Decathlon fiyatlarının uçması

Revolutions

Aktif Üye
Tepki
139
Merhabalar. Ben decathlondan trainer almayi düşünüyorum. İnride 100 modelini. 600tl yaziyor fakat stokta yok suan. Stoğa girince 600tl olursa yine sizce alınır mi?. Ev için dusunuyorum profesyonel birşey beklemiyorum gunluk 1-1,5 saat kullanmayi dusunuyorum
Letgo da cok temiz 450 ye gordum bi bakin isterseniz

Scudo

bariss.t

Daimi Üye
Tepki
313
İsim
Barış T.
Bisiklet
b'Twin
Decathlon dan almayı düşündüğüm bisiklet 6500 tl avrupa fiyatı 1000 euro tl kuruna çevirdiğimizde 7500 tl yapıyor adamlar kendi pazarlaeında sattığından daha ucuza satıyor. Malesef bizim paramız çok değersiz
Maalesef. Bu zamların arkasında yatan asıl sebep bu aslında. Decathlon'da 300 liraya sattığı çadırı 1500 TL'ye satmaya meraklı değil sonuçta.

Decatlon fiyatları uçmuş olabilir fakat, diğer firmaların bisiklet malzeme fiytalara bakılırsa yine masum duruyor. Özellikle kaliteli forma ve tayt için. Yol ayakkbısı araştırdıgımda shimano yol ayakkabları 700den başlarken, vanryseller 340 lira. Bazı anlarda para harcamak istemiyorsun, decathlon imdatına yetişiyor. Decathlon olmasaydı, bisikletçi esnafçılar tarafından çok pis öpülürdük :D Aliexpress iyiki var ama kargo sıkıntılı 1 ay bekletmesi problem.. Acil durumlarda decathlon iyi geliyor.
Decathlon'nun birçok spor dalında en azından ülkemiz piyasasına ayar verdiğini de inkar edemeyiz. Bisikletten önce kampa merak saldım. Sırf 1 haftasonu keyifle kamp yapabilmek için gereken malzeme sayısı bile oldukça fazla. 4-5 yıl önce kamp işine girerken piyasaya göre çok daha kaliteli malları çok daha ucuza aldım. Tabiki çok daha kaliteli ürünler var dışarıda ama şu meşhur outdoor'culara kamp acemisi olarak gittiginizde klasik esnaf yaklaşımı ile karşılaşıyorsunuz. Ya kazıklama derdindeler ya da klasik tok esnaf tripleri alıyorsan al almıyorsan uğraştırma beni şeklinde yaklaşıyorlar. Decathlon mağazalarında ise ne sorarsanız sorun görevlileri sabırla ve itina ile cevap veriyor size.

Bugün biraz heybe araştırması yaptım, Decathlon'nun fiyatları hala dışarıya göre uygun ve f/p oranındaymış hala. Ancak kendi içinde değerlendirirsek gelen ürünlerin kalitesi Decathlon standartlarının altına inmiş bana göre. Tilt 120'de birkaç malzeme düşüşü görür gibi oldum, birçok üründe kaliteli seriler gitmiş yerlerine kalitesiz ürünler gelmiş.

Tepki
177
800 den fazla ithal ürüne ek vergi geldi bu vergilerin bir süre sonra bir kısmı düsürülüp geri kalan kısmı süresiz sabit bırakılacak.ürünlerin çoğu ülkemizde üretilmiyor.ayrıca kur baskısı cok yüksek.artı içinde bulundugumuz şartlarda,bütün üreticiler ve firmalar herşeye ek zam yapıyor.Doğal olarak olan tuketiciye oluyor.Bu döngüden çıkmak imkansızlaşmaya doğru gidiyor.umalımda daha kötüleşmesin.

beermug

Aktif Üye
Tepki
344
İsim
Kemal Etikan
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Şehir - Tur
2015'de açılmış konunun güncelliğği her yıl artıyor ne yazık ki... Decathlon eskiden ekonomik bir markayken bugün artık "basic" giyim ürünleri haricinde pahalı bir marka.

Mtn.

Üye
Tepki
116
İsim
Metin
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Decathlon dan almayı düşündüğüm bisiklet 6500 tl avrupa fiyatı 1000 euro tl kuruna çevirdiğimizde 7500 tl yapıyor adamlar kendi pazarlaeında sattığından daha ucuza satıyor. Malesef bizim paramız çok değersiz
Adamlar fiyatı olması gerektiği gibi yaptı malesef :) ama burda sıkıntı decathlon da değil bizim beş para etmez ekonomimiz

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Yerli firmalar çıkıp üretim yapmadığı sürece her dalgalanmada fiyat artar. Kötü ekonomi kur değil üretimsizliktir. Bugün Türkiye'de çok iyi kumaşlar olmasına rağmen çıkıp yerli çanta üreten 1 - 2 firma biliyorum. Ürünleri ucuz ve kaliteli. Dövize bağlı değiller ve aşırı etkilenmiyorlar. Ürünleri sürekli ithal ettiğimiz sürece bu olayı aşamayız. 1 Rus rublesi veya 1 Japon yeni veya 1 Güney Kore wonu Türk lirası karşısında "bile" çok çok zayıfken bizim kadar kur dalgalanmasından etkilenmiyorlar. Güney Kore'de veya Japonya'da yerli bir ürün varken mecbur kalmadıkça ithal ürün kullanmıyorlar. Çünkü üreten kişiler ahlaklı ve ürünün arkasında duruyorlar. Biz burda Türk malı bu, kesin kötüdür anlayışını yıkamıyoruz çünkü üreten veya satan esnaf ahlaklı davranmıyor ve ürünün arkasında durmuyor. Böyle olduğu için kurumsal firmalara ve ithal ürünlere yöneliyoruz. Maalesef gerçek bu.

Tepki
73
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
çeşitler de azaldı sanki yanılıyor olabilirim

suyunsesi

Forum Bağımlısı
Tepki
5.887
İsim
Turgay
Başlangıç
1979—80
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yerli firmalar çıkıp üretim yapmadığı sürece her dalgalanmada fiyat artar. Kötü ekonomi kur değil üretimsizliktir. Bugün Türkiye'de çok iyi kumaşlar olmasına rağmen çıkıp yerli çanta üreten 1 - 2 firma biliyorum. Ürünleri ucuz ve kaliteli. Dövize bağlı değiller ve aşırı etkilenmiyorlar. Ürünleri sürekli ithal ettiğimiz sürece bu olayı aşamayız. 1 Rus rublesi veya 1 Japon yeni veya 1 Güney Kore wonu Türk lirası karşısında "bile" çok çok zayıfken bizim kadar kur dalgalanmasından etkilenmiyorlar. Güney Kore'de veya Japonya'da yerli bir ürün varken mecbur kalmadıkça ithal ürün kullanmıyorlar. Çünkü üreten kişiler ahlaklı ve ürünün arkasında duruyorlar. Biz burda Türk malı bu, kesin kötüdür anlayışını yıkamıyoruz çünkü üreten veya satan esnaf ahlaklı davranmıyor ve ürünün arkasında durmuyor. Böyle olduğu için kurumsal firmalara ve ithal ürünlere yöneliyoruz. Maalesef gerçek bu.
Bir kısım haklısınız. Ancak bir de olayın diğer tarafı var.
Örneğin bir Japonya, kendi vatandaşı tatil yapsın diye üzerine para verebilen bir devlet. Bizim tarıma, hayvancılığa, yerli üretime verdiğimiz destek; "pandemi var kesinlikle dışarı çıkmayın ama size destek çok veremem. Versem de ucundan koklatır, sonra bunu da tazminatından düşerim" söylemi ile aynı. Bizim devletimizin ekonomisi bırakın kötü olmayı, çok ciddi bir düşüşe yani iflasa girdi. Önü alınamaz şekilde düşüyoruz. Bundan önceleri devlet bir çok özelleştirme yoluyla (ağza elma şekeri verip susturmak) ekonomiyi susturmuştu. E o şekerler yalandı yutuldu. Özelleştirilecek, yani satılacak devletin neyi varsa hemen her şeyi sattık. Üreten olmayınca, üreticiye kaynak ve destek istenildiği gibi olmayınca (göstermelik oluyor çünkü), aşırı güvensiz ortam oluştu. İstatistiklere bakınız, devletin yargısına adaletine bile güven kalmadı, %25'lere düştü. Böyle ortamda önüne gelen at oynatır oldu. Vahşi batı gibi isteyen istediği gibi fiyat konuşturabiliyor. Artık zengin daha zengin, fakir daha fakir. Kimse dur diyemiyor. 2. el fiyatları bile deli gibi yükseliyor. En iyi örnek otomobil fiyatları. Benim 5 yıl önce aldığım otomobilin şu an ki 2. el piyasası inanılmaz bir hal aldı. 2 katından daha yüksek. Vekillerimiz ise yeni kasası çıkmış A8 Long peşinde. Biz şimdi ne yapalım...

Bu arada minik bilgi.
Haşortman 👎
Haşırtman :komik:
Eşortman 👎
Aşortman 👎
Aşofman 👎
Eşofman :harika:

Tepki
177
ek olarak yarı mamul ham madde olan ürünlerde çoğu ithal yani ülkemizde üretildiği söylenen bir çok ürün hiç aklınıza bile gelmiyecek olanlar da dahil bu yarı mamul ham madde olma dan üretilemıyor.yani iç üretimde salgın ve ekonomik etkenlerden dolayı olan sıkıntıların harıcınde bir de yukarıda saydıgım ithal girdiler dolayısı ile de ek artışlar oluyor olacak.bu tarihden itibaren hiç bir şey eskisi gibi olmuyacak olamazda.eski günleri düsünüp üzülmenin de bir anlamı yok.çünkü tüketici olarak yapılabilecekler kısıtlı. ayrıca bizim ekonomimiz montaj ekonomisidir.arge denen şeyin yanından bile geçmeyiz,göstermelik bir şeyler yapar arge deriz.bilimsel ve teknolojik varlık göstermediğiniz sürecede bu böyle olacaktır.

• Beğen
Tepkiler: suyunsesi

Ronin45

Forum Bağımlısı
Tepki
2.678
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Diğer
Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) 2020 yılı ilk yarısına ait verilerine göre Avrupa’da aylık asgari ücretin en yüksek olduğu ülke Lüksemburg. Bu ülkede brüt asgari ücret 2 bin 142 euro. İkinci sırada bin 656 euro ile İrlanda var. Bu ülkeleri Hollanda (1636), İngiltere (1599), Belçika (1594), Almanya (1584) ve Fransa (1539) takip ediyor.
Avrupa’da çalışan bir asgari ücretli bahsi gecen bisikleti 20 günlük bir sürede alabiliyor. Gelelim Türkiye gerçeğine ; decathlon ‘daki bisikleti alabilmek için aç susuz üç(3)ay gibi bir zaman çalışmak gerekiyor. Burada önemli olan soru kaç birim ücret alıyoruz ve bisiklet ya da satın almak istediğimiz herhangi bir şey kaç birim?

• Beğen
Tepkiler: Mtn. ve suyunsesi

el Cezeri

Ride or Die
Tepki
607
İsim
Albeza
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Yine ucmus van rysell roadr 500 kask alacaktım 290 tl idi geçen pazar, bugün baktim 400 tl olmuş off offffff

oktay3833

Daimi Üye
Tepki
277
İsim
oktay
Yine ucmus van rysell roadr 500 kask alacaktım 290 tl idi geçen pazar, bugün baktim 400 tl olmuş off offffff
Valla hocam benim de kask ihtiyacım var. Mtb st500 modeli indirimde 200 lira. Tektük kalmış onlar da sarıldıktan sonra yeni fiyatı 350 TL

• Üzgün
Tepkiler: el Cezeri

el Cezeri

Ride or Die
Tepki
607
İsim
Albeza
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Tüm Türkiye uçmuş decathlon neden uçmasın... Uçuranlar sağ olsun. Yetmez ama olsun...
Haklisiniz efendim tabiki decathlon da zamlardan eksik kalamaz ama, misal (link) st540 large modelinin (link)ı bir gecede 4200 Tl den 5400 TL'ye çıkmış. Yani birden şak diye zam gelmesi ne kadar doğru. Gerci hersey duzgunde sanki yaa

Burak Uğurlu

Forum Bağımlısı
Tepki
4.132
İsim
Burak Uğurlu
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Haklisiniz efendim tabiki decathlon da zamlardan eksik kalamaz ama, misal (link) st540 large modelinin (link)ı bir gecede 4200 Tl den 5400 TL'ye çıkmış. Yani birden şak diye zam gelmesi ne kadar doğru. Gerci hersey duzgunde sanki yaa
🙂 Adı üstünde zam. Bugun birden şak diye 2.800 TL den 4.200tl de çıktı asgari ücret. Onların neyi eksik. Di mi ama 😉

Cemal Ç.

Sadece sürüyorum. 😒 𐱅𐰇𐰼𐰰- 🚵‍♂️🚴‍♂️
Tepki
20.347
İsim
Cemal ÇELİK
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Arkadaş almıştı Roadr 500 kask 290 TL'ye. Bende düşünüyordum yakın zamanda. Nasip diyelim!😒

Samet M.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.092
İsim
Samet
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaş almıştı Roadr 500 kask 290 TL'ye. Bende düşünüyordum yakın zamanda. Nasip diyelim!😒
900 modeli ile arasındaki fark 140 lira olmuş. Daha üst modeli varken neden alayım ki artık.

• Beğen
Tepkiler: Cemal Ç.

samet akkaya

Forum Bağımlısı
Tepki
3.485
İsim
Samet Akkaya
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Sanki asgari ücretin artmasını bekliyorlarmış. Asgari ücretli bisiklete binmesin,koşmasın,kamp yapmasın dercesine alacağım ayakkabı 720 tl, kask 400 tl, termos 260 tl, koşu çantası 360 tl, 2x11 zincir baklası 160 tl . Keşkelerim hep çoğaldı. Yarın sabaha yine başka zamla uyanacağız.