Decathlon fiyatlarının uçması

Tepki
83
İsim
Gürkan Kalkavan
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Claud Butler
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@irfananar yönetim şekline yapacak bir şeyimiz yok böyle gelmiş böyle gidecek durumuna geldi çoktan ülke..
doğal kaynaklara gelince... onları işlemek çıkarmak tabiri caizze sıkar biraz mevcut yönetimle.. kim bilir hangi ülkelere boynumuzdan bağlıyız...
gelelim vestele.
hiçbir işe yaramayan güya türk markası..
yukarıda vestel parçalarını yurt dışında yapıyor derken yurt dışında fabrikası var demek istemedim zaten.
montajı yapılan parçalar yurtdışından geliyor demek istedim ki bu zaten türk malı olmaması için yeterli bir sebep.
ayrıca mikrocip üretmiyor kopyalıyor (bu işi yaptığımız için maalesef biliyorum).... üretmek için kendin tasarlayıp kendin işleyip kendin fikri ortaya atıp patentini alıp sıfırdan yapman gerekir...
he vestel kötübir markamı kesinlikle değil.... uzun araştırmalar sonucu vestelin 65 inç tv sini aldım birebir lg markasıyla aynı zaten (ki iç panel LG bu seride)
ve çokta memnunum. ama insanlara butarz markaları %100 yerli diye lanse etmeleri vay efendim gelişiyoruz uçuyoruz çok acayibiz naraları atmaları biraz sahtekarlık oluyor..... ben bu durumdan muzdaribim.
%100 yerli üretim yaptığımız tek şey tahta kaşık ve bıçak üretimidir heralde.. veya türevleridir. onlarlada ülke süpergüç olmaz mevcut şartlarda.

Scudo

irfananar

Aktif Üye
Tepki
247
İsim
İrfan
Bisiklet
Sedona
@gurkankalkavan

Yönetici ve çalışan tercihi örneğini verirken birinin çıkıp hükümet-vatandaş ilişkisini sorgulamasını ummuştum.

Hükümet ile ilgili konumda vatandaş oyuyla yönetici konumunda..On yıllardır kendine ihale, rüşvet vb. küçük çıkar sağlanmasına ses çıkarmayacak düşük puanlı çalışanlar (mv, bakanlar) seçti..

Ve o çalışanlar da elindeki yetkilerle koltuğu, işini, pozisyonunu korumak için bu küçük çıkar beklentilerini körükleyecek tedbirler aldı (sosyal adaletsizlik, eğitim kalitesinin düşürülmesi, dış çıkarsal ilişkiler, üretimin baltalanması gibi gibi)

Bugün içinde bulunduğumuz durum 30-40 yılın birikimidir.

Vatandaş olarak Yönetici olduğumuz için yapacak birşeyimiz yok değil.. Sadece bu küçük bireysel işlerin toplumu kötüye gördüğünü farkedip değişim istediğimizde sorun kendiliğinden çözülür.

Vestel Manisada 15 ayrı fabrikada parçalarını üretir ve montajlar..

Mikrochip gibi, LCD Ekran gibi devasa yüksek yatırım maliyeti gerektiren işlere girmektense yatırımı yapmıştan 5TL ye alıp 55e satmayı tercih ediyor..

Bu da yukardaki küçük kişisel çıkarın bir türü..

Bir şeyleri özgün üretmek için kopyası dahi olsa bir yerlerden başlamak gerekli..

Kopyayı küçümsüyorsunuz ama hatırlayın ki Çin, Singapur, Endonezya, Tayvan gibi ülkeler ürettiği kopyalarla devasa bir ekonomi yürütüyorlar..Ve bir çok ekonomiye de kafa tutup ellerini güçlü tutabiliyorlar..

Nigga

Daimi Üye
Tepki
337
İsim
Özkan
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
Fiyatlara bakarsan 5000 lira maaş alıyoz
Asgari ücret 1600 lira bu ülkede arkadaşım
Sen bize niye herşeyi 3 misli fiyata kitliyon

• Beğen
Tepkiler: Gökhan Akkaya
Tepki
83
İsim
Gürkan Kalkavan
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Claud Butler
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@irfananar ben dediklerinize harfiyen katılıyorum lakin izim gibi tembel toplumlarda maalesef ki bu saatten sonra yemezz.. şimdi düzelelim üretelim yapalım edelim demeye kalksak neredeyse 40 yıl sonrasında hafif düzlüğe çıkar bu memleket e bende 80yaşında olurum belkide olmam :) yani umut yok umut. his yok ışık yok.

irfananar

Aktif Üye
Tepki
247
İsim
İrfan
Bisiklet
Sedona
@gurkankalkavan

Bugünlerimiz yarınlarımızı getirir.

Toplumsal konularda Bireysel düşünmemek gerekir. Ama ister istemez yaparız bunu hepimiz.
Belki siz, "Benim için yaş yetmiş iş bitmiş olacak" diyebilirsiniz; doğrudur ama bugünden yapacaklarımız yarın çocuk ve torunlarımıza yarayacak..
Nazım Hikmet'in Zeytin Dalı dizesine hiç girmiyorum bile..

amoush00

Forum Bağımlısı
Tepki
1.104
İsim
Emrah Çetintaş
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Geotech
ve de ürün kalitesi acayip düştü.. üst düzey ekipman gelmiyor.. mesala en iyi ürün 500 serisi ve kendi ürettirdiği ürünler.. mesala pedal.. shimano veyta sram ürünleri yok.. btwin var.. 700 900 serisi özel ürün de yok.. yani o ürünlerin fiyattan dolayı hiç satmayacağını düşünüyorlar.. ne diyelim.. diğer bisiklet firmalarında ise markalı ürünler gittikçe el yakıyor..

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Genel olarak bisiklet dünyasında aşırı derecede bir pahalılık var, 200 TL bisiklet lastiği mi olur kardeşim?

Tepki
0
İsim
Burak Sefa KÖYLÜ
Öncelikle ben uzun zaman sonra ilk defa bisiklet sürmeye başladım ki en son çocukken bisiklet sürmüştüm. Benim aldığım bisiklet B'twin Rockrider 340 modeli. Yalnız ben bu bisiklette vites olayını bir türlü anlayamadığım için soruyorum? Bisiklette vitesler kaça kaç olmalı. Yani benim gittiğim kimi yollar düz kimi yollar yokuş aşağı kimileri de rampa. Ön 3 arka 7 olarak gösteriyor.bana bunların bir açıklamasını ve kaça kaç olmaları gerektiğini açıklar mısınız?

Ben bisikleti hem şehir içi ulaşımı hem de spor amaçlı aldım bu arada‍♂‍♂‍♂

Dosyalar

Şeffaf

Forum Bağımlısı
Tepki
2.470
İsim
Burak
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
Cuma günü 14.99'a almadığım çantayı pazar günü 17.99'a aldım. 3 gün önce daha ucuzdu ne oldu bir anda diye sorduğumda, dolar arttı, mağazadaki ürünlerin hemen hemen hepsine bir miktar zam yansıdı dedi.

Bu ürün burada duruyordu zaten yeni gelen bir şey değil ki bu neden zamlandı dediğimde yurt dışı firmasıyız bize gelen direktif böyle dedi.

CasWTF

Üye
Tepki
53
İsim
Ali K.
Bisiklet
Sedona
@WarriorLawyer
Merhaba, konu yeri burası olmadığı için sizinle özelden iletişim kuracağım.

Uçmakdereli

Daimi Üye
Tepki
212
Bisiklet
Claud Butler
@Şeffaf

Decahtlon gibi firmaların zamlanması gayet normal hatta iyi tarafı ülkemizden gitmemiş olmaları.
Adamlar yurtdışı firması ve burada kaç Türk lirası kazandıkları onları pek ilgilendirmiyor önemli olan parayı buradan çıkardıklarında kaç euro/dolar ettiği oluyor.

Abdullah ozturk

Daimi Üye
Tepki
547
Bisiklet
Ghost
@Şeffaf

Hocam ticaretle uğraşmıyorsunuz sanırım . Raftaki mallar satıldıktan sonraki getireceği yeni mallar kurdaki değişimden etkilenir.
Zam yapması çok normal ; EUR 1 yılda %50 arttı . Size eski fiyattan sattığı TL ile, rafa yeni mal alamaz(ithal olduğu için EUR/USD ile alacak).

Bugün itibari ile kurda 1yıl içinde %49,88 artış varken , mallarının neredeyse tamamını ithal eden tüccarlar tabiiki zam yapar.

Bu firma eğer son 1 yılda %50 fazla zam yaptıysa oturalım konuşalım , olaya biraz gerçekci bakalım.

Capture11.JPG

pancama

Üye
Tepki
8
Bisiklet
Sedona
Bir çok şeyin fiyatı uçmuş yine yeni yıl zammı sanırım

amoush00

Forum Bağımlısı
Tepki
1.104
İsim
Emrah Çetintaş
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Geotech
HEm ürün kalitesi düştü , hem de fiyatlar uçtu.. İlk zamanlarında 900 serisi ürünler olurdu.. indirimde alması da pek güzel olurdu..

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.349
Abartılacak bir zam yapmadılar..10 lira,30 lira civarlarında bazı ürünlere zam yaptılar..Bazı ürünlerde,indirim de yaptılar..
Umarım bu sene bisikletle ilgili çok fazla yeni ürün gelir..

makaram

Forum Bağımlısı
Tepki
4.414
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
180 lira olan ayakkabı 250 olmuş şuan.