Deore aynakolumun pedal dişleri bozuldu, tavsiyeye ihtiyacım var

melihtash

Üye
Tepki
0
Arkadaşlar merhaba

Bisikletimde deore set var, bugün belgrad ormanında sert bir inişden sonra pedalımın yamulduğunu farkettim, bir süre sonrada tamamen çıktı yerinden. Aynakolda pedalı tutan dişleri sıyırmış(Sol kol).

Aslında hata bende, bir süredir yurtdışındaydım ve gitmeden önce bisikleti parçalamıştım yer tasarrufu için, döndüğümde bisikleti toplarken pedalları taktım ama o anda yanımda uygun anahtar olmadığı için elimle boşluğunu almıştım ama sıkmamıştım sonrada unuttum öyle kaldı. Neyse olan oldu.

Şimdi sizce ne yapmalıyım, sadece sol kol bulabilirmiyim yoksa bütün aynakolmu almam lazım?

Aynakol olarak ne önerirsiniz, deoreden aşağısını düşünmüyorum, aklım lx hollowtech'e kayıyor ama bu bisiklete lüx gelir diye düşünüyorum.

Pedalın ve aynakolun dişlerine çelik macun türü bir yapıştırıcı sürerek bir daha çıkmayacak şekilde takıp kırılana kadar kullanmayıda düşünüyorum, sonuçta sıyrılmış diş dışında bir sorunu yok güzel bir aynakol.

Tavsiyelerinizi bekliyorum, teşekkürler...

Scudo

melihtash

Üye
Tepki
0
Benim aynakolun modeline baktım, FC-M440 2003 yılında almıştım.

2007 model Deore FC-M530 70 usd fiyattan satılıyor ve hollowtech olduğu yazıyor, yani benimkinden iyi, fiyatıda uygun geldi bana, tavsiye edermisiniz?

Serdar TEBER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.304
Bence maddi gücünüz varsa yeni bir Deore aynakol alın. Çünkü geçici çözümler eninde sonunda sizi yolda burakacaktır. Bir de geçici bir çözümle bisikletin başka bir parçasına da zarar verme ihtimali olabilir.

• Beğen
Tepkiler: melihtash

Mithrelios

Daimi Üye
Tepki
167
pedal kolunu araştırın bence. seri dışı setlerde de uygun bir kol olabilir bakmak lazim. sonuçta 2-3 vida yatağı sıyrıldı yalama oldu diye memnun olduğunuz bir parçayı tümden değiştirmek pek mantıklı gelmiyor.

fcm530 ise ben kullanıyorum güzel bir aynakol, gerekirse alabilirsiniz rahatlikla. yapraklarına ve göbeğine kadar söküp baktım geçen gün, yaklaşık 10 aydır da kullanıyorum, gayet memnunum. ölçtüğüm ağırlıkları parça parça aşağıda.

Deore hollowtech octalink aynakol(22-32-44) fcm530
Sol pedal kolu 208
Sağ pedal kolu 264
22'li chanring 40
32'li chainring 44
44'lü chainring 81
Bottom Bracket BB-ES30 68 - 113 262
Vidalar vb 52
BB olmadan 689
Toplam 951

• Beğen

melihtash

Üye
Tepki
0
Yorumlar için teşekkür ederim.

FC-M530 alma eğilimindeyim şu anda, oldukça iyi görünüyor benim için fiyatıda uygun ama ben bir bisikletçiye gidersem gelmişken zinciride değiştireyim, pedallarıda değiştireyim diye bir başlarım durduramam kendimi biraz pahalıya patlar.

Neyse yarın bisikleti yanıma almadan gidip bakayım birkaç mağazaya.

Fırat Ayanyan

Forum Bağımlısı
Tepki
259
bir tornacının 5 dakikasını alır o yivleri düzeltmek onlardan yardım alabilirsiniz (en azından ben öyle yapardım aldığım mağaza ne yapabilir ki )

NightHawk

Aktif Üye
Tepki
128
Ben olsam şansımı Loctite sürerek denerdim, kırmızı loctite tutturacağınız pedalı kaynak yapmış gibi tutar. Gittiği yere kadar kullanırsın. Hayır sökerim diyorsan değişik sertlik değerlerinde loctite çeşitleri var. Mavi bile işini görebilir.

Mavi olan Loctite 243 dür

(link)

• Beğen

melihtash

Üye
Tepki
0
Daha önce bahsettiğim Deore FC-M530 aynakolu aldım, oldukça memnunum.

Eski aynakolun dişlerinin bir kısmı yok olduğu için tornacının oraya bir şey yapması mümkün değildi, malzeme çelik olsa belki birşeyler yapılabilirdi ama alüminyum alaşımlarına bu tip müdahaleler yapılamıyor.

Aynı şekilde dişlerin bir kısmı yok olduğu için Loctite'da işe yaramazdı, zaten pedal artık yerine tam oturmuyordu. Bir süre için idare edebilirdi belki ama ormanda hızlı bir iniş sırasında pedalın ayağımın altından gitmesi riskini göze alamazdım.

FC-M530' de hollowtech teknolojisi var yani kolların içi boş, hem hafif hem de rigiditesi oldukça yüksek. Fiyatıda kalitesine göre oldukça iyi, 70 dolara aldım. Bütçesi daha üst modellere yetmeyenler için oldukça iyi bir seçenek, tavsiye ederim.

NightHawk

Aktif Üye
Tepki
128
Hayırlı olsun diyelim o zaman, talihsizlik olmuş. Yine de az bir diş tutuyorsa kırmızı loctite ile pedalı sökmemeye karar verirseniz yine de kullanılır bence.

Tepki
11
İsim
serkan kıskacıoğlu
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Katlanır
o pedalı ters taraftan takmaya çalış böylece düzgün dişleri düzeltecektir ben öle yaptım

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK ve Hakan38

Hakan38

hı garbon
Tepki
204
İsim
Hakan Atabay
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Murat Cömez
Olsun şuan için o sorunu yaşayan biri için çözüm olmuş olur :harika:

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK

MAERKEK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.024
İsim
Mehmet Ali ERKEK
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Diğer
11 Sene sonra başınıza bu olay geldi ise önerim : Sanayiye git yeniden kılavuz (iç vida) çektir yanında pedalı da götür. Yeni aynakol parası verme .

• Beğen
Tepkiler: Hakan38