Dark Evo X5'i Bisiklet Bilgisayarı Olarak Kullanmak

Emrah Y

Daimi Üye
Tepki
9
Bisiklet
Bianchi
Merhabalar, 800 TL'ye Dark Evo X5 telefon almayı düşünüyorum. Bu telefonda GPS özelliği olduğu yazıyor. Daha önce böyle bir telefon kullanmadığım için sorma gereği duydum: Bu özellik sayesinde telefonu bisiklet bilgisayarı olarak kullanabilir miyiz? Hani şu gidilen yol bilgisini, hızla ilgili verileri filan tutan ve grafiksel olarak görüntüleyen aygıtlar var ya, o şekilde... Sanırım bunun için telefona uygulama kurmam gerekecek. Bu konularda bilgisi ve deneyimi olan varsa ve bilgi verirse sevinirim. Şimdiden teşekkürler...

Scudo

Murtega

Daimi Üye
Tepki
519
İsim
Murat B.
Bisiklet
b'Twin
Android islemcili bir cihaz sanirim. Dolayisiyla Google Play'den ücretsiz indirecegin Sports Tracker gibi uygulamalarla hiz, mesafe gibi tüm sürüs verilerini görebilirsin.

• Beğen
Tepkiler: Emrah Y

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Emrah Y

Merhaba, yol bilgisi ve diğer bilgileri veren cihaza navisgasyon cihazı deniyor.
Artık tüm akıllı telefonlarda GPS özelliği mevcut. GPS uydular aracılığı ile konumuzu bulmaya yarar. Çeşitli navigasyon uygulamaları var bunlardan bir tane indirmeniz yeterli olacaktır daha sonra uygulamayı arabalarda kullanılan navigasyon cihazından farklı olmayacak şekilde kullanabilirsiniz.
Ancak uygulamayı kullanabilmeniz için internet bağlantınız olması gerekiyor.

• Beğen

Yücel Demirkılıç

Forum Bağımlısı
Tepki
278
İsim
Yücel Demirkılıç
Bisiklet
Specialized
Android işletim sistemiyse bu tarz çok güzel programlar var , fakat tam sürümleri için ücret istiyorlar . Daha önce bu konu hakkında paylastıgım yerden ücretsiz indirebilirsiniz.
Endomondo Pro
(link)

Sports Tracker Pro
(link)

• Beğen

Emrah Y

Daimi Üye
Tepki
9
Bisiklet
Bianchi
Veridiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Peki telefonun GPS özelliğinin olması, şebekeyi yada İnternet bağlantısını kullanmadan uydudan bilgi alabileceği anlamına gelmiyor mu? Bu "navigasyon cihazı" denen aletler bu işi bildiğim kadarıyla uydu bağlantısı sayesinde yapıyorlar. Telefonların GPS özelliği uydu bağlantısı sağlıyorsa, İnternet bağlantısına neden gerek var?

mahden

Forum Demirbaşı
Tepki
842
Bisiklet
Sedona
@Emrah Y

Offline haritalar indirirseniz sıkıntı olmaz. GPS'in internet ihtiyacı haritalar içindir.

• Beğen

Mert Ahmet

Daimi Üye
Tepki
293
Offline gos programı lazım bunun için.
Sygic diye program var güzel bi gps programı ve offline da çalışabiliyor türkiye haritasını indirmeniz yeterli :)

LG-E975 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen
Tepkiler: Emrah Y ve mahden

Murtega

Daimi Üye
Tepki
519
İsim
Murat B.
Bisiklet
b'Twin
Sports Tracker'i cok sik olmasa da kullaniyorum. Program su: (link) Ücretsiz ve oldukca stabil bir uygulama. Harita olarak Google maps kullaniyor. Offline olarak kullanirsaniz harita kisminda haliyle bir sey göremiyorsunuz ama GPS ve ölcek yardimiyla program yaptiginiz mesafe, rota ve hiz bilgilerini hesapliyor. Her GPS tabanli Android programi gibi bunun da %100 dogrulugu tartisilir tabi ki ama hata payini minimuma indirebileceginiz bazi önlemler mevcut. Sürekli acik alanda olmak, telefonu cepte ya da cantada tutmak yerine gidona sabitlemek, vb.

• Beğen

Caner Kartalgöz

Aktif Üye
Tepki
74
Bisiklet
Sedona
Arkadaşlar birçok açıklama yapmış fakat bende birşeyden bahsetmek isterim piyasadaki şu andaki en kral telefonu dahil GPS açık kullanırsanız birkaç saat dayanacaktır pili ya uzun pil desteğine ya da harici bluetooth gps receiver cihazına ihtiyacınız olacaktır.

• Beğen

mahden

Forum Demirbaşı
Tepki
842
Bisiklet
Sedona
GPS pili çabuk bitiriyor doğrudur ama bu kullandığınız cihazın pili ile doğrudan alakalı olmakla birlikte uyduya ulaşımı ile de alakalı bir durum bisiklet açık hava etkinliği olduğu için 1-2 saatte bitme şansı yok şarjın:) NOTE 2 kullanıyorum ve 8-9 saat GPS açık dolaşabiliyorum...

• Beğen

Emrah Y

Daimi Üye
Tepki
9
Bisiklet
Bianchi
Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. Sanırım öncelikle bir arkadaştan telefonunu ödünç alıp şu işi bir deneyeceğim ve eğer kullanışlı bulursam bu telefonu alacağım. Aksi takdirde paraya kıyıp bir Garmin Edge alacağım.

Caner Kartalgöz

Aktif Üye
Tepki
74
Bisiklet
Sedona
@mahden

Note 2 kullanmadım kullanan birinin yorumunu da ilk defa okuyorum cihaz ve pili hakkında birbilgim yok fakat 8-9 saat GPS açık gezmek ile 8-9 saat "GPS Alıcıları" alınan verilerin açık ve harita üzerinde aktif olarak kullanılan durum farklıdır daha fazla pil harcar. Onun dısında elbette cihazın pili ile doğrudan alakalıdır.

• Beğen

ismail eren

Forum Demirbaşı
Tepki
593
Bisiklet
Scott
benim telefon Galaxy s4 zoom,
Runtastic isimli programı kullanıyorum,
GPS açıkken yaklaşık 7-8 saat kayıt yapabiliyor,
bu kayıdı yaparken internete ihtiyaç duymuyor,
yaptığınız kayıdı sonra bir internet bağlantısı üzerine sitesine yükeleybiliyorsunuz.
aynı şekilde Runkeeper isimli programda iş görüyor.
her 2 side iş görecektir.

• Beğen

Emrah Y

Daimi Üye
Tepki
9
Bisiklet
Bianchi
@ismail eren
İşte aradığım şey. Teşekkür ederim.