Dinamo ile telefon şarz edebilir miyim?

Konu, 'Elektrik - Elektronik' kısmında Thorn tarafından paylaşıldı.

 1. Thorn

  Thorn NOMAD

  Kayıt:
  20 Ekim 2014
  Mesajlar:
  60
  Beğeniler:
  112
  Şehir:
  çanakkale
  Adı:
  Deniz Kaynakçı
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  Arkadaşlar bu kanuda çok düşündüm dinamo ile aydınlatma dışında telefon,mp3,fotoğraf makinası vs. şarz etmem mümkün mü hangi parça ile başara bilirim maliyeti ne kadar olur yardımcı olurmusunuz?
   
 2. YüzSürKoş

  YüzSürKoş Onursal Üye

  Kayıt:
  24 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  2.274
  Beğeniler:
  2.924
  Seviye:
  Bu yazıyı olumakta fayda var.Dınamonun pek te artı yanı yok gıbı .Lastığınızın omrunu azaltyor ve yagıslı havalarda da calısmıyormus.En ıyısı gobekten dınomu alıp kullanmak :)

  Karanlıkta bisiklet sürmek istemeyiz. Özellikle bilmediğimiz rotalarda. Bisiklet yolu olmayan yerlerde, araçlarla beraber yolu kullandığımızda, ışığın mecburi olduğu ülkeler var. Olmasa bile güvenliğimiz için kullanmayalız.

  Eski karanlık günler sona erdi, yetersiz aydınlatma sistemlerinin yerini çok daha güçlü ve verimli sistemler aldı.

  [​IMG]

  En çok bilinen eski yan dinamosu, lastiğe değerek çalıştığından hem çok direnç yapıyordu, hem de lastiğinizin ömrünü kısaltıyordu. Yağışlı havalarda ise kaydığından çalışmıyordu.

  [​IMG]

  Aydınlatma sisteminize iki şekilde enerji sağlayabilirsiniz: Pil ya da dinamo. Yedek pilleri her zaman yanınızda taşımalısınız ve bittiği anda bazı yerlerde (Toros Dağları, Laos Dağları, Fas çölleri…) pil bulmak sıkıntılı olabiliyor. Pilin gücü azaldıkça da aydınlatma gücü azalıyor ve çok gerekli anlarda sizi yolda bırakabiliyor. Bu gibi durumlardan kurtulmak, pillerle uğraşmak istemezseniz, aynı zamanda çevreyi de korumak isterseniz, göbek dinamosu ile çalışan LEDli bir ön ve arka far kullanabilirsiniz. Modern göbek dinamoları, hava koşullarından etkilenmeden siz bisikleti sürdüğünüz sürece sürekli enerji üretir. 6V – 3W gücü ön ve arka farınızı çalıştırmak için fazlasıyla yeterlidir. Geleneksel lastik dinamolarından çok az daha direniş gösterir ve hava koşullarından hiç etkilenmez. Elektrik sisteminizi kullanmadığınız zaman (farları kapalı tuttuğunuzda) direniş neredeyse normal bir ön göbeğe eşittir.

  Dinamonuz varsa, gün boyunca dinamoya bağlanan şarj aletleri (link verilecek) ile telefon, GPS, tablet mp3 çalar ve diğer elektronik cihazlarınızı şarj edebilirsiniz.

  Bisikletin her parçasında olduğu gibi, dinamolarda da farklı seviyeler vardır. Bir dinamonun kalitesi arttıkça hafifler, daha az direnç yapar, rulmanları daha uzun ömürlüdür, su ve pisliğe karşı koruması daha iyidir.

  Shimano’nun en basit DH-3N20 şehir ve kısa tur bisikletlerinde kullanılır.

  [​IMG]

  LX serisi uzun asfalt turlarında kullanılabilecek çok iyi bir dinamodur.


  [​IMG]

  Shimano’nun en üst kaliteli dinamosu, XT serisinden DH-T785 modelidir. Zor şartlara uzun süre dayanabilen, hafif ve iyi korumalı bir göbek dinamosudur.

  [​IMG]

  Dinamoların daha iyisi (şimdilik en iyisi) SON markasından SON 28 dinamosu: en iyi Shimano dinamosuna göre endüstriyel rulmanlarla daha dayanıklı ve daha rahat dönüyor, tasarımıyla daha verimli, çok kaliteli contalarıyla daha korumalı ve daha uzun ömürlü. İçindeki basınç eşitleme sistemi su bile girmesi durumunda, suyu dışarıya atarak korozyonu önlüyor.

  [​IMG]

  Üstelik artık Rohloff göbekten vitesler ile uyumlu renklerde! : )

  [​IMG]

  Bir dinamoda üretilen enerji, ön ve arka farınızı yakar. Yanan, patlayan ampül günleri artık sona erdi.

  [​IMG]

  Bunlar yerine çok verimli ve daha uzun ömürlü (binlerce saat) LEDler kullanılıyor. Bir farda aranılan yolu ne kadar iyi aydınlattığı, karşıdan gelen aracın sürücüsünü rahatsız etmeden sizi fark edebilmesi, uzun ömrü ve bakım gerektirmemesi. Sadece lux (parlaklık) değeri değil, aynı zamanda düşen ışığın dağılımı da önemlidir. Bu şartları sağlayan ve bu nedenle tavsiye ettiğimiz iki far modeli vardır. B&M Lumotec IQ Cyo N Plus (70 lux) ve SON edelux (85 lux). Her iki model de ışığı çok iyi bir şekilde yola verir ve etrafı da aydınlatır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Arka farda ise önemli olan, tek bir nokta gibi görünmemesi (böylece arkadan gelen araç mesafesi daha iyi tahmin edebilir) ve sadece arkadan değil, yan taraflardan da görünebilmesidir. Bu şartları sağladığından tavsiye ettiğimiz iki model var. B&M Toplight Line Plus ve Toplight Flat S

  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak: Aydınlatma - Bisiklet Gezgini
   
  atasoy bunu beğendi.
 3. muratcolakoglu

  muratcolakoglu Onursal Üye

  Kayıt:
  19 Haziran 2012
  Mesajlar:
  2.869
  Beğeniler:
  530
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Colnago
  Seviye:
  Gerekli adaptörleri tedarik edersen tabiki şarj edersin.
   
 4. T. Yıldırım

  T. Yıldırım Cyclist

  Kayıt:
  7 Ekim 2014
  Mesajlar:
  173
  Beğeniler:
  74
  Şehir:
  Bursa
  Bisiklet:
  Cervélo
  Seviye:
  Bildiğim kadarıyla bunu yapman mümkün ancak önce dinamoyla bir bataryayı şarj etmen sonra batarya ile telefonu şarj etmen gerekiyor. Aksi halde dalgalanma olucağından iyi sonuç alınmayabilir. Ama bu kadar mevzuyla uğraşmak yerine powerbank alsan daha ucuza gelebilir. Yada Li-PO denilen pillerden kullanıcaksın 3.7V olduğundan direk bataryaya bağladığında çeviriciye ihtiyaç duymadan şarj edebilirsin. Ama bisiklet üzerinde o kadar kablo hoş bir görüntü oluşturmaz.
   
  YüzSürKoş bunu beğendi.
 5. Yigit Kabadayi

  Yigit Kabadayi Kıdemli Üye

  Kayıt:
  7 Ekim 2014
  Mesajlar:
  219
  Beğeniler:
  95
  Şehir:
  antalya/manavgat
  Seviye:
  Bu yazıda bisiklet dinamosundan şarj nasıl yapılır, neler gerekli onları anlatacağım. Bende bisiklet turculuğu başlayınca turda gerekli olan alet, kamp malzemeleri ne varsa temin etmeye başladım. Tura çıkmadan önce cep telefonumu akşamdan şarja bağlayıp sabah şarjdan çıkarıyordum. Kısa turlarda, günübirlik turlarda telefonumun şarjı yetiyordu ama daha uzun turlarda ne yapacaktım her yerde priz bulamazsın gibi düşünceler kafamı kurcalıyordu. Atölyemde eski tip bisiklet dinamosu vardı fakat dinamoyu bisiklete takacak yer olmadığından ilk aklıma gelen ön fren bağlantısına adapte etmem gerekiyordu, o da biraz zor görünüyordu. Zaten dinamonun yeterli güç üreteceğini zannetmiyordum. Ayrıca dinamo dış lastikten dönmesini sağladığından hem ses yapıyor hem de bisikleti yavaşlatıyordu. Bu fikir bana cazip gelmemişti doğrusu. Yakın yer olsa neyse uzun turlarda çekilmezdi.

  Bir gün fuarda bir bisiklet gördüm, bisikletin ön göbeğinde göbek dinamosu vardı. Ön ve arka aydınlatmalarına gerekli enerjiyi sağlıyordu. Yakından inceledim ve deneme sürüşü yaptım fuarın içinde şöyle bir kaç tur atım. Kalkarken , sürüş esnasında herhangi bir zorluk hissettirmiyor, ayrıca herhangi bir ses duyulmuyordu. Bu hoşuma gitmişti, bir kaç tur attıktan sonra kafamda yeni fikirler oluşmaya başladı. İnternetten araştırmalar yaparak ön göbek dinamosu hakkında gerekli bilgileri edinerek projemi oluşturdum. Araştırmalarımda Onur Erden’in bisikletustunde adlı bloğunda dinamo ile telefon şarjı anlatmış. Bisiklet Üstünde...: Bisiklet Dinamosundan USB Şarj Devresi

  Yukarıdaki linkten bakabilirsiniz. Kış aylarında çadır konaklamalı uzun turlar yapmıyorum çünkü kış şartlarına uygun yeterli donanıma sahip değilim. Ama kış aylarında yeterli bir donanıma sahip bir arkadaşım var, Gürkan Genç kış aylarında Bulgaristan dan Romanya Moldova Ukranya Rusya baltık ülkelerini karda kışta bisikletiyle dolaştı. Geçen yıl dünya turuna başlarken İzmir den Foça ardından Yunt dağı Köseler köyün de Aigai antik kentine karar beraber pedallarken Kendisinin de Almanya da bisikletine ön göbek dinamosu taktıracağını söylemişti. Gürkan Genç şu anda Fransa da pedal çeviriyor ve Almanya da bulunduğunda ön göbek dinamosu taktırarak yolculuğuna devam ediyor. Dinamodan gayet memnun. Kendisini Japonya ya yaptığı 11 aylık 12000 km bisiklet turunu blogspot sitesinden takip etmiştim, şimdi web sitesinden 7 yıl 115.000 km bisikletle dünya turunu takip ediyorum. Gürkan Genç

  Bahar aylarında bisiklet festivalleri başlıyor, ben de bu festivallere bisikletimle pedallamayı planlıyordum. İlk festival Çanakkale Şehitlere Saygı bisiklet festivali vardı. Perşembe Akşamı Bisikletçileri kurucusu Muhlis Dilmaç Dinamo ve jatntı fabrikada ördürüp bana temin etti. Teşekkürler Muhlis abi. Ardından yeni iç dış lastik alıp tekerleğe taktım.

  [​IMG]

  Dinamonun gücü 6 Volt 3 Watt

  [​IMG]

  Sıra geldi elektronik malzemelerini temin etmeye. İzmir Çankaya da elektronikçiler çarşısına giderek gerekli olan parçaları aldım.

  Dinamo şarj devresi için gerekli olan elektronik parçalar listesi

  1- Delikli bakır plaka 1 adet

  2- 16 V 1000 mikrofarad kondansatör 1 adet

  3- Köprü diod 1 amperlik 1 adet

  4- LM 317 entegre 7805 5 volt çıkışlı 1 adet

  5- Entegre için soğutucu blog 1 adet

  6- USB dişi 1 adet

  7- Plastik kutu 1 adet ( elektronik kart için )

  8- Kalın uçlu jak erkek 1 adet

  9- Kalın uçlu jak dişi 1 adet

  10- Cam sigorta yuvası 2 adet

  11- Cam sigorta 2 amper 2 adet

  12- 16 V 330 mikro farad kondansatör 1 adet

  13- 0.50 mm yassı kablo 1.5 metre

  Eğer elektronikten anlamıyorsanız devreyi tv tamircisinde yaptırabilirsiniz.

  Elektronik şema

  [​IMG]
  Malzemeleri aldıktan sonra atölyemde elektronik şarj devresini hazırlamaya başlıyorum. Delikli kartın üzerine elektronik parçaları yerleştirip en küçük boyutta delikli kartı kesiyorum.

  [​IMG]

  Daha sonra parçaları lehimleyip kartı hazır hale getiriyorum. Bu şarj devresini her türlü akılsız telefonları da şarj edebiliyor. Plastik kutuda jak ve USB için delikleri açıp kutuyu da hazırlıyorum. Ardından kartı yerleştirip vida ile kutuya sabitliyorum.

  [​IMG]

  Her şey hazır olduktan sonra testlere başlıyorum.

  [​IMG]

  İlk önce tekerleği elle çevirip USB den çıkış voltajını ölçüyorum, sabit olarak 5 volt çıkış olduğunu gördükten sonra cep telefonumu takıp şarj yapıyor mu diye test ediyorum. 5 km hızdan sonra 5 volt çıkış başlıyor, km hız arttıkça şarj akımı yükseliyor.

  [​IMG]  Testler bittikten sonra bisikletin gidonuna ampermetre ve telefon için sehpa hazırlayıp İnciraltı kent ormanında trafiğin olmadığı düz asfalt bir yere gidip telefonu takıp test sürüşü yapmaya başlıyorum. Voltaj zaten sabit 5 volt ampermetre de ölçümlerim 20 km/hız da 430 mili amper, sabit hızda gidersen amper sabit oluyor. Hız arttıkça amper de yükseliyor. Test gayet iyi sonuç verdi. 10 tur attıktan sonra testi bitirip eve dönüyorum.

  4000 mili amperlik bir USB şarj bataryası aldım telefonu şarj etmek için. 2 Kez telefonumu şarj edebiliyor.

  [​IMG]

  Daha önce kuru tip 6 volt 4.5 amper saatlik akü vardı artık ona gerek kalmadığı için devresinde değişikler yaptım. Artık yolda giderken bütün gün USB bataryayı şarj edebilirim. Akşamda bataryadan telefonumu şarj etme olanağım oldu. İsterseniz bataryanın daha büyük amper saatlik olanları da var. Bu bütçenize kalmış bir şey Amper saat büyüdükçe ederi de o kadar artıyor. Bana şimdilik bu yeter.

  [​IMG]

  Artık Çanakkale ye gidebilirim.  Çanakkale ye giderken Ayvalık tan Edremit e kadar 51 kilometrelik yolda hiç durmadan 3 saatte Nokia e 5 cep telefonumu şarj ettim, tamamen dolmuştu.

  Akü ile Gökova Bisiklet Turunda deneme şansım oldu. Gündüz giderken bataryayı şarja bağlıyorum, akşam da çadırda yatarken bataryadan cep telefonunu şarja takıyorum, sabaha kadar doluyor. .

  Böylece bisiklet turlarında kendi imkanlarımla ve kendi gücümle Dinamodan şarj olayını çözmüş oluyorum.

  Dinamodan direk cep telefonunu şarj

  Dinamodan direk bataryayı şarj

  Bataryadan direk cep telefonunu şarj

  Şarj yaparken sadece birini şarja bağlıyorum, voltaj çakışması olmasın diye ve aynı anda hem telefon hem de bataryayı şarj etmeye dinamonun gücü yetmez.

  Hazır olarak kutusu ile birlikte isteyen 30 TL ve kargo ücreti hariç sipariş verebilirsiniz.

  Facebook’tan özel mesaj atabilirsiniz. İzmir de oturanlara elden teslim ederim.

  İleride daha değişik şarj etme projelerine başlayıp sizlerle paylaşacağım.

  Paylaşmak güzeldir.

  Kaynak: Bisiklet Dinamosundan Sarj | Urim Baba bu sayfanin yardimci olacagini dusunuyorum
   
  Nomad, Melogram, Batuhan0332 ve 2 kişi daha bunu beğendi.
 6. Rafet Ç.

  Rafet Ç. Üye

  Kayıt:
  20 Ekim 2014
  Mesajlar:
  59
  Beğeniler:
  160
  Şehir:
  gelibolu
  Seviye:
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  şuna bir bakarsanız..

  Furş takımına kapak olarak monte edilir. Bütün akıllı telefonlarla uyumlu çalışır. 5V / 500 mA enerjiyi,ortalama 11 km/h (7 mph) hızla giden bir bisikletin dinamosundan usb çıkışı aracılığı ile elektronik cihazınıza aktarır.

  Ağırlık:46gr
   
  Infinity dragon bunu beğendi.
 7. Oğuzhan ö.

  Oğuzhan ö. Yeni Üye

  Kayıt:
  19 Ekim 2014
  Mesajlar:
  21
  Beğeniler:
  1
  Şehir:
  Balıkesir
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Benimde merak ettigim konuyu aydinlatmada lutfen yardimlarinizi esirgemeyin.
   
 8. Nomad

  Nomad Flâneur

  Kayıt:
  20 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  337
  Beğeniler:
  131
  Şehir:
  Kuzey Ege
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Onur ERDEN bloğunda detaylı bilgi veriyor bu konuyla ilgili ve ara ara güncelleniyor blog, takip edin;

  Bisiklet Dinamosundan USB Şarj Devresi

  En son yazımda sizlere ilginç bir projemden söz etmiştim. İşte o projenin detaylarını anlatmaya geldi sıra.

  Bildiğiniz üzere yolda cep telefonlarımızı hem iletişim için, hem görsel kayıt için, hem de navigasyon / GPS takip için kullanmaktayım. Eh, cep telefonlarının (özellikle iPhone'un) bu fonksiyonları çalıştırması, pilini su gibi tüketmenize ve dolayısıyla şarj unsurunun önemli bir hale gelmesine sebep oluyor. Her an telefonumuzu şarj edecek bir priz bulamayacağımızı düşündüğümüzde halihazırda bisikletimizde bulunan dinamo ile telefonlarımızı dolu tutmanın güzel bir fikir olabildiğini görüyoruz.

  Öncelikle neye ihtiyacımız var, onu belirleyelim. Bildiğiniz üzere, USB spesifikasyonlarına göre, bir USB portu 5 V (+/-0,25) gerilimi 500 mA akım ile sağlamak durumunda. Baktığımızda Shimano'nun göbek dinamolarının 6V gerilimi 2,4 ya da 3 W ile besleyebildiğini görüyoruz. Tabi buradaki voltaj alternatif akım olduğu için hesaplar birazcık karışacak. Ancak ilk etapta baktığımda, yavaş da olsa telefonumuzu şarj edebilecek akımı elde edebilecekmişiz gibi görünüyor. Detayları aşağıda vereceğim.

  [​IMG]

  Resim 1: Shimano Ön Teker Göbek Dinamosu

  Dinamodan aldığımız enerji ile telefonumuzu şarj edebilmemiz için öncelikle alternatif akım (AC) olarak elde ettiğimiz gerilimi düz akıma (DC) çevirmeli, ardından hızlanma ve yavaşlamalarda gerilimin aşırı oynamasını engellemek için geçici olarak depolamalı ve son olarak da gerilimi telefonumuzun talep ettiği seviye olan 5V mertebesine indirmeliyiz.

  Neyse ki bahsi geçen işler çok az elektronik bilgisi olan arkadaşların bile yapabileceği kadar kolay, bir o kadar da ucuz. Yalnızca birazcık el becerisi gerekiyor. Dilerseniz herhangi bir elektrikçiye dahi yaptırabilirsiniz.

  Yukarıda bahsettiğim işleri hangi devre elemanları gerçekleştirecek, ona bakalım. Alternatif akımı düz akıma çevirmek için bir adet köprü diyot kullanıldı. Kullanılan bu diyot sayesinde 6 V'luk AC gerilimimiz yaklaşık 8,4V'luk bir DC gerilime dönüşecektir. Bu dönüşümün nedeni ve teorisi ile ilgili detaylara girmeyeceğim, zira internet üzerinde onlarca kaynak bulabilirsiniz (bkz: full wave rectifier circuits).

  5V çıkış voltajının alternatif akımın değişiminden ve dinamonun hızlanıp yavaşlamasından çok fazla etkilenmemesi açısından büyük sayılabilecek bir kondansatörü de devreye ekledik. Ben burada 1000 µF'lık bir kapasitör kullandım. Dilerseniz daha büyük bir kapasitör de kullanılabilir.

  Son olarak da telefonumuzun kabul edeceği voltajdan yüksek bir voltaj elde ettiğimiz için bunu 5V ile sınırlandıran bir devre elemanı kullanmak gerekecek. Burada LM317 gibi bir entegre de kullanılabilir, lakin halihazırda 5V çıkış veren 7805 entegreleri bu iş için daha doğru olacaktır. Üzerine bir de soğutucu blok takıldıktan sonra bu ekipman son derece işlevsel çalışacaktır.

  [​IMG]

  Resim 2: Devrenin şematik görünümü

  Gördüğünüz üzere gayet basit bir devre oldu. Sağ tarafta görmüş olduğunuz dirençlere normalde gerek yoktu, ancak iPhone'un şarj kabul etmesi için pin 2 ve pin 3 girişlerine 2.0 ve 2.7 volt değerlerinin verilmesi gerekmekte. Lakin bu sınırlama yalnızca Apple ile ilgili bir sınırlama olup, USB'den şarj özelliğine sahip herhangi bir Samsung'u ya da Nokia'yı şarj edebiliyor olmanız gerekir.

  [​IMG]

  Resim 3: Tamamlanmış Şarj Devresi

  Üstteki resimde devrenin bitmiş halini görebilirsiniz. Görünen beyaz kablolar dinamodan gelen alternatif akımı taşımaktadır. Klemensli yaptığım için buraya istediğim tarzda bir kablo yerleştirebilirim. Tabi gerçek şu ki, beslemeniz yeterli değilse bu tarz bir devre ile olağanüstü bir şarj işlemi gerçekleştiremezsiniz. Buna karşın, bataryanın bitmemesini sağlamak da yeterlidir diye düşünmekteyim. Devreyi kullandıkça verimi ile ilgili birkaç yorum daha yapacağım.

  Bu arada bir haber; yol arkadaşım Necati'nin yol lastikleri gelmiş, bu akşam (24.08.2012) takıp deneyeceğiz hayırlısıyla. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere...

  Kaynak: Bisiklet Üstünde...: Bisiklet Dinamosundan USB Şarj Devresi
   
  atasoy bunu beğendi.
 9. OnurÖzdağ

  OnurÖzdağ Kıdemli Üye

  Kayıt:
  27 Ekim 2015
  Mesajlar:
  397
  Beğeniler:
  334
  Şehir:
  Denizli
  Adı:
  Onur Özdağ
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  Göbek dinamosu olmadan, eski tip dinamo ile kullanılabilir mi bu devre? Projem için kullanacağım dezavantajları pek önemli değil.
   
 10. The Best

  The Best Üye

  Kayıt:
  30 Eylül 2017
  Mesajlar:
  50
  Beğeniler:
  6
  Şehir:
  Hatay
  Adı:
  Ali Girişken
  Bisiklet:
  Bianchi
  Seviye:
  Eğer uğraşmak istiyorum diyorsan doğru yoldasın. Ya da Nokia'nın bisiklet dinamo şarj kiti var onu al. En iyisi de solar powerbanklar var 70-80 TL. Çantana as yol boyunca şarj olsun/etsin. Bundan iyisi Şam'da kayısı.
   
  MAERKEK bunu beğendi.
 11. Şerif Feridun

  Şerif Feridun Üye

  Yaş:
  39
  Kayıt:
  28 Mayıs 2017
  Mesajlar:
  79
  Beğeniler:
  70
  Şehir:
  İzmir
  Adı:
  Şerif Feridun
  Bisiklet:
  Carraro
  Seviye:
  1n4148 kopru diyot üzerinde düşen gerilimi hesapladıniz mı? ? Boşta devre çıkışı 5 v verebilir ama yuk altında ölçüm yapıldığında 5v çıkış alabilecek misiniz??
   
 12. atasoy

  atasoy Terörü ve destekcilerini Lanetliyorum

  Yaş:
  46
  Kayıt:
  1 Mart 2016
  Mesajlar:
  914
  Beğeniler:
  6.517
  Şehir:
  antalya
  Adı:
  ibrahim
  Bisiklet:
  Corratec
  Seviye:
  @Nomad
  Elektronik ten anlayan bir arkadaşa bunu aynısini yaptırdım ama malesef 30 dk sonra ısıninınca sarjı kesti. Acaba nerde hata yaptık.

  @Yigit Kabadayi
   
 13. Şerif Feridun

  Şerif Feridun Üye

  Yaş:
  39
  Kayıt:
  28 Mayıs 2017
  Mesajlar:
  79
  Beğeniler:
  70
  Şehir:
  İzmir
  Adı:
  Şerif Feridun
  Bisiklet:
  Carraro
  Seviye:
  muhtemelen 7805 çekilen akımı karşılamadı. siz kaç amperlik bir yük bağladınız çıkışa??
   
 14. BisikletKolikK

  BisikletKolikK Forum Demirbaşı

  Yaş:
  21
  Kayıt:
  15 Ağustos 2017
  Mesajlar:
  534
  Beğeniler:
  483
  Şehir:
  TÜRKİYE
  Seviye:
  Arkadaşlar dinamodan akımı direk olarak usbye çeviren cihazlar var fakat nereden bakarsanız 200-250 TLden başlıyor.

  Ayrıca dinamodan çıkan elektrik akımı zaten DC değilmi?
   
 15. Şerif Feridun

  Şerif Feridun Üye

  Yaş:
  39
  Kayıt:
  28 Mayıs 2017
  Mesajlar:
  79
  Beğeniler:
  70
  Şehir:
  İzmir
  Adı:
  Şerif Feridun
  Bisiklet:
  Carraro
  Seviye:
  hayır değil çıkış ac.
   
 16. BisikletKolikK

  BisikletKolikK Forum Demirbaşı

  Yaş:
  21
  Kayıt:
  15 Ağustos 2017
  Mesajlar:
  534
  Beğeniler:
  483
  Şehir:
  TÜRKİYE
  Seviye:
  @Şerif Feridun Neden böyle mantıksız birşey yapmışlar acaba hocam? Direk DC vermeleri daha mantıklı değil mi?
   
 17. Şerif Feridun

  Şerif Feridun Üye

  Yaş:
  39
  Kayıt:
  28 Mayıs 2017
  Mesajlar:
  79
  Beğeniler:
  70
  Şehir:
  İzmir
  Adı:
  Şerif Feridun
  Bisiklet:
  Carraro
  Seviye:
  Elektrikte dc makinaların yapısı daha karmaşık ve bakımları daha fazladır fakat ac makinalar daha az parca ile imal edilir ve ac/dc çevrimi daha kolay yapılır.
   
 18. Nomad

  Nomad Flâneur

  Kayıt:
  20 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  337
  Beğeniler:
  131
  Şehir:
  Kuzey Ege
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:

İlginizi Çekebilir

kayseri.jpg
Yeni aldığım power meter'i bir kaç ativitede denedim şuan için verilerin yüksek olduğunu düşünüyorum, Bu 135kmlik dünki nabzımın %65'inde yaptığım rahat tempo turumdan değerler [ATTACH] Bu...
quads-996.jpg
Bir sabaha karşı makalesinde daha birlikteyiz :D Adeta ince işçilikle yontulmuş bir kuadriseps kası, çoğumuzun hayalidir... Fakat bunu ya profesyonel sporcularda, ya da gerçekten fit durumdaki...
58a53c7-kingston-university-21f4138-.jpg
İngiltere'deki Kingston Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre her gün siyah (bitter) çikolata yemek atletik performansı artırmaya yardımcı oluyor. Çoğumuzun bildiği gibi pancar suyu...