Dalak ve boşluk ağrısı neden olur?

UMUT ALAÇİÇEK

Aktif Üye
Tepki
71
arkadaşlar bisiklet binerken bazen sağ boşluğuma ağrı giriyor bildiğim kadarı ile orada dalak var bu ağrının nedeni ne olabilir acaba genelde yokuş çıkarken oluyor ve 2-3 saat ağrısı geçmiyor daha önce basına gelen arkadaşlar yorum yaparsa sevinirim

• Beğen
Tepkiler: cruphasulie
Scudo

AtilaF

Forum Bağımlısı
Tepki
924
İsim
Atila F
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
dalak vüvutta kan tutan bir organımızdır. basit olarak anlatıcak olursak tıpkı bir süngere benzetebilirsin. vucuttaki kanın bir kısımı bu sünger tarafından emilmiştir. sen yokuş gibi bir yerde vücudunu zorladığında dolaşımdaki kan yetersi kalıyor oksijen taşımak icin ve dalak kasılarak kanı dolaşıma veriyor (vücut süngeri sıkıyor). işte agrının olma sebebi bu dalagın kan verdiği sıradaki kasılmalar basitce. umarım yardımcı olmuştur

AtilaF

Forum Bağımlısı
Tepki
924
İsim
Atila F
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
bu arada atlamışım dikkatsizlikten, siz mesajınızda sag boşluguma agrı giriyor demişsiniz ancak dalak karın boşluğunun solunda midenin arka tarafında ve dşyaframa yapışık olarak bulunur. ağrılarınız sık tekrar ediyorsa bir doktora danışmakta fayda görüyorum...

cruphasulie

Forum Demirbaşı
Tepki
422
Dalak solda yeralır. Sizin başınıza gelen toplum arasında ''dalak şişmesi'' denen, fakat dalakla veya şişmesiyle ilgili olmayan bir olay.

-Tam ısınamadan vücudu zorlamaya
-Az kondisyona rağmen vücudu zorlama
-Aktivite sırasında belli bir tempoya uymadan zorlama

Vücut tam olarak ısınmadan, vücutta zorlama olunca, bacaklara, kollara yönelen kan akımıyla, kan akımı azalan karın, göğüs kaslarının alarm vermesiyle oluşan bir ağrı. Aktiviteye devam edilince (kişi edebilecek kuvveti kendinde bulursa) vücudun ısındığı noktada ağrılar azalır ve normale döner. Yurdumuzda sık görülür, en sık olarak; düzenli spor yapmayan, davet üstüne gaza gelip kendini halısahalara atan insanlarda görülür, (Türkiye de futbol neden koşmadan oynanır farklı bir konu saptırmadan hemen konumuza dönelim :))

Bisiklette yoğun efor sarfetmeden ısınmayı tam olarak sağlarsanız, mesela dik bir yokuş veya uzun bir rampadan önce, 20-30 dk hafif-orta tempoda düz yol antremanı ısınmaya yardımcı olaracaktır. Bir diğer konu, antreman sırasında belirli bir temponun (devir) tutturulması, vücudun bu devire alışması. Bunun için Hakan Yazman beyin makalesi gayet açıklayıcıdır.

Düzenli olarak yapılan bisiklet antremanları kasların ve kan dolaşımının harcanan efora göre kendisini ayarlamasına ve bisiklet üzerinde daha az yorulup daha iyi performans, daha uzun yol katetmenize olanak tanır, Kısaca ''kondisyon'' dediğimiz olaydır, bu sağlandıkça ağrılarınızda kesilecektir.

UMUT ALAÇİÇEK

Aktif Üye
Tepki
71
her gün 15 km yol gidiyorum bucadan bayraklıya düz yolda olmuyor genelde yokuş tırmanırken veya yokuşu tırmandıktan sonra

hem dalak bölgesinde hemde sağ boşluğumda diye belirttim açıklayıcı bilgiler için sağolun

pıramıt

Üye
Tepki
0
İsim
yusuf
Bisiklet
Bunları duymaya çok ihtiyacım vardı aydınlandım ve teşekkür edrm

orcun oguzhan

Daimi Üye
Tepki
153
Bisiklet
Trek
Agriyan dalaginiz degil diyafram...duzenli soluk alip vererek duzelecektir

via Tapatalk

çimtay

Aktif Üye
Tepki
375
İsim
Hakan ÇİMTAY
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
İki bisikletim var. Mosso legarda da tempolu kullandığımda sağ boşluğum ağrıyor. Orbea mx dağ bisikletinde ne kadar tempolu ve rampada zorlasam da sağ boşluğum ağrımıyor. Ben bisiklet ergonomisi ile alakalı olduğunu düşünüyorum. Orbea mx in kullanımı daha rahat ve yormuyor.