İnceleme Dahon Vitesse D8 Mango

iogee

Daimi Üye
Tepki
410
İsim
iogee
Bisiklet
Focus
DAHON Vitesse D8

Katlanır bisikletin tarihi 30 yıldan fazlaya dayanır. Temel amaçları üreten arkadaşların az yer kaplayan, metropol hayatı ile entegre olan, otobüse metroya girebilen ve en önemlisi sizi petrole muhtaç etmeden kısa rotalarda en kolay şekilde çözüm sunan bisiklet türünü ortaya çıkarmak olmuş.

Almak isteyenler aşağıda ki bilgileri bilmesi ihtiyacı için gereklidir.

Avantajları :D

· Azalan m2 li evlerde bisiklete yer olmaması
· Ulaşım amaçlı kullanıldığında metro vapur gibi sistemlere entegre, her saatte giriş yapabilmesi
· Cafe , ofis gibi alanlara katlanarak gözünüzün önünde durabilmesi
· Dik gidon yapısı ve küçük tekerlek çapı sayesinde kaldırımda kalabalık alanlarda çok kıvrak olması
· Teker çapının küçük olması ile yaya ile aynı hızda hareket edebilmesi
· Dik sürüş pozisyonu ile konforlu kullanıma izin vermesi
· Arabanın bagajında devamlı taşınabilmesi
· Kadro boyu sorunun olmaması her boya göre ayarlanabilen yapısı ile tek bisikleti tüm aile bireylerinin ortak kullanabilmesi

Dezavantajları :krktm:

· Küçük teker çapından dolayı küçük çukurlardan etkilenebilmesi
· Katlanabilen parçaların kalitesiz olması durumunda çabuk arızalanabilmesi
· Belli bir kilonun üstündeki kullanıcılara hitap etmemesi (105-115 kilo en fazla)

Benim Hikayem ise :tskler:

2013 yılında aynı amaçlarla kendime TERN LINK C7 aldım. İşim gereği arabamla şehir dışında işlerim olduğundan Opel Corsa arabamın bagajında taşıdığım, otele yerleştikten sonra gittiğim şehirleri keşif yaptığım 1 sene kullandıktan sonra tur bisikleti almak için üzülerek sattığım bisikletim ile katlanır bisikletinin tadını almıştım. Sattığımda ise 2. Bisiklet için ilerde tekrardan alacağımı kendi kendime söylemiştim.

Aynı düşüncelerle katlanır bisiklet bakmaya başladım. Tecrübemden dolayı aklımda yine DAHON – TERN markaları vardı. 1 yıl kullandıktan sonra farkını anladığım için. Tern ile Dahon arasında çok tartışma olsa da araların da çok ufak farklar olduğu için karar mekanizması bilmeyenler için uzar gider. Dahon alıp kullandıktan sonra farkların çok olmadığını daha da anladım. Kendi adıma birkaç örnek vermek gerekirse

DAHON
· Katlanır bisikletin Mercedes’i :cool:
· Klasik çizgilere sahip
· Birkaç modeli haricinde köşeli tasarımlara sahip
· Marka bilinirliği

TERN
· Katlanır bisiklerin BMW si :asik:
· Yuvarlak hatlara sahip
· Ar-Ge çalışmaları fazla, yeni patentleri olması
· Tasarım olarak çok farklı renkler kullanabilmesi

Neden Dahon Vitesse D8 ? :ssrtcbya:

Tern Link C7 den sonra şunu daha net anladım. 28 ruble ile 32 rublenin farkı katlanırda belirgin olduğundan kesinlikle 8 vitesli bisikletlere yöneldim. Aklımda Tern Link D8 siyah-kırmızı vardı. Bisikletin daha farklı ve hızlı katlanabilmesi, vitesi sisteminin SRAM- NEOS olması ve kadro tasarımı hoşuma gidiyordu. Ha bide açılabilir teker mandalı var.

Dahon Vitesse D8 ise yeni marka deneme isteği, piyasada en fazla satılan modeli , entegre pompa sisteminin olması ve en önemlisi MANGO renkli kadrosunu gördüğümde aklıma girmesi oldu.
Sonunda entegre pompalı olması böylelikle yanında pompa taşımayacak olmak (harici fiyatı 140 tl gibi) veMango renkli kadroyu zor bulunduğu için bitmeden almak istedim. :koptum:

Nihayet incelemeye gelirsek :harika:

Bisikletimiz 2 renk seçeneği ile mevcut piyasa da (Siyah – Mango)

Mango rengini tercih ettim ;)

1.JPG

Vites sistemi Shimano ALTUS kullanılmış 11-32 ruble ve 52 aynakol ile normal şartlarda size yetebilecek aralıkta dişli oranları sunmaktadır. Ayrıca Neos arka arttırıcı her katlanabilen bisiklete takılamıyor ama vitesse d8 modeli desteklemektedir.Aşağıda ki aktarıcının sağ tarafında ki delik bunun için :komik:
2.JPG

Lastikler Schwalbe Road Cruser 20x1.75 lastikler kullanılmış. Tutuşu konforu ve dayanıklılığı tatmin edici. :)
3.JPG

Pedalların markaları belli değil ama katlanabildikleri için çok kullanışlı:kyfmyrn:
4.JPG

Ön ve Arkada yer alan mıknatıslı tutucuları sayesinde kenetlenmiş halde güvenli şekilde durabilmektedir. Mıknatıslar gerçekten kuvvetli açmak bazen zorluyor :ytrya: ,taşınırken açılması imkansız gibi.
5.JPG

6.JPG

Gidon borusu telekopik özellikli değil boyu kısa olanlara avantaj hem her seferinde ayarlama derdi yok hemde tek yapıdan dolayı ağırlık olarak daha hafif. Tern de kullanım tecrübeme göre konuşuyorum. Fakat gidon eklemi hepsi gibi ayarlanabiliyor. Zaten bu ayar olmasa katlanma mekanizması tam oturmuyor. Katlamadan önce yukarıya döndürmeniz gerekli.:harika:
7.JPG

Gelelim benim için en önemli avantajlarından birine entegre pompalı sele borusu. Bu bisikletle şehir içi kullanımda pratik olması açısından hızlı evden çıkma konusunda tek tek pompa gibi ekipmanları taşımaya çalışmak dezavantaj. Bu sele borusu ile DAHON bu soruna çözüm sunmuş. Lastikler için Max 65 psi gerekli bu pompa 80psi destekliyor. İlk kullanımda borunun içinde dönmesinden dolayı şişirme sırasında hava kaçırabilir. Hava hortumunu sıkma yönünde çevirin ve şişirin işte bu kadar basit :D
8.JPG

Gelelim genel katlanmış fotoğraflarına :huhuu::huhuu::huhuu:
9.JPG

10.JPG

11.JPG

12.JPG

13.JPG 13.JPG

14.JPG

Arabamın bagajında geziyor iş amaçlı Şile – Boğaz hattında gezebiliyorum. İşim bittiği zaman sahilde dolaşmak çok keyifli. (Arabam Clio HB) :mzkdnlmk:
15.JPG

Bisikletler çizildiği zaman en iyi çözüm oje dir. Fakat bu renk özel bir renk olduğundan DAHON düşünmüş olacak ki kutusundan bu renk için oje şeklinde metalik boya koymayı unutmamışlar. Bunu ancak kurumsal firmalar düşünür zaten eyvallah DAHON gözümsüm.:D:D:D
16.JPG

Evde FOCUS bisikletimle yanyana :islik:
17.JPG

18.JPG

Gelelim dış ortam çekimlerimize :hhhhhh::hhhhhh::hhhhhh:

Maltepe sahil parkı
19.JPG

20.JPG

21.JPG

Kınalı Ada ya karşı gün batımı :)
22.JPG

Kalamış
23.JPG

24.JPG

Kalbim seninle :asik::asik::asik:
25.JPG

Almak isteyen arkadaşlara faydalı olabildiysem ne mutlu bana. Kusurumuz varsa affola efemdim.

Bol pedallı günler…:):hhhhhh:

Scudo

Zuzunay

Üye
Tepki
3
İsim
Emir
Bisiklet
Giant
İlk 5 benden:harika:

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Hem görsel, hem de anlatım harika. Emeğinize sağlık. Keyifle bir solukta okudum. Daha da tekrar tekrar okurum.

Baki KAYAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.874
Bisiklet
Colnago
Çok başarılı, bu renk süper gitmiş, güle güle kullanın
Şeytan diyor al bitane tak Duraace 9000 seti kullan :)

• Beğen
Tepkiler: Yusuf !!WOW!!

Baki KAYAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.874
Bisiklet
Colnago
@BF Okuru
Bir ara niyetlendim, ekipteki arkadaşlar fena dalga geçtiler alamadım :)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Baki KAYAN yok abi ne dalgası ya katlanır bisiklet gibisi yok. Al yanına katla, bin metroya bin vapura kadıköy sahilde martılara bakarak hem simit ye hem martılara simit at sonra bisikleti katla, atla vapura, atla otobüse ve dön evine oh mis. Tabii bu keyif için yani neden olmasın ben düşünüyorum böyle bir şey ki, katlanır bisiklet de lazım. Sende olması gerekiyor çünkü katlanır bisiklet ayrı bir şey bilirsin zaten bunu :)

iogee

Daimi Üye
Tepki
410
İsim
iogee
Bisiklet
Focus
@Baki KAYAN katlanır (tern) => tur (merida) => yol (Salcano) => yol (focus) + katlanır (dahon) gibi yaşam şeklime göre ihtiyacımı artık belirledim. İlerde belki MTB de eklenir yanına param olursa :koptum:

iogee

Daimi Üye
Tepki
410
İsim
iogee
Bisiklet
Focus
@MURAK @Zuzunay teşekkürker arkadaşlar amacımız insanların doğru yönlendirilmesi

• Beğen
Tepkiler: Zuzunay

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Vitesse D8 uzun süre takibimde olan bir modeldi. Ancak Mango rengini bulamadığım için bir ara hevesimi kaybettim. O sırada karşıma MU SL de çıkınca ben seçimimi Dahon MU SL den yana kullandım.

Güle güle keyifle kullanın.

Tolga Çelebi

Forum Bağımlısı
Tepki
3.767
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
Bende de Focus yol bisikleti ve Bianchi katlanır bisiklet var. Bende tam bu sıralar bu bisikleti almaya yönelmiştim,çok iyi oldu incelemeniz :) Kardeş kardeş gezeriz artık :D

• Beğen
Tepkiler: iogee

iogee

Daimi Üye
Tepki
410
İsim
iogee
Bisiklet
Focus
@MURAK sizin model 1 gömlek üstü bunun değerini bilin Hocam :hhhhhh:

@Tolga Çelebi yeni sezonları da görmek lazım aceleniz yoksa Tern lerde çıktı 2016 ama dahonlar daha belli değil sanırım. Fark olarak gidon teleskopik olabilir -vites sistemi neos - bide lastikler başka fark sadece siyah modelinin yanında ki rengi ?

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.696
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@iogee Emek vermişsiniz. Okuyana ışık tutan, faydalı bir çalışma olmuş. Emeğinize yüreğinize sağlık. Sağlıklı sıhhatli kazasız, belasız bol pedallı günler diliyorum.

• Beğen
Tepkiler: nonsteril ve iogee
Tepki
61
Bisiklet
Merida
Hayırlı olsun hocam. Yol mu katlanır mı diye iki düşünürken, her seferinde karşıma katlanır çıkıyor. Hayır olsun. :)

• Beğen

iogee

Daimi Üye
Tepki
410
İsim
iogee
Bisiklet
Focus
@Orkun Dönmez
Yol bisikletini 1. Olarak seçerim her zaman hayat tarzi. Katlanır ise ihtiyaç hobi karar sizin tabi

• Beğen
Tepkiler: Orkun Dönmez

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.696
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Orkun Dönmez
İmkan varsa yol alın. katlanırı 2. bisiklet için alın. Eğer sadece birine bütçe ayırabiliyorsanız. En çok hangi tarzda sürüş yapacaksınız. Sizin için yer darlığı mı önemli, uzun sürüş, performans mı önemli, gerekirse bagaja atacak mısınız?, metrobüse binecek misiniz? Bu sorulara en iyi cevapları yine kendiniz verebilirsiniz ve kendinizin verdiği cevaplar size doğru karara götürecektir.

Ben MTB kullanıyorum. Yedek olarak Kron FD500 aldım 7 vites, Dahon tarzında oldukça yeterli ve çok keyifli bir bisiklet Dahon veya Tern'e bütçe ayırmama gerek kalmayacak konfor ve kalitede benim için ama ben yinede kendimi birde Strida katlanır bisiklet aldım. İnanın hepsinin tadı birbirinden farklı. Strida çok keyifli, tasarım harikası bana göre. Kimisi tipini beğenmesede...

Tepki
61
Bisiklet
Merida
@soneryen Gördüm hocam bisikletini çok tatlı. :) Valla yol bisikleti hep istemişimdir ama biraz keyifçi olduğum için katlanır mı alsam diye kararsız kalıyorum. Bakalım zaman ne gösterecek. :)

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.696
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Orkun Dönmez
Tersi olan etrafımda sayısız örnek oldu. madem öyle ilk önce katlanır alın. Çünkü sayısız örnek derken. dahon vitesse D8 ile başlayıp 2. bisikleti MTB alan arkadaşımdan, MTB ile başlayıp Yol bisikletine dönen, Şehir bisikletinden MTB'ye dönen veya bu saydıklarımı 2. bisiklet olarak alan çok örnek var. Gönlünüzden ne geçiyorsa o olsun. Keyifçi iseniz eğer bence kendinizi şımartın. Çünkü kendimizi şımartmayı bazen hakediyoruz. Günün yorgunluğu, iş güç, trafik, stres, ödemeler, faturalar ve etrafımızdaki negatif birçok şey. Bu negatifleri atmak, kendimizi bazen şımartmak, ödüllendirmek için, keyfimiz ve kahyası ne istiyorsa onu yapın. Katlanır alın. İleride sonra yol alırsınız.

iogee

Daimi Üye
Tepki
410
İsim
iogee
Bisiklet
Focus
" Landing Gear "delikleri var mı diye özel soru geldi. Herkesin bilmesi açısından bende yeni öğrendim paylaşıyorum.

uploadfromtaptalk1452379435902.JPG

Tolga Çelebi

Forum Bağımlısı
Tepki
3.767
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
@iogee

Tamamdır :) İşte orada delikler.

Youtube da ararsanız bir çok video var ama ben kısaca şöyle izah edeyim. Bisiklet katlıyken elinizde taşımanıza gerek kalmadan götürebiliyorsunuz. Metroda,trenlerde,marmaray'da kolaylık sağlayacağını düşünüyorum.

• Beğen