Dinlenik nabız...

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.

BF Okuru

Üye
Tepki
1
Görsel olarak dinlenik nabızlarımızı paylaşalım.....Böylelikle tüm forumun antrenman durumunu da öğrenmiş oluruz...:) Bu da az önceki nabız...

https://i.hizliresim.com/njgY2N.jpg

https://i.hizliresim.com/ErqlJD.jpg

Scudo

Furkan TK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.179
Bisiklet
Cube
Uykudan uyandıktan sonra mı ölçtünüz ?

Ismaildmr

Forum Demirbaşı
Tepki
396
İsim
Ismail demir
Bisiklet
Salcano
Arkadaslar meslegim saglik memurudur.

Simdi bize soracagina cevabi sen daha iyi bilirsin diye soylenebilirsiniz.

Sabah ise giderken orta seviye veya biraz ustu tempoyla surus yaparim nabzim 110 130 arasi atarken nefesimde dk30 gibi iken kalb kasilmamda sikinti olmuyor,,fakat nabzim 120 150 arasi solunumum 30 40 arasi iken 500 600.mt lik yokuslari hizli tempoda cikarken kapl atis seklimde aritmik atimlar olmakta..
Daha once eforlu ekg cektirmedim.yalniz dahilye doktoru kalpte sag dal blogu var demisti..aritmik ve ekstra cirpinti atislarini buna baglamaktayim..
Size sormamin nedenleri sizlerdede yokusu orta ust tempoda tirmanirken kalp atislarinizda carpinti ve duzensiz atiyormus gibi bir his veya nabiz sekli varmidir..kardiyologa bu sebepten dolayi gitmeyi dusunuyorum fakat genel ve normal bir durummudur sizlere danismak istedim..yaklasik 1,5 aydir bisiklet suruyorum..orta alt tempolarda hic bir sikintim yok..fakat nefes nefese kaldigim ust tempoda carpinti ve aritmik atimlarim soz konusu..acaba bisiklete binmeyi zorunlu olarak birakmammi gerekiyor.

firestone

Forum Bağımlısı
Tepki
2.102
İsim
Hüseyin
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Benim kalp atım hızımı gösterebilecek bi alet evimde yok. Ama 10 gün evden çıkmadan (tabi evde spor da yapmadan) dursam bile dinlenirken maks 55, normalde 48-50 arası.

• Beğen
Tepkiler: ahmetyavuz

BF Okuru

Üye
Tepki
1
@isocan Bir an önce uzman bir kardiyolog ile görüşmenizde fayda var. Şöyle bir örnek vereyim : yokuş yukarı bir yarışta max nabız sayım olan 163 hr görmeme rağmen hiç bir aritmik olay yaşamadım, ayrıca 155 hr civarında 30 ila 40 dakika eşik antrenmanlarında da hiç bir sıkıntı yaşamıyorum. Kontrolda fayda var...

@firestone dinlenik nabzın 50 nin altına düşmesi ancak uzun yıllar doğru antrenman yapmakla mümkün ( eğer bradikardik bir hastalığınız yoksa). Özellikle uzun ve stabil nabız sayılarında yapılan antrenmanlarla kalpte hypertrofik gelişmeler yani kalbin sağlıklı büyümesi olursa bir dakikada pompalanan kan miktarı daha az atımla mümkün olur. Bu da nabızda düşme şeklinde görülür...sizin 48-50 arası nabzınız gayet güzel...belli bir ortalamanın altı da tehlikeli olabiliyor. Maratoncu bir kaç tanıdığımın nabızları 40 ın altında iken yaşlandıklarında kalp pili takviyesi aldılar...( sporu bıraktıkları için )..

Ahmetkhrmn

Aktif Üye
Tepki
156
İsim
Ahmet Kahraman
Bisiklet
Focus
@firestone telefonunuza şu uygulamayı indirip nabzinizi bant olmadan ölçebilirsiniz. Apple için link paylaştım ama android için de illaki muadili vardır.

Azumio Inc.: Anında kalp hızı monitörü: Atım atışı nabız Ölçümü
(link)

Pureal

Vegan Bisiklet
Tepki
284
İsim
Fatih
Bisiklet
Trek
Benim şu sıralar 65-70 bandında dinlenik nabzım.

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.943
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Bendeki değerler evde otururken aşağıdaki gibi değişiyor.

Nabızla ilgili bildiklerim şöyle:

1) Genetik miras. Ebeveynlerimizin kim olduğu belirleyici.

2) Yaşla ters orantılı. Yaş ilerledikçe dinlenik nabız düşer. 14 yaşındaki kızım bir voleybol takımında haftanın 5 günü antrenman yapıyor, lig maçlarına katılıyor. Ama onun dinlenik nabzı benden çok yüksek. Ancak, iş yokuş yukarı yürümeye gelince, hiç zorlanmadan beni geride bırakıyor. Yani düşük nabız kalbinizin ne kadar kan pompaladığı hakkında güvenilir gösterge değil. Yaş ilerledikçe, bir atımda daha fazla kan pompalıyor anlamını çıkarmayın.

3) En önemlisi, dinlenik nabzı birbirimizle kıyaslamak hata. Aynı, nabız bölgelerimizi, laktat nabzımızı ve maksimum nabzımızı birbirimizle kıyaslamak nasıl hataysa. Çünkü bunlar kişinin karakteristiğidir ve sadece o kişinin kendi değişimini takip etmesi için yararlıdır, arkadaşlarıyla kıyaslaması için değil.

Benim tavsiyem dinlenik nabzın yanı sıra mümkünse nabız değişkenliğini takip edelim. Çünkü nabız değişkenliği tıp dünyasında son yıllarda bulunmuş en şaşmaz göstergelerden birisidir.

@isocan

Tavsiyem kardiyolojiye görünmeniz ve 24 saat holter takılı ölçüm yapılması. Çünkü bu anlattığınız tipik bir durumu gösteriyor. Ben kalp ameliyatı olduktan sonra yıllarca kalple ilgili sorunları araştırdım. Son iki yıldır Ironheart Connect facebook grubunu takip ediyorum. Anlattığınız duruma o forumda çok rastladım; aritmi olarak görünüyor ve mutlaka kontrol gerekli. Bisiklet sürerken, özellikle atak veya sprint durumlarında nabzım bazen 180 bpm'e gelir. Ancak hiç bir zaman bu dediğiniz durumu yaşamadım.

https://scontent.xx.fbcdn.net/v/t35.0-12/13663360_10153806976518004_250077224_o.jpg?oh=4754a2a5a50e1becdbc590979b2859b4&oe=5848F67F

https://scontent.xx.fbcdn.net/v/t34.0-12/13231200_10153640953058004_1557166779_n.jpg?oh=8b172be1f1d3841f357f1f5fa0389d2c&oe=584806A5

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.460
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Bahadır Gürel kalp sağlığı konusunda bizden daha donanımlısın. Benim sorum bu forumda bir bisikletsever aort yırtılması sonucu ölmüş idi. Çok tehlikeli ve sinsi bir hastalık durumu. Bisiklet bu durumu tetiklermi, bir süre bisikleti bırakıp sonra tekrar başlamak risk durumu yaratıyor diyorlar. Doğrumudur.

BF Okuru

Üye
Tepki
1
@Bahadır Gürel Herhalde benim dinlenik nabız paylaşımım ve sonrasında yazdıklarım yanlış anlaşılmış....
1) Ben yaş ilerledikçe kalp daha fazla kan pompalar onun için de nabız sayısı düşer demedim. Kalp kaslarının büyüyerek bir defada pompaladığı kan miktarını artırması ve dolayısıyla nabzın düşmesi tamamen antrenman yapılması ve sürekliliği ile doğru orantılıdır...
2) Burada kimse laktat eşiğini veya dinlenik nabzını yarıştırmıyor. Böyle bir rekabet yarardan çok zarar getirir.
3) Kalp atışınızın 180 hr seviyesine çıktığını söylemişsiniz, 48 yaşında birisinin max kalp ritmi 172 hr tir. Kalp ameliyatı geçirmiş biri olarak bu kadar zorlamanızın size zarar getireceğini yirmi beş yıllık antrenörlük tecrübeme dayanarak söylemek isterim.

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.460
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Mümtaz Öztürk

Doğru söylüyorsun mümtaz öztürk. Bir bahadır gürel kolay kolay yetişmiyor.

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.943
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
@mehmetsunu

bence bunu doktorları değerlendirsin, ben anca kullanıcıyım.

@Mümtaz Öztürk

Nabız bilgileri, daha önce de belirttiğim üzere, tamamen kişiye özgüdür. Kıstas koymak yanlıştır. 172 olmalıdır gibi bir ifade, inanın bilimsel açıdan hiç bir şey ifade etmiyor. Ben bu nedenle nabız bilgilerini kişiler arasında karşılaştırmanın yanlış olduğunu belirtiyorum.

Nabız bilgilerini kişiye özgü olmak yerine standarta bağlayan ciddi bir çalışma gösterebilir misiniz?

"220 - yaş" formülünün hatalı olduğunu, sporcular için referans alınmaması gerektiğini belirten notları paylaşayım. Aslında bu formül sadece bir durumda işe yarıyor: Acil bir nedenle hastaneye gittiğinizde doktor sizin nabız bilgilerini gördüğünde bir çıkarımda bulunması gerekiyor. Sizin geçmişinizi bilmiyor (spor deneyimi, genetik yapı vb.) tek öğrenebildiği yaşınız. İşte bu formülü kullanarak yaklaşık bir çıkarımda bulunuyor. Ancak bu formülün bireylere uyması zar atmak gibi bir şey.

(link)

upload_2016-12-6_14-48-21.png

(link)

(link)

upload_2016-12-6_14-50-12.png

(link)

upload_2016-12-6_14-50-47.png

(link)

upload_2016-12-6_14-51-30.png

(link)

upload_2016-12-6_14-52-16.png

(link)

upload_2016-12-6_14-52-57.png

(link)

upload_2016-12-6_14-53-19.png

ahlaksahibi

Daimi Üye
Tepki
338
İsim
yusuf
Bisiklet
Salcano
Benim dinlenik nabız 50-60 arasında değişiyor yaş 43 kilo 125 . Uzun ve sert rampalarda bisiklet kullandığım zaman kalbimin patlarcasına attığını ve nefesimin ise konuşamayacak seviye geldiğini anlayınca durup iki üç dakika dinlenip sonra devam ediyorum iyi geliyor.bisikleti ilk aldığım zaman Bir defasında zorlamıstım 3 gün kendime gelemedim hatta sonra bisikletten soğuyup sıfır almış olduğum bisikleti 1 haftalıkken satmıştım. bir aydır diyet ve spor yapıyorum yaklaşık 7-8 kg verdim hedefim yaza kadar 90 lı kg lere gelip sabahtan akşama kısa mesafe turlar yapabilmek.üstatlara sorum şu olacak bisiklet ile antrenman yaptığım zaman özellikle rampalı güzergahta dizlerimin üst tarafı çok ağrıyor o yüzden rampa çıkmaya ara verdim.nasıl bir antrenman benim için uygun olur.şuan yaklaşık 13 kg mtb kullanıyorum çokta memnunum vites geçişleri, frenleri, jantlar taş gibi sağlam .bisikletçiye daha hafif ve rijit olduğunu ve daha iyi rampa çıkabilmek için Merida speeder almak istediğimi söyledim de benim için uygun olmadığını mevcut bisiklet ile devam etmem gerektiğini meridanın beni zorlayacağını söyledi

• Beğen
Tepkiler: Bahadır Gürel

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.943
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
@ahlaksahibi

Maalesef yokuşlarda karşılaştığın sorunu rekabet esnasında hemen hepimiz yaşıyoruz. sihirli bir formülü yok. Herkes kendine göre güç kazanmaya çalışıyor. Benim uyguladığım yöntem bana özgü, herkese uyar diyemem: kış döneminde spor salonunda ağırlık çalışıyorum. Yine kış döneminde düşük kadans yüksek vites çalışıyorum (53-15 ve 60 kadans) aynı zamanda spin bike'ta 120-130-140 kadans çalışıyorum. İlkbaharda hafif yokuşlarda büyük aynakol çıkış çalışıyorum. Yaza doğru da yokuşlarda çalışıyorum. Benim için bu sıra önemli, ilkini uygulayıp kaslara kuvvet kazandırmazsam, ilkbaharda dizlere yüklenip sakatlamak olası.

• Beğen
Tepkiler: ahlaksahibi

ahlaksahibi

Daimi Üye
Tepki
338
İsim
yusuf
Bisiklet
Salcano
@Bahadır Gürel teşekkürler üstadım.demek ki doğru tahmin etmişim kas zayıflığından kaynaklı ağrılar.bende spor salonunda üst ön bacak ağırlıklı çalışıyorum.sizin antrenman programı gayet mantıklı

ozgurgokalp

Daimi Üye
Tepki
663
Bisiklet
Cannondale
48 yasinda birinin maksimum nabzi 172 degildir. Bu olcum sekli uzun zamandir terk edildi. Bence bilgilerinizi guncellemenin zamani gelmis, malum 25 yildir spor fizyolojisi epey gelisti.

ozgurgokalp

Daimi Üye
Tepki
663
Bisiklet
Cannondale
Bu konuda @Bahadır Gürel in cok guzel yazilari mevcut. 220 den yasi cikarmak son derece hatali sonuclar verebilen, bolca sapmasi olabilen bir hesaplama yontemi. Kisiden kisiye ozellikle genetik faktorlerin de etkili oldugu cok farkli sonuclar cikabilmekte. Simdi burada yeniden yazmayayim, siz dedigim gibi @Bahadır Gürel arkadasimizin konularina bir bakin...

(link)
Buyurun buldum bir tane...

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.