalktım direk ölçtüm makine ile (hiçbir zorlayıcı aktivite v.s yok) ve ölçtüğümde çıkan sonuç beni üzdü (83)..
Eğer dinlienik nabız normal bir insanda bile 55 oluyorsa ve benim 83 benim sorunum nedir? Eğer geliştirilebilirse ve bir sorun yok diye düşünüyorsanız nasıl geliştirebilirim ?

Ya da benim nabzımda ileride profesyonellerinki kadar 30-35 olamaz mı?

Ben koşu yaparak geliştirebileceğimi düşündüm ama biryerlerden aklımda kalmış (tam hatırlamıyorum) bisikletteki performansı düşürebileceğini ve sakatlıklara da neden olabileceğini duymuştum.

Ne önerirsiniz bana ?
Yardımcı olacaksa:
Kilo:51

Şimdiden cevaplarınızı bekliyorum.. :)

Scudo

Furkan Yavuz

Forum Demirbaşı
Tepki
267
Bisiklet
Salcano
Çok fazla bilgili olmadığım bir konu ama kesin bildiklerim:
-Yaşın gereği nabzın normal
-Özellikle küçük yaşlarda düzenli spor yapmak dediğin gibi nabız sayısını düşürür
-55 nabız normal sayılmaz 60-70 normal bir insan için idealdir
-Zamanla sayıyı aşağı çekebilirsin ancak bu bünyeyle de alakalı bir durum

(YANLIŞLARIM VARSA AFFOLA. DOĞRU BİLGİYE HER ZAMAN AÇIĞIM)

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
uzun yıllar,sürekli,sistemli,uzun ve yavaş antrenman temeli ile başlayarak,amacın sadece nabzını düşürmekten çok ,performans olursa ,zaten yapacağın antrenman yöntemleri ile sen hiç düşünmeden o düşecek. tabiki normal şartlarda ,herhangi bir rahatsızlık sözkonusu olmadığı zaman için.

ahmet ozgen

Forum Bağımlısı
Tepki
613
fırat abinin söylediklerine katılıyorum.ayrıca istirahat nabzı dediğin gibi bilgisayarın başından kalkılıp ölçülecek birşey değil.bizim kendi sporcularımıza kullandırdığımız yöntem şöyle;sabah uyandıklarında ani hareket yapmadan sol bilekten sağ el yardımı ile kafanızı çevirmeden görebileceğiniz duvar saatine bakarak 30 sn veya 1 dk ile nabızlarını saymaları şeklindedir.bu ölçüm gün içindede yapılabilir fakat en sağlıklısı sabah diye düşünüyorum.küçük yaşlarda nabzın senin okuduğun nabız değerlerinden yüksek çıkması normaldir.fırat abininde dediği gibi amacın nabzı düşürmek değil performansını yükseltecek antrenmanlar yapmak olsun,nabızda bu çalışmalarınla doğru orantılı olarak düşecektir.

hakan70

Aktif Üye
Tepki
28
daha önce bilgi veren arkadaşlara katılıyorum onlar zaten bu işten anlıyan arkadaşlar senin yaşında bu nabız normal düzenli antreman yaparsan zaten düşecek benim senin yaşında arkadaşlara tavsiyem bisikleti daha kadanslı çevirmeye çalışırım 60 dakikanın 15 dakikasını buna ayırmalı

Ali AKTAŞ

Forum Bağımlısı
Tepki
993
Ha bide dinlenik nabzı geliştirmek diye birşey yoktur, doğru antrenman(!) ile dinlenik nabzın istemesende düşer. :)

• Beğen
Tepkiler: Dizdar MERT

bahadır76

Daimi Üye
Tepki
173
Bisiklet
Diğer
yeni bisiklete binmeye başlayan bir kişi mesela 1 saat bisiklete binme sonrasında nabız sürekli hızlı atıyor ve dinlenmeye geçme anından itibaren ne kadar süre sonrasında düşmeye başlar? bir süre sürekli hızlı atması normal mi?bisiklet sonrasında nabızın düşme süresi kişiden kişiye göre değişir mi?:)

observer

Forum Bağımlısı
Tepki
581
Bisiklet
Salcano
benimki bi ara 110-120 idi şimdi 60-70 bazen 80 nasıl yaptın dersen bu işi bende bilmiyorum basketbol+yazın yaptığım uzun süreli turlar

observer

Forum Bağımlısı
Tepki
581
Bisiklet
Salcano
şimdi ölçtüm 78

bahadır76

Daimi Üye
Tepki
173
Bisiklet
Diğer
yani bisiklete ilk başlayanların nabzı ilk başlarda hızlı oluyor ama antrenmanlarla bu hız olayı düşüyor sanırım öyle değil mi? bu işi profesyonel düzeyde yapan sporcuların nabızları da zaten kısa bir süre sonra düşüyor.

Ali AKTAŞ

Forum Bağımlısı
Tepki
993
@bahadır76

Evet ama düzenli, bilinçli antrenman olması şart Bahadır bey. bu biraz da kondisyonlanma-antrene olma-gelişimi ile ilintili.

Hüseyin ARICAN

Forum Bağımlısı
Tepki
89
@Ali AKTAŞ

Daha pratik olduğu doğrudur ama kesinlikle daha doğru değil aksine yanlış bir ölçüm biçimidir.

Alper Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
450
Dinlenik nabızı açmak lazım aslında tam bilgim olmamakla beraber!! dinlenik nabız ben kendimi dingin hissediyorum bir ölçeyim tarzı bir şey değildir diye biliyorum. Bildiğim kadarıyla, son yemeğin ne zaman yendiği, suyun ne zaman içildiği gibi kısıtlamalarda var ayrıca ne düşünüldüğü dahi bunu etkiler sonuçta. aklınızdan geçen heyecan verici şeylerde de nabız yükselir

Önder Tarım

Forum Bağımlısı
Tepki
1.817
Bisiklet
Specialized
@Alper Yıldırım

Kesinlikle doğru. Bu yüzden yatmadan önce yada sabah ilk kalkıldığı sırada yapılması daha net olabilir.

Bunun dışında hiç taktılar mı bilmiyorum ama "Holter" denilen bir alet var. Tansiyon veya kalp ritmi ölçen çeşitleri var, her ikisi nabız da ölçüyor ayrıca. 24 saat üzerinizde kalıyor ve kaydettiği bilgileri bilgisayar ortamında görebilir ve çıktı alabiliyorsunuz. Benim en son yapılan testte uyanık vaziyetteyken en düşük 43 , uyur vaziyetteyken en düşük 41 olarak çıkmıştı.

Hüseyin ARICAN

Forum Bağımlısı
Tepki
89
@Ali AKTAŞ

Olası aritmiler ve kaçırılması muhtemel atımlar. Pratik ölçümle nabızlar 4 le çarparsanız 4 ün katı 6 ile çarparsanız her zaman altının katı olacaktır. Ama nabız herzaman 4 ün ya da 6 nın katı olmaz. Bir örnekle dakikada 83 atım olabilir. Bir sağlık mensubu olarak söylüyorum kaçırılacak atım sayısından çok olası aritmileri yakalamak açısından nabzın 1 dakika boyunca sayılması önemlidir.

Ali AKTAŞ

Forum Bağımlısı
Tepki
993
Tabi ki :) aritm kaçırılır ama doktor değil sporcu ve aritm gibi bi durumu sabah nabzı ile bulmak yada bulmaya çalışmak anlamsızdır.

Bu artı 1 dk boyunca ölçümle ister istemez kasılma ile nabız artacaktır ve yanlış sonuç çıkacaktır. 1 dk içindeki kalp değişimlerini de eklemek anlamsızdır.

Sizin kaynağınızı bimiyorum ama benim kaynağım Yrd. Doç. Dr Uğur Dündar. Türkiye'nin sayılı antrenman bilimcilerindendir kendisi.

Hüseyin ARICAN

Forum Bağımlısı
Tepki
89
Benim kaynağım da meram ve selçuklu tıp fakültelerinde derslerime giren bilimum yrd. doç. dr., doç. dr., ve profesör dr. ler. Altı senedir derslerime giren hocaların hepsi 1 dk sayılmasını söylüyor. Sizin dediğini gibi 10 sn ya da 15 sn sayıp 4 le ya da 6 ile çarpılmasına da şiddetle karşı çıkıyorlar.

Sizin kaynağınızı tanımıyorum ama dediğiniz kıdemde birisi bunu söyluyorsa buna itiraz etmek te anlamsız olur.
Demek ki spor bilimleri söz konusu olunca farklı bir durum söz konusu.

Saygılar.

Ali AKTAŞ

Forum Bağımlısı
Tepki
993
Dinlenik nabız ile nelerin değerlendirildiğini sportif anlamda bildiklerini sanmıyorum açıkçası.

Spor hekimliği henüz diğer sağlık branşlarından tam olarak ayrılmış değil, aktif spor yaptığım dönemde de doktorun biri nabzımın çok düşük olduğu için spor yapmamın sakıncalı olduğunu söylemişti :)