Değanaratif Diz Osteoartriti

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Yasin Can ÇAKICI tarafından paylaşıldı.

 1. Yasin Can ÇAKICI

  Yasin Can ÇAKICI Yeni Üye

  Kayıt:
  6 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  42
  Beğeniler:
  15
  Şehir:
  öℓüм∂єη gєℓιуσяυм
  Seviye:
  Değeneratif diz osteoartriti (Gonartroz)
  Değenratif osteoartrit: eklemin zamana ve kullanıma bağlı ilerleyici bozulmasıdır. genellikle batı toplumunda 55-60 yaşlarında bizde 40-50 yaşlarında oynak yerlerinde başlayan ağrı ile ortaya çıkar biraz hareket edince geçer. en çok kullanılan ve yük altında kalan eklemlerlerde bozulma daha erken başlar .
  Diz eklemide bizim ağırlığımızı taşıyan çıkma inme gibi değişik mekanlara gitmemizi sağlıyan organımızdır . .Problemi olmadığında farkında olmadığımız bu iki adet organımızı 40 lı yaşlardan sonra hissetmeye başlarız. Diz osteoartriti yani gonartroz eklemin aralığinin daralması çarpılması kemik yüzeyleri arasındaki yüzeyleri koruyan amartisör görevi gören meniscüslerin ezilmesi serteleşmesi ayrışmamış /ayrışmış yırtıklar oluşması , kemik kıkırdak yüzeylerin aşınması yer yer defektler oluşması kapsülün ve dizin bağlarının elastiki özelliğini kaybetmesi damarsal dokonun azalması yada artması şeklinde bozulmasıdır.
  Bu bozulmanın Yani gonartrozun 4 derecesi vardır . 1 'tip en hafiff 4 ' tip eklemin en kötü hali anlamına gelir. eklem yüzeyleri kıkırdak denilen kaygan parlak seramik yüzeylerdir . meniscüslerimizde bu seramik yüzeylerin çizilmesini bozulmasını önlüyen koruyucu, eklemin ömrünü uzatıcı dokulardır. Bu seramik yüzeyler de damarsal yapı yoktur . kıkırdak doku eklemin kenarında bulunan damarların eklem içine gönderdikleri sıvı ile beslenirler ve canlılıklarını sürdürürler bu nedenle hastalıklarınada kanlanmadığı için iyileşmesi tamiride uzun zaman alır .
  Kilo fazlalığı , yük taşımak ağır işlerde çalışmak diz eklemini zorluyan işler ve sportif faliyetlerde bulunmak , genetik yatkınlık (ailede diz artriti olması) rutubet , siğara . alkool , travma diz osteoartritine neden olan sebeplerdir.
  Osteartrit, kan tetkilerinde değişiklik yapmaz bozulmanın derecesine bağlı alevlenme dönemlerinde (ağrılı ,şiş , ısı artışı olduğu dönemler ) CRP Sedimantasyon yüksekliği saptanabilir . İyi bir muayene ile kesin tanı konulur. düz grafi ile bu tanı taçlandırılır yani desteklenir. OSTEOARTRİT tanısını koymak için MR gerekli değildir. MR özellikle gonartrozun 1ve 2 derecesinde eklem seramik yüzeylerinin ve meniscüslerin bağların ( yumuşak dokunun ) durumunu görmek vei ameliyat planı için gerekebilir. Bu dokuların bile tanısında muayene ile %90 -%100 doğru tanı konulur. hastalarımızın MR olmazsa olmaz kanıları doğru değildir. Özellikle 3-4 derece (bozulma) gonartroz kapıdan girişte yürürken anlaşılır.
   
 2. #2
  Yasin Can ÇAKICI

  Yasin Can ÇAKICI Yeni Üye

  Kayıt:
  6 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  42
  Beğeniler:
  15
  Şehir:
  öℓüм∂єη gєℓιуσяυм
  Seviye:
  bu sorun 40 yaşından sonra çıkıyor bisiklet sürerken heran bacağınıza kıramp girebilir o yüzden dikkatli olun
   

İlginizi Çekebilir

2.jpg
Merhaba arkadaşlar, daha önce kullandığım timex gpsde hız sensörüne bağlı otomatik pause ile aktivitenin mola süreleri strava kaydında gözükmüyordu.. [ATTACH] Ama garmin 1000 ve 520 gpsler...
1.jpg
Bisiklet sürerken beni son derece rahatsız eden ve bir türlü çaresini bulamadığım hadiselerden biri de sürekli burnumun akması. Mevsim dinlemiyor, yaz-kış bisiklet üzerinde olduğum sürece burnum...
upload_2016-10-18_10-15-4.png
Soru basit aslında: Arkadaşlarınızla yaptığınız bir performans turunda veya bir yol yarışında kaç kez rekabete girdiniz ve bu rekabetin sizi ne kadar yorduğunu görme şansınız var mı? Not: Bu...