Deforme olan tayt (bib short) kumaşı

Erdal Ylmz

Daimi Üye
Tepki
860
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Herkese merhaba, başıma gelen ilginç bir durumu paylaşmak ve benzer bir durum yaşayan varsa fikir almak istedim.

Öncelikle konu içerisinde 3 adet fotoğraf yer alıyor, bunlardan 1 tanesi Dhb ve bir diğeri ise Morvelo marka taytlara (bib short) ait.

Dhb henüz 1 yıllık, ancak Morvelo yaklaşık 3 yıldır ben de. Ürünleri çoğunlukla el de ve ılık su kullanarak yıkıyordum, bazen çamaşır makinesinde yıkandıkları olmuştur. Sapa sağlam sorunsuz olan kumaşlar her ne olduysa fotoğraflarda ki gibi bir hal aldı.

Dhb'nin belirli bir alanında kumaş inceldi ve elimi sürtünce toz halinde dağılarak dökülüyor. Morvelo'da ise kömür gibi siyah olan kumaş sanki çamaşır suyunda kalmış gibi beyazlaştı, giyildiği zaman epey büyük bir alan genleşme sonucu beyaz bir hal alıyor. Ürünler görsel açıdan kullanılamaz durumdalar, muhtemelen ya çöpe atacağım yada trainer üstünde kullanırım.

Ürünleri wiggle.co.uk sitesinden satın almıştım. Yeni alacağım üründe hangi markayı tercih edeceğimi şaşırmış durumdayım.

Böyle bir şey neden oldu anlamış değilim. Benzer bir durumu yaşayan yada kumaştan anlayan arkadaşlar yorum yazarsa çok memnun olurum, teşekkürler.

Dosyalar

Scudo

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.966
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@erdlylmz
1. ve 2. görseldeki ürünün yüzeyinde lif yumağı şeklinde boncuklanma mı var?Yıkama yaparken deterjan çok mu kullanıyorsunuz az mı?

Erdal Ylmz

Daimi Üye
Tepki
860
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@hamlet2006

Yumak değil ama boncuklanma var evet. Deterjan ölçüsü normal abartılı değil yalnız diğer bisiklet kıyafetlerimde hiç böyle bir durum oluşmadı. Yani Dhb'nin başka bir taytı yada formaları, uzun kışlık kıyafetler dahil sorunsuz durumda.

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.966
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@erdlylmz
Muhtemelen Dhb'de boncuklanma(pilling) denilen sürtünmeye bağlı olarak ortaya çıkan bir sorun oluşmuş.Kumaşta kullanılan lifin kalitesine göre bazı kıyafetlerinde olup bazılarında olmaması o kumaşta kullanılan lifin kalitesi ile ilgili olabilir.Aynı markanın ürünlerinde de farklı sonuçlar olması çok anormal değildir.
Aslında sadece lifin kalitesi ile ilgili de olmayabilir.Lif karışım oranı, iplik yoğunluğu, iplik bükürnü, iplik tipi, kumaş konstrüksiyonu, elastomerik elyaf ve boya - terbiye işlemleri boncuklanmayı etkiler.Bu özellikler aynı markanın her ürününde aynı olamayabileceğinden farklı sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz.
Bu dhbde boncuklanma son aşamaya gelmiş ve kumaş mukavemetini de kaybetmeye başlamış.
Bugün forumda okuduğum bir konuda tayt yıkarken deterjandan öcü gibi korkulduğunu gördüm.Deterjanın varlığı kayganlığı artırıp boncuklanmayı düşürür.Kısacası az deterjan da iyi bir şey değil.

3. görseldeki Morvelo'da ise kumaşta kullanım süresinin uzunluğunun da etkisiyle sürtme haslığının düşmesi ile ilgili olabileceğini düşünüyorum.
Tekstilde en iyi kumaşta boya 40 yıkamaya dayanıklı etki kuralı vardır.40 yıkamadan sonra boya kumaşta tutunamayabilir.Burada bir de fazladan sürtünme durumu varlığı ile boyanın da renk vermesi söz konusu olmuş muhtemelen.

Erdal Ylmz

Daimi Üye
Tepki
860
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@hamlet2006

Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim. Fazlasıyla bilgilendirici oldu.

Erdal Ylmz

Daimi Üye
Tepki
860
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Mehmet Meriç

Hayır, tayt'ın üstüne yada altına hiç bir şey giymiyorum.