Digital Fotoğraf Çekme Teknikleri

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Ontario tarafından paylaşıldı.

 1. Ontario

  Ontario Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  24 Şubat 2007
  Mesajlar:
  732
  Beğeniler:
  478
  Şehir:
  Antalya Lara
  Seviye:
  [​IMG]

  ALTIN KURALLARI UYGULAYARAK MÜKEMMEL FOTOĞRAFLAR ÇEKEBİLİRSİNİZ


  1. İlk kez kullanacağınız hafıza kartını kullanmadan önce mutlaka formatlayın. Bu işlemi yapmadan kullanırsanız çektiğiniz fotoğraflar kaybolabilir.
  2. Çekim yapmaya çıkmadan önce bir poz deneme çekimi yapın. Herhangi bir şey eksik yada problemliyse bu yolla tesbit edip düzeltebilirsiniz.
  3. Bazı digital fotoğraf makineleri preview özelliklidir, çekilen fotoğrafı OK tuşuna bastıktan sonra hafızaya kaydeder. Buna dikkat etmezseniz fotoğraflarınız kaydolmaz.
  4. Amacınıza göre çekim kalitesini değiştirerek belleği verimli kullanınız.Eğer web sitesi tasarımı veya e-posta eki için çekim yapıyorsanız Economy ayarını, fotoğraf baskısı için çekim yapıyorsanız Best ayarını, Arşivlemek için çekim yapıyorsanız Normal ayarını kullanabilirisiniz.
  5. Menü ayarlarıyla oynayıp kameranın ayarlarını içinden çıkılamayacak kadar bozduysanız, setup menüsünden reset fonksiyonunu kullanarak makinenizi fabrika çıkış ayarlarına getirebilirisiniz.
  6. LCD parlaklık ayarınızı güneşli ortamlarda yükseltiniz. Karanlık ortamlarda parlaklığı düşürerek bataryayı tasarruflu kullanabilirsiniz.
  7. Bataryadan tasarruf etmek için makinenizi kapalı tutarsanız açana kadar çekebileceğiniz fotoğrafları kaçırabilirsiniz. Bu gibi durumlarda makine açık LCD kapalı konumda tutularak vizörden çekim yapılmalıdır.
  8. Kameranızı açık unutup bataryanın tamamen boşalmasını önlemek için setup menüsündeki Auto power off fonksiyonu devreye sokulmalıdır.
  9. Çekimlerinizde digital zoom özelliğini mümkün olduğu kadar kullanmayınız. Digital zoom çekim kalitesini düşürmektedir. Dilerseniz daha sonra bilgisayarda görüntüyü büyütüp digital zoom elde edebilirsiniz.
  10. Kamera vizörü yanında kırmızı veya yeşil yanan ışıklar vardır bunlar kameranın netleme işleminin, otomatik ayarlarının veya flaşının hazır olup olmadığını gösterir. Eğer kırmızı yanıyorsa çekim yapmayıp yeşil yanana kadar beklenmelidir.
  11. Net fotoğraflar çekmek ve titremelerden etkilenmemek için yüksek enstantane değerleri ile çekim yapınız. Çoğu makinede bu değer 1/50 değerine ayarlıdır. 1/125 ideal bir değer olabilir.
  12. Işığın az olduğu koşullarda Enstantane ve Diyafram değerini düşürünüz. Makinenizde ISO ayarlama özelliği varsa ISO değerini biraz yükseltiniz, çok fazla yükseltmek görüntü kirliliğine neden olabilir. Makineyi titretmemek için dirseğinizi vücudunuza dayayabilir, kapı pencere pervazlarına dayanabilir, masa, kitap gibi nesneleri sehpa niyetine kullanabilirsiniz.
  13. Flaşınızın kaç metreye kadar aydınlattığını bilirseniz doğru pozlama yaparsınız. Kullanım kitapçığının özellikler bölümünden Flash Guide Number (GN) değerini öğrenip, bu değeri kullandığınız diyafram değeri (f) ile bölerseniz flaşınızın kaç metreyi aydınlatabildiğini öğrenirsiniz.
  Örnek: GN değeri 10 olan bir makine ile 1.8 diyafram değeri ile 10/1.8=5.5metre uzaklığa kadar flaşlı çekim yapabilirsiniz.

  14. Karanlık ortamlarda flaş kullandığınızda gözler kırmızı çıkar. Bunun nedeni göz bebeğinin karanlıkta büyümesidir ve flaşın gözün arka tarafındaki ağ tabakasını aydınlatmasıdır. Bunu önlemek için flash menüsünden Red Eye Reduction fonksiyonunu aktif hale getiriniz. Bu fonksiyon aktive edildiğinde LCD de göze benzeyen bir sembol görünecektir. Kırmızı göz engelleme aktifken deklanşöre basıldığında flaş önce birkaç kez çakacak ardından çekim yapılacaktır. Bunun amacı çekim öncesi göz bebeğini küçültmektir. İlk flaş çaktığında çekim yapıldı zannedip pozisyonunuzu bozmayınız.
  15. Bazı durumlarda ışık az ama ortam güzeldir. Flaş ortamın bütün büyüsünü bozabilir. böyle durumlarda flaşı iptal ederek çekim yapınız. Birde flaşlı deneme yapılabilir. Güzel olmayan poz daha sonra silinir.
  16. Portre çekimlerinde çekilecek kişinin arkasında güneş varsa yüzlerin karanlık çıkmaması için mutlaka flaşı kullanınız.
  17. Gece çekimlerinde flaşı kullanırken makinenizi gece moduna getiriniz.
  Örneğin arkada ışıl ışıl bir manzara önde arkadaşınız ve karanlık bir gece. Doğrudan flaşla çekerseniz arkadaki manzara fotoğrafta yer almaz. Flaş kullanmazsanız şimdide arkadaşınız fotoğrafta yer almaz. Makine gece moduna getirildiğinde perdeyi arkadaki manzarayı pozlayacak kadar açık tutar kapanmadan hemen önce flaş çakarak sizi de manzaranın içine dahil eder. Bu teknikleri denemeyi alışkanlık haline getiriniz.

  18. Kar ve Kum gibi açık rengin neredeyse tüm kadrajı doldurduğu durumlarda otomatik ışık ölçümü hata yapar. Bunu telafi etmek ve çekmek istediğiniz konuların kara lekeler olarak değil de gerçek renklerle görünmesini istiyorsanız, bir iki stop pozlama telafisi yapınız. Yani +/- şeklinde gördüğünüz EV ayarını duruma göre +1 yada +1.5 yapınız.
  19. İnsan ve Çevre konulu bir fotoğraf çekiminde kişilere mümkün olduğu kadar çok yaklaşınız. Kişileri kareye bit kadar yerleştirip tüm binayı çekerseniz, kimin kim olduğu anlaşılmayacak, anlamsız bir fotoğraf olacaktır. Önce kişileri binanın önünde çekip ardından binayı tek başına çekerseniz ve albümde bu iki fotoğrafı yan yana koyarsanız kişilerin o bina önünde olduğu anlaşılacaktır.
  20. Güneşin tam tepede olduğu saatlerde çiğ bir ışık olduğu için bu saatlerde çekilen fotoğraflar sanıldığı gibi güzel olmayacaktır. Sabah ve Öğleden sonra gibi ışığın yatay olduğu saatler çekim için daha uygundur.
  21. İnsanları şirin göstermek için yukardan fotoğraf çekiniz. Bu boyların kısa görünmesine neden olsa da yüzleri şirin gösterir. Bir insanı büyük ve şişman göstermek için aşağıdan çekebilirsiniz bunu bayanlarda denemeyiniz.
  22. Bir objeyi yarım metreden daha yakın bir mesafeden çekiyorsanız, makinenizde makro fonksiyonunu aktif hale getiriniz. Makro aktifken LCD ekranda bir çiçek resmi görürsünüz. Artık istediğiniz kadar yaklaşabilirisiniz.
  23. Net çekimler için diyafram değerinin mümkün olduğu kadar yüksek olması gerekir. Işığın fazla olduğu ortamlarda diyafram değerini yükselterek daha net pozlar elde edebilirsiniz.
  24. Kameranızda Auto focus ile ilgili ayarlar bölümünde AF Area seçeneği varsa bu ayar sayesinde fotoğraf karesinin herhangi bir alanını netleştirerek çekim yapabilirisiniz.
  25. Hafıza kartlarını makineniz açıkken çıkartmayınız. İçindeki bilgiler zarar görüp, kartınız bozulabilir. Çoğu makine hafıza kartının kapağını açınca makineyi kapatır. Yinede buna dikkat edilmelidir.
  26. Eğer bilgisayarınıza fotoğrafları aktarırken sabit diskinizde dosya kopyalar gibi rahat biçimde çalışmak istiyorsanız, harici hafıza kartı okuyucusu edininiz. Fotoğraf makinenizin hafıza kartını seyyar hafıza olarak da kullanabilirsiniz.
  27. Çektiğiniz fotoğrafın en fazla hangi boyutta basılacağını fotoğraf çözünürlüğünü 60'a bölerek bulabilirsiniz.
  Örnek 1: 800x600 800/60=13 600/60=10 Maximum 10X13 ebadında fotoğraf baskısı

  Örnek 2: 2048x1536 2048/60=34 1536/60=25 Maximum 34x25 ebadında fotoğraf baskısı

  28. Objektifleri yumuşak dokuya sahip bir bezle yuvarlak hareketlerle temizleyiniz. Kesinlikle alkol gibi çözücü maddeler kullanmayınız. Bunlar lensin üzerindeki film tabakasını bozabiliriler. Kum gibi cisimleri hava fırçasıyla temizleyin aksi takdirde objektifinizi çizersiniz.
  29. Kumsal gibi küçük kum taneleriyle dolu bölgelerde makinenizi çok iyi koruyunuz. Bu tanecikler çok tehlikelidir. Bir rüzgar esmesi bile makinenizin sonunu getirebilir.  Alıntıdır (astech.com)

  Kaynak: Photoline 2003/11 Başar Tuncel
   
 2. Serkan Taşdelen

  Serkan Taşdelen Onursal Üye

  Kayıt:
  27 Şubat 2006
  Mesajlar:
  2.692
  Beğeniler:
  5.220
  Şehir:
  Türkiye
  Seviye:
  Çok güzel bir alıntı öncelikle teşekkür ederim. Yanlız bu baskı işi biraz karışık. Günümüzde o kadar çok makine üretiliyor ki hangisinin gerçek pixel olduğunu şaşırır olduk.

  Herhangi kalitesiz bir makine 5,1 MP diye makine üretiyor. Fotoğraflar 2560*1920 çözünürlükte ama fotoğraf boyutu 800KB-900KB arasında. Bununla 10*15 baskıyı bile net alamıyorsunuz.
  Birde kaliteli bir makine 3,2 MP makine üretiyor. Fotoğrafları 2048*1536 çözünürlükte ve fotoğraf boyutu 1,70MB-2,00MB arasında. Bununla ise 40*60 net baskı alıyorsunuz.
  Anlatmak istediğim olay pixelde bitmiyor arkadaşlar. Kaliteli bir markaya ait makine seçmelisiniz. Gerçek pixeli gösteren makine olmalı. Sensörü iyi olmalı. Biraz araştırısanız mutlaka bulursunuz. Bu sektörde kendini kanıtlamış markalar var.

  Sevgiler...
   
  Lütfü Çolak, Ontario ve msconfig bunu beğendi.
 3. #3
  Ontario

  Ontario Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  24 Şubat 2007
  Mesajlar:
  732
  Beğeniler:
  478
  Şehir:
  Antalya Lara
  Seviye:
  Evet haklısınız olay pikselde bitmiyor.
  Pikseli Aynı bi nikon makinedeki sensör ile sanyo vb. markalardaki sensöler arasında dağlar kadar fark var .

  Mesel Ender ALICIOĞLU (Ender Abi) ndaki makina günümüzdeki makinelere oranla megapikseli düşük bi makine olmasına rağmen çok güzel fotoğraflar gayet güzel çıkıyo.

  Örnek:

  [​IMG]
   
 4. #4
  Ontario

  Ontario Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  24 Şubat 2007
  Mesajlar:
  732
  Beğeniler:
  478
  Şehir:
  Antalya Lara
  Seviye:
  Aynı makineden bi fotoğraf daha. Sanırım 2 ile 3 arasında bi megapiksel değeri vardı.

  [​IMG]
   
 5. nyx

  nyx Kıdemli Üye

  Kayıt:
  10 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  297
  Beğeniler:
  253
  Şehir:
  Istanbul
  Seviye:
  ne derece doğru bilmiyorum ama 5 megapiksel üzerindeki görüntü farklarını gözümüz pek de ayırt edemiyomuş..
  lensin kalitesi çok önemli..
  bi de benim için weitwinklig(geniş açılı)olması da çok önemli..
   
 6. Serkan Taşdelen

  Serkan Taşdelen Onursal Üye

  Kayıt:
  27 Şubat 2006
  Mesajlar:
  2.692
  Beğeniler:
  5.220
  Şehir:
  Türkiye
  Seviye:
  Evet bende şöyle bir örnek vereyim.
  Aşağıdaki iki fotoğrafta makro çekimdir.

  Aşağıdaki fotoğraf 5 MP makine ile çekilmiştir. Fotoğraf 2560*1920 çözünürlüğündedir ve 800KB'tır.
  [​IMG]

  Bir diğer fotoğrafımızda 3,2MP ile çekilmiştir. Fotoğraf 2046*1536 çözünürlüğündedir ve 1,98MB'tır.
  [​IMG]

  Buyrun netlik farkını siz değerlendirin.
  Ben marka vermekten yana değilim. Sadece gerçek pixel olup olmadığını yansıtmak istedim. Normal şartlarda üstteki fotoğrafın daha kaliteli olması gerekiyordu. Ama Türkiye'de para kazanmanın çok kolay olduğunun bir göstergesi bu. Yukarıdaki makine 5 MP değil, 100 MP'de olsa boştur.

  Sevgiler...
   
 7. Sercan

  Sercan Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  24 Haziran 2006
  Mesajlar:
  782
  Beğeniler:
  230
  Şehir:
  Istanbul/Küçükçekmece
  Seviye:
  Bu boyut olayı çok karışık. ''2048x1536 2048/60=34 1536/60=25 Maximum 34x25 ebadında fotoğraf baskısı'' demiş hesaplara göre. Ama bu çok değişken olabiliyor Serkan Abi'nin dediği gibi. Misal 2048X1536 çözünürlüğündeki fotoğraf eğer kaliteli bir SLR ile çekilmişse 70X50 baskı bile sorunsuzca alınabiliyor. Bilinmiş markalar (kalitesi bariz ortada olan markaları çoğumuz biliyoruz, tek tek yazmak istemedim) haricindeki bir çok markanın piksel değerleri abartı. 5 MP yazıyorlar ancak aslında yazılandan çok daha aşağıda bir değerde oluyorlar.

  EK: Ben yazarken Serkan Abi de yazmış :) İki fotoğraftaki fark çok bariz belli oluyor. Anlaşıldığı üzere ilk fotoğrafın çekildiği makina kesinlikle gerçek 5 MP değil :) Ayrıca lens kalitesi de çok önemli, misal Carl Zeiss kullanan bir Sony ile ne olduğu belirsiz bir Minton ile çekilmiş fotoğraflardaki farklar çok rahat görülebilmektedir. Makina seçimlerinde bence pikselden önce lensin kalitesine bakılmalı, bir iki farklı poz çekilip denenmeli.
   
  Ontario ve Serkan Taşdelen bunu beğendi.
 8. msconfig

  msconfig Bisikletkolik

  Kayıt:
  1 Kasım 2006
  Mesajlar:
  1.129
  Beğeniler:
  819
  Şehir:
  ist
  Seviye:

  serkan slm
  cok guzel yazmissin, lafi azimdan almissin :)
  MP e bakip kaliteli diyip makine alan cok insan var ama iste anlatamiyoruz :)
   
  Lütfü Çolak ve Serkan Taşdelen bunu beğendi.
 9. Sercan

  Sercan Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  24 Haziran 2006
  Mesajlar:
  782
  Beğeniler:
  230
  Şehir:
  Istanbul/Küçükçekmece
  Seviye:
  Bir de aklıma gelmişken, mümkün olduğunca dijital makinalarınız kompakt da olsa, elinizden geldiğince manuel ayarlarla kullanın. Makinanın otomatik ayarları yaratıcılığı köreltiyor.
   

İlginizi Çekebilir

Ekran Görüntüsü (6).png
[ATTACH] Profesyonel gibi inin Tekrar selamlar. Geçen hafta İngiltere'de yayınlanan Get into Road Cycling isimli dergiden "profesyonellerden tırmanma teknikleri" ile ilgili bir makale...
upload_2016-10-26_9-55-33.png
Emre Üçüncüoğlu geçen yılın Aralık ayında 2016 hedefleri başlığıyla bir konu açmıştı. 2016 hedefleri Kışa doğru yaklaştığımız bu günlerde, 2017 hedeflerimizi şimdiden belirleyip, buna göre plan...
upload_2016-4-29_8-49-0.png
Antrenmanları kayıt altına alıp bir program çerçevesinde performansınızı takip ediyorsanız, web üzerinden online hizmet veren analiz sitelerini mutlaka duymuş olmalısınız. Örneğin TrainingPeaks...