Didim - Bafa Gölü - Kapıkırı (Heraklia) - Didim

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında eYa tarafından paylaşıldı.

 1. eYa

  eYa Bisikletkolik

  Kayıt:
  18 Mayıs 2005
  Mesajlar:
  1.297
  Beğeniler:
  865
  Şehir:
  Eskişehir & Didim
  Seviye:
  Didim gezileri başladı :)

  3 aydır yoğunluk sebebiyle gezemiyordum. Didim-Akyeniköy-Akköy-Didim (55 km) kısa bir gezi yapmıştım bir kaç hafta önce.

  Bu hafta sonu merak ettiğim Bafa gölüne gitmeye karar verdim. Turun yorgunluğunu atarken de sizlerle paylaşayım istedim. Görmek isteyen olur, gitmek isteyen olur, okumak isteyen olur...

  Öncelikle fotoğraf konusunu açıklığa kavuşturayım. Tek başıma çıktığım gezilerde mola vermek pek huyum değildir. Fotoğraf çekmek için durmak zor gelir. Zaten hala bir fotoğraf makinası edinemedim :( Yani malesef bugün fotoğraf çekemedim. Ancak internetten sizler için birkaç fotoğraf seçtim ;)

  Sabah 04:45'te tam gün ağarmaya başlamadan yola çıktım. Didim-Akbük yolu üzerinden Denizköy ayrımından sola, ara yolla (milas-bodrum-söke) yoluna oradan tabiki sağa Milas-bodrum tarafına döndüm. Bafa gölü kıyısını takip eden yoldan Pınarcık'tan sonra Bafa'ya varılıyor. Buradan Gölkaya, Kapıkırı yoluna dönüp bir 10 km daha gidiyoruz. Aynı yoldan bir farkla geri dönüyoruz. Denizköy'e uğrayarak.

  Sabah Didim sanayisinde fabrika ve dükkanların tüm köpekleri gece mesaisi için yıllara dökülmüş, normalde korkmama rağmen, köpeklerin aşırı saldırgan olması, günün henüz doğmamış ortalığın karanlık olması ve tek başıma olmam biraz sinirlerimi geriyor. Ben de sinirimi köpeklere bağırarak çıkartıyorum. Normalde hiç umursamadığım için şaşkına dönen köpekler bu sefer onlardan çok bağırmama şaşırıp birer ikişer bırakıyorlar peşimi.

  Didim-Akbük yolundan Akbük koyunu ve Ege'nin yeşilliğini izleyerek yol alıyorum. Söke-Milas-Bodrum yoluna vardığım kilometre 26. Hava sabah saatlerine rağmen 20 civarında. İç anadoluda sabah serinlerine fazla alışmışık garipsedim doğrusu. Aynı şey Ege'nin bitki örtüsü konusunda da. Biz de ağaç deyince gölge gelir akla. Ama burda ormanda bile gölge bulmak zor :D Cüce ağaçlar sizi... Ama heryer yemyeşil bu da ayrı bir güzellik :)

  Milas-Bodrum yoluna çıkınca bir iniş karşılıyor beni. Oh diyorum. Ama biliyorum ki her inişin bir çıkışı var. Yol hep hafif inişli çıkışlı. Güneş doğmaya başladı. Gölde ve dağ-kayalıklarda çok güzel bir manzara var. Pınarcık'a yaklaşınca epey bir rampa ile karşılaşıyorum. Bunun biraz daha ufağı Pınarcık'tan sonra da var. Bafa'dan sola dönünce daracık bir asfalt yolda 10 km gidiyorum. Gölkaya köyünden sonra Kapıkırı köyüne varıyorum. Ama köye girmeden hemen göl kıyısına dönüyorum. Yol toprak. Manzarayı izleye izleye gidiyorum. Tarlalar arasında ineğini alan köylü tarlasına, bahçesi gidiyor. Tam sabah saatleri çalışma vakti. Göl kıyında mola veriyorum. Evet 55 km. 23 ortalama ile hiç molasız geldim. Yemek yiyip dinleniyorum. Sırtımda dağcıların kullandığı bir çanta var ama epey sportif olduğu için sorun çıkartmıyor. Ter tutmaması için bile önlem alınmış.

  Dinlendikten sonra aynı yoldan geri dönmeye başlıyorum. Tam kapıkırından çıkıyorum arka lastik iniyor. Açıyorum. Ufak bir yarık. En son Didim'de akort yaptırmıştım, jant ile iç lastik arasındaki koruyucuyu ya unuttu ya umursamadı tamirci. Olan iç lastiğe oluyor. Jant yarmış lastiği. Yamıyorum topluyorum şişiriyorum. 2 dk sonra tırt. Neyseki yedek iç lastik de var. Ama bundan sonra yolda çok daha dikkatli gidiyorum arkayı fazla zorlayıp tekrar yarılmaması için.

  Dönüş biraz daha sıcak oluyor. Zaman zaman bunaltıyor. İç Anadoludaki öğlen sıcağı burada sabah 8'de mesaiye başlıyor anlaşılan. Gelirken Bafa gölü kıyısında zaman zaman serinlikler vardı. Orman ve nem daha serin yapmıştı havayı. Şimdi ise yakıyor.

  Sorunsuz varıyorum Didim'e. Yine hiç molasız 57 km.

  Toplam 112 km. 21.1 ortalama. Saat 11:45'te evdeyim. Kapıkırında 1 saat mola, yarım saatte lastikle mücadeleye vakit harcadım...

  Turun ve bölgenin google earhten uzaktan görünümü.
  [​IMG]
  By eyaktas

  Şimdi de bölgeden resimler... Büyük hallerini görmek için açılan sayfadaki resimlere tıklamanız yeterli.
  http://www.panoramio.com/photo/824614
  http://www.panoramio.com/photo/2181635
  http://www.panoramio.com/photo/6262279
  http://www.panoramio.com/photo/5812386
  http://www.panoramio.com/photo/4787153
  http://www.panoramio.com/photo/4253074
  http://www.panoramio.com/photo/7441458
  http://www.panoramio.com/photo/5495156

  Herkese sevgiler saygılar.

  Not: Konuyu şehirlerarasına açtım çünkü Pınarcık, Bafa, Kapıkırı Muğla il sınırlarında.
   
 2. matrixod

  matrixod Onursal Üye

  Kayıt:
  19 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  1.815
  Beğeniler:
  1.164
  Şehir:
  İzmir
  Adı:
  Ouz
  Seviye:
  Paylaşım için teşekkürler...
  Allah'ın izniyle bu senede tatile Didim'e geliyorum.2 ay sonra geldiğimde haber veririm.Gezilere beraber çıkarız...
  Keşke bi foto mak olsaymışta sende gezi boyunca foto çekseymişsin.Yolda çok güzel yerler var çünkü...
   
 3. Serkan Taşdelen

  Serkan Taşdelen Onursal Üye

  Kayıt:
  27 Şubat 2006
  Mesajlar:
  2.692
  Beğeniler:
  5.220
  Şehir:
  Türkiye
  Seviye:
  Merhabalar Yasincim,
  Nihayet sesini soluğunu duyar olduk. Ama kendi çekimin ve turda çekmiş olduğun fotoğrafları istiyoruz bir daha ki sefere.

  Pedalına sağlık, bundan sonra daha dikkatli ol ama. Sürekli yama yapmak insanın canını sıkıyor.

  Sevgiler...
   
 4. Serdar TEBER

  Serdar TEBER Bisikletkolik

  Kayıt:
  29 Kasım 2006
  Mesajlar:
  1.215
  Beğeniler:
  1.368
  Şehir:
  Ankara, Antalya
  Seviye:
  Çok güzel bir parkur. Ayaklarına sağlık.
   
  eYa bunu beğendi.
 5. #5
  eYa

  eYa Bisikletkolik

  Kayıt:
  18 Mayıs 2005
  Mesajlar:
  1.297
  Beğeniler:
  865
  Şehir:
  Eskişehir & Didim
  Seviye:
  Temmuz ve Ağustos'ta malesef Didim'de değilim.

  Yol baştan başa güzel fotoğraf değil, video çekmek lazım :)

  Teşekkürler Serkanım.