değişik bi vites !!

cpt.enes

Aktif Üye
Tepki
42
İsim
Enes Öztürk
Bisiklet
Diğer
arkadaşlar bu bisikletteki vites sistemini bilen var mı .. nasıl bişey acaba

(link)

resme iyice zum yapın.. arkada tek dişli var fakat 3 vites olduğu yazıyor.. ve arka dişliye bir kablo gidiyor.. kapalı sistem deniyormuş..

tam benim aradığım şey.. acaba bana anlatabilicek olan var mıdır.. ve bu sistemi kendi bisikletime nasıl ekleyebilirim.. nerden satın alırım

Scudo

cpt.enes

Aktif Üye
Tepki
42
İsim
Enes Öztürk
Bisiklet
Diğer
http://corporate.shimano.com/publish/content/corporate/en/shimanocorporatesiteen/about_shimano/company_history.MainContentPar.0030.BulletItem.0001.Image.0.0.gif

bahsettiğim sistem bu.. biraz araştırdım.. göbeğin içinde saklıymış vites sistemi.. bunu piyasada bulabilir miyiz peki arkadaşlar...

detaylı anlatabilcek olan ve zamanı olan arkadaşlar yine de beni aydınlatırsa çalışma mantığı konusunda çok sevinirim..

özgürakbuz

Forum Demirbaşı
Tepki
148
Bisiklet
Canyon
bu vites sistemi çoğunlukla alman bisikletlerinde bulunuyor.TÜRKİYE'DE satılmıyor.Çoğunlukla 3 vites oluyor.

A

Adrenaturex

Misafir
bizim ozkan adında arkadasımızdada aynı sistem var 4 vites onunki gobekten vitesli ve genellikle konta pedal oluyor

csumerkent

Daimi Üye
Tepki
44
Bu sistemin daha gelişmişi var hemde çok uzun zamandır yanlış hatırlamıyorsam adıda rohloff tu ama tam hatırlamıyorum nette bulunur tam 14 vites ayarı var arabadaki diferansiyel sistemine çok benziyor çok uzun ömürlü ve garantisinide veriyorlar şimdi bazı deliler bunu hammerschmidt ile birleştirmeye çalışıyorlar(buda ön vites için sramin çıkardığı tek dişli üzerinden iki vites sağlayan bi yöntem tek sorun iscg bağlantısı istiyor)

cpt.enes

Aktif Üye
Tepki
42
İsim
Enes Öztürk
Bisiklet
Diğer
rohloff'u gördüm arkadaşlar.. yalnız çok pahalı değil mi... bana 14 vitese gerek yok.. o bahsedilen 3 veya 4 vütes olsa tamı tamına görür işimi.. acaba bulamaz mıyız türkiyede... yada internetten rastgelen oldu mu hiç

İsaAlp

Forum Bağımlısı
Tepki
242
Bisiklet
Bulldog
Bahsettiğiniz göbek shimano nexus, google dan arattırırsanız istemediğiniz kadar bilgi bulabilirsiniz. Yalnız bu göbekler sadece şehir bisikletlerinde kullanılmak üzere tasarlanmış. Ben size shimanonun yeni alfine modelini tavsiye ederim, 8 vitesli ve mtb için tasarlanmış bir göbek ve Rohloff göbeklere kıyasla çok daha ucuz.

(link)

Bu tür göbekleri Türkiye de bulmak zor olabilir, bisiklet firmalarına sormak lazım.

cpt.enes

Aktif Üye
Tepki
42
İsim
Enes Öztürk
Bisiklet
Diğer
çok saolun.. tam azönce ben de onları inceledim.. bir ingiliz sitesinde buldum.. fiyatları da uygun geldi açıkçası... yalnız benim bisikletim ne yol bisikleti ne de mtb... yusuf gamar isimli üyeden, bu site yardımıyla aldığım chopper bisiklet için...

(link)

sizce uymaz mı buna... arka teker oldukça geniş...

çağdaş efe

Daimi Üye
Tepki
84
neden böyle bir sistem? dişlileri korumak için mi kapalı? içi nasıl acaba çalışma şeklini merak ettim dışarda bir dişli var zincir nereye atlıyor?

cpt.enes

Aktif Üye
Tepki
42
İsim
Enes Öztürk
Bisiklet
Diğer
@çağdaş efe

aşağıdaki resimdeki gibi arkadaş... dün geceden beri bayaaa bi inceledim.. arabalardaki şanzıman gibi

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/dc/Speedhub-schnitt.jpg/784px-Speedhub-schnitt.jpg

Önder Tarım

Forum Bağımlısı
Tepki
1.817
Bisiklet
Specialized
@R@SYONEL

Evet karışık,zaten göbek arıza yaparsa içi açıldığında geri toplanamıyor genelde.İçi açılıpta toplananını ne duydum ne gördüm.

cpt.enes

Aktif Üye
Tepki
42
İsim
Enes Öztürk
Bisiklet
Diğer
sizce benim bisikletime uygun mudur bu tarz göbekler arkadaşlar... bikaç msj önce verdim bisikletimin linkini... akra jant baya bi geniş... ona göre alcam.. boş yere bi kamyon para vermiyim

Tepki
6
Kullanim farki da var biraz. Normal vitesi degistirirken pedal cevirmek gerekiyor. Bunlarda ise tam tersi.

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
@kedito

Chainreactioncycles'a mail attım uyup uymayacağını öğrenmek için.
Cevap olarak; kadronun arka kısmındaki teker takılan iki yer arasındaki boşluğu istemişler. (Yani göbeğin mil çıkıntıları hariç olarak enine uzunluğunu istemişler.)
Orayı ölçebilirseniz uyup uymadığını öğrenebiliriz.

cpt.enes

Aktif Üye
Tepki
42
İsim
Enes Öztürk
Bisiklet
Diğer
135 mm ordaki ürün... benim o mesafe çok daha büyük :S uymaz galiba... şuan bisiklet yanımda değil ama tahminimce uymaz.... çok teşekkür ederim ilginize... ne hayaller kurmuştum

Santibag

Daimi Üye
Tepki
129
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Dedemin böyle bir bisikleti vardı, Almanya'dan akraba getirmiş. 2 vites, yol mu, şehir mi bilmiyorum ama sağlam hızlanıyor ve çok dik olmayan yokuşlarda sorun da olmuyor. Vites konusunda kesinlikle bağımlılık yapma olasılığı var. Hiç bir zaman o vites mi, bu vites mi diye düşündürmüyor. Ve geçişler özellikle klasik sisteme göre inanılmaz. Kontra fren de ilginç bir şekilde düşük viteste daha sert, yüksek viteste daha zayıf frenleme yapıyor ve ellerinizi fren koluna hiç koymak zorunda kalmıyorsunuz. Pedal çevirseniz de çevirmeseniz de vites geçiyor, tabi dişli konumuna göre bazen geçmiyor ama küçük bir pedal oynatmayla geçebilir hale geliyor. E o kadar kusur kadı kızında da bulunur. Kısaca dişi oranları da sorun değilse kesinlikle almaya değer bir sistem. Tercihen 2-4 vites gibi sayılar daha iyi.

Tolga Günsezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.060
Bisiklet
Whistle
@Seçil Öznur Yakan

Türkiye'de nerede bulabiliriz?