Dahon mu d8 ve dahon qix arasında kaldım tavsiye verebilir misiniz?

dumanokan

Üye
Tepki
5
Merhabalar herkese forumda yeniyim bir kaç araştırma yaptım ancak pek ikna olamadığım için bu başlığı açma ihtiyacı duydum.

Evden okula gitmek, sahilde turlamak, anadolu ve avrupa yakasında gerek engebeli gerek yokuşlu yollarda ulaşımımı rahatça sağlayabileceğim bir dahon satın almak istiyorum.

Fenerbahçe Velespit mağazasına gittiğimde Dahon mu d8 i önerdiler yeşil bisiklettende dahon qix tavsiyesi aldım.

Şimdi lafı fazla uzatmadan konuya gireyim. Hergün minimum 1 saat kullanıcam. Karlı yağmurlu çamurlu havalarda sürüşü rahat, yokuşlarda kondisyonuma destek olacak ve uzun yıllar boyunca bana çok fazla masraf çıkarmayacak bir bisiklet almak istiyorum. Ne yazık ki bisiklet konusunda pek bilgim yok bu kendime alacağım ilk bisiklet olacak. Vites özellikleri, geometrik avantajlar, lastik malzemesi gibi konulardan pek anlamıyorum ve aklıma gelmeyen bir sürü parametrede vardır eminim. Sizin tavsiyeniz nedir ne önerirsiniz farklı bir modelde düşünebilir miyim acaba ve göremediğim bilmediğim konularda beni aydınlatıp yardımcı olursanız çok sevinirim. Bütçem 2.000 tl iken 2.900e kadar çıktım ancak daha fazla çıkamam. Şimdiden teşekkür ederim

Dahon QİX
(link)
Dahon mu d8
(link)

Scudo
Tepki
16
İsim
Ömer
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Dahon
Bisiklet türü
Katlanır
Toplu ulaşım kullanacaksanız katlanma ve katlıyken sürükleme açısından dahon qix tercih etmelisiniz. 3000 gibi bir rakama çıkacak olsam 2. el brompton alırdım sahibindende var. dahon için vitesse d8 var 1800 lira gayet güzel ve işinizi görecek bir model.

Bu arada yokuşlu yollar vs demişsiniz. Yokuş ve hatta uzun yol için sizin bütçenize uygun (link)
Dahon visc 18 var. 18 vites ve forumda aratırsanız kullanıcıları çok memnun. Fiyatı da 2900 TL. Üst seviye bir model.

0zan

Aktif Üye
Tepki
219
İsim
Ozan
Bisiklet
Dahon
mu d8 iyi bir bisiklet, ancak yukarıda belirtildiği gibi katlandığı vakit sürüklenmiyor

Yokuşlu yerlerde kullanılacaksa visc d18 e de bakabilirsiniz

dumanokan

Üye
Tepki
5
@ömer solak teşekkür ederim cevabınız için. Visc d18 için qix.e göre teker genişliğinin daha ince olduğunu ve bunun engebeli yollarda qix.e göre dezavantaj olduğunu söylemişlerdi. Bugün vitesse d8i kaldırım ve caddede ufak bir deneme şansım oldu aslında gayet sağlam ve akıcı bir bisikletmiş üstelik fiyatıda uygun ancak bisikletçiler biraz daha pahalı olan modelleri ısrarla önerdikleri için aklım onlara gitti. Sanırım pek bilgim olmadığı için biraz kolay kanan bir müşteri tipi oldum. @0zan

• Beğen
Tepkiler: nonsteril

Üye Adı

Forum Bağımlısı
Tepki
1.149
Bisiklet
Dahon
@dumanokan ben vitesse d8 kullanıyorum çok memnunum. Mu D8 de lastik sorunu var aklından çıkar. Hep daha pahallısını satmak isterler. Çok yüklenme bütçeye vitesse D8de çok güzel işini görecektir. Birde tekerlekli park ayağı alırsan işin dahada kolaylaşacak. Eve gidince resim atmaya çalışırım. Pedallara bakarsan görebilirsin park ayağını 2016-08-23 08.57.20.jpg

Üye Adı

Forum Bağımlısı
Tepki
1.149
Bisiklet
Dahon
@dumanokan yokuşta çok dik olmamak kaydıyla evet kullanıyorum. Kaldırımları kullanmıyorum. Kullanımı bana fazlasıyla yetiyor. Yeri gelince 60km kullanıyorum.

Tepki
16
İsim
Ömer
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Dahon
Bisiklet türü
Katlanır
@dumanokan ben yerinizde olsam vitesse d8 ile başlardım. şehiriçi ideal bir model. dahonların 2. el piyasası da çok iyi sahibindene koyulan satılıyor. ilerde yükseltmek isterseniz de satar yenilersiniz. genelde vybe d7, vitesse d8 ile başlayanlar uzun turlar vs yapmak istediklerinde visc 18 vb modellere geçiyorlar. Lastik inceliğine takılmayın daha akıcı oluyor bisiklet. Bende vybe c7a var 30. Yıl özel seri ve lastiklerim 20X1,5 gayet memnunum. lastik genişletmek isterseniz de sıkıntı olmuyor alırsınız 1,75 lik lastik taktırırsınız shwalbe marka güzel lastikler var.

dumanokan

Üye
Tepki
5
@ömer solak lastik değiştirme konusunda sıkıntı olmayacaksa visc 18'i tercih edebilirim. Sanırım şu an elimdeki bilgilerle karar vermem gereken tek konu visc 18 ve qix arasında katlanma mekanizması. Teşekkür ederim

Tepki
102
İsim
hakan okayer
D8 var çok memnunum sanırm diyerinden daha ucuz sizi pişman etmez

Yavuzimmer

Üye
Tepki
5
İsim
Yavuz imer
Bisiklet
Tern
Merhaba ,
Dahonda karar kılmadıysanız birde Tern marka bisikletlere bakın derim ben şahsen ben Link c7 modelini kullanıyorum gerçekten sürüş keyfi mükemmel ama siz bütçenizi yüksek tuttuğunuza göre Verge n8 gibi modellere de bakabilirsiniz.

chizer.adam

SOSYAL ŞEBEKE
Tepki
1.496
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
şu qix modelinden alıcaktım ama nasibe tern oldu. :)

gerçi dahon-tern kardeş firma imiş duyduğuma göre...

Tepki
1.678
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Katlanır bisikletlerde dahon ve tern piyasada en çok tutulan markalar.
Üzerinde kullandığı donanımın kalitesi de daha iyi.
Ancak bu bisikletlerde amortisör olmadığı için kaldırımlardaki bisiklet yollarına hele de asfalt harici zemine uygun olmadığını düşünüyorum.
Benim amacım..bagaja atıp yaz tatili döneminde ..tatilde ihtiyacımı görüp..bagaja yükleyip geri getirmek.
Tabii sürüş performansına bağlı ..belki evde de kullanmak.
Çoğu bisiklet yollarımız parkeden mamul.
Bası yollarda parkeden..hatta taş yollarda var.
Mesela şu Dikili deyim. Her yer böyle.:)
Dolayısı ile 20 inç amortisörsüz bir bisiklet ne kadar performans gösterir şüpheliyim.
Lastik çapı küçüldükçe yoldaki her türlü "çukurda daha derine" düşeceğimizi unutmayalım.
Ben şimdilik 24 inç ürünlere bakıyorum.Ancak hiçbirinde amortisör göremedim..
Dolayısı ile asfalt dışına çıkamazlar bence.:)
Asfalt harici zeminde kullanan forumdaş varsa görüş ve tecrübe alabilir miyim.?..:):)
Teşekkürler.

Tepki
16
İsim
Ömer
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Dahon
Bisiklet türü
Katlanır
Aynen mud8 sıkıntılı diyorlar. Jantları 20 inch yazmasına rağmen daha büyükmüş. 20 inc lastikleri takamamış kullanıcıları. Ben amörtisörün gereksiz ağırlık ve yokuş performansına zararı olduğunu düşünüyorum. arazide kullanacaksam zaten dağ bisikleti bakarım. siz alırken deneyin derim hangisi tatmin ederse o modeli seçin. lastik uyumunu da öğrenin sonradan sıkıntı çıkmasın. hatta alırken taktırın lastikleri ki içiniz rahat olsun

dumanokan

Üye
Tepki
5
@ömer solak teşekkür ederim. evet bugün bisikletçidende bu konuda onay aldım mu d8 de öyle bir lastik sorunu varmış. bugün denedimde ve şu an tek istediğim dahon QİX kullanmış birilerini bulup konuşmak eğer bir sorun yoksa sonrasında gidip alıcam

Yavuzimmer

Üye
Tepki
5
İsim
Yavuz imer
Bisiklet
Tern
@dumanokan bence de en iyisi kullanmış birilerinden bilgi almak çünkü direk binmeden alındığında eksi ve artılarını tartamadığımız için pişman olabiliyoruz

• Beğen
Tepkiler: dumanokan

JealioN

Sosyalist
Tepki
189
İsim
Aytaç
Bisiklet
Dahon
Kesinlikle Visc D18

dumanokan

Üye
Tepki
5
visc d18 veya qix kullanan başka birileri var mı acaba?