Dear Motorist - Sevgili Sürücü (youtube video)

Oktay Erkan

Daimi Üye
Tepki
829
Bisiklet
Trek
Youtube'da rastladığım bir video mektup. (link) izlerseniz İngilizce altyazısı var.
Google çevirisyle Türkçe altyazısı da var ama oldukça hatalı.
Kendimce çevirdiğim metni de aşağıda bulabilirsiniz.

Son yıllarda binlerce bisikletli öldü.
Amacımız en azından bir kişi kurtarabilmek.
Bisikletliler aşağıdaki mektupları yazdılar...

Sevgili Sürücü,

Ben bir anneyim... Ben birinin kızıyım... ve bir bisikletliyim.

Yıllardır bisiklete binmek beni sağlıklı yaptı. Hayatın getirebileceği tüm baskı ve streslerden kurtulmak için bir yoldu.

Ben sağlıklı olabilmek, yaşadığım güzel yerin keyfini çıkarabilmek ya da sadece sevdiğim için bisiklete biniyorum. Manzara önümde akarken, rüzgarı yüzümde, güneşi sırtımda hissetmeyi ve aktif bir yaşam tarzından aldığım hazzı seviyorum.

Sevgili Sürücü,

Ben bir bisikletli değilim ama bir kocayım. Bir karım var. Bisiklete binmeyi seviyor. Geçen gün neredeyse biri ona çarpıyordu. Haberi aldığımda kalbim durdu.

Biliyorum, bisikletliler rahatsız edici olabilir. Sizin şeridinizde sürüyor olabiliriz, yavaşlamanıza veya dönüşlerde beklemenize neden olabiliriz. Bisikletimi alana kadar ben de yolumu engelleyen bisikletlilere çok kolay sinirlenirdim.

Çoğu sürücü şunun farkında değil; bisikletliler daima kendileri için en güvenli olduğunu düşündükleri pozisyonu alırlar.

Araba sürerken yol koşulları tehlikeli olduğunda, kendinizi güven altına almak için tehlikeden uzak kalacak şekilde hareket edersiniz. Bisikletliler için de aynısı geçerlidir.

Bir gün arabayla sağa dönüş yaparken göremediğim bir bisikletliye neredeyse çarpıyordum. Bir gün de bankette bisiklet sürerken dikkatsiz bir sürücü neredeyse bana çarpıyordu. Ben tartışmanın iki tarafındayım.

Geçenlerde yakın bir arkadaşımı bisikletini sürerken araba çarparak öldürdü. Çok trajik ve gereksiz bir ölümdü. Ölmek için çok gençti.

Arkadaşım, sevdiği bir şeyi yaparken öldü, benim de sevdiğim şeyi.

Bir karısı ve dört çocuğu vardı. Ailem için hayatta olmak istiyorum. O artık değil.

Sizin ya da bir tanıdığınızın başınıza gelmeyeceğine, bir istisna olduğunuza inanmak kolaydır. O kısacık anda, karısının ve dört küçük çocuğunun hayatı sonsuza değin değişti, ama sadece onlarınki değil, artık sürücünün hayatı da aynı olmayacak.

Bence herkesin en büyük korkusu birinin canını almak veya birini yaralamaktır. Yaraladığım kişi ve onun hayatındaki herkes için duyacağım suçluluk hissini hayal bile edemiyorum.

Arkadaşım her gün bu anıyla yaşamak zorunda kalmayacak ama ona çarpan sürücü hayatının geri kalanında her gün bu suçla yaşayacak.

Kazadan bu yana bisiklete başlamak için çok zor zamanlar yaşadım. Çünkü arkamdan gelen her araba bana çarpacakmış gibi korkuyorum ve bu korkuyla sürmek istemiyorum.

Yolu paylaştığım sürücünün merhametine kalmışım. Benden büyüksün, benden hızlısın. Eğer çarpışırsak benim yaralanma ihtimalim seninkinden 100 kat daha fazla.

Her bir insanın hayatı senin birkaç saniyenden daha önemli.

Bisikletlilerin sinirlendiği durumları anlıyorum. Sürücülerin yolda yavaş hareket eden şeyler nedeniyle sinirlenmelerini anlıyorum.

Bazı bisikletli arkadaşların yollarda pek de akıllıca olmayan şeyler yaptıklarına tanık oldum. Üzülerek düşünüyorum ki imajımız bunlardan kaynaklanıyor.

Kazalar iki tarafça önlenebilir. Bisikletliler sürücüleri anlamalı ve kurallara uymalı. Sürücülerin sürekli kendilerine dikkat ettiklerini varsaymamalılar.

Bisikletli olarak mümkün olduğunca görülebilir olacağımı, mümkün olduğu kadar yolunuzdan uzak olacağımı taahhüt ediyorum.

Kendime söz verdim; bir bisikletlinin arkasından giderken dikkatimi dağıtacak şeyleri yapmayı bırakacağım.

Lütfen yavaşlayın ve dikkatlice sürün. Araba sürerken, araba sürme işinden daha önemli bir işiniz olmamalıdır.

Size sürücü olarak saygı duymamam ya da sizin bana bisikletli olarak saygı duymamanız sebepleriyle çocuklarımı annesiz bırakmak istemiyorum. Daha önemlisi, sizden istediğim, çocuklarım henüz size saygı duymayı öğreniyor olsalar da, onlara saygı duymanız. Hepimiz için istediğim, hepimizin güvende, farkında, saygılı olması ve yolu paylaşmamız.

Sevgilerle arkadaşın,
Sevgilerle kardeşin,
Sevgilerle bir anne,
Sevgilerle bir bisikletlinin kocası,
Sevgilerle bir bisikletli.

Scudo