Dahon Vitesse D8

Metehan D.

Üye
Tepki
93
Bisiklet
Salcano
Mart ayında aldığım (sanırım Türkiye'ye gelen ilk parti) vitesse D8'ime sizlerinde bilgi sahibi olmanız açısından böyle bir konu açayım dedim.
Bisikletimi 2 aydır keyifle kullanıyorum şimdiye kadar ufak tefek vites ayarlamalarımdan başka sorun yaşamadım, lastik patlatmadım :)
Daha sonra gelen Dahon D8'lerde prime adlı bir model gelmiş onun benimkinden farkı bagajının ve sele borusunda pompasının olmaması. Başka hiçbir farkı yoktu incelediğim kadarıyla.
https://i.hizliresim.com/MYRyM9.jpg
https://i.hizliresim.com/VpBLdP.jpg

Scudo
Tepki
33
Bisiklet
Dahon
Bu model bu sene çok sattı, bende de var. Bostancı sahil yoluna ne zaman insem bir kardeşini görüyorum. Bu arada ben iç lastik patlattım, ama elimde kaldığı için patladı. Havası az gibi geldi, seledeki pompa ile uğraşmayayım dedim, çantamda kısa bir pompa vardı, sübapa taktım, biraz zor takıldı nedense, sonra bastım havayı, ha bu kadar yeter dedim, çektim gelmez, çektim gelmez, sıkıştı sübapa. Sonra yapacak birşey yok, çekiştirip dururken sübapın yanından yarıldı iç lastik. Katlanırın güzelliği burda ortaya çıktı, bir taksi çevirip aracımın yanına kadar kolayca gittim. Bu arada siz seleyi değiştirmişsiniz galiba, daha mı rahat bu sele? Ne marka modeldir?

Metehan D.

Üye
Tepki
93
Bisiklet
Salcano
@Selcuk Demiray
Talihsiz bir olay yaşamışsınız şimdiye kadar hiç başıma gelmedi. Katlanırın avantajıyla kurtarmışsınız ama her zaman taksi çevirebileceğiniz noktada olmayabilirsiniz o yüzden yedek iç lastik taşımalısınız bence :)
Orijinal selesini değiştirdim üstündeki sele çok rahatsız geldi bana. Şuan üzerindeki beyaz sele jelli bir model sportourer garda. Gayet memnunum.

• Beğen
Tepkiler: Berk Akgun

Gürkan Ç.

Forum Bağımlısı
Tepki
195
Bende çok görür oldum katlanır modelleri. Dahon da bu işin öncü markası oldu zaten. İyi pedallamalar.

• Beğen
Tepkiler: Metehan D.

Kürşat Altunay

Aktif Üye
Tepki
77
Bisiklet
Dahon
Bende de Prime var.

Bu DAHON'un site kaydı için gerekli kod bisikletin neresinde yahu? Ya da garanti belgesinde falan da ben mi yanlış anladım??

Bisikleti alalı daha 12 gün oldu ama maşadan çıt çıt ses gelmeye başladı. Sürerken hafif ileri itiyorum doğal olarak, o sırada oluyor ses. Bir de dünkü yağmurda açıkta kaldı, ondan olmuş olabilir mi?

Bir de asıl problem gidon-teker dengesinin olmayışı. Katlayınca açılan yuvayı 2 defa sıkıştırdım aldığım yerde, ama yine keskin ya da ani bir manevrada hemen kayıyor. 2-3 derece sağa ya da sola bakıyor gidon tekerleğe göre. Aslında bir eksik ya da kusur değil ama bisikleti inceleyen/fiyatını soran olunca, gidonun o yamukluğu mahçup ediyor doğrusu

Metehan D.

Üye
Tepki
93
Bisiklet
Salcano
@hardal

çıt çıt sesleri gelen bölgelere ince bir yağ çekmekte fayda var ben öyle çözdüm

@Kürşat Altunay
Selenin kadroya giren kısmında yan tarafta parlak bir etiket var orayı kazıyın orada yazıyor

Samet K.

Aktif Üye
Tepki
40
Bisiklet
Bianchi
Cok hos duruyor iyi pedallamalar. Kazasiz belasiz olur inşallah.

• Beğen
Tepkiler: Metehan D.

Serdar Kaptı

Aktif Üye
Tepki
71
Bisiklet
Dahon
Bu kayıt önemli bir şey mi peki?

Selenin kadroya giren kısmında yan tarafta parlak bir etiket var orayı kazıyın orada yazıyor

Oğuz Taş

Daimi Üye
Tepki
217
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Kürşat Altunay

O sorunu ilk kullandığımda bende çok yaşadım. Ama bence sandığınız gibi sorun katlayınca açılan yuvada değil. Gidon yüksekliğinin ayarlandığı yerde. Gidon yükseklik kilidini açın, gidonun az da olsa sağa sola oynadığını göreceksiniz. Bu ayarı yapmanıza rağmen manevralarda ayarı kayıyorsa, kilidi açıp ayarı yaptıktan sonra kilit açıkken vidasını biraz daha sıkın. Bu sefer daha sağlam olacaktır.

Bu arada o 2-3 derecelik kayma da üreticiler tarafından bilinçli yapılan bir durum bence. Çünkü katladığımız zaman gidon veya fren telleri bisikletin tam kapanmasını engelleyebiliyor. Gidon yükseklik ayarını yaptığımız kilidi açarak, gidonu hafif sağa sola oynatıp bu durumu düzeltme şansı oluyor böylece.

• Beğen

Faruk K.

Üye
Tepki
26
Bisiklet
Giant
Hayırlı olsun, güle güle kullanın. Ben de kısa bir süre önce prime modelini aldım. İnanır mısınız dağ bisikletine binmez oldum. Her gün ufak da olsa binmeye çalışıyorum.

Gidonun açısı problemine gelince, gidon yükseklik ayarını yaptıktan sonra mandalı hafifçe açar gibi yapınca sağa sola düzeltme yapabiliyorsunuz. Bu ayarı yaptıktan sonra mandalı tekrar kapatıp biraz vidayı sıkarsanız ayarı bırakmaması gerekiyor.

Bir de bu bisikletin kullanıcılarını bir arada bulmuşken bir soru da ben sorayım, bisiklet katlıyken selesinden (veya kadro katlanma noktasının oradan) tutup yürütebiliyor musunuz? Benim arka fren sıkılı kaldığı için olmuyordu başta, şimdi biraz biraz açıldı, ama halen akıcı değil. Sizin bisikletlerinizde durum nedir?

muratcirit

Üye
Tepki
7
bayadır araştırıyorum. dahon vitesse d8 modelinde boy problemi yaşar mıyım, 1.88 boy 90 kilo birde bu bisikleti ankarada nerde bulabilirim, yiba çarşısına gittim bianchi, salcano, ümit modeli var bi de çok övüyolar satıcıya dahon varmı dedim o da nesi derler. bianchi 1 numero diyen adamlar var ankarada taksitli fiyatlarda almak istiyorum.

kana

Üye
Tepki
11
Katlı halde yürütülmüyor. Yani kör topal yürütürsünüz ama uzun süreli çok zor. Gidecek mesafeniz kısaysa katlı hale yürütmek yerine katlamadan yürütmek en mantıklısı.
Muhtemelen diğer katlanır modeller için de durum aynı. Katlayıp sürme bu modeller için şu an fantezi gibi.

@Faruk K.

• Beğen

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Geçen gün Mecidiyeköy'de Dahon (tam modelini çıkaramayacağım, karşı caddede idi) kullanan, üzerinde iş elbisesi - hafif spor tarz ama takım - olan bir genç hanım gördüm. Dahon'u ve portbagajdaki evrak çantası ile iş görüşmesine veya ofisine gider bir havası vardı. Bu satırları okuyorsa kendisine saygılarımı sunarım. Kendimi çok kısa bir an için de olsa Hollanda'da zannettim.

Kürşat Altunay

Aktif Üye
Tepki
77
Bisiklet
Dahon
@Metehan D.

çıt çıt sesi yapan yeri tespit etsem hemen yağlayacağım ama :)

@muratcirit

Hocam ben alalı 15 gün oldu, geçen gün tartıldım 110 kiloyum. 15 günde verdiysem gerisini sen hesap et. Boy olarak da 1.92'yim. DAHON'un güvenlik sınırları 105'e 1.90. Senin ebatlar için herhangi bir sıkıntı yok, hiçbir katlanabilir için yok. Ben sağlamlığa önem vermek zorunda olduğum için DAHON aldım yoksa kullanılabilirlik açısından daha farklı bir marka alabilirdim. Aşağıya bak anlayacaksın ne demek istediğimi:) Bisikletten beklentin nedir bir de nasıl kullacaksın, onları söyle ki yardımcı olmaya çalışalım.

@Faruk K.

Frenin sıkılı olduğu durumları 1-2 kere yaşadım, çözüp baştan toplayınca sorun çözüldü. Muhtemelen frenlerin kablolarındaki katlanma bollukları, katlanırken yanlış yere verilmiştir. Yani papuçların o tarafa doğru bollukların verilmesi gerekli sanırım, tekrar deneyin olmazsa başka bir çözüm bulmaya çalışalım. Bir de katlarken gidon boyunu indirmeyin o da o bolluktan yiyor.

Katlayıp yürütmek sanırım DAHON için pek mümkün değil. DAHON'un hedefi katlayıp taşımak üzerine kurulmuş. Zaten taşıma çantası da üretmelerinden bunu anlayabiliriz. Ayrıca taşırken de o sağlamlık hissediliyor.Tam katlama yapıldığında iki teker birbirine geçse dahi paralel olmuyor bu da sürmek için zorluk çıkarıyor. Yarım katlama (gidonu kırmadan sadece ortadan katlayıp 2 tekeri birleştirme) yapıldığında da bu sefer gidonun geçebileceği kapı aralıkları pek mümkün değil o da zorluk çıkarıyor.

Tam katlamada sürmek için sele borusunu uzun tutmak gerekli. Katlı sürerken, ön teker merkeze doğru 2-3 derece açılı olması ve selenin arka tekerle aynı doğrultuda olması bisikleti sağa doğru çekiyor. Ben tam katlamayı metro-otobus kullanırken yapıyorum. Otobüste taşımak sıkıntı değil ama metroda uzun koridorlar sıkıntı oluyor bir süre sonra. her ne kadar hafif de olsa 10 kilonun üzerinde olması sürmeyi kaçınılmaz kılıyor. İşte bu durumlarda, koridorun sonundaki yürüyen merdivenlerde bisikleti yere koymak için sele borusunu geri indirmek gerekli. Aksi halde, bisiklet, aynakolun üzerinde duruyor. Yani bisikletin dengede durması için yere temas eden 3 nokta ile bir düzlem oluşturması gerekli. Bunlar, tekerler birer nokta olunca 3. nokta sele borusu iken aynakol oluyor. Giant'ın espressway modelinde bu sorunu (videolardan gördüğüm kadarıyla) çözmüşler. Bence DAHON da bunun için bir çözüm üretmeli.

Bir de başka bir kusur, iki tekeri tutan geçmeli plastik, bisikleti açmaya çalışırken epey kuvvet istiyor. Onu da BTwin Tilt'in sele altı mandalı gibi bir mandalla çözmeleri gerekli. Bisikleti açarken dağılacak diye korkuyorum, o derece kuvvet istiyor :)

Faruk K.

Üye
Tepki
26
Bisiklet
Giant
Ankara'da Doğa bisiklette ve Performans Bisiklette Dahon satılıyor.

@muratcirit

vlkncm

Üye
Tepki
14
@kana
Merhaba bende yaklaşık 4 hafta önce Dahon vybe aldım evim maltepe zümrütevlere maltepe metroya kadar yaklaşık 2 km kadar bisikleti sürüyorum sonra metroya inene kadar katlandıktan sonra selesini uzatarak gayet rahat el arabası gibi ileri doğru sürüyorum hiç problem yaşamadım hatta ünalandan metrobuse binene kadar oldukça uzun bir mesafedir 3 haftadır sürüyorum devam edeceğim sürmeye :) bende hiç bir sıkıntı yaratmadı.

@Kürşat Altunay
Merhaba bende yaklaşık 4 hafta önce Dahon vybe aldım evim maltepe zümrütevlere maltepe metroya kadar yaklaşık 2 km kadar bisikleti sürüyorum sonra metroya inene kadar katlandıktan sonra selesini uzatarak gayet rahat el arabası gibi ileri doğru sürüyorum hiç problem yaşamadım hatta ünalandan metrobuse binene kadar oldukça uzun bir mesafedir 3 haftadır sürüyorum devam edeceğim sürmeye bende hiç bir sıkıntı yaratmadı

muratcirit

Üye
Tepki
7
Kesinlikle Dahon almayı düşünüyorum. bazı sitelere girdim dahonun stoklarda kalmadığını biliyorum. Bisiklet almamda amaç gezmek uzun uzun yol boyu değil belkide uzun bir yol boyu ama fiziksel aktivite olsun diye. yokuşları olan bi yerde oturuyorum, arabayla çoğumuz bi yerlere gider etrafı gezmeyiz bisikletle ufak turlar yapmayı düşünüyorum. bisikleti kanlı canlı görmek istiyorum bu yüzden performans veya doğa bisiklete gidip yerinde bi seçimle almayı düşünüyorum. ebaydan amazondan dhgate gibi sitelerden alışverişim oldu ama ortalama 15 kilo bişey almadım daha önce yurtdışından alacağımız bisikletle buradan alacağımız dahon maliyetleri hemen hemen aynı gibi. Dahonun modellerini inceledim mümkün olursa bunun içinde yerinde görmek istiyorum bu haftasonu bütçemi zorlayarak keyifli bir dahon macerası benim için de başlayacak.:)

Metehan D.

Üye
Tepki
93
Bisiklet
Salcano
@muratcirit
Çok doğru bir karar vermişsiniz. Yokuşlarda göründüğü kadar da yormuyorlar aklınızda bulunsun. şimdiden keyifle kullanmanızı dilerim :)

@Serdar Kaptı

açıkçası bir fikrim yok ben de girip kayıt yaptırmadım

@muratcirit

Benim de boyum 185 kilom 77. Sele uzunluğu sele borusundaki 7 numarada kullanıyorum. Yani daha epey daha uzatılabiliyor. Kilonuz da dahon'un izin verdiği kilonun (max 105kg) altında. Bu yüzden bir sorun yaşayacağınız zannetmiyorum