Denizli Güzeldir... Pamukkale'de Süper 2 Gün...

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Serkan Taşdelen tarafından paylaşıldı.

 1. Serkan Taşdelen

  Serkan Taşdelen Onursal Üye

  Kayıt:
  27 Şubat 2006
  Mesajlar:
  2.692
  Beğeniler:
  5.220
  Şehir:
  Türkiye
  Seviye:
  *DENİZLİ GÜZELDİR*
  Muğla'da Gökova Pedallarımın Altında Bisiklet Buluşmasının ardından Denizli'ye geçtim. Yıllarca Muğla'da kalmama rağmen yanı başımızda ki Denizli'yi gezme şansım hiç olmamıştı. Pamukkale'yi hep fotoğraflarda görürdüm. Bu fırsatı bulmuşken hem Denizli Bisiklet Platformundaki arkadaşlarımız ile tanışıp pedallamak, hem de Denizli'yi keşfetmek güzel olacaktı. Muğla'da hava kapalı olduğu için Denizli'ye otobüs ile geçiyorum. Otogarda indikten sonra İsmail Abiyi (İsmail AKMAN) arıyorum ama henüz işte olduğu için gelemiyor. Bende vakit geçirmek için Denizli şehir merkezinde turluyorum. Ardında Hüseyin Abi (Hüseyin Türkyılmaz) arıyor ve belediye ye çalıştığı ofise gidiyorum. Birlikte çaylarımızı yudumlarken muhabbet ediyoruz. Çok geçmeden Cahide Abla ve İsmail Abi geliyor. Birlikte eve doğru gidiyoruz. Güzel bir akşam yemeğinin ardından yarın çıkacağımız tura hazırlık yapıyoruz. Plan program çoktan yapılmış. Benim için büyük bir sürpriz...
  Sabahın erken saatinde evden çıkıyoruz. Buluşma noktasına geldiğimizde Alper bizi bekliyordu. Diğer arkadaşlar toplanana kadar bekleyişteyiz. Bekleme sırasında Mikail'in bisikletinin lastiğine hava basıyoruz.
  [​IMG]

  Kahvaltı için belirlenen yere gittiğimizde in-cin top oynuyordu. Mikail aç karnına pedala yüklendiği için biraz fenalaştı ama kısa sürede kendini topladı. Ardından kahvaltı için yer aramaya çıktık. Nihayetinde güzel bir cafe bulup oturduk. Eşsiz bir kahvaltıın ardından bikaç bardak çay içtikten sonra yola koyulma vakti geldi.
  [​IMG]

  İlk durağımız Denizli Kent Ormanı. Süper bir yeşillik alan. Oksijenleri içimize çeke çeke bisiklet sürdük. Şansımızdan hava güneşli. Denizli'yi seyretmek için yukarılara kadar çıkıyoruz. Veee Denizli ayaklarımızın altında.
  [​IMG]

  Alper, Gökhan ve İsmail Abim karşınızda, arkada ise DENİZLİ...
  [​IMG]

  Aynı fonda Gökhan, ben ve İsmail Abim...
  [​IMG]

  Denizli Kent Ormanında MTB için çok güzel parkurlar var. Buradan aşağı o parkurlardan iniyoruz. Alper önde ben arkasında aşağıya doğru iniyoruz. Çok eğlenceli. Ama tabi Alper yolu bildiği için nerede yavaşlayacağını nerede hızlanacağını biliyordu. Bende ona yetişicem diye yükleniyorum pedala. Öyle bir yere denk geldik ki hafif çıkıntılı bir yere çok süratli girdim ve amortisörüm sona kadar vurdu. Neredeyse bisikletim ters dönecekti. Bisikletin üzerinde ne var ne yok savruldu. Bir tek ben kaldım bisikletin üzerinde. Durdurana kadar akla karayı seçtim tabi... Kent ormanından ayrılarak Pamukkale'ye doğru pedallamaya başlıyoruz. Kalabalık ve dar bir yolda ilerliyoruz. Araçlar sürekli korna çalarak bizleri rahatsız ediyorlar.
  [​IMG]

  Pamukkale'ye az bir yolumuz kaldı. Biraz durup soluklanıyoruz. Çay ve Soda-Ayran içiyoruz. Sıcak iyice yüzünü gösteriyor, tabi bu arada çok eğleniyoruz. Ben genelde yanlız pedalladığım için grup ile pedallamanın zevkini tadıyorum.
  [​IMG]

  Pamukkale Travertenlerden önce Hierapolis Antik şehrini geziyoruz. Hierapolis Antik şehrine giderken İsmail Abi önce arkasına sıralandık ilerliyoruz. Hafif rampalı yol bizi biraz yoruyor.
  [​IMG]

  Hierapolis antik şehrine girmek için İsmail Abimler özel izin alıyorlar. Bisiklet ile girmek normal şartlarda yasak. Girişte biraz sorun yaşasakta sonunda içeriye giriyoruz. Hierapolis kalıntıları arasında pedallıyoruz. Burada İsmail Abimin fotoğraf makinesi bozuluyor. Çok üzülüyoruz.
  [​IMG]

  Hierapolis şehrinin en büyük anfisindeyiz. Mikail, ben ve Cahide Ablam simetrik bir poz veriyoruz.
  [​IMG]

  Göründüğü gibi anfi çok büyük. Hafta sonu olması dolayısı ile çok ziyaretçisi var. Burada inanç turizminin de yapıldığını eklemek lazım.
  [​IMG]

  Cahide Ablam güneşten korunmak için kaskı kafasından çıkarmıyor. Kaskın bir çok işlem için kullanıldığını da hatırlatalım.
  [​IMG]

  Anfi tiyatro bugüne kadar yine çok iyi korunmuş. Bunu gözlemleyebiliyoruz. Hala restore ediliyor. Bir bölümden sonrasına geçmek yasak.
  [​IMG]

  Hierapolis Antik şehri içinde termal havuzlar. Su sıcaklığı ortalama 30 derece civarında. Burada termal turizminin de yoğun olduğunu görüyorum. Havuzun içerisinde antik şehir kalıntıları var. Çok güzel bir görüntüsü var buranın. Gökhan, İsmail Abim, ben ve Mikail objektife poz veriyoruz bu güzel diyarda.
  [​IMG]

  Dünyanın en güzel çifti... Cahide Ablam ve İsmail Abim... Allah nazardan saklasın...
  [​IMG]

  Hierapolis Antik şehrinde ki müzeleri geziyoruz. Tarihi aynadan tutunda, taştan çekice kadar hepsini bu müzede görmek mümkün. Hayretler içerisinde geziyoruz müzeyi.
  [​IMG]

  Hierapolis Antik şehrini gezdikten sonra Pamukkale Travertenlerine geliyoruz. Ama hayal kırıklığı yaşıyorum. Fotoğraflarda gördüğüm Pamukkale'den eser yok. Sular çekilmiş, beyaz travertenler kararmaya başlamış. Termal su burada da çıkıyor. Ayakkabılarımızı çıkarıyoruz ve sıcak suyun içinde dolaşıyoruz.
  [​IMG]

  Pamukkale Travertenleri va ben... Şifa niyetine dolaşıyorum çıplak ayaklarımla...
  [​IMG]

  Gün yavaş yavaş kararmaya başlıyor. Sulak gördüğüm travertenlerden birkaç fotoğraf alıyorum. Ardından sandviçlerimizi yemek için uygun yer araştırıyoruz.
  [IMG]http://img137.imageshack.us/img137/1281/img0573dc0.jpg[/IMG]

  Pamukkale'de son bir hatıra fotoğrafı. Tam takım kameranın önündeyiz. Yemek yemek için uygun bir yer ararken Mikail'in bisikletinin zinciri kopuyor. Gruptaki herkes ilk defa zincir tamir edeceğinden uzun bir zaman uğraşıyoruz. Zinciri hallettikten sonra Karahayıt'ın yolunu tutuyoruz. Kalacağımız otele gidiyoruz. Hierapolis Termal Otel'e yerleşiyoruz. Akşam yemeğinden sonra termal havuzlara ve saunaya giricez. Eee buraya kadar gelip de termal havuzlara girmeden gitmek olmaz demiş İsmail Abimler sağolsunlar.
  [URL="http://imageshack.us"][IMG]http://img137.imageshack.us/img137/5964/img0577wv6.jpg[/IMG][/URL]

  Akşam yemeği saatine kadar Karahayıt Belediyesinde dolaşıyoruz. Her yerde Nar Suyu satılıyor. Gökhan dayanamayıp yarım litrelik pet şişe ile alıyor ve bizlerde tatmış oluyoruz. En çok ilgimi ise Japon turistler çekiyor. Pamukkale'ye en yoğun gelen turistler hep Japonlar. Enfes bir akşam yemeğinden sonra Termal Havuz ve sauna keyfine geçiş yapıyoruz. O kadar sıcak ki yavaş yavaş vücudu alıştırarak giriyoruz suya. Yaklaşık 2 saat süren havuz keyfinden sonra odalarımıza çıkıyoruz. O kadar rahatlamışım ki sanki kuş gibiyim. Sabaha kadar deliksiz bir uyku çekiyorum.
  Sabah erken kalkıyoruz yine. İlk durağımız Karahayıt Belediyesinde ki Kırmızı Su dedikleri yer. Yerden kükürt kaynadığı için heryeri kırmızıya boyamış. Ve sıcak olduğu için soğuk havada buharları çıkıyor. Buna benzer Erzincan'da da kükürtlü havuzlar var.
  [FONT=Times New Roman][URL="http://imageshack.us"][IMG]http://img137.imageshack.us/img137/5825/img0585iv1.jpg[/IMG][/URL]

  Kırmızı Su'da toplu bir fotoğraf çekiliyoruz. İkinci gün bize Mehmet Ali'de katılıyor. Toplam 7 kişi oluyoruz. Soldan Sağa; Mehmet Ali, İsmail Abi, Gökhan, Ben, Alper, Cahide Abla ve Mikail...
  [FONT=Times New Roman][URL="http://imageshack.us"][IMG]http://img137.imageshack.us/img137/9712/img0589pv9.jpg[/IMG][/URL]

  Bugün Kırmızı Su'dan sonraki hedefimiz ise Leodikya Antik şehri. Fazla zaman kaybetmeden Leodikya'ya doğru yola koyuluyoruz.
  [FONT=Times New Roman][URL="http://imageshack.us"][IMG]http://img45.imageshack.us/img45/1463/img0590pb6.jpg[/IMG][/URL]

  Leodikya Denizli'nin eski yerleşim yeri. Çok büyük bir antik şehir. Futbol Sahası ve iki adet anfi tiyatrosu var. Burada havada uçan iki yırtıcı kuş dikkatimizi çekiyor ve kuş gözlemi de yapmış oluyoruz. Aşağıda ise Sütunlar dizilmiş bir yoldan yürüyoruz...
  [FONT=Times New Roman][URL="http://imageshack.us"][IMG]http://img137.imageshack.us/img137/3646/img0603vo9.jpg[/IMG][/URL]

  Leodikya Antik Şehrinde ki son fotoğraf... Buradan sonra At çifliklerine doğru pedallıyoruz. Tam ters yöne doğru...
  [FONT=Times New Roman][URL="http://imageshack.us"][IMG]http://img137.imageshack.us/img137/4610/img0613bm5.jpg[/IMG][/URL]

  Kestirme bir yoldan Denizli merkeze doğru geçiyoruz. Yol çok güzel bir patika. Patika yolda yavaş yavaş birbirimiz ile arayı fazla açmadan ilerliyoruz. Ardından iyi bir yokuş ile At Çiftliğine çıkıyoruz. İsmail Abimin diz ağrılarından dolayı ben her ne kadar gerek yok desem de sağolsun İsmail abim ağrılara dayandı ve At çiftliğine ulaştık. At çiftliğinde atları seyre dalarak çaylarımızı yudumladık...
  [FONT=Times New Roman][URL="http://imageshack.us"][IMG]http://img137.imageshack.us/img137/8585/img0616zl0.jpg[/IMG][/URL]

  At çiftliğinin ardından yine patika bir yoldan eve doğru koyulduk. Kapı önünde ayrılma vakti geldi. Diğer arkadaşlar ile vedalaşarak ayrıldık. Benim için unutulmayacak iki gün burada son buldu...
  TEŞEKKÜR;
  Denizli'de beni evinde misafir eden İsmail AKMAN ve Cahide AKMAN'a, Bu turu organize eden ve katılan Gökhan, Alper, Mikail ve Mehmet Ali'ye sonsuz teşekkürlerimi borç bilirim.

  Sevgiler...[/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT]
   
 2. candede

  candede Bisikletkolik

  Kayıt:
  30 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  1.095
  Beğeniler:
  1.088
  Şehir:
  DÜŞ BAHÇESİ
  Seviye:
  Sevgili Serkan uzun süredir merakla beklediğim Denizli seyrini merakla okudum.Birbirinden kıymetli Denizli Bisiklet Ailesinin fertlerinin ev sahipliği inanılmaz güzel onurlandırıcı bir davranış.Hepinizi yürekten kutluyorum.Denizliye varmak elzem oldu.bu ikinci söyleyişim.Üçüncüde orda olacağım sanırım.

  Katılımda bulunan günlerini verimli geçiren bir çok yüreğe seyir tomurçukları eken dostlara teşekkür ediyorum.

  Yüreğim ve Sevgimle...
   
 3. oktay tiryakioğlu

  oktay tiryakioğlu Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  11 Haziran 2007
  Mesajlar:
  472
  Beğeniler:
  733
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Seviye:
  gerçekten muhteşem iki gün geçirmişsin serkancım. senin adına birkezde ben ismail ve cahideye teşekkür etmek isterim. mayısta inşallah görüşeceğiz. kevserin fotolarından sonra seninkilere bakınca senin fotolar içimi ısıttı. özlemişiz sıcak günleri.. teşekkürler foto ve anlatımın için serkancım....
   
 4. kayhan1907

  kayhan1907 Kıdemli Üye

  Kayıt:
  3 Eylül 2007
  Mesajlar:
  312
  Beğeniler:
  477
  Şehir:
  balıkesir
  Seviye:
  çatladım bende gelicemmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm
   
  nikanam ve Serkan Taşdelen bunu beğendi.
 5. Soner Sarihan

  Soner Sarihan Onursal Üye

  Kayıt:
  17 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  3.953
  Beğeniler:
  8.832
  Şehir:
  İznik
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Sevgili Serkan,
  Nüfus kaydı Denizli olan ve ailesi hala orada yaşayan birisi olarak Denizli liler adına teşekkür ediyorum.
   
  fatihgüven ve Serkan Taşdelen bunu beğendi.
 6. Fatih Buzgan

  Fatih Buzgan Onursal Üye

  Kayıt:
  10 Ekim 2004
  Mesajlar:
  2.579
  Beğeniler:
  3.241
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  Ne güzel bir tur yapmışsın ve bizlerle paylaşmışsın Serkan'cım.
  Denizli'de sana kucak açan bisikletçi arkadaşlarımıza ve bize bu şehri etraflıca tanıtan, bolca fotoğrafla da gözümüzde canlandırtan sana teşekkür ediyorum.
  Ne kadar çok tarihi, kültürel varlıklarımız var fakat şehirden şehire bile gitmekte bazen zorlanabiliyor insan.Bu tur yazın ayrıca bundan sonra Denizli'ye gideceklere de az çok fikir verecektir.
  Sevgilerimle.
   
  Serkan Taşdelen bunu beğendi.
 7. Mesut Girgiç

  Mesut Girgiç Onursal Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2006
  Mesajlar:
  4.526
  Beğeniler:
  12.624
  Şehir:
  Konya
  Seviye:
  Ne güzel fotolar, ne güzel insanlar, ne sıcak günler...
  Nerede kaldı şu ocak ayı itibarıyla öyle sıcak atmosfer.

  Pedal çeviren dizlerin, foto çeken ellerin dert görmesin. SElam ve sevgiler.
   
  Serkan Taşdelen bunu beğendi.
 8. shaq

  shaq Kıdemli Üye

  Kayıt:
  21 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  339
  Beğeniler:
  163
  Şehir:
  İzmit
  Seviye:
  vallaha çok güsel yerler benimde gidip göresim geldi :D fotoğraf için teşekkürler
   
  Serkan Taşdelen bunu beğendi.
 9. nikanam

  nikanam Kıdemli Üye

  Kayıt:
  2 Aralık 2006
  Mesajlar:
  360
  Beğeniler:
  601
  Şehir:
  denizli
  Seviye:
  serkan, öncelikle bu güzel yazı ve fotoğraflar için teşekkürler.
  sayende biz de harika bir hafta sonu geçirmiş olduk.
  bu turu bu kadar anlamlı yapan, seninle pedallıyor olmaktı.
  gene gel. hep gel. seni seviyoruz : )

  sevgili candede, her zamanki gibi çok incesin. seni denizli'de
  ağırlamak bizi çok mutlu eder, onurlandırır. ne zaman dilersen
  burada seni sabırsızlıkla bekleyen pedal dostların yola düşmeye
  hazırdır. sevgiler bizden...

  oktay, kayhan abi, atlayın gelin hadi : ) bizde sürprizler bitmez.

  selamlar mesut abi. aylardan ocak ama, biz denizli'e pek hız
  kesmiş değiliz. pedallamaya devam ediyoruz. meteorolojik
  açıdan değilse bile, atmosferimiz hep sıcak. paylaşmak ümidiyle...
   
 10. maxicef

  maxicef Kıdemli Üye

  Kayıt:
  9 Aralık 2007
  Mesajlar:
  250
  Beğeniler:
  238
  Şehir:
  Kayseri Bi orada Bi burada Temmuzda Türkiy
  Seviye:
  fotoğraflar için çok teşekkürler gerçekten çok sıcak harika görüntüler...ne kadar isterdim oralarda olmayı :)
   
  Serkan Taşdelen bunu beğendi.
 11. Ediz Tevfik Özgan

  Ediz Tevfik Özgan Bisikletkolik

  Kayıt:
  26 Ocak 2006
  Mesajlar:
  1.143
  Beğeniler:
  1.069
  Şehir:
  BURSA
  Seviye:
  İçim ısındı resmen. Ne güzel bir gezi ne güzel insanlar ve ne güzel anlatım. Kısmetse bu yaz Denizliye kadar inecem inşallah. Heveslendim iyice şimdi. Güzel anlatımınız için teşekkürler.
   
  Serkan Taşdelen bunu beğendi.
 12. Faith

  Faith Üye

  Kayıt:
  1 Ocak 2008
  Mesajlar:
  71
  Beğeniler:
  55
  Şehir:
  BURSA -İHSANİYE
  Seviye:
  Paylaşımın için çok teşekkürler. Ama biz burada kıskançlıktan çatladık desem yalan olmaz yani. Çok teşekkür ediyorum sayende o güzel yerleri gördük ve ileriki seyir defterlerimize güzel bi rota olarak kaydettik
   
  Serkan Taşdelen bunu beğendi.
 13. keremkeke

  keremkeke Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  12 Haziran 2007
  Mesajlar:
  930
  Beğeniler:
  474
  Şehir:
  İstanbul / Haliç
  Seviye:
  çok güzel bi gezi olmuş resimler için teşekkürler
  İsmail abi sana karşı mahcup durumdayım ama havalar iyileşsin telafi edicem :(
   
  Serkan Taşdelen ve nikanam bunu beğendi.
 14. heisenberg3910

  heisenberg3910 Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  28 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  710
  Beğeniler:
  450
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  çok güzel bir gezi.fotoğraflar harika.bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler:)
   
  Serkan Taşdelen bunu beğendi.
 15. derya.yildirim

  derya.yildirim Kıdemli Üye

  Kayıt:
  9 Kasım 2007
  Mesajlar:
  329
  Beğeniler:
  785
  Şehir:
  izmir
  Seviye:
  Bu güzel anlatım için teşekkürler. Baktıkça kendime kızdım. İki adım yer İzmir'e ve biz oturduğumuz yerde oturuyoruz. :(
   
  Serkan Taşdelen bunu beğendi.
 16. tırt kaptan

  tırt kaptan Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  30 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  591
  Beğeniler:
  672
  Şehir:
  Marmaris/Gökova
  Seviye:
  Sevgili Serkan, bu güzel geziyi bizimle paylaştığın için çok teşekkürler... Bir ufak ekleme yapmak istiyorum, Denizli Güzeldir... Denizliler daha Güzeldir... Hepinize kucak dolusu sevgiler...
   
 17. rahmankarataş

  rahmankarataş Bisikletkolik

  Kayıt:
  12 Eylül 2006
  Mesajlar:
  1.049
  Beğeniler:
  748
  Şehir:
  greek and tr
  Seviye:
  slm şimdi munzur daglarına bakarak izlersin bu eşsiz kareleri
  teşekkürler...
   
  Serkan Taşdelen bunu beğendi.