Dahon Landing Gear (Katlıyken sürme tekerleği)

Serdar Kaptı

Aktif Üye
Tepki
71
Bisiklet
Dahon
Dahon'nun sitesinde aksesuar bölümünde Landing Gear adıyla bisiklet katlandığında seleden tutup süre bilmek için bir tekerlek aparatı var. Bisiklet ayağı gibi. Yaylı ve kapanıp açılabiliyor. Ufak birşey. Bu aparatı görünce nasıl takılacak, göbeğin altına delik nasıl açılır ki derken göbeğin altında bir boş somun girişi olduğunu fark ettim. Bildiğiniz gibi bisiklet katlıyken sürülmüyor. Bu aparat ciddi anlamda işe yarayacak bir şey gibi duruyor. Sizlere danışmak istedim. Bilgisi olan var mı acaba? Kısa bir araştırma yaptım ama nasıl tedarik edilir konusunda bir gelişme kaydedemedim.

Scudo

D.Mustafa

Forum Bağımlısı
Tepki
754
Hocam bildiğim kadarıyla belirli eski modellerde standart bir parçaydı özel delikleri var kadroda 4 civata ile monte oluyor.Ama yenilerde bunun nasıl olacağını bilemiyorum.

Serdar Kaptı

Aktif Üye
Tepki
71
Bisiklet
Dahon
Teşekkür ederim Mustafa Bey.

Yenilerde de delikler mevcut. eBay de buldum.

vlkncm

Üye
Tepki
14
merhaba bende vybe c7a var katlıyken gayet rahat sürebiliyorum sizin bisikletinizlemi alakalı ne gibi bir sorun yaşıyorsunuz sürmeye çalışırken.

Serdar Kaptı

Aktif Üye
Tepki
71
Bisiklet
Dahon
@vlkn

Merhaba,
Sanırım fren kabloları geriliyor. Pek anlamadığımdan da kurcalamıyorum :) Ama papuçlar sürtüyor.

vlkncm

Üye
Tepki
14
@Serdar KaptıBende de ara ara oluyor du katlandıktan sonra iki frenide 3-4 kere sıkıp bıraktım düzeldi baktın o olmadı pabuçların vidalarını yanlardan sıkabilirsin.(küçük bir vida olucak yayı geren)

Serdar Kaptı

Aktif Üye
Tepki
71
Bisiklet
Dahon
@vlkn

Katlandığı zaman ön tekerlek ve arka tekerlek aynı hizaya gelmiyor. Hatta nasıl oluyorsa sürmeye kalktığımda arka tekerlek yere basarken ön tekerlek hafif yan ve yukarda kalıyor. yani sadece arka tekerlek tam ve dengeli yere basıyor.

vlkncm

Üye
Tepki
14
Sizin katlanma sisteminiz içe geçmelimi yani plastik bir parça tutuyor dimi tekerlekleri birbirine bağlı şekilde yoksa mıknatıslımı eğer öyleyse birbirine geçmeli ise bende de genelde arka teker üstünde gidiyor ön teker hafif havada kalıyor ama sürerken ikiside çoğunlukla yere temas ediyor fakat daha çok arka teker üstünde sürüyorum bende.Siz dediğimi bir deneyin hatta yanınızda ise bisiklet şimdi katlayın frenleri 3-4 defa sıkın ve tekerleri havaya kaldırıp elinizle çevirin takılma sorunu yaşamazsanız olay tamamdır hala pabuçlar tekere üsrütüyorsa pabuç ayarlarını yapmanız lazım.

Serdar Kaptı

Aktif Üye
Tepki
71
Bisiklet
Dahon
@vlkn

Şimdi biraz içim rahatladı :) Aynen dediğiniz gibi. Bisiklet plastik bir parça ile bağlanıyor. Katlıyken denge arka tekerleğin üstünde oluyor. Bende acaba bir sorun mu var? şimdi böyle sürmeye çalışırsam biyerlerine bir zarar veririm endişesi ile hareket ettiğimden pek birşey yapmadım. Fakat papuçlarla biraz oynuycam :) Teşekkür ederim. Bu arada yaylı sele borusunu nerde gördünüz?

Serdar Kaptı

Aktif Üye
Tepki
71
Bisiklet
Dahon
@vlkn

Dediğinizi yaptım :) ergonomik olarak dümdüz bir sürüş olmadı ama, kesinlikle haklısınız. Bisiklet yürüdü... Önce biraz papuç sesleri geldi, frenlere birkaç kez bas çek yaptım. Sonra sele borusunu uzatıp çoğunluk arka teker üzerinde gidebildik. Zor anlar için bu gerçekten yeterli olacaktır. Çok teşekkür ederim Volkan Bey.

Ssdat

Üye
Tepki
1
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Dahon
Bisiklet türü
Katlanır
Şu an kullanıp memnun olan arkadaş var mı? Ve nerede satıldığını bilen?

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.657
@Ssdat aparatı bilmiyorum ama katlanır alırken Satıcı seleyi veya gidonun açık bırakılması durumunda gayet el Arabası gibi sürüldüğünü gösterdi ama bu tern d8 ve dahon d 8 de böyle Diğerlerini bilemem.

Serdar Kaptı

Aktif Üye
Tepki
71
Bisiklet
Dahon
@Ssdat Ben kullanıyorum. Memnunumda. Şöyle izah edeyim. Landing gear açık olduğundan seleyi indirmiyorsunuz. Bisikleti sürerken ister üç teker üstünde çekin, isterseniz sele açık pozisyonda olduğundan el arabası moduna geçip iki teker üstünde gidin :) Bisikletsepetine bir bakın ben oradan almıştım sanırım.

ramadzo

Üye
Tepki
7
Bisiklet
Brompton
Sanalpazarda da görmüştüm. 115 lira idi.

Başka bir ilanda 96 lira.

(link)

Bisikletsepetinin kendi sitesinde 88 lira :)

(link)

• Beğen
Tepkiler: Ehlikeyif

Ehlikeyif

Forum Bağımlısı
Tepki
807
Bisiklet
Diğer
Bu aleti park ayağını söküp oraya mı takıyoruz? Ona uygun takma yeri bir tek orası gibi geldi bana... Bendeki Tern ama Dahon değil...

R2_D2

Üye
Tepki
88
Bisiklet
Dahon
@Kurtuluş E.
Dahonlarda iki pedalın arasında altta bu ayağın monte edilmesi için vida yeri var park ayağı ile bir alakası yok ternlerde varmı bilmiyorum kontrol edin isterseniz

Ehlikeyif

Forum Bağımlısı
Tepki
807
Bisiklet
Diğer
@R2_D2

Hmm, anlaşılan Tern uyumluluğu yok. Kadronun alt kısmında o şekilde delikler yok. Gerçi bende taşıma torbası var kullanılmadığında gidona asılan olandan ama olsa iyi olurdu, kısa mesafede hemen ittirip taşımak için.

R2_D2

Üye
Tepki
88
Bisiklet
Dahon
Kliksadan bu ürünü aldım monte etmek icin vidalar çıkmadı paketten. Uhuylamı tutturmamızı bekliyorlar acaba :) Ürünü başka alan oldu mu? olduysa vidalar çıktımı ürünle birlikte?