İnceleme Dahon Vitesse D8 Mango

iogee

Daimi Üye
Kayıt
28 Şubat 2013
Başlık
7
Mesaj
316
Tepki
520
Şehir
İstanbul
İsim
iogee
Bisiklet
Focus
DAHON Vitesse D8

Katlanır bisikletin tarihi 30 yıldan fazlaya dayanır. Temel amaçları üreten arkadaşların az yer kaplayan, metropol hayatı ile entegre olan, otobüse metroya girebilen ve en önemlisi sizi petrole muhtaç etmeden kısa rotalarda en kolay şekilde çözüm sunan bisiklet türünü ortaya çıkarmak olmuş.

Almak isteyenler aşağıda ki bilgileri bilmesi ihtiyacı için gereklidir.

Avantajları :D

· Azalan m2 li evlerde bisiklete yer olmaması
· Ulaşım amaçlı kullanıldığında metro vapur gibi sistemlere entegre, her saatte giriş yapabilmesi
· Cafe , ofis gibi alanlara katlanarak gözünüzün önünde durabilmesi
· Dik gidon yapısı ve küçük tekerlek çapı sayesinde kaldırımda kalabalık alanlarda çok kıvrak olması
· Teker çapının küçük olması ile yaya ile aynı hızda hareket edebilmesi
· Dik sürüş pozisyonu ile konforlu kullanıma izin vermesi
· Arabanın bagajında devamlı taşınabilmesi
· Kadro boyu sorunun olmaması her boya göre ayarlanabilen yapısı ile tek bisikleti tüm aile bireylerinin ortak kullanabilmesi

Dezavantajları :krktm:

· Küçük teker çapından dolayı küçük çukurlardan etkilenebilmesi
· Katlanabilen parçaların kalitesiz olması durumunda çabuk arızalanabilmesi
· Belli bir kilonun üstündeki kullanıcılara hitap etmemesi (105-115 kilo en fazla)

Benim Hikayem ise :tskler:

2013 yılında aynı amaçlarla kendime TERN LINK C7 aldım. İşim gereği arabamla şehir dışında işlerim olduğundan Opel Corsa arabamın bagajında taşıdığım, otele yerleştikten sonra gittiğim şehirleri keşif yaptığım 1 sene kullandıktan sonra tur bisikleti almak için üzülerek sattığım bisikletim ile katlanır bisikletinin tadını almıştım. Sattığımda ise 2. Bisiklet için ilerde tekrardan alacağımı kendi kendime söylemiştim.

Aynı düşüncelerle katlanır bisiklet bakmaya başladım. Tecrübemden dolayı aklımda yine DAHON – TERN markaları vardı. 1 yıl kullandıktan sonra farkını anladığım için. Tern ile Dahon arasında çok tartışma olsa da araların da çok ufak farklar olduğu için karar mekanizması bilmeyenler için uzar gider. Dahon alıp kullandıktan sonra farkların çok olmadığını daha da anladım. Kendi adıma birkaç örnek vermek gerekirse

DAHON
· Katlanır bisikletin Mercedes’i :cool:
· Klasik çizgilere sahip
· Birkaç modeli haricinde köşeli tasarımlara sahip
· Marka bilinirliği

TERN
· Katlanır bisiklerin BMW si :asik:
· Yuvarlak hatlara sahip
· Ar-Ge çalışmaları fazla, yeni patentleri olması
· Tasarım olarak çok farklı renkler kullanabilmesi

Neden Dahon Vitesse D8 ? :ssrtcbya:

Tern Link C7 den sonra şunu daha net anladım. 28 ruble ile 32 rublenin farkı katlanırda belirgin olduğundan kesinlikle 8 vitesli bisikletlere yöneldim. Aklımda Tern Link D8 siyah-kırmızı vardı. Bisikletin daha farklı ve hızlı katlanabilmesi, vitesi sisteminin SRAM- NEOS olması ve kadro tasarımı hoşuma gidiyordu. Ha bide açılabilir teker mandalı var.

Dahon Vitesse D8 ise yeni marka deneme isteği, piyasada en fazla satılan modeli , entegre pompa sisteminin olması ve en önemlisi MANGO renkli kadrosunu gördüğümde aklıma girmesi oldu.
Sonunda entegre pompalı olması böylelikle yanında pompa taşımayacak olmak (harici fiyatı 140 tl gibi) veMango renkli kadroyu zor bulunduğu için bitmeden almak istedim. :koptum:

Nihayet incelemeye gelirsek :harika:

Bisikletimiz 2 renk seçeneği ile mevcut piyasa da (Siyah – Mango)

Mango rengini tercih ettim ;)


1.JPG

Vites sistemi Shimano ALTUS kullanılmış 11-32 ruble ve 52 aynakol ile normal şartlarda size yetebilecek aralıkta dişli oranları sunmaktadır. Ayrıca Neos arka arttırıcı her katlanabilen bisiklete takılamıyor ama vitesse d8 modeli desteklemektedir.Aşağıda ki aktarıcının sağ tarafında ki delik bunun için :komik:
2.JPG


Lastikler Schwalbe Road Cruser 20x1.75 lastikler kullanılmış. Tutuşu konforu ve dayanıklılığı tatmin edici. :)
3.JPG


Pedalların markaları belli değil ama katlanabildikleri için çok kullanışlı:kyfmyrn:
4.JPG


Ön ve Arkada yer alan mıknatıslı tutucuları sayesinde kenetlenmiş halde güvenli şekilde durabilmektedir. Mıknatıslar gerçekten kuvvetli açmak bazen zorluyor :ytrya: ,taşınırken açılması imkansız gibi.
5.JPG

6.JPG

Gidon borusu telekopik özellikli değil boyu kısa olanlara avantaj hem her seferinde ayarlama derdi yok hemde tek yapıdan dolayı ağırlık olarak daha hafif. Tern de kullanım tecrübeme göre konuşuyorum. Fakat gidon eklemi hepsi gibi ayarlanabiliyor. Zaten bu ayar olmasa katlanma mekanizması tam oturmuyor. Katlamadan önce yukarıya döndürmeniz gerekli.:harika:
7.JPG

Gelelim benim için en önemli avantajlarından birine entegre pompalı sele borusu. Bu bisikletle şehir içi kullanımda pratik olması açısından hızlı evden çıkma konusunda tek tek pompa gibi ekipmanları taşımaya çalışmak dezavantaj. Bu sele borusu ile DAHON bu soruna çözüm sunmuş. Lastikler için Max 65 psi gerekli bu pompa 80psi destekliyor. İlk kullanımda borunun içinde dönmesinden dolayı şişirme sırasında hava kaçırabilir. Hava hortumunu sıkma yönünde çevirin ve şişirin işte bu kadar basit :D
8.JPG


Gelelim genel katlanmış fotoğraflarına :huhuu::huhuu::huhuu:
9.JPG

10.JPG

11.JPG

12.JPG


13.JPG 13.JPG

14.JPG


Arabamın bagajında geziyor iş amaçlı Şile – Boğaz hattında gezebiliyorum. İşim bittiği zaman sahilde dolaşmak çok keyifli. (Arabam Clio HB) :mzkdnlmk:
15.JPG

Bisikletler çizildiği zaman en iyi çözüm oje dir. Fakat bu renk özel bir renk olduğundan DAHON düşünmüş olacak ki kutusundan bu renk için oje şeklinde metalik boya koymayı unutmamışlar. Bunu ancak kurumsal firmalar düşünür zaten eyvallah DAHON gözümsüm.:D:D:D
16.JPG

Evde FOCUS bisikletimle yanyana :islik:
17.JPG

18.JPG

Gelelim dış ortam çekimlerimize :hhhhhh::hhhhhh::hhhhhh:

Maltepe sahil parkı
19.JPG

20.JPG

21.JPG

Kınalı Ada ya karşı gün batımı :)
22.JPG

Kalamış
23.JPG

24.JPG


Kalbim seninle :asik::asik::asik:
25.JPG

Almak isteyen arkadaşlara faydalı olabildiysem ne mutlu bana. Kusurumuz varsa affola efemdim.


Bol pedallı günler…:):hhhhhh:
 

En beğenilen 5 mesaj

  soneryen

  Forum Bağımlısı
  5
  @Orkun Dönmez
  İmkan varsa yol alın. katlanırı 2. bisiklet için alın. Eğer sadece birine bütçe ayırabiliyorsanız. En çok hangi tarzda sürüş yapacaksınız. Sizin için yer darlığı mı önemli, uzun sürüş, performans mı önemli, gerekirse bagaja atacak mısınız?, metrobüse binecek misiniz? Bu sorulara en iyi cevapları yine kendiniz verebilirsiniz ve kendinizin verdiği cevaplar size doğru karara götürecektir.

  Ben MTB kullanıyorum. Yedek olarak Kron FD500 aldım 7 vites, Dahon tarzında oldukça yeterli ve çok keyifli bir bisiklet Dahon veya Tern'e bütçe ayırmama gerek kalmayacak konfor ve kalitede benim için ama ben yinede kendimi birde Strida katlanır bisiklet aldım. İnanın hepsinin tadı birbirinden farklı. Strida çok keyifli, tasarım harikası bana göre. Kimisi tipini beğenmesede...

  alseecbu

  Aktif Üye
  5
  Arkadaşlar Merhaba,
  Foruma yeni üye oldum. Katlanır bisikleti çok seven biri olarak heyecan içinde kendime geçen hafta İstanbul’dan yeni bir DAHON Mariner D8 aldım. Çünkü buralarda bulamadım, ya internetten alacaktım ya da gidip görerek inceleyerek alacaktım ve öyle yaptım Deneyimlerimi buradan paylaşmak isterim. Öncelikle uzun bir araştırma yaparak bu bisiklete karar verdiğimi söyleyeyim. Gerçekten beklentilerime fazlası ile cevap verdi. Bir haftadır kullanıyorum, sürüş keyfi Harika, çok hafif, katlaması çokkolay, kullanırken sizi kesinlikle yormuyor, sanki hava da gidiyor gibi hissediyorsunuz, altınızda bisiklet yokmuş gibi. Ayna kol, arka ruble ve zincir tamamen paslanmaz çelik, Shimano Altus 8 vites,özellikleri hakkında fazla bişey yazmayacağım, internette yeterince var zaten.
  Katlanır bisiklet almayı düşünen arkadaşlara hiç terredütsüz hemen alın derim kesin memnun alırsınız. Katlanır bisiklet Uzmanı bu marka derimmmmm.

  soneryen

  Forum Bağımlısı
  4
  @Orkun Dönmez
  Tersi olan etrafımda sayısız örnek oldu. madem öyle ilk önce katlanır alın. Çünkü sayısız örnek derken. dahon vitesse D8 ile başlayıp 2. bisikleti MTB alan arkadaşımdan, MTB ile başlayıp Yol bisikletine dönen, Şehir bisikletinden MTB'ye dönen veya bu saydıklarımı 2. bisiklet olarak alan çok örnek var. Gönlünüzden ne geçiyorsa o olsun. Keyifçi iseniz eğer bence kendinizi şımartın. Çünkü kendimizi şımartmayı bazen hakediyoruz. Günün yorgunluğu, iş güç, trafik, stres, ödemeler, faturalar ve etrafımızdaki negatif birçok şey. Bu negatifleri atmak, kendimizi bazen şımartmak, ödüllendirmek için, keyfimiz ve kahyası ne istiyorsa onu yapın. Katlanır alın. İleride sonra yol alırsınız.

  soneryen

  Forum Bağımlısı
  2
  @iogee Emek vermişsiniz. Okuyana ışık tutan, faydalı bir çalışma olmuş. Emeğinize yüreğinize sağlık. Sağlıklı sıhhatli kazasız, belasız bol pedallı günler diliyorum.

  iogee

  Daimi Üye
  2
  @elinados
  Hocam tamamen zevk meselesi bence bu konu hakkinda takilmayin bisikleti bir an once alip guzel havalarin zamanini kacirmayin. Bazi zamanlarda cok ufak detaylarla cok zaman harcayip isin zevkine varmayi unutuyoruz. Tum fark lastikler ve renk. Bana sorsaniz renk hosuma gitmezse lastikler kaliteli olsa ne yazar sonucta makine degiliz insaniz. En iyisi alip bindigin bisiklet diyerek bitireyim tartismayi [emoji1]

  E5553 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Zuzunay

Üye
Kayıt
17 Ağustos 2015
Başlık
7
Mesaj
54
Tepki
3
Yaş
35
Şehir
Zonguldak
İsim
Emir
Bisiklet
Giant
İlk 5 benden:harika:
 

BF Okuru

Aktif Üye
Kayıt
2 Şubat 2005
Başlık
0
Mesaj
114
Tepki
147
Hem görsel, hem de anlatım harika. Emeğinize sağlık. Keyifle bir solukta okudum. Daha da tekrar tekrar okurum.
 

Baki KAYAN

Forum Bağımlısı
Kayıt
28 Temmuz 2011
Başlık
99
Mesaj
1.078
Tepki
2.110
Şehir
Isparta/Yalvaç
Bisiklet
Colnago
Çok başarılı, bu renk süper gitmiş, güle güle kullanın
Şeytan diyor al bitane tak Duraace 9000 seti kullan :)
 
 • Beğen
Tepkiler: Yusuf !!WOW!!

Dystopia

hiç
Kayıt
28 Aralık 2011
Başlık
20
Mesaj
2.343
Tepki
5.514
Şehir
İstanbul
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Baki KAYAN abi zaten anlamadığım şey neden sende katlanır bisiklet yok? Hiç olmazsa keyif için olmalı bilhassa sende :)
 
 • Beğen
Tepkiler: Baki KAYAN

Baki KAYAN

Forum Bağımlısı
Kayıt
28 Temmuz 2011
Başlık
99
Mesaj
1.078
Tepki
2.110
Şehir
Isparta/Yalvaç
Bisiklet
Colnago
@Dystopia
Bir ara niyetlendim, ekipteki arkadaşlar fena dalga geçtiler alamadım :)
 

Dystopia

hiç
Kayıt
28 Aralık 2011
Başlık
20
Mesaj
2.343
Tepki
5.514
Şehir
İstanbul
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Baki KAYAN yok abi ne dalgası ya katlanır bisiklet gibisi yok. Al yanına katla, bin metroya bin vapura kadıköy sahilde martılara bakarak hem simit ye hem martılara simit at sonra bisikleti katla, atla vapura, atla otobüse ve dön evine oh mis. Tabii bu keyif için yani neden olmasın ben düşünüyorum böyle bir şey ki, katlanır bisiklet de lazım. Sende olması gerekiyor çünkü katlanır bisiklet ayrı bir şey bilirsin zaten bunu :)
 
 • Beğen
Tepkiler: Baki KAYAN

iogee

Daimi Üye
Kayıt
28 Şubat 2013
Başlık
7
Mesaj
316
Tepki
520
Şehir
İstanbul
İsim
iogee
Bisiklet
Focus
 • Başlık sahibi Başlık sahibi
 • #8
@Baki KAYAN katlanır (tern) => tur (merida) => yol (Salcano) => yol (focus) + katlanır (dahon) gibi yaşam şeklime göre ihtiyacımı artık belirledim. İlerde belki MTB de eklenir yanına param olursa :koptum:
 

iogee

Daimi Üye
Kayıt
28 Şubat 2013
Başlık
7
Mesaj
316
Tepki
520
Şehir
İstanbul
İsim
iogee
Bisiklet
Focus
 • Başlık sahibi Başlık sahibi
 • #9
@MURAK @Zuzunay teşekkürker arkadaşlar amacımız insanların doğru yönlendirilmesi
 
 • Beğen
Tepkiler: Zuzunay

BF Okuru

Aktif Üye
Kayıt
2 Şubat 2005
Başlık
0
Mesaj
114
Tepki
147
Vitesse D8 uzun süre takibimde olan bir modeldi. Ancak Mango rengini bulamadığım için bir ara hevesimi kaybettim. O sırada karşıma MU SL de çıkınca ben seçimimi Dahon MU SL den yana kullandım.

Güle güle keyifle kullanın.
 

Retiredcyclist

Forum Bağımlısı
Kayıt
2 Haziran 2013
Başlık
56
Mesaj
2.927
Tepki
4.385
Şehir
Üsküdar / İstanbul
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
Bende de Focus yol bisikleti ve Bianchi katlanır bisiklet var. Bende tam bu sıralar bu bisikleti almaya yönelmiştim,çok iyi oldu incelemeniz :) Kardeş kardeş gezeriz artık :D
 
 • Beğen
Tepkiler: iogee

iogee

Daimi Üye
Kayıt
28 Şubat 2013
Başlık
7
Mesaj
316
Tepki
520
Şehir
İstanbul
İsim
iogee
Bisiklet
Focus
 • Başlık sahibi Başlık sahibi
 • #12
@MURAK sizin model 1 gömlek üstü bunun değerini bilin Hocam :hhhhhh:

@Tolga Çelebi yeni sezonları da görmek lazım aceleniz yoksa Tern lerde çıktı 2016 ama dahonlar daha belli değil sanırım. Fark olarak gidon teleskopik olabilir -vites sistemi neos - bide lastikler başka fark sadece siyah modelinin yanında ki rengi ?
 

soneryen

Forum Bağımlısı
Kayıt
8 Ekim 2006
Başlık
52
Mesaj
3.943
Tepki
2.969
Şehir
Bahçeşehir-Esenkent
İsim
Soner
Bisiklet
Trek
@iogee Emek vermişsiniz. Okuyana ışık tutan, faydalı bir çalışma olmuş. Emeğinize yüreğinize sağlık. Sağlıklı sıhhatli kazasız, belasız bol pedallı günler diliyorum.
 
 • Beğen
Tepkiler: nonsteril ve iogee
Kayıt
10 Nisan 2014
Başlık
1
Mesaj
42
Tepki
75
Şehir
İstanbul
Bisiklet
Merida
Hayırlı olsun hocam. Yol mu katlanır mı diye iki düşünürken, her seferinde karşıma katlanır çıkıyor. Hayır olsun. :)
 
 • Beğen
Tepkiler: iogee

iogee

Daimi Üye
Kayıt
28 Şubat 2013
Başlık
7
Mesaj
316
Tepki
520
Şehir
İstanbul
İsim
iogee
Bisiklet
Focus
 • Başlık sahibi Başlık sahibi
 • #15
@Orkun Dönmez
Yol bisikletini 1. Olarak seçerim her zaman hayat tarzi. Katlanır ise ihtiyaç hobi karar sizin tabi
 
 • Beğen
Tepkiler: Orkun Dönmez

soneryen

Forum Bağımlısı
Kayıt
8 Ekim 2006
Başlık
52
Mesaj
3.943
Tepki
2.969
Şehir
Bahçeşehir-Esenkent
İsim
Soner
Bisiklet
Trek
@Orkun Dönmez
İmkan varsa yol alın. katlanırı 2. bisiklet için alın. Eğer sadece birine bütçe ayırabiliyorsanız. En çok hangi tarzda sürüş yapacaksınız. Sizin için yer darlığı mı önemli, uzun sürüş, performans mı önemli, gerekirse bagaja atacak mısınız?, metrobüse binecek misiniz? Bu sorulara en iyi cevapları yine kendiniz verebilirsiniz ve kendinizin verdiği cevaplar size doğru karara götürecektir.

Ben MTB kullanıyorum. Yedek olarak Kron FD500 aldım 7 vites, Dahon tarzında oldukça yeterli ve çok keyifli bir bisiklet Dahon veya Tern'e bütçe ayırmama gerek kalmayacak konfor ve kalitede benim için ama ben yinede kendimi birde Strida katlanır bisiklet aldım. İnanın hepsinin tadı birbirinden farklı. Strida çok keyifli, tasarım harikası bana göre. Kimisi tipini beğenmesede...
 
Kayıt
10 Nisan 2014
Başlık
1
Mesaj
42
Tepki
75
Şehir
İstanbul
Bisiklet
Merida
@soneryen Gördüm hocam bisikletini çok tatlı. :) Valla yol bisikleti hep istemişimdir ama biraz keyifçi olduğum için katlanır mı alsam diye kararsız kalıyorum. Bakalım zaman ne gösterecek. :)
 

soneryen

Forum Bağımlısı
Kayıt
8 Ekim 2006
Başlık
52
Mesaj
3.943
Tepki
2.969
Şehir
Bahçeşehir-Esenkent
İsim
Soner
Bisiklet
Trek
@Orkun Dönmez
Tersi olan etrafımda sayısız örnek oldu. madem öyle ilk önce katlanır alın. Çünkü sayısız örnek derken. dahon vitesse D8 ile başlayıp 2. bisikleti MTB alan arkadaşımdan, MTB ile başlayıp Yol bisikletine dönen, Şehir bisikletinden MTB'ye dönen veya bu saydıklarımı 2. bisiklet olarak alan çok örnek var. Gönlünüzden ne geçiyorsa o olsun. Keyifçi iseniz eğer bence kendinizi şımartın. Çünkü kendimizi şımartmayı bazen hakediyoruz. Günün yorgunluğu, iş güç, trafik, stres, ödemeler, faturalar ve etrafımızdaki negatif birçok şey. Bu negatifleri atmak, kendimizi bazen şımartmak, ödüllendirmek için, keyfimiz ve kahyası ne istiyorsa onu yapın. Katlanır alın. İleride sonra yol alırsınız.
 

iogee

Daimi Üye
Kayıt
28 Şubat 2013
Başlık
7
Mesaj
316
Tepki
520
Şehir
İstanbul
İsim
iogee
Bisiklet
Focus
 • Başlık sahibi Başlık sahibi
 • #19
" Landing Gear "delikleri var mı diye özel soru geldi. Herkesin bilmesi açısından bende yeni öğrendim paylaşıyorum.


uploadfromtaptalk1452379435902.JPG
 

Retiredcyclist

Forum Bağımlısı
Kayıt
2 Haziran 2013
Başlık
56
Mesaj
2.927
Tepki
4.385
Şehir
Üsküdar / İstanbul
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
@iogee

Tamamdır :) İşte orada delikler.

Youtube da ararsanız bir çok video var ama ben kısaca şöyle izah edeyim. Bisiklet katlıyken elinizde taşımanıza gerek kalmadan götürebiliyorsunuz. Metroda,trenlerde,marmaray'da kolaylık sağlayacağını düşünüyorum.
 
 • Beğen
Tepkiler: iogee
Yukarı Alt