Dalgınlıkla freni sıktım

Serdar Sarı

Daimi Üye
Tepki
77
Bisiklet
Cannondale
Öncelikle iyi günler arkadaşlar. Ön lastiğimi yamalarken bi an dalgınlığıma geldi ve teker takılı değilken bisikletin frenlerini sıktım, haliyle balatalar birbirine yapıştı tabi.. Daha önce de böyle bir sorunla karşılaşmıştım ve kendim halletmiştim ancak bu sefer durum biraz farklı.

Öncelikle bir tornavida yardımıyla dikatlice balataları birbirinden ayırdım daha sonra tekeri tekrar takmayı başardım ve teker herhangi bi sürtünme olmadan dönüyordu. Ancak frene tekrar basıp çektiğimde balatalarla diskin arasindaki mesafe gözle göremediğim kadar kısaldı sonuç olarak balatalar diske boylu boyunca sürtüyordu..

Kaliper ayarından olabilceği aklıma geldi. Kaliper'i maşaya bağlayan vidalari gevşetip freni basılı tutarken vidaları tekrar sıktım.. Ama şuan sürtünme ciddi anlamda devam ediyor. Sizce bunun çözümü ne olabilir bu civarlarda servis v.b. olmadığı için kendim yapmak zorundayim, şimdiden teşekürler

Scudo
Tepki
29
İsim
Orkun
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Serdar Sarı

Verilecek cevapları bende merakla beklemeye başladım. Aynı şey benim de başıma gelse ne yaparım diye düşünüyorum.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
teknik serviste bunu konuşuyorduk başımıza gelmedi fakat sanırım tek çözüm yağının boşaltılıp bida konması.

Rehavet

Daimi Üye
Tepki
102
tornavida ile müdahale ederken balata üzerinde oluşan çapakların sürtme sesi olmalı. sorun değil zamanla gider onlar

• Beğen
Tepkiler: Serdar Sarı

Serdar Sarı

Daimi Üye
Tepki
77
Bisiklet
Cannondale
@Tahir Keskin

valla sormayın hocam en çok kullandığım cümlelerden biri oldu bu aralar. Hidrolik disk frenler iyi güzel de otu püsürüğü çok :confused:

@kivilcimb
avid kit'im olmadığı için bu işlemi kendi başıma yapamıyorum ayrıca yakınlarda servis imkanı da bildiğim kadarıyla yok umarım başka bir yolu vardır :confused:

@Rehavet
öncelikle cevabınız için teşekkürler ancak sürtünme sesinden ziyade ön tekerde devir kaybı da var. Belki de dediğiniz gibidir fakat bisikleti bu şekilde kullanmayı pek istemiyorum açıkcası balatalara zarar vermekten korktuğum için. Başka bir nedenden olma ihtimali var mıdır acaba ?

Serdar Sarı

Daimi Üye
Tepki
77
Bisiklet
Cannondale
Şuan en çok Rehavet beyin tahmini üzerinde duruyorum. Bugun biraz yol yapıcam akşam sonuçları buraya yazarım

Serdar Sarı

Daimi Üye
Tepki
77
Bisiklet
Cannondale
2 gündür yol yapıyorum herhangi bir iyileşme hissetmedim, ayrıca sürtünme tekerin devirini de etkiliyor sanki sürekli hafif frenle bisikleti sürüyormuşum gibi, yokuşlar resmen eziyet olmaya başladı.

nasuhcimeli

Daimi Üye
Tepki
6
İsim
Nasuh
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Pistonu torna vida ile ittiginizde sağ ve sol iki piston da geri gitti mi yoksa tek piston mu geri gitti

HTC One cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

nasuhcimeli

Daimi Üye
Tepki
6
İsim
Nasuh
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Rotorsuz frene bastığınızda pistinin teki kasintiya gelerek sıkışmış olabilme ihtimali yüksek ve siz farkında olmadan sadece tek pistonu itekleyerek rotor girecek kadar aralarını açmış olabilirsiniz ikisini de tekrar itekleyerek iki pistonunda serbest olduğunu teyit eden ilk başta eğer biri sikisiksa kitiniz olmadığı için bir tamirciye gitmeniz gerekecek

HTC One cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ProfessionaL

Forum Bağımlısı
Tepki
700
İsim
Hasan Kılınç
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tornavida ile iki balatayı da sonuna kadar geri ittiniz mi?
Benim de başıma gelmişti ilk önce az bir şey tornavida&bıçak sayesinde açıp içine iki tane 1TL koyup öyle sık boşalt yapmıştım 15-20 kez yapınca sorunsuz bir şekilde düzelmişti.

Serdar Sarı

Daimi Üye
Tepki
77
Bisiklet
Cannondale
@nasuhcimeli

Hiç dikkat etmedim ona ancak balatalar eşit seviyede dışarıda duruyor gibi geldi bana. Ben her halukarda bisikleti otobüsle gezmeye çıkaracağım gibi duruyor bu gidişle :confused:

@Hasan Kılınç

Valla hocam balataların arasını güzelce açıp tekeri yerine yerleştirdim. Zaten ilk yerleştirdiğimde pek bi sürtünme yoktu. Sonra dediğiniz gibi freni pompaladım 5-10 kere asıl sürtmeye o zaman başladı. İki kere de kaliper ayarı yaptım ama gene de sürtüyor

Tepki
106
Bisiklet
Specialized
"Kaliper'i maşaya bağlayan vidalari gevşetip freni basılı tutarken vidaları tekrar sıktım." demişsiniz. Kaliper ile diskin arasına kredi kartı koyarak bu işlemi yaparsanız sorun kalmayacaktır. Yalnız diskin heriki tarafına da koymanız gerekli. Ben böyle düzeltmiştim.

Fatih T.

Aktif Üye
Tepki
127
Üstad MTB den anlamam ama bakarken bakarken bu denk geldi. Bi bakarsın...

(link)

Yunus Emree

Forum Bağımlısı
Tepki
150
Bisiklet
Sedona
Benim m395(shimano)te aynısı başıma geldiğinde kol dolum yeri açıktı(tesadüfen). Pistonu ittiğim gibi üstten yağ damladı kafama:)
Yani koldaki yağ dolum yapılan kısmı açıp alttan pistonu ittirmeyi deneyin.
Bu zamana kadar düzelmiştir belki ama aklınızda olsun işe yarayabilir.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Lastiği çıkarttıktan sonra İki balata arasına 5-6mm lik bir tahta / metal (10 numara somun anantarı genişliği 5mm dir) plaka koyup üstten hava alma somununu açıp yavaş yavaş freni pompalarsanız bir süre sonra sistemdeki havayı almış olursunuz.
Bunu yaparken fren kolu yere paralel olmalıdır

Eksilme varsa üst kapağı açarak veya kitiniz varsa alttan şırınga ile tamamlayarak yukarıdaki işlemi tekrarlayın.

Tapatalktan gonderdim Turkce karakter varsa "tepetaklak" olmus olabilir

Umut Y.

Aktif Üye
Tepki
73
Bisiklet
Castello
Ben de bugün araç kullanırken triptironik F1 vites kullanıyordum (yani direksiyondan vites artırıp küçültüyordum) dalgınlıkla radyonun sesini kısıyım derken 100 km ile giden aracımın vitesini 2'nci vitese kadar küçültmüşüm :))))

selami atay

Daimi Üye
Tepki
249
Bisiklet
Giant
kardeş rotorları da kontrol etmeyi unutmayın. kaliper ayarını rotor ile balata arasındaki mesafeye bakarak yaparım vidaları da teker hızlı dönerken sıkarım dengeli olarak.freni sıkıp ayar yapmak her zaman işe yaramıyor

GencerGümüşay

Aktif Üye
Tepki
32
Bisiklet
Geotech
Lastik sökme gibi durumlarda yanınızda çamaşır mandalı bulundurabilirsiniz.Pistonların arasına tam geliyor.Sistemdeki havayı aldığınızda sorun çözülecektir.

• Beğen
Tepkiler: Tahir Keskin

Oğuz han T

Daimi Üye
Tepki
179
Bisiklet
Carraro
Bune arkadaş ya v frenden hidroliğe geçicektim korktum iyice. v ye devammi etsek napsak bilemedim ki :)