Deneyimlerinizi bekliyorum. Lütfen paylaşalım, aydınlatalım.

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Tuna Kalın tarafından paylaşıldı.

 1. Tuna Kalın

  Tuna Kalın Aktif Üye

  Kayıt:
  12 Eylül 2013
  Mesajlar:
  131
  Beğeniler:
  38
  Şehir:
  TOKAT
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Merhaba arkadaşlar. Bir konu sürekli kafamı kurcalıyor. Bazı bisikletlerin kadro sağlamlığından bahsediliyor. ( Ghost-Scott-Corratec gibi ) Bazı bisikletler içinde onun kadrosu pek sağlam değil deniyor. ( özellikle Salcano için ). Şimdi bu kadrosu pek sağlam değil dediğimiz bisikletlerin kadroları kırılıyor mu ? Diğerleri kırılmıyor mu? Yani sağlamlık kriteri nedir. Ben hafta da 2-3 gün 30-40'ar km turlar yapıyorum. Salcano kadro alsam bana sıkıntı çıkartır mı ? ( boy 181 cm kilo 98 kg ). Bisiklet almak için her şey var sadece doğru bisikleti bulamadım. Kafama takılan son konu bu. Halledebilirsem alacağım inşallah.
  :mad:
   
 2. Mert C.

  Mert C. Onursal Üye

  Kayıt:
  14 Ağustos 2013
  Mesajlar:
  1.611
  Beğeniler:
  475
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  her kadro kırılabilir
  http://i.imgur.com/wtwf5St.jpg

  salcano sorun çıkarmaz da denmez çıkarır da... her markada bu ihtimal var yani.
  ancak diğer markalardan daha kötü olduğunu sanmıyorum bir salcano kullanıcısı olarak...

  forumda whistle çatlatanlar da var(üç kişinin kadroları değiştirildi)
  https://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=120931
  https://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=123191&highlight=

  kron kırıp merida çatlatanlar da var: https://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=114328

  bu arada salcano düşük seviyeli bisikletleri yüzünden kötülenir.
  efes/nova/excel gibi modellerini alıp kalite bekleyenler yüzünden bu durum... tabi aynı şekilde servisleri de bu çöp seviyesindeki bisikletlerle uğraşan kişiler olunca servis sorunları da yaşanabiliyor.
  alüminyum kadrolu bisiklet görmemiş salcano servisi olması bile mümkündür...

  ancak astro/insomnia/nirvana... serisi dağ bisikletlerinde, yol bisikletlerinde ya da cyc bisikletlerinde kadrolar son derece kaliteli...
   
 3. Emre Gülen

  Emre Gülen Onursal Üye

  Yaş:
  22
  Kayıt:
  22 Mart 2012
  Mesajlar:
  1.592
  Beğeniler:
  840
  Şehir:
  İstanbul-Kütahya
  Seviye:
  Kadroların kırılması 2 türlüdür birincisi kadronun sınırlarını aşmak , ikinciside üretim hatası. Alt seviye bir bisiklet alıp 10 binlik gibi sürersek her bisiklette sorun çıkar yoksa düz yolda kadro kırmak çok zor bişeydir. Salcanonun kötü imajı var gerek servislerinden olsun , gerek çocuk bisikleti ile tanınması olsun.
  Siz sadece tur yapıcam demişsiniz sizin kadronuz kırılsaydı nedeni tamemen üretim hatası olurdu ve her markada bu hatalar olabiliyor.
   
 4. #4
  Tuna Kalın

  Tuna Kalın Aktif Üye

  Kayıt:
  12 Eylül 2013
  Mesajlar:
  131
  Beğeniler:
  38
  Şehir:
  TOKAT
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Ben insommia 10 almayı planlıyordum. Düşüncelerinizi değerlendireceğim. İlgi için teşekkürler.
   
 5. Mert-Demir

  Mert-Demir Kıdemli Üye

  Kayıt:
  9 Haziran 2012
  Mesajlar:
  266
  Beğeniler:
  79
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  adı çıkmış 9'a inmiş 8'e ben sedona kullanıyorum kadro gayet hafif ve kaliteli salcano bende sevmem ama konya torku salcano kullandığına göre bir bildiği vardır .
   
 6. #6
  Tuna Kalın

  Tuna Kalın Aktif Üye

  Kayıt:
  12 Eylül 2013
  Mesajlar:
  131
  Beğeniler:
  38
  Şehir:
  TOKAT
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Bu tarz yorumları okuyunca biraz daha Sedona Salcano gibi modellere eğilimim artıyor. Çünkü diğer konularda belirttim. Salcano'da donanımlar daha yüksek ayı fiyat yabancı bir markaya göre. Ama sürekli kadro sağlamlığı ile ilgili eleştiriler aldığım için aklım yabancı markalara kayıyor. Bu tarz önerilere ihtiyacım var. Yerli malı bisikletleri gözüme kestirdim :)
   
 7. Mert C.

  Mert C. Onursal Üye

  Kayıt:
  14 Ağustos 2013
  Mesajlar:
  1.611
  Beğeniler:
  475
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  salcano'nun kendi kullandığım modeli yabancı markalara göre en az 400 lira daha ucuz(benzer donanım seviyesinde)
  kendi kadrosunu 200den saysak bile(ki daha fazlasını eder) diğer markaları seçtiğinizde en az 600tl sadece kadroya vermiş oluyorsunuz...
  hiç bir markanın kadrosu bu seviye bisikletlerde bu kadar parayı hak etmiyor bana göre...

  bu arada düşündüğünüz insomnia 10 29er jantlı sanırım. 29er bisikletler yabancı markalarda çok daha pahalı...
   
 8. #8
  Tuna Kalın

  Tuna Kalın Aktif Üye

  Kayıt:
  12 Eylül 2013
  Mesajlar:
  131
  Beğeniler:
  38
  Şehir:
  TOKAT
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  29 Jant bana uyar galiba. 181 boy 98 kilo
   
 9. Emre Gülen

  Emre Gülen Onursal Üye

  Yaş:
  22
  Kayıt:
  22 Mart 2012
  Mesajlar:
  1.592
  Beğeniler:
  840
  Şehir:
  İstanbul-Kütahya
  Seviye:
  29 jantta uyar 26 da uyar. 29-26 seçimi boy ile yapılmaz. Mesela ikisinin özelliklerinden bazıları 26 jant daha kıvraktır . 29 jant büyük olduğu için daha çok mesafe katedersiniz. Ben 1.85 im 26 inç kullanıyorum mesela.
   
 10. akifberkant

  akifberkant Bisikletkolik

  Kayıt:
  3 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  1.182
  Beğeniler:
  1.294
  Şehir:
  -Kırklareli-İstanbul
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Bu konu genel bir tartışma konusu oldu. Her seferinde de farklı yorumlarla uzadı. Buradaki temel konu kalite. Aldığınız markanın ne kadar kaliteli üretim yaptığıyla, tasarım-teknoloji-arge, üretim süreçleri vs. konularla alakalı.
  Kısaca toparlamaya çalışırsam kadro üretimini kendi yapan Alman markası Corratec'i düşünelim. Üretimde tasarıma ve kaliteye ne kadar önem verdiği ortada. Marka imajını zedeleyecek problemlere prim vermemeye, oluşacak hataları hata oluşmadan önce ortadan kaldırmaya gayret ediyor. İzlediğim bir videoda mühendisliklerinden kalite kontrole kadar her alanda ne kadar ciddi olduklarını da görmüştüm.
  Aynı şey Giant için de geçerli. Giant bildiğim kadarıyla dünyanın en büyük üreticilerinden.Pek çok farklı markanın kadrosu da fason olarak Giant'ın elinden çıkmaktadır. Bu marka örnekleri çoğaltılabilir. Şimdi böyle büyük markalarla kıyaslamaya gitmek için pek çok şeyi göz önünde bulundurmak gerekiyor. Kendi mühendisliğinle tasarladığın kadroyu ciddi üretim aşamalarından geçirmek başka, fasonda kadro yaptırıp üzerine marka vurmak başka.
  Buradaki diğer bir konu da isim yapmış pek çok markanın, özellikle başlangıç seviyesi kadrolarını başka firmalarda fason olarak ürettirmesi. Burada da yine markanın fason üretim verdiği firmayı nasıl denetlediğine, gelen ürünü nasıl kontrol edip montaj yaptığına, depoladığına, müşteriye sunmasına vs. dayanıyor. Nereden bakarsanız bakın konu kaliteye dayanıyor. Kaliteden kastım sadece 'iyi ürün' değil, dünya çapında uygulanan kalite sistemleri.

  Sorunuza dönersek, kendi adıma Salcano'nun kötü bir marka olduğuna inanmıyorum. Bir bisikletim de Salcano; Salcano City Sport. Güvenle ve severek kullanıyorum. Parasını karşılığını veren bir bisiklet. Ama diğer bisikletim Corratec Revolutıon. İki kadroyu yan yana koyduğunuzda kadro tasarımı, işçiliği, görsel olarak bile hissettirdikleri hemen farkediliyor. Şimdi diyeceksiniz ki elma ile armut gibi City Sport ile Revolution'u birbirine karıştırmayın. Aslında en çok düşülen hata da bu olduğundan bilerek örnek verdim. Salcano'nun alt seviye bisikletiyle Giant'ın Xtc si kıyaslanır mı? Ama Salcano'nun üst düzey karbon kadro Assos'u ile Xtc 0 'ı kıyaslarsınız. Burada seçim müşteriye kalır: fiyat/performans oranı mı, kalite mi? Çünkü xtc pahalıdır ama daha kalitelidir. Konunun ana kriterleri bunlr.
  Sorunuza dönersek, Salcano'nun iyi modellerinden bir tur bisikleti alırsanız durup dururken kırılacağını sanmıyorum Ola ki üretim hatasından kırıldı, 2 yıllık garantisi ve tüketici haklarınız var. Bence Salcano zamanla daha iyi yerlere de gelecektir.
  Selamlar.
   
 11. mahden

  mahden Kıdemli Üye

  Kayıt:
  28 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  226
  Beğeniler:
  119
  Şehir:
  istanbul/beşiktaş
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Oldu ki 2 yıl bitti ve sizin kusurunuz olmadan kadro kırıldı yine de sizi koruyan hukuki yollar var. Oradaki 2 yıl genel olarak donanımın garantisini içerir. Kullanım ömrü içerisinde değerlendirerek yeni bir bisiklet sahibi olabilirsiniz vs. Çünkü sizin deneyimleme ve gözlemleme şansınız olmayan gizli bir ayıp vardır ortada..
  Hiçbir marka firma kırılabilir bir kadro üretme riskini almaz.. 30 KM hızla gidiyorsunuz ve kadronuz kırıldı, umarım gerçekleşmez ama kolunuz bacağınız kırıldı (daha kötüsünü anmak istemiyorum) çatır çatır tazminat külfeti altına girer ilgili firma tabi marka değerindeki düşmeyi vs. hiç hesaba katmıyorum bile.. Bu konuda Salcano'ya yöneltilen özensizler, kalitesizler eleştirilerine katılamıyorum. Sadece satış sayısı ile kusurlu ürün sayısı arasındaki orantıya bakmak lazım. X markası 100 tane bisiklet satar sadece 1 tane kusurlu çıkar. Salcano 10 bin satar 100 tane kusurlu çıkar.
   
 12. #12
  Tuna Kalın

  Tuna Kalın Aktif Üye

  Kayıt:
  12 Eylül 2013
  Mesajlar:
  131
  Beğeniler:
  38
  Şehir:
  TOKAT
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Bisikletçi bir arkadaş sanırım sizin gibi düşünerek şöyle demişti : " Salcano'nun 1000 TL altı bisikletlerinden uzak dur. " Sizin söylediklerinizi mutlaka dikkate alacağım. Büyük ihtimalle Salcano İnsommi 10 modelini alacağım. İlginize teşekkürler.
   

İlginizi Çekebilir

upload_2016-8-24_10-44-26.png
Sistemli çalışmak, gelişmek ve yarışlarda iddialı olmak isteyenler için akıl dolu bir site var. Adı Xert Online Xert Online | Login Baron firması bu siteyi hazırlarken aynı zamanda Garmin Edge...
upload_2016-4-22_9-53-23.png
Bazen aklımızdan geçen "bu şekilde uygulansa faydası olur muydu?" türünden soruları bilim insanları zaten test ediyorlarmış. Dün Cycling Performance Tips Blog sitesinde bu konuyu görünce ilgimi...
tyres.jpg
1988 İtalya turunda Andy Hampsten’in Passo di Gavia tırmanışı efsanedir. Hampsten, o tırmanışta pembe mayoyu ele geçirmişti, ancak, turun bitmesine hala 8 gün vardı ve Gavia etabını kazanan Erik...