Denge problemi

Tepki
5
Bisiklet
Kron
Arkadaslar merhaba, bisikletim biraz dengesiz gidiyor. Elimi biraktigimda saga dogru yatiyor. Ben birkac deneme yaptim fakat olmadi. Bu problemi nasil asabilirim?

Scudo

Xoqo

Forum Bağımlısı
Tepki
442
Bisiklet
Diğer
Furç takımının çektirme vidası çok sıkılmış olabilir.

Kablolar kasıyor olabilir.

Furç takımının çanaklarında bi bozukluk olabilir.

Aklıma gelenler bunlar. Teker teker denemek lazım :)

Tepki
5
Bisiklet
Kron
3 gun once rulmanli gobek taktirdim onunla ilgili bir problem sanirim. Gozle ayar olmuyor deneye deneye de pek cozemedim.

• Beğen
Tepkiler: Xoqo

Xoqo

Forum Bağımlısı
Tepki
442
Bisiklet
Diğer
@mehmet mutlu elmas

Benim ön göbek değiştiğinde göbeği ören usta tekeri ortalamayı unuttu. Teker göbeğe göre sağda kalıyordu. Tabi haliyle sağa çekiyordu bisiklet. Sizinde oyle bi durum olabilir :)

Deniz Caz

Daimi Üye
Tepki
63
Bisiklet
Salcano
@ihsan onur şener

aynen katılıyorum aynı sorun bendede vardı jant örülürken ortalanmamıssa böyle sorunlar oluyor

Uğur Recep AKGÜL

Forum Bağımlısı
Tepki
567
Direksiyonu takarken usta cok sıkmıs olabilir kasıosa ondanda biyana yatma yapar. Elinle bi ön kaldır direksiyon rahat sekilde sen ellemeden hareket edebiliomu ona bak takılmalar varsa sorun furcun ayarında olabilri ama dedigin gibi ustana götürmekte yarar var.

33murat33

Üye
Tepki
26
İsim
murat b
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
İyi günler. 6 yaşındaki oğlum 5-6 gün öncesine kadar, arkada denge tekerlekleri olan bisiklet kullanıyordu. 5-6 gün önce denge tekerlekleri çıkardım ve iki tekere alıştırdım. İki teker üzerinde iken sürekli olarak gidonun sağa-sola doğru gittiğini ve düşecek gibi oluyorum diye şikayet ediyordu. Maalesef ki dün akşam düştü. Gidon daha doğrusu ön teker sağa sola yalpalandığı için düştü. Denge kuramadı.

Sorun ve sorum şu arkadaşlar: gidon boğazından çok ama çok rahat dönüyor. Hiç direnç göstermiyor, bu normal mi? Gidonun çok rahat bir şekilde dönmesi sürüş esnasında denge kurmada sorun teşkil etmiyor mu? Burada küçük bir bisikletçi var, bu soruyu ona sordum. Bana normal dedi, hatta olması gereken o dedi. Çocuk yeni iki tekere geçtiği için denge kurma sorunu yaşıyor dedi. Peki o zaman şu aklıma geliyor; iki elini de boşa bırakıp bisiklet süren kişiler görüyorum. Bu kişilerin gidonu neden sağa sola dönmüyor? Benim de bisikletim var ve iki elimi de serbest bırakamıyorum. Bıraktığım an gidon (dolayısıyla ön teker) sağa veya sola gidiyor ve denge sorunu yaşıyorum.

Tekrar çocuğa dönelim. Gidonun (ön tekerin) sağa sola çok rahat dönmesi mi normal, yoksa sağa sola dönmek için biraz kuvvet uygulayıp öyle dönmesi mi normal? En azından gidonun biraz direnç göstermesi gerekmiyor mu? Umarım sorunumu anlatabilmişimdir. Ben çocuğun ( 6 yaşında ) gidonunu nasıl biraz sertleştirebilirim. Hiç bir şekilde sertleştiremezsin diyen var. Normal olan çok rahat dönmesi diyorlar. Kafam allak pullak oldu. Bu konuda deneyimi ve bilgisi olan varsa beni bilgilendirirse sevinirim. Yolun başında çocuğumun bisikletten korkup soğumasını istemiyorum, teşekkürler.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Murat bey ellleri bırakıyoruz ama dengeyi yıllar için de geliştirdiğimiz için vücud ve bacaklar ile kadroyu kontrol edip düşmeden sürüyoruz kimisi de daha erken olaya adapte oluyor.

denizt

Üye
Tepki
559
İsim
deniz
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Sertleştirme konusunda yapabileceğiniz çok bişey yok. Zaten bişey yapmaya çalışmayın da. Dedikleri gibi normal. Düşmesi de normal. Dizlik dirseklik kask eldiven ne bulursanız taksın bi süre öyle denesin. Elleri ben de bırakamıyorum. Kendi adıma bununla pek uğraştığımı da söyleyemem. Belli bir ivme kazandıktan sonra teker düz durma eğiliminde oluyor.

• Beğen
Tepkiler: 33murat33

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Furç takımının oradaki alyanları veya somunu biraz sıkın gidon sertleşecektir. Denge sağlayana kadar o şekilde kullanabilir.

33murat33

Üye
Tepki
26
İsim
murat b
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Murat bey ellleri bırakıyoruz ama dengeyi yıllar için de geliştirdiğimiz için vücud ve bacaklar ile kadroyu kontrol edip düşmeden sürüyoruz kimisi de daha erken olaya adapte oluyor.
sorun elleri bırakma değil. Sorun gidonun bu kadar çok rahat dönmesi. Hemen hemen hiç kuvvet uygulamadan gidon döndüğü için çocuk denge kurmada sorun yaşıyor. Gidon biraz kuvvet uygulama sonucu dönse dengeyi daha rahat kurmaz mı?

z_g_h

Daimi Üye
Tepki
494
İsim
Ziya
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Evet normal olan rahat dönmesi bence. Benim bisikletim de öyle hiç direnç yok desem yeridir. Benim oğlum da aynı şekilde düşüp duruyordu. Korku bedeni sarınca sürmekten çekinmeye başladı. Ben de decathlona götürdüm dizlik dirseklik aldım. Eldiven ve kask zaten vardı. Düşmekten korkmaması için önlemi arttırdım. Bu şekilde tekrar bindi. Tabiki yine düştü ama bu sefer dizi kanamadı dirseğini yere vurunca canı çok yanmadı. Düşmekten korkmamaya başlayınca gerisi geldi. İlaveten çocukluğumdan beri hiçbir zaman iki elimi bırakıp sürmeyi beceremedim. Bende mi bir eksiklik var diye düşünüyorum bazen.

yavuzkosar

Kendi halinde bir yaşayan.
Tepki
3.122
İsim
Yavuz
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba, öncelikle bisiklet ile ilgili teknik bir sorun yok, burada mevzu basit bir fizik kuralı ve denge olayı, bunu zamanla kanacaksiniz ve çocuğunuz da kazanacak, gidonu sertleşirme imkanınız tabiki var fakat bu kazaya sebeb olacak bu nedenle gidonun serbet ve kontrol edilebilir olması gerekiyor. El bırakma mevzusu tamamen denge olayı, sizin bisikletin sağa sola gitmesi yol durumuna, bisikletin bakımlı olup olmaması durumuna yada basit bir denge kuramamaniz yani bu konuda tecrübe kazanmadiginiz için olur, sonuç olarak denge zamanla bilinç altında yerleşecek ve bisikleti 2 teker üzerinde çok rahat sürecek çocuğunuz. Saygılar.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@33murat33 Malesef gidonu somunlarından sıkıp da sağa ve sola dönmemesini sağlamak da bir çözüm değil aksine bir sorun ozaman hiç kullanamaz zaten gidon sağa ve sola gidecekki dengeyi kursun..bu zamanla oturacak arkadaşların dediği gibi koruyucu alıp düşe kalka bu işi öğrenecek.

denizt

Üye
Tepki
559
İsim
deniz
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@BF Okuru Kokpitteki vidaları sıkmak gidon boğazını maşaya sıkıştırmaktan başka bi işe yaramaz. Furş takımına da müdahale etmeye gerek yok. Yapısı gereği sertleştirmeye müsait değil furş takımı dediğimiz şey.

sargonnas

Forum Demirbaşı
Tepki
1.501
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Diğer
Buradaki olay açısal momentum. Maşanızın yere oranla açısı ne kadar 90 dereceden dar ise (yani mesela 60 derece diyelim )ise o kadar sert ve dengeli bir bisiklet olacaktır. Maşa açısı yere oranla ne kadar dik geliyor ise (90 dereceye yakın ise) açısal momentumdan dolayı eller serbest modda daha çok yalpalamaya meyilli olacaktır. Geçmiş olsun. :harika:

Ekran Alıntısı.PNG

71.7 derecelik açı ne kadar az ise yani. 90 a doğru denge azalır.

necmeddin

Acemi Balıkçı
Tepki
12.802
İsim
necmeddin
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Korkulacak birşey yok düşe kalka öğrenecek bizde öyle öğrendik. Biz çocukların sahibi değiliz emanet edildikleri Anne ve Babalarız. Bisikletçi gidonda sorun yok demiş. Yazıyı okudum yazında dahi evham var. Ha boğazı son ayar sıkarsan çok rahat dönmez.
Bu seferde yine ani dönüşte denge kaybına sebep olur yine düşer.

Önce siz rahat olun. Çocuk her halukarda öğrenecektir. Saygılarımı sunuyorum yanlış anlamayın ve rahat olun lütfen.:harika:

yavuzkosar

Kendi halinde bir yaşayan.
Tepki
3.122
İsim
Yavuz
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Biraz zaman sabır ve sonuç :harika:

• Beğen
Tepkiler: necmeddin

33murat33

Üye
Tepki
26
İsim
murat b
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Buradaki olay açısal momentum. Maşanızın yere oranla açısı ne kadar 90 dereceden dar ise (yani mesela 60 derece diyelim )ise o kadar sert ve dengeli bir bisiklet olacaktır. Maşa açısı yere oranla ne kadar dik geliyor ise (90 dereceye yakın ise) açısal momentumdan dolayı eller serbest modda daha çok yalpalamaya meyilli olacaktır. Geçmiş olsun. :harika:
çocuğun selesini en alt seviyeye almıştım. durması gerektiğinde ayakları en kısa sürede yere temas etsin diye.. sele boyunun denge kurmada bir etkisi olabilir mi?