"Dijital Epo" nedir? Yenir mi?

Serkan Mıstınoğlu

Road Runner
Kayıt
24 Nisan 2010
Başlık
270
Mesaj
6.177
Tepki
32.342
Şehir
İstanbul
Bisiklet
Cervélo
Strava'cıların korkulu rüyası dijital epoyu konuşuyoruz bugün :D Sportmenliğe aykırı davranan bu KOM avcılarının bunu neden yaptığını, nasıl yaptığını, ve bunu nereden anlayabileceğimizi konuşacağız!

Digital EPO.jpg


Epo, bildiğiniz gibi doping olayıydı. Dijital Epo da dijital bir doping olayı. Yani strava verileirinizle oynayıp, onları dilediğiniz gibi yükseltebildiğiniz bir uygulama. Siteye şuan erişim yapılamıyor, bizim ülkeye mi kapalı yoksa siteyi tamamen kapatmışlar mı bilmiyorum :)
Bağlantıyı görüntüleyebilmek için üye girişi yapmalısınız.


Kullanımı da gayet basitmiş, verilerinizi yüklüyorsunuz ve her şeyi o ayarlıyor.

Normal bir Strava verisinin görünümü:
pic3-normal-ride-data-zoom-section.jpg

Aynı verinin, Dijital Epo'lanmış hali:
pic4-depo5percent-data-zoom-section.jpg

Gördüğünüz gibi mavi olan hız çizgisinde garip, düzenli dalgalanmalar oluşturuyor. Benzer düzenlemeyi nabız için de yapabilirsiniz. Nabzınızı düşük gösterebilirsiniz.

Benim şüphelenip, anlam veremediğim bir olası dijital epo durumu:
KOM olan sporcu 51.4 ortalama yapmış:
1.png

Ayrıntıya bakıyoruz. Sol tarafta "Analyze Effort"

3.png


O da ne? Ortalaması 51.4 olan bu sporcu, bu segmentte en fazla 47.5 hıza ulaşmış... Segment genel temposu 45-35 arasında değişiyor. Ama KOM almış kendisi, ve 51.4 ortalama yapmış.
Böyle ilginç ilginç şeyler olabiliyor :)

Aynı segmentte, 2. olan sporcunun verileri, ortalaması 43.4 olan:
4.png

52.2 hıza ulaşmış. 3 farklı noktada hızı 50 km/h'nin üzerine çıkmış. Yani tutarlı. Evet bu arkadaşın ortalama hızı kesinlikle 43.4'tür.

İlk örnekteki KOM'cu sporcunun bir başka KOM'u:
6.png

37.4 ortalama vermiş bu KOM'unda. Detaylara bakıyoruz:
5.png

Ulaştığı maksimum anlık hız: 37.8 :) Daha üzerine hiçbir zaman çıkmamış. Zaten yan tarafta ufacık Avg 30.8 yazıyor :D

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Ne yapmalı?
Dijital Epo kavramı yabancı forumlarda da fazlasıyla tartışılmakta. Bu dopingcilerin kulakları çınlatılmakta :) Yapılması gereken, ve yapılması önerilen tek şey "Flag"lamak. Yani Strava dilinde "şikayet etmek" diyebiliriz. Fakat uyaralım: bu flag muhabbetleri bazen masum insanlara da yapılıyor, veya dijital epo yapan sporcu "ben masumum" edebiyatı da yapabiliyor. Yani kısaca, flag=zararlı bir şey. Küsen, birbirine giren çok sporcu var :) Flag önermiyorum, yapmıyorum da. Şimdiye dek tek bir flag attım, o adam da 119 km/h ortalama yapmıştı düz yolda. Belli ki arabayla yapmış.

Evet, şimdi dijital epo hakkında soru ve görüşlerinizi alalım ve herkese dopingsiz günler dileyelim :D
 
Kayıt
29 Ağustos 2012
Başlık
31
Mesaj
962
Tepki
1.712
Yaş
27
Şehir
Bilkent/Polatlı
Güzel bir makale, digital epo denen bir şey olduğunu yeni öğrendim, ama öyle segmentlerde öyle KOMlar var ki bu adamlar senelerce epo bassa yine bu hızları yapamaz dedirtiyordu. Şimdi anlaşıldı olayın aslı :D
 

Kaan Türkan

Aktif Üye
Kayıt
25 Ağustos 2014
Başlık
13
Mesaj
165
Tepki
121
Yaş
19
Şehir
istanbul
Bisiklet
Mosso
geçen gün buna benzer bi olayın polarflow da da olduğunu fark ettim 1 aydan fazla süredir polar saat kullanıyorum ve kürek antremanı sırasında km/h almam gerektiği için bisiklet modunda açdım saati kürek için dk/km açıkdı sonra polar flow da bisiklet için olanı küreğe çevirebilirmiyim diye bakarken gördüm kendin istediğin gibi bi antreman bilgisi girebiliyosun 0 dan başlayıp tamamen senin yazdığın değerler yayınlanıyor polarflow hesabında


iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi
 
Kayıt
30 Eylül 2015
Başlık
3
Mesaj
65
Tepki
59
Yaş
33
Şehir
türkiye
İsim
gökhan altınelliler
Bisiklet
Diğer
EPO, eritropoetin kelimesinin kısaltması olup, esas olarak böbreklerde üretilen bir proteindir. Bu test ile kanda dolaşan EPO miktarının ölçülür. Kan dolaşımında bulunan kırmızı kan hücrelerinin kemik iliğindeki üretimi EPO sayesinde gerçekleşir.
 

Ömer Murat

Moderatör
Moderatör
Kayıt
3 Şubat 2016
Başlık
14
Mesaj
4.650
Tepki
31.736
Şehir
Antalya
@furkan.zaman temel olarak vücuttaki kanın oksijen taşıma kapasitesini arttırmak için kemik iliğini daha fazla kırmızı kan hücresi üretmesi için zorlayan hormon, bir nevi doping yani, gerçi siz daha iyi bilirsiniz :harika:
 

furkan.zaman

Hipokrat yeminli bisikletli
Kayıt
31 Temmuz 2015
Başlık
62
Mesaj
1.113
Tepki
1.099
Şehir
İstanbul
İsim
Furkan
Bisiklet
Raleigh-USA
@ömermurat bnde tam onu düşündüm . eritropoetin olmasın bu dedim . doping maddelerini pek bilmiyorum , eritropoetin ustunden yapılabiliyor demek ki .tesekkur ederim.
 

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Kayıt
29 Haziran 2014
Başlık
25
Mesaj
1.108
Tepki
1.669
Şehir
İstanbul
Genelde en yüksek hızlarım 44-45 52 sanırım arada 56 var. Yapamayacağımdan yada bisiklet falan el vermediğinden değil ama ya önüme bir şey çıkarsa ya bir araba sağdan çıkarsa yada kedi köpek ki köpek çok olağan 20-30 ile bile çıkabiliyor.
Neyse stravada işler biraz karışık stravanın kendisininde veri silip uyarı attığı olmuş diye okudum özellikle motorlu araçta yapılmış performansları veriler üzerinden tahmin edince.

Bana kalırsa zaten düzenli verileri silmeli. Yani falanca segmentin 1. Derecesi Ahmet ama Ahmet 1 senedir segmente uğramamış Ahmet bir daha o segmentten geçene kadar derece silinsin hatta 2. Geçişte daha az bir derecede yapsa 1. Olduğu derece tekrar yazılsın.
Çünkü yokuş benim rotamda 40. Km denk geliyor ama 1. Olan adam Zaman'ında segmente Araba ile gelmiş 10. Km de o segmente girmiş dereceyi yapmış sonrada bir daha uğramamış.
Yada sıfır trafik varken gece karanlığında segmentte en iyi dereceyi yapmış ama bir daha aynı performansı 1 sene boyunca göstermemiş ozaman sil genel görünümden ama adamın kendi kayıtlarında kalsın o o segmente girdiğinde kendi derecesini görsün ama 1 senedir benzer performans olmadığı için genel sırlamada artık görünmediğinide bilsin.
Sende 1 genel görünümden silinirse hem o Ada'mın tekrar bu performans için motivasyonu olur hemde aynı trafik, peleton, antrenmanın ilk kilometreleri avantajlarını tekrar bir araya getirmek zorunda kalsın.
Ayrıca kazara açık unutulup araba ile yapılan derecelerde ulaşılmaz olduğunda 1 sene içinde düşer.
Ayrıca segmentlerde değişiyor mesela düz bir yolda o segmentte en üste adını yazdın diyelim seneye sevgili belediye bir tane hız tümseği koyuyor hadi bakalım aynı dereceyi yap.
Yani strava ya organik bir mantık şart.
 
Yukarı Alt