Deore disk fren sorunu

Tepki
5
iyi günler. deore hidrolik frenimde arkada ve önde aynı problem var. rotorlar bir balataya daha yakın. yani rotor balataların tam ortasında durması gerekirken birine daha yakın duruyor. yardımlarınızı bekliorum.

Scudo

Xoqo

Forum Bağımlısı
Tepki
443
Bisiklet
Diğer
Tekeri tam orturtmamışsınız yada teker yanlarındaki vidalar var QR mandalının onlarla ayarlanıyor.

Tepki
5
teker tam oturduda o vidayıda gördüm o vida tam olarak ne tarafa çevirmem gerekiyor

Msgl

Forum Bağımlısı
Tepki
293
İsim
Musa
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
V frenlerde de var bu sorun :) Tekerin tam oturduğuna yada tam ortalı oturup oturmadığına dikkat et.

Msgl

Forum Bağımlısı
Tepki
293
İsim
Musa
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Ali Gülümser
Denemelisin boşluğun hangi tarafta olduğuyla alakalı.

Tepki
5
o vida balataları anladğıma göre sağa ve sola kaydırıyor deneyim şimdi teşekkürler

Tepki
5
arkadaşlar ben vidayı bulamadım ya hangisi olduğunu anlamadım bi yardım edebilecek varmı neresinde oluyor bu vida ?

Tepki
5
iki vidayı gevşettim sonra freni sıkarken vidaları tekrar sıktım fakat hala rotor bir balataya daha yakın duruyor ne yapmalıyım

Uğur Recep AKGÜL

Forum Bağımlısı
Tepki
568
Lastigini söker gibi lastiklerin kadroya baglı oldugu orta mili gevseteceksin.

Sonra el ve göz yardımı ile balatalara bakarak lastigini ortalıcaksın. Sen ortada sabit tutarken bir arkadasında sökmüş odlugun vidaları tekrar sıkıcak.

Böylelikle ortalanmıs olacak.

Umarım acıklayıcı olmustur.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Abicim, öyle tekeri balataya göre takmak gibi bir "salaklık" yapma, canınla bile ödeyebilirsin bunu.

Tekeri ilk olarak, normal bir biçimde tak. Yerine tam otursun. Öyle sağa değiyor sola değiyor'a bakma.
Sonra balatanın üzerindeki 2 vidayı (biri altta biri üstte) gevşet. İster elinle tam ortalayarak tak, istersen de frene sıkıca bas ve vidaları sık.

• Beğen
Tepkiler: Erhan Erdoğan

mert türkmen

Aktif Üye
Tepki
46
ya bunda anlamıyacaçk nevar alh için biraz mantık göbek milini gevşet ayarla sık tmm oldu biiti taktığın gibi sıkarsan tabi yamuk olur önce biskleti takla atır öyle daha basit :D

Furkan Yaldızkaya

Daimi Üye
Tepki
193
Bisiklet
Salcano
Gökhan beyin dediği gibi önce lastiği tam düzgünce oturt. Bende o frenlerle baya uğraşmıştım. Aynı bisiklet kullanıyoruz sanırım :)
Ben çözümü balataların arasını açmakta buldum. İnce olan ve bir ucu hafif bükük olan bir pim var.(Frenin üzerinde) O pimin bükük ucunu düzeltin ve çekip çıkarın. Daha sonra rotorun frenin içine girdiği yerden elinizdeki minik bir vida yardımıyla balataları itin. (Aman dikkatli yapın ve sadece balataları ittirin.) İçinden nasıl çıktığına dikkat edin. Aynı şekilde takacaksınız çünkü. İçinden 3 adet parça çıkacak. 2 balata ve bu balataları karşılıklı tutan sert bir metal. Bu metali hafifçe açtırın. Kolay açılmaz bir maddedir. Gücünüzü iyi ayarlayın açtırıyım derken tamamen ayırmayın birbirinden. Daha sonra balataları ve metali geri yerine koyup freni toplayın. O pimin ucunu tekrar bükmeyi unutmayın. En son olarak ta sizin bildiğiniz fren ayarlama yolunu yapın. (Fren sıkılı halde yaptığınız) Büyük ihtimalle olacaktır. Frenin içi boşken sakın freni sıkmayın. O kadar anlattım ama gözünüz basmıyorsa da bunu yapmayın :) Neticede fren sistemini tamamen bozmakta var...
Kolay gelsin..

M.Nuri TEKE

Forum Demirbaşı
Tepki
695
Bisiklet
Specialized
Gökhan'ın dediğini tamamen uygula.. doğrudur. Boş ikende freni sakın sıkma boşluk yaratıyor.düzeltilir fakat uğraştırır..