Decathlon ithal edip sattığı bisiklete yedek parça sağlamıyor.

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Kayıt
10 Ağustos 2008
Başlık
37
Mesaj
1.230
Tepki
3.267
Şehir
Eskişehir
Bisiklet
Scott
Merhaba arkadaşlar,

Bundan yaklaşık 1.5 sene önce Decathlon firmasının internet mağazasından, yine kendi markaları olan B'TWIN Tilt 7 katlanır bisiklet aldım. Satın aldığım model, göbekten otomatik 2 vitesli bir model.

Birkaç gün önce arka tekerlek jantında bir tane jant teli kırıldı. Bunun üzerine yaşadığım şehirde (Eskişehir) uygun ölçüde jant teli aramaya başladım lakin bu modelde kullanılan jant telleri standart dışı olduğu için uygun ölçüde jant teli bulamadım. Eskişehir'de sormadığım bisikletçi kalmadı; bulabildiğim tüm 20" jant telleri 15, 20 mm kadar uzun kalıyor.

Bunun üzerine Decathlon müşteri hizmetlerine telefon ettim ve durumu anlattım. Bana, Eskişehir'e en yakın mağazaları olan Ankara'daki Kanyon mağazalarını ararsam yardımcı olacaklarını söylediler. Bu görüşmenin hemen ardından söz konusu mağazayı aradım. Görüştüğüm yetkili kişi, ellerinde uygun ebatta jant teli olmadığını söyledi. Ben de yürürlükteki tüketici yasasının firmaya yüklediği sorumlulukları hatırlattım, ithal edip sattıkları ürünlere, ürünün garanti süresi dolmuş olsa bile 7 sene boyunca yedek parça sağlamak zorunda olduklarını söyledim. Bunun üzerine yetkili kişi, diğer mağazalarla görüşeceğini ve elde parça olup olmadığını soracağını ve bana haber vereceğini beyan etti. Bisikleti bu haliyle kullanamadığımı, jantın demonte halde durduğunu söyledim ve en kısa zamanda bu işe bir çözüm bulmalarını rica ettim. Bu şekilde telefon görüşmesini sonlandırdık.

Tüm bu görüşmeler geçen hafta oldu. Bugün şu saat itibariyle Decathlon'dan bana ulaşan bir yetkili, verilen bir bilgi yok.

Uzun lafın kısası: Decathlon firması, yasal olarak yükümlülüğü bulunmasına rağmen ithal ettiği ve sattığı bir ürüne yedek parça temin etmiyor. Ben şu an bisikletimi kullanamadığım için mağdur durumdayım, bu durumumu açıkça ve üstüne basa basa firma yetkilisine iletmeme rağmen, bu sorunu çözmek için gayret göstermediklerini düşünüyorum. Decathlon'dan BTWIN marka bisiklet alacak arkadaşlara da, gelecekte buna benzer sorunlarla karşılaşabileceklerini hatırlatarak satın alma kararlarını gözden geçirmelerini tavsiye ediyorum.
 

En beğenilen 5 mesaj

  Mehmet Altuğ

  surrender.to.music
  14
  Bu sabah ilçe tüketici hakem heyetine uğrayarak Decathlon hakkındaki şikayetimi geri çekmiş bulunuyorum. Başvuru yaptıktan sonraki süreçte yaşanan gelişmeleri özetleyeyim.

  Tüketici hakem heyetine başvuru yaptıktan sanıyorum 10 gün kadar sonra Decathlon'dan arandım. Bisikletin arka jantını yurtdışından temin ettiklerini ve bana göndermek istediklerini söylediler. Ben de kendilerine, tüketici hakem heyetine başvuru yaptığımı, hakem heyeti kararını beklemek istediğimi söyledim. Görüştüğüm yetkili, kendilerinin bu durumdan haberdar olmadığını ve beni aramalarının yaptığım başvuruyla bir ilgisi bulunmadığını söyledi ama açıkçası bu bana pek inandırıcı gelmedi. Her neyse...

  Bu görüşmeden sonra tüketici hakem heyeti kararını beklemeye başladım. Nihayet tüketici hakem heyetinden bir yetkiliden telefon aldım. Firmanın kendilerine savunma gönderdiğini ve parça teminini sağladığını ilettiler; uzlaşmak isteyip istemediğimi sordular. Ben de, hakem heyetine başvuru amacımın firmayı parça teminine zorlamak olduğunu, parçayı temin ettiklerine göre sorunun benim açımdan çözülmüş olacağını ve parçanın bana gönderilmesi durumunda şikayetimi geri çekebileceğimi belirttim.

  Akabinde Decathlon'daki yetkili kişiyle eposta üzerinden tekrar yazıştık, parçayı bana göndermeleri halinde şikayetimi geri çekeceğimi söyledim. Geçtiğimiz haftasonu jant elime ulaştı ve bugün şikayetimi geri çektim.

  Firma yetkililerinin aksi yöndeki tüm beyanlarına rağmen, demek ki istendiği zaman her türlü yedek parçanın temini mümkünmüş. Tabii bu sonuca ulaşmak için müşterinin tüketici hakem heyetine başvurmak zorunda kalmaması gerekiyor. Decathlon jant teli yerine jantın tamamını göndererek benim talebimden fazlasını karşılamış olsa da bu durum, müşteri temsilcileri ve hatta CEO'larıyla yaşadığım tatsız süreci, bu süreçteki baştan savmacı, umursamaz tavırlarını ve bisikletimi uzun süre kullanamadığım gerçeğini değiştirmiyor.

  Neyse ki iyi-kötü işleyen bir hukuk sistemimiz ve tüketiciyi koruyan bir tüketici yasamız var; hak arama süreci uzun ve meşakatli olsa da bir şekilde sonuç elde edebiliyoruz.

  Umarım bu olay Decathlon için de bir ders olur ve yedek parça stoğu tutmama konusundaki tutumlarını değiştirirler; benim yaşadıklarımı başkalarının da yaşamasını istemem doğrusu.

  SOZUAK

  Forum Demirbaşı
  8
  Var zaten pafta takımı biz iki arkadaş açıyoruz. Referans olsun diye tornacı dedim. O dişi torna tezgahında açmazlar zaten elle yada makine ile açarlar. Bizde makinesi var. Şu an arkadaşımın atölyesinde duruyor. Oldukça minik işler için iç-dış diş açabilecek durumdayız. Tabi hobi bizimkisi sizin mantıkla dışarıya yaptıracağımıza takımını alırız diye diye ne takımlar dizdik bir bilseniz. Hele hele 2012 de işimden ayrılınca tam da yeni ev almıştık tüm eve bir girdim sıhhı tesisatından parkesine, fayansına, alçısına, kartonpiyer, elektrik, parke, mutfak, banyo tüm dolaplar, duşlar aklınıza ne geldiyse ustaya yaptırıp karnımı ağrıtacağıma kendim yapar takım sahibi olurum diyerek giriştim. Diğer arkadaşım da benim gibi aynı kafadır zaten yıllardır bisiklette de beraberiz. Ortaokuldan beridir bağı kopartmadık.

  Mehmet Altuğ

  surrender.to.music
  6
  @Serkan Mıstınoğlu 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un bu konuyla ilgili maddesi şöyle diyor:

  Satış sonrası hizmetler

  MADDE 58 – (1) Üretici veya ithalatçılar, ürettikleri veya ithal ettikleri mallar için Bakanlıkça belirlenen kullanım ömrü süresince, satış sonrası bakım ve onarım hizmetlerini sağlamak zorundadır.
  (2) Üretici veya ithalatçılar, yönetmelikle belirlenen mallar için Bakanlıkça onaylı satış sonrası hizmet yeterlilik belgesi almak zorundadır.
  (3) Bir malın yetkili servis istasyonlarındaki tamir süresi, yönetmelikle belirlenen azami süreyi geçemez.
  (4) Üretici veya ithalatçılar, yetkili servis istasyonlarını kendileri kurabileceği gibi servis istasyonlarının verdiği hizmetlerden sorumlu olmak şartıyla kurulu bulunan servis istasyonlarından veya servis organizasyonlarından da faydalanabilir.
  (5) Herhangi bir üretici veya ithalatçıya bağlı olmaksızın faaliyette bulunan servis istasyonları da verdikleri hizmetten dolayı tüketiciye karşı sorumludur.
  (6) İthalatçının herhangi bir şekilde ticari faaliyetinin sona ermesi hâlinde bakım ve onarım hizmetlerinin sunulmasından garanti süresi boyunca satıcı, üretici ve yeni ithalatçı müteselsilen sorumludur. Garanti süresi geçtikten sonra ise kullanım ömrü süresince bakım ve onarım hizmetlerini üretici veya yeni ithalatçı sunmak zorundadır.
  (7) Servis istasyonlarının kuruluşu, işleyişi, sayısı, özellikleri ile diğer uygulama usul ve esasları yönetmelikle belirlenir.

  Bu kanunun uygulamasını düzenleyen yönetmelik:

  MADDE 5 – (1) Üretici veya ithalatçılar, ekli listede yer alan her mal grubu için belirtilen kullanım ömrü süresince, satış sonrası hizmetleri sağlamak üzere yine ekli listede tespit edilen yer, sayı ve özellikte yetkili servis istasyonunu, yeterli teknik kadroya sahip şekilde kurmak zorundadır.

  MADDE 12 – (1) Üretici veya ithalatçılar, tüketicilerin talebi üzerine yedek parça satışından kaçınamazlar.

  MADDE 14 – (1) Üretici veya ithalatçılar, yetkili servis istasyonlarının ayrı bir tüzel kişiliği olsa dahi, satış sonrası hizmetlerin sağlanmasından ve yürütülmesinden yetkili servis istasyonları ile birlikte müteselsilen sorumludur.

  @Aykuttasdelen Siz benim ne demek istediğimi anlamadınız sanırım. Ben ücretini ödeyerek bisikletim için gerekli olan yedek parçayı üretici/ithalatçı firmadan temin etmeye çalışıyorum. Kırılmış jant telinin garanti kapsamında değişimini talep etmiyorum yani. Fakat Decathlon, üstte yazdığım yönetmeliğin 12. maddesine aykırı olarak bana yedek parça temin etmiyor. Sıkıntı burada.
  4
  Tebrikler Hocam.
  Sanıyorum genel bir algı üzerine çalışıyorlar. Benzer bir olayı gittigidiyor üzerinden aldığım tlf da yaşadım.
  Tüketici hakem heyeti benim lehime ürünün parasını iade etmesi kararına bile duyarsız kaldılar. Sonuçta icra takibine başladığımda hesabıma parayı yatırdılar.
  Buradan tüm spor sever tüketici kardeşlerime sesleniyorum. yasalar bizden yana, hakkınızı aramaktan ve almaktan vaz geçmeyin!

master of sprockets

Riders on the Steel
Kayıt
7 Ağustos 2015
Başlık
13
Mesaj
298
Tepki
358
Şehir
İstanbul
İsim
Kaan T.
Bisiklet
Bianchi
Btwin'i shortlist'e eklemiştim ancak bu nedenle çıkaracağım. Decathlon zaten artık iyice kötüleşmeye başladı. Sattığı ekipmanı koyacağımız poşete bile para istiyor. Umarım jant teli bulursunuz.
 

celikkadro

Daimi Üye
Kayıt
4 Haziran 2016
Başlık
22
Mesaj
326
Tepki
376
Yaş
43
Şehir
Ankara
İsim
Tayfun
Depoda yedek parca tutmak yerine paranizi iade edip sorunlu mali geri aliyorlar. Demek ki bu yontemin adamlara maliyeti daha ucuz.
 
 • Beğen
Tepkiler: yunus5650trek

mfurkan

Forum Demirbaşı
Kayıt
7 Kasım 2015
Başlık
12
Mesaj
529
Tepki
549
Şehir
Bursa
Bisiklet
Canyon
Resmi olarak da ilgili yerlere başvuru yapın bence.
 

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Kayıt
30 Temmuz 2015
Başlık
56
Mesaj
3.019
Tepki
8.256
Şehir
İstanbul
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
jant teli olayı oldukça spesifik bir durum. Şöyle ki, farklı uzunlukta yüzlerce jant teli var ve bu alanda maalesef milimetreler konuşuyor. Hassas bir konu yani.
Bu durumda hiçbir firmanın tüm uzunluklardaki jant telini stoklarında bulundurmalarını bekleyemeyiz. Evet kanunen bulundurmaları gerekiyor belki ama bunu sağlayabilecek hiçbir firma yok maalesef.
Kendi markaları olsa bile Decathlon firması bisikletlerinde kullandığı jantları farklı birçok firmaya ürettiriyor. Ki o firmalar da üretecekleri jant başına ihtiyacı olan telleri adetle alıyor ve stoklarında sayılı olarak bulunduruyorlardır diye düşünüyorum. Bu anlamda işiniz hayli zor, stoklarında olsa bile bir tel için buradan Fransa'ya bilgi verecekler, merkez jantı üreten firmayı bulacak, üretici firma temin edecek, gönderecek falan, zor iş.
Bu konuyu poşetlere bağlayan da olmuş, insan gerçekten hayret ediyor!

İstediğiniz her uzunluktaki jant telini sirkeci Pedal Bisiklet'ten temin edebilirsiniz. Lakin ithalatçı firma ve tüm Türkiye'ye jant tellerini bu arkadaşlar dağıtıyor. Arayın telefonla görüşün, yardımcı olacaklardır.
Bağlantıyı görüntüleyebilmek için üye girişi yapmalısınız.
 

mtmecax

Üye
Kayıt
16 Mart 2015
Başlık
1
Mesaj
88
Tepki
82
Yaş
39
Şehir
istanbul
İsim
mt
Mail atarak sonuc almayi deneyin bir de. Birkac ay evvel rockrider 8.1 bisikletin furc takimi icin gittigimde magazada elimizde yok dediler. Diger magazalarina gittim orda da ayni seyi soylediler. Sonra mail attim ne hikmetse bana elimizde yok diyen magazada cikti parca. Hem de paketli olarak yani yedek parca halinde sifir haliyle. Jant telini bulamazlarsa ben de iade almaya mecbur kalacaklarini dusunuyorum. Evet Decathlon kurumsal buyuk bir firma ama calisanlarinin hepsi bir ayarda degil. Kimisi cozum odakli yaklasirken kimisi de basindan savma derdinde olabiliyor.
 

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Kayıt
10 Ağustos 2008
Başlık
37
Mesaj
1.230
Tepki
3.267
Şehir
Eskişehir
Bisiklet
Scott
 • Başlık sahibi Başlık sahibi
 • #7
Aslında şöyle bir alet tüm derdime derman olacak, ama Eskişehir'de bisikletçiyim diye geçinen esnaf böyle alet-edevata para harcamayı fuzuli görüyor herhalde. Şu son olayda da anladım ki, en azından bu şehirde bisikletçilik sadece satışa odaklanmış durumda; ustalık, alet-edevat gerektiren bir durum olduğunda kimse çözüm üretemiyor.


Tek bir jant teli için severek kullandığım bisikletimi iade etmeyi düşünmem, firmadan böyle bir teklif gelse bile. En olmadı uygun bir zamanda oto sanayideki dükkanları gezecek ve jant telinin uç kısmına yiv açabilecek bir dükkan bulmaya çalışacağım. Bir şekilde kendim çözeceğim bu sorunu. Bunu buraya yazmaktaki amacım, Decathlon'dan alışveriş yapmayı düşünen arkadaşları yedek parça temininde başlarına gelebilecekler hususunda uyarmaktı.
 
 • Beğen
Tepkiler: gkgarage ve Groims

ilkercom

Forum Demirbaşı
Kayıt
21 Mayıs 2010
Başlık
2
Mesaj
462
Tepki
484
Şehir
Çanakkale - Biga
Bisiklet
b'Twin
aynen diş açmayı deneyebilirsiniz basit iş.
 

SOZUAK

Forum Demirbaşı
Kayıt
30 Nisan 2016
Başlık
2
Mesaj
522
Tepki
693
Yaş
45
Şehir
Ankara
İsim
Barış SÖZÜAK
Bisiklet
Diğer
Bir diğer öneri elinizdeki en uygun boydaki jant telini alıp sanayide tornacılara götürüp aynı dişin devamını açtırın. Sonra tele nipeli geçirip fazlasını büyük bir keski ile kesip nipeli çıkartın. Nipel çıkarken kesilen yerdeki dişi düzeltir. O teli alıp bisikletinizin jantında kullanın hatta açtırmışken fazladan yedekte açtırın. Daha ucuza maledersiniz.
 
 • Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Kayıt
5 Haziran 2014
Başlık
30
Mesaj
1.453
Tepki
6.847
Şehir
İstanbul
Bisiklet
Cannondale
@SOZUAK

Sanayideki tornacılarda M2,5x0.45 pafta takımı bulunması epey düşük ihtimal. O dişi tornada açacak ustayı da bu zamanda mumla değil projektörle arasanız zor bulursunuz. :)

Eğer diş açmayı kafaya koyduysanız ucuzundan bir pafta, birde pafta kolu alıp kendiniz yapın. Muhtemelen daha ucuza gelir, hemde istediğiniz zaman istediğiniz tele diş çeker hale gelirsiniz.
 

ilkercom

Forum Demirbaşı
Kayıt
21 Mayıs 2010
Başlık
2
Mesaj
462
Tepki
484
Şehir
Çanakkale - Biga
Bisiklet
b'Twin
Pafta ile değil torna ile açılır diye tahmin ediyorum. ama pafta klavuz işi öyle kolay olmaz. klavuz kolu en ucuzu 25 30 lira. ucu 15 olsa 40 lira. evde mengene yoksa elde yapamaz o da en ucuzu 35 lira.

sanayidekiler angarya olarak görmezse bu iş çok basit. yeter ki angarya görmesinler.
 

Onat G.

Üye
Kayıt
4 Nisan 2014
Başlık
1
Mesaj
92
Tepki
72
Yaş
33
Şehir
Istanbul
Bisiklet
b'Twin
Decathlon Türkiye kötü yönetiliyor. Eminim derdinizi doğru kişiye ulaştırırsanız, sorununuzu çözerler ama mağazalar içler acısı halde. Genel müdürlüğe mail atın derim...
 

SOZUAK

Forum Demirbaşı
Kayıt
30 Nisan 2016
Başlık
2
Mesaj
522
Tepki
693
Yaş
45
Şehir
Ankara
İsim
Barış SÖZÜAK
Bisiklet
Diğer
Var zaten pafta takımı biz iki arkadaş açıyoruz. Referans olsun diye tornacı dedim. O dişi torna tezgahında açmazlar zaten elle yada makine ile açarlar. Bizde makinesi var. Şu an arkadaşımın atölyesinde duruyor. Oldukça minik işler için iç-dış diş açabilecek durumdayız. Tabi hobi bizimkisi sizin mantıkla dışarıya yaptıracağımıza takımını alırız diye diye ne takımlar dizdik bir bilseniz. Hele hele 2012 de işimden ayrılınca tam da yeni ev almıştık tüm eve bir girdim sıhhı tesisatından parkesine, fayansına, alçısına, kartonpiyer, elektrik, parke, mutfak, banyo tüm dolaplar, duşlar aklınıza ne geldiyse ustaya yaptırıp karnımı ağrıtacağıma kendim yapar takım sahibi olurum diyerek giriştim. Diğer arkadaşım da benim gibi aynı kafadır zaten yıllardır bisiklette de beraberiz. Ortaokuldan beridir bağı kopartmadık.
 

ilkercom

Forum Demirbaşı
Kayıt
21 Mayıs 2010
Başlık
2
Mesaj
462
Tepki
484
Şehir
Çanakkale - Biga
Bisiklet
b'Twin
hep aynı. evde envai çeşit alet doldu :D bende de pafta ve klavuz var :p
 

Kaan.Özçelik

Forum Bağımlısı
Kayıt
5 Ağustos 2014
Başlık
49
Mesaj
816
Tepki
2.569
Yaş
49
Şehir
İstanbul
Bisiklet
b'Twin
@Mehmet Altuğ
Bağlantıyı görüntüleyebilmek için üye girişi yapmalısınız.
mağazasında jant teli kesmek ve diş açmak için çok güzel bir alet var, videodakinin bir ileri modeli sanırım. Sadece 3 saniyede teli verdiğiniz boyda kesip diş açıyor. Görüşmenizi öneririm.

Tapatalk kullanılarak gönderildi.
 
 • Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Aykuttasdelen

Forum Demirbaşı
Kayıt
4 Temmuz 2014
Başlık
8
Mesaj
444
Tepki
385
Şehir
İstanbul
İsim
Aykut TAŞDELEN
Bisiklet
Cube
decathlonu savunmak gibi olmasın ama arkadaşın dahon marka bisikletine taaa yurt dışına kadar mesaj attı... adamlar gelen cevaplar biz jant teli satmıyoruz da vermiyoruz da ... diğer bisikletler için olan teli alıp bir tanesini çıkarıp eşit oranda kesin ve takın dediler dumur olduk

DAHON arkadaşlar DAHON --- Daho ne olsun .... o yüzden decathlon'a şaşırmadım ...

bu arada decathlon lastik ve jantlara garanti vermiyor bilgin olsun
 
 • Beğen
Tepkiler: mariokaldato

tt2000

Forum Demirbaşı
Kayıt
19 Temmuz 2008
Başlık
4
Mesaj
504
Tepki
435
Şehir
izmir
Bisiklet
Diğer
Aynı bisikletten bende de var.Kaldırımlardan da bolca atlarım zıplarım.Bunu öğrendiğim iyi oldu, bundan sonra daha dikkatli olayım. :kötü: Hatta arka lamba düştü, sizin gibi ben de o parçayı bulamadım.Aksesuar olduğu için tedarik etmiyorlarmış.Yani bu bisikleti kullananlar aydınlatmalarına dikkat etsinler, kırılır yada kaybolursa yenisini bulmak mümkün değil.
 

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Kayıt
10 Ağustos 2008
Başlık
37
Mesaj
1.230
Tepki
3.267
Şehir
Eskişehir
Bisiklet
Scott
 • Başlık sahibi Başlık sahibi
 • #19
@Aykuttasdelen Hiçbir firma kendi keyfine göre "ürünün şu parçalarına garanti vermiyorum" diyemez. Yürürlükteki tüketici yasası herkesi bağlar. Türkiye'de satılan bir ürünün her parçasına (sarf malzeme sayılanlar dışında) üretici/ithalatçı firma 2 yıl garanti vermek zorundadır.

Sizlerin tavsiyesi ile konuyu Decathlon müşteri hizmetlerine eposta yoluyla da ilettim, bakalım ne cevap verecekler. Hoş ben bir cevap bile alabileceğimden şüpheliyim ya...
 
Yukarı Alt