Deore V-Brake

matrixod

Forum Bağımlısı
Tepki
1.088
İsim
Ouz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Diğer
Arkadaşlar Orionumun fren bacaklarını terfi ettirdim. (Alhonga diye bi markadan Deore'ye).Şu an için performansta hiç bi farklılık görmedim desem yeridir.
Her neyse fren bacaklarının arası çok açık duruyor rondelalardan eksiltsem güvenlik açısından bir sorun oluşurmu?Çünki bu mesafe rondelalardan eksiltmeden başka bi yolla azaltılamaz heralde...

• Beğen
Tepkiler: oooo_z
Scudo

tuninger_haa

Forum Bağımlısı
Tepki
486
@matrixod

kusura bakmayın konuyu bıraz boluyorum ama rondela nedır frenın normal ayar vıdası mı ??
bır de konu ıcın tesekkurler
bunu aylardır merak edıyor ve arastırıyordum hatta konu da actım ama bu daha faydalı oldu :) (değisımde fark olacak mı)

SerdarAktas90

Forum Demirbaşı
Tepki
547
Arkadaşın rondela dediği büyük ihtimal fren pabucundaki yüssüklerdir...Yanlışsam lütfen düzeltin...Sadece tahminim bu...

ertr

Üye
Tepki
12
İsim
Eren
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
rondela, somun yada civata başının altıyla ana parçanın arasına kuvveti daha geniş bir alana yaymak ve malzemenin ömrünü uzatmak için konulan yüzük veye başka şekilleri bulunan ortası delik bir ince plakadır; çıkarılmasının çok fazla zarar vereceğini sanmıyorum ama yanıltmak istemem başka yöntemleride olabilir

erhana

Aktif Üye
Tepki
72
@matrixod

Frenlerin ambalajından servis kılavuzu çıkmadı mı?

Sakın herhangi bir parçayı eksiltme, montaj sırasını değiştirme. Sadece ince B ile kalın B pullarının yerlerini birbirleriyle değiştirebilirsin. Eğer jant tarafına ince pulu taktığında gösterilen açıklık 39mm'nin altına düşerse tekrar kalın pulu o tarafa geçir ve öyle yaşamaya bak :)

http://i214.photobucket.com/albums/cc184/erhana/SI-8CX0A_EN_v1_m56577569830611895.jpg

matrixod

Forum Bağımlısı
Tepki
1.088
İsim
Ouz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Diğer
@erhana

Cevabınız için çok teşekkür ederim 39mm yaklaşık 4cm yapar ki bende ki mesafe 7-8 cm civarı bir mesafe.
İnce rondela ile kalın rondelanın yerini değiştirirsem mesafe daha da artacakmış gibi görünüyor ama önerinizi dikkate alıp deneyeceğim.İçindeki servis kılavuzu kalın diye okumaya erindim Türkçe olmamasına sinirlendim:boese157:
Neyse şimdi hemen bisiklet tamirhaneme inip servis kılavuzunu okuyarak değişik kombinasyonlar deneyeceğim inşallah mesafe kısalır.

Ya kısalmazsa ...

• Beğen

matrixod

Forum Bağımlısı
Tepki
1.088
İsim
Ouz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Diğer
@tuninger_haa

Umarım yukarıdaki çizimler rondelanın ne olduğunu anlamana yardımcı olmuştur.
washer dediği şey rondela oluyor bu arada...

Can Sonbay

Forum Bağımlısı
Tepki
315
Bisiklet
Giant
39mm olması şartmı onu kısaltsak olmazmı?

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
39 mm.lik bu açıklık frenin maksimum güce ulaştığı nokta arkadaşlar. Bunun nedeni fren bacaklarının pozisyonu. Eğer yapabiliyorsanız bu aralığı tam tutturmaya gayret gösterin. Gerekirse somun ve pabuç arasındaki pulların yerleri ile oynayabilirsiniz.

matrixod

Forum Bağımlısı
Tepki
1.088
İsim
Ouz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Diğer
Dün deore nin servis klavuzuna bakarak daraltma işlemini gerçekleştirdim
Ancak klavuzda "32mm or more" diyodu bu mesafeye önü 34mm'ye indirebildim
arka 41mm'de kaldı daha da inmiyor.
Bu arada o işlemi rondelaların yerini değiştirerek yaptım.
Klavuzda yazdığına göre Washer B ince olan dışarda kalın olan içerde olması gerekiyordu(yani yukarıdaki çizimdekinin tersi) kutudan çıktığı gibi takmıştım sadece onların yerini değiştirdim(yani son hali yukarıdaki çizimdeki gibi oldu)

Ayrıcaaaa hiç kimse rondela eksiltmeyi düşünmesin çünkü eksiltince pabucun arkadaki vida başlığını takınca alyen girmiyor yani sıkıştırılamıyor.

• Beğen

Can Sonbay

Forum Bağımlısı
Tepki
315
Bisiklet
Giant
Ben bugun v-frenlerimi ayarladım:Ön 59mm arka 61mm daha fazla inmiyor janttan yer kalmıyor.Hatta onu bile zor yaptım.Bu neden oluyor.Jantımın kalın olma şansı varmı?

sener35

Daimi Üye
Tepki
90
İsim
Şener P.
Bisiklet
Sedona
bu arada deore v fren ayaklarının ağırlığını tam olarak bileniniz var mı?lx ayaklarla karşılaştıracağım da ondan soruyorum.

matrixod

Forum Bağımlısı
Tepki
1.088
İsim
Ouz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Diğer
@sener35

Ağırlığı yaklaşık 380gr'dır diye tahmin ediyorum LX ten de ağır olur heralde.
Performans olarak tek fark pabuclarda oluşuyor.Çünkü LX lerin üzerinde S70C geliyor.Bu pabucların arka kısmı metal olduğu için esneme şansı bırakmıyor.
Deorelerde S70T geliyor ve arkası metal değil.
(link) (link)

matrixod

Forum Bağımlısı
Tepki
1.088
İsim
Ouz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Diğer
@can_rower