Dikiş gerekir mi?

Ekrem Erten

Daimi Üye
Tepki
244
Bisiklet
Sedona
Kusura bakmayın belki iğrenenler olacaktır ama sormam lazım.
Kazadan sonra hiç ağrı falan yoktu, hatta 10 km yol gittim bu şekilde. Yine de bir nöbetçi eczaneye sorayım dedim dikiş falan gerekir mi diye. Gerek yok kapanır o yara dedi. Az önce yıkadım ayağımı ve yarabandı takınca ağrısı artmaya başladı.
Forumda bu saatte doktor bulmak zor ama yine sorayım dedim.

http://i1216.photobucket.com/albums/dd377/darqflames/CIMG2323fd_picnik.jpg

Scudo

Furkan Yaldızkaya

Daimi Üye
Tepki
193
Bisiklet
Salcano
Tıp okuyorum. Henüz klinik bilgi almadık ama bence dikiş gerekir oraya. yaklaşık 1.5 cm ve derin bi şekilde yarılmış. Mikrop kapmaması içinde temizlenmesinde fayda var. Suyla yıkamak riskli bir işlem. Bence bir doktora görünün. Ben her ne kadar gerek var desem de gerek olmayabilir de. Fakat 2 yıldır öğrendiklerim bana bu yaranın için hem temizlemeye hem de dikişe ihtiyacı olduğunu söylüyor. Tekrar söyliyim yanlış biliyor olabilirim. Gittiğinizde doktor dikiş atmayabilir. Ama yaranızın temizlenmeye ihtiyacı olduğunu kesin olarak söyleyebilirim.

• Beğen
Tepkiler: Ekrem Erten

Ekrem Erten

Daimi Üye
Tepki
244
Bisiklet
Sedona
@Furkan Yaldızkaya

Eczanedeki arkadaş batikon (?) sürdü. Eve gidince temizlersin dedi, dikişe gerek yok dedi. Yarabandı takınca ağrı arttı. Yarabandının zararı olabilir mi acaba?

Tepki
33
öncelikle geçmiş olsun. tıbbi olarak ileri ilk yardım belgesine sahibim ve bunun gibi bir yarayı baldırımda zamanında tecrübe etmiştim. bence dikiş atılmalı hem daha çabuk iyileşirsin hem de kalacak olan yarık izini en aza indirirsin. kişisel düşüncem budur. geçmiş olsun tekrar.

• Beğen

KIVANC YILMAZTURK

Daimi Üye
Tepki
183
Batikon sanırım kurutucu bir ilaçtı bana da kaza yaptığımda ondan sürdüler 3 günde kabuk tuttu hatta kabukları atmaya başlamıştı benim de dirsek bölgemde bu derinlikte yaralarım vardı ve daha da uzundu şuanda hiç bir şey kalmadı sadece ufak izler var hala deri kendini tam olarak onaramadı kazayı yapalı 1 ay olacak.

Samet SERTER

Forum Demirbaşı
Tepki
264
Bende Hastaneye gitmenizi önemle rica ediyorum.Gece boyunca acı çekmektense 5 dk acı çekmeyi tercih ederim.Şimdiden geçmiş olsun.Son durumunuzu bekliyoruz :)

Furkan Yaldızkaya

Daimi Üye
Tepki
193
Bisiklet
Salcano
Batikon yaranızı temizler. Ama direk yaranızın üstüne dökülmesi ne derece doğru bilmiyorum. Genelde ameliyatlarda ameliyattan önce hastanın ilgili bölgesini sterilize etmek için kullanılır. Ama yaranız gerçekten fazla açık görünüyor. O açıklıkta o yaranın kapanması bence zor. Dikiş atılarak o bölgedeki deri parçaları birbirine birleştirilir buda yaranızın çok daha hızlı kapanmasını sağlar. Bence acile gitmenizde fayda var. Eğer dikiş gerekiyorsa dikiş atarlar. Eğer gerekmiyorsa hem yaranızı temizlerler hem ağrı kesici yazarlar ki buda ağrı çekmenizi önler. Kesin bilgim olsa içinizi tam rahatlatmak isterdim ama dediğim gibi 2. sınıfı yeni bitirdim. Klinik bilgim oladığı için kesin yorum yapamıyorum. Ama gitmenizde kesinlikle fayda var.

• Beğen

Fatih Çaçoron

Aktif Üye
Tepki
41
Herhangi bir bilgim yok ama bence dikis gerekir. Derin ve baya bi acıklık mevcut. Dikissizde kapanıcaktır ama biraz zaman alır.

Serkan Demir

Forum Bağımlısı
Tepki
309
Bisiklet
Salcano
hastaneye giderseniz ömrünüz boyunca pişmanlık çekmezsiniz ayrıca arkadaş 5 dk acı demiş onu bile çekmezsiniz çeneme 5-6 dikiş atıldı bunun büyüklüğünde bir yara için dikiş atılırken ve uyuşturucu iğneyi vururken hiç birşey hissetmedim. ihmal etmemenizi önemle tavsiye ederim.

• Beğen

Genç Osman Bircan

Forum Demirbaşı
Tepki
651
Arkadaşım tıbbi bilgim yok ama Malatya Bisiklet Topluluğu olarak çok geçmiş olsun dileklerimizi gönderiyoruz,bundan sonraki bisiklet gezilerin için kazasız sürüşler temennilerimizle Malatyadan çok selamlar

Ekrem Erten

Daimi Üye
Tepki
244
Bisiklet
Sedona
Batikonu direkt üzerine bastırarak sürdü.

Ya doktora gitmekte fayda var tabi de, tahmin edeceğiniz gibi aileye olayı belli etmeme durumları da var. Gerçi topallatmaya başladı, sahurda illa ki öğrenecekler.

Tepki
2
Geçmiş olsun. Bence bir hastanenin aciline girin gösterin. Daha sağlıklı olur. İçiniz rahat eder.

Ekrem Erten

Daimi Üye
Tepki
244
Bisiklet
Sedona
Yarabandını taktıktan sonra ağrısının artmasına bi yorumu olan var mı? Yanlış mı taktım acaba? Açıklığı kapatıp üzerini bantladım.

Furkan Yaldızkaya

Daimi Üye
Tepki
193
Bisiklet
Salcano
@Ekrem Erten

Dostum sağlık olayında şaka olmaz. Ertesi gün mikrop kapmış bir şekilde o kısım kıpkırmızı olarak uyanmakta var. Üsteli yaranızla ilgisi olmayan hastalıkları da kapabilirsiniz. Unutmayın ki açık olan yaranız aklınıza gelecek bütün mikrobik hastalıklar için davetiye çıkarır. O yara bütün bakteriler için sizi koruyan derinizin arasında açılan bir kapı gibi düşünün. Bende bütün arkadaşlar gibi doktora gitmenizi tavsiye ediyorum..

Ağrıyı bir tür vücudunuzun uyarısı olarak düşünün. Aynı zamanda ilgili bölgede bir savunma durumu olduğu zaman bölge ısısı ve ağrı hissi artar. Elinizi kestiğinizde de minik bir kesik olsa bile belli bir süre sonra oranın sızladığını hissedersiniz. Bunun sebebi orada oluşan savunma sisteminin işlemesidir. Tabi yarabandından sonra ağrınızın artması hakkında birşey söyleyemeyeceğim.. Neticede doktor değilim sadece temel bilimleri biliyorum :)

• Beğen

Ekrem Erten

Daimi Üye
Tepki
244
Bisiklet
Sedona
Hala yarabandından kan sızdırıyor. Hastaneye gideyim en iyisi.

Serkan Demir

Forum Bağımlısı
Tepki
309
Bisiklet
Salcano
@Ekrem Erten

sağlıkcı değilim ama yara gerilmiş ondan dolayı agrı yapmıs olabilir. çunkü kendi halinde baya açık duruyo

Mutlu Köksal

Satılık Scott Scale LTD CR1
Tepki
224
İsim
Mutlu
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Abicim direk açık yara.Tıbbi bilgim falan yok ama aklın yolu bir yani dikiş diye bağırıyor açılan bölge :)
Her geçen dakika yaranın enfeksiyon kapma ihtimali artar açık yarada.10 dakkalık bir işlem için riski almaya değmez