Dahon 3 Deneyim (1982-1989 arası)

D.Mustafa

Forum Bağımlısı
Tepki
754
Merhaba başka bir bisiklet almak için birinin yanına gitmiştim ve adamın bodrumunda kenara atılmış bir katlanır bisiklet gördüm ve loş olduğu için tam seçemedim. Ben alacağım diğer bisikleti aldım sonra aklım o katlanır bisiklette kaldı, biraz araştırdım nedir ne değildir diye sonra bu tarz hoşuma gitti ve adamı arayıp o bisikleti almak istediğimi söyledim. Resimlerini gönderdi ve orjinal dahon 3 olduğunu anladım. Bu gün sabahtan bisikleti aldım ve güzel bir bakımını yaptım lastik, fren, vites,hareket eden aksamları filan. Şöyle bir akşam turu da yaptım. İnanın inmek istemedim. Yani belkide bisikletten hiç bu kadar zevk almadım desem yeridir. Bütün gözler üzerinizde kasklı eldivenli 1.80 boyunda birisi altında ne olduğu belirsiz bir aletle geçiyor önünüzden :D . Çocuklar etrafınızı sarıyor, gülenler dostum o ne ya motor al diyenler, onay verip aferin diyenler filan 1 saat lik gezme de bu kadar eğleneceğimi zannetmiyordum.Tabi birde göbekten vitesin verdiği seri vites değişimi var. Durduğunuz yerde vites değiştirmenin tadı mükemmel. Işıklarda bekliyorsunuz diyelim kalkacaksınız vitesi değiştirinceye kadar zaten yolun yarısını geçmiş oluyorsunuz. Ama bunda pedala basmayın tak geçiyor. Şiddetle bu tarz bir bisikleti tavsiye ediyorum Çok konuştum kusura bakmayın Buyurun resimler :)
(link)
(link)
(link)

• Beğen
Tepkiler: Cosmic camel
Scudo

ibrahim_D

Daimi Üye
Tepki
174
Bisiklet
Dahon
Hayırlı olsun, paslanmış aksamları da cilalayıp parlatırsanız harika görüncek. Bundaki işçiliğe bakınca malesef Dahon bu kaliteyi devam ettirememiş diyorum şahsen.

D.Mustafa

Forum Bağımlısı
Tepki
754
Dahonun ilk katlanır bisiklet modeli bu ama yani devam değil :)

D.Mustafa

Forum Bağımlısı
Tepki
754
Teşekkürler hamdi :) Sana ayrıca tavsiye ediyorum zaten ;)

burhan çetin

Forum Demirbaşı
Tepki
970
Bisiklet
Dahon
Merhaba Mustafa Bey bisikletiniz hayırlı olsun.Kullanım zevki konusuna kesinlikle katılıyorum.Aynı bisikletin dıştan 5 viteslisinden aldım.Dış lastiklerinin değişmesi gerek ancak bulmakta sıkıntı yaşayacağımı sanıyorum.Siz lastikleri değiştirdinizmi?Değiştirdiyseniz nereden temin ettiniz?

mavinehir

Daimi Üye
Tepki
96
Hayırlı olsun.Garajlarında, depolarında kullanmayıp kenara atan çok vardır sanırım.Ama satmaya uğraşmayanlar vardır.Satsalarda nasiplensek aslında.

gokhan.gursel

Daimi Üye
Tepki
198
bazı insanlar ne kadar şanslı oluyor, benim başıma niye böyle tesadüfler gelmiyor
iyi günlerde kullanın

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Bir sonraki bisikletim kesinlikle eski bir katlanir olacak, karar vermistim zaten :)
Simdi boyle gorunce biraz daha canim cekti

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
çok hoşmuş yafu. nasıl da kıskandım şu an :)

tam da kendimi katlanır bisiklet almamaya ikna etmiştim çünkü adam akıllı bir tur bisikletim yok daha.
sizler bisikletlerinizin fotoğraflarını paylaştıkça ''ayy bu da çok güzelmiş ama'' diye diye bi kaç ay daha bisikletsiz kalacağım kararsızlıktan anlaşılan.
neyse ben gideyim bisiklet araştırayım. biraz daha kararsız kalayım filan :)

D.Mustafa

Forum Bağımlısı
Tepki
754
@burhan çetin

Hiçbirşeyi değiştirmedim lastiklere hava bastım, arka göbeğin içerisine yağ damlattım ama baya bi :) Zamanla eskimiştir sıkıntı olmasın diye.Yani sıkıntısız biniyorum, Sahibinden de var 2-3 tane ama biri 1000 tl nin üzerinde para istemişti yanlış hatırlamıyorsam :D Lastik komusunda 16" kullandığı için zor bulunur haklısınız ama çocuk bisikleti olarak da sunuyorlar yedek parça içerisinde yani ankara da da bulursunuz canım o kadar da zor değildir :cool: En olmadı internetden sipariş edebilirsiniz kapınıza kadar getirirler. BU arada sizinki de hayırlı olsun :alkis:

burhan çetin

Forum Demirbaşı
Tepki
970
Bisiklet
Dahon
İşte bu da benim dahon 5.Bisikletin ağırlık merkezi çok aşağıda olduğundan şehir içinde çok düşük hızlarda gayet rahat üzerinde dengede kalınabiliyor ve dar alanlarda dönüşlere imkan sağlıyor.Darısı almak isteyenlerin başına.

(link)

(link)

D.Mustafa

Forum Bağımlısı
Tepki
754
Burhan bey zincir için korumalık tavsiye ediyorum şiddetle. Malum küçük bisiklet olduğu için paça takılıyor genelde. Güle güle kullanın şu açıdan gayet diri duruyor mavi de yakışmış keretaya ;)

burhan çetin

Forum Demirbaşı
Tepki
970
Bisiklet
Dahon
(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

Aldığım kişi kaybolduğunu söyledi.Yenisini ise bulamam o yüzden bir şekilde zincir koruması imal etmeyi düşünüyorum.

D.Mustafa

Forum Bağımlısı
Tepki
754
Aslında ince sac yada galveniz den imal edilip nikelaja verilebilir ve geri kalan aksamlariye gayet de uyumlu ve tamamlayıcı olur. Bu arada lastikleriniz çok yakışmış nerden temin ettiniz,arıyordunuz bayadan beri çünkü.Son olarak ne kadar masraf gitti.

burhan çetin

Forum Demirbaşı
Tepki
970
Bisiklet
Dahon
Zincir korumayı orijinaline benzer yapmaya çalışacağım.Lastikler Rubena marka tanesi 12 TL :)) .Ankara'da Yiba çarşısından buldum.Daha iyi birşey almak istiyordum fakat 16 jant kaliteli lastik büyük bisiklet sitelerinde göremedim.Küçük bisiklet dikkanlarında ise dağ bisikleti deseninde uyduruk lastikler var.Fakat Rubena daha önce de kullandım,bir süre beni idare eder.Lastikler 24 TL ,vites kablo ve telleri 25 TL.Bir de 30 TL altı 2 el Sigma Km saati bulursam çok iyi olacak.

D.Mustafa

Forum Bağımlısı
Tepki
754
Gayet uygun olmuş. Ama katlanıra da pek gerek yok gibi km saati ama zevk sizin tabi :)