Daha iyi nasıl fotoğraf çekebilirim

DOKTORBEY

Forum Demirbaşı
Tepki
267
İsim
Samet
Bisiklet
Bianchi
merhaba abilerim kardeşlerim benim sony dsc w800 kameram var:

40094

biliyorum iyi değil bütçeme göre bunu almıştım tabi o zamanlar anlamıyordum fotoğraflardan gerçi yine anlamıyorum orası farklı :) neyse bu alet 20 mp çözünürlük ve 5x zoomu var çeşitli efekt özellikleri falan filan var ben bu makinayla daha iyi nasıl fotoğraf çekebilirim?

• Beğen
Tepkiler: Örümböcük
Scudo

samet akkaya

Forum Bağımlısı
Tepki
3.562
İsim
Samet Akkaya
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Eğer eldeki makina buysa ve imkanlar doğrultusunda haraket edersek ışığı en iyi şekilde kullanıp güzel fotoğraflar alabilirsiniz .Sonuçta compact bir makina büyük şeyler beklememek gerek ama görülebilir güzel fotoğraflar için ışık diyorum ben . Bence fotoğrafın eş anlamlısı ışık , şimdiden başarılar çekimlerinizde.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Makinende enstantaneyi gorebiliyorsan yada kontrol edebiliyorsan , enstantanenin ne oldugunu ogren ona gore fotograflarini cek , en azindan flu fotograflardan kurtulursun. Birde pozometre nedir ne ise yarar buna bak. Onu kontrol etmeyi ogren . bu makine icin bu kdr :) beyaz ayari falan nedir bakarsan belko bazen onuda manuel olarak ayarlarsin

T.Erk

Üye
Tepki
51
daha çok fotoğraf çekerek.
çoğu insan iyi iş çıkarmak için daha üst düzey ekipmana sahip olmak gerek zanneder. işin gerçeği, olay büyük oranda icra edene bağlı. makine sizin yerinize kompozisyon yakalayamaz. iyi fotoğrafı görmek fotoğrafçının işi. makine, sadece bir araç. yanılmıyorsam ara güler'in başından geçen bir olay, ya da öyle olduğu söyleniyor: devamlı fotoğraflarının çok iyi olduğu ve hangi ekipmanları kullandığı sorulunca kızıp "ben singer dikiş makinesiyle de fotoğraf çekerim ulan" diyor.

o yüzden elinizdeki makine kompozisyon öğrenmek için oldukça yeterli. öncelikle iyi bir kompozisyon becerisi geliştirmek gerekiyor. bunun için de bol bol fotoğraf çekin ve iyi fotoğraf çektiğine inandığınız insanlardan yorum ve eleştiri alın. ünlü ressamların resimlerini incelemenizde faydalı olacaktır. film izlerken (boktan holivud filmlerini veya sanatsal bir kaygı gütmeyen filmleri değil tabi ki) kadrajlara dikkat etmeniz ve incelemeniz de büyük fayda sağlayacaktır.
daha sonra ise işin teknik ve sıkıcı kısımlarına geçebilirsiniz.

heee bir de youtube'dan "pro photographer, cheap camera" diye bir seri video olacak. adamların oyuncak kameralarla, bozuk kameralarla, cep telefonlarıyla, kompakt makinelerle nasıl fotoğraflar çektiğini görmek motivasyon verici.

Fevzi Orak

Daimi Üye
Tepki
252
Bisiklet
b'Twin
kadraja neleri alıp neleri almayacağını belirle açını belirle , ve photoshop programı öğren :)

• Beğen
Tepkiler: DOKTORBEY

Ahsen Okyay

Forum Bağımlısı
Tepki
588
Bisiklet
Dahon
Bana gore kaliteli fotograftan once kaliteli bakis gerekli. O cereceveye oyle bir dunya koyacaksiniz ki 2 mp kalite ile topluluklari pesinden surukleyecek.

• Beğen
Tepkiler: Imlampre ve V3DAT

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bascek.com makalelerini bi kere okusan okuduklarını ni kere uygulasa tamamdır.

Samet Arslan

Forum Bağımlısı
Tepki
299
Bisiklet
b'Twin
@saphane1234 Merhaba. Fotoğraf çekimi konusunda biraz teknik bilginiz olması gerekiyor. Öncelikle diyafram, enstantane ve ISO nedir? Nasıl kullanılır? Hangisinin ne gibi etkileri vardır bunları öğrenmeniz gerek. Gerçi fotoğraf makinenizde manuel ayar yapabileceğiniz bir mod var mı onu bilmiyorum ama bu hobinizi ileri seviyelere taşıyacaksanız bunları bilmeniz gerekiyor. Zira fotoğrafın temeli budur. Çünkü az önce yazdığım 3 değer sizin ışığı kontrol etmenizi sağlar.

Sonrasında ise fotoğraf kompozisyonu konusunda biraz bilgi edinmeniz gerekiyor. Bu bölümle alakalı olarak "Fotoğrafta altın oran" gibi kompozisyonla alakalı konuları araştırmanız gerekebilir. Tabi bol bol da fotoğraf inceleyip insanların neyi nasıl çektiğini görürseniz kafanıza oturacaktır iyice. Fotoğraf çekmek güzel bir iştir. Işığınız bol olsun :)

Edit: Bir de unutmadan ekleyeyim. Fotoğraf sabır işidir. Gördüğünüz bir kareyi şak diye çekip, yolunuza devam etmektense en doğru açıyı bulmaya çalışın.

• Beğen
Tepkiler: DOKTORBEY ve V3DAT

vebag

Aktif Üye
Tepki
140
İsim
ethem kardaş
Bisiklet
Cube
Güzel bir fotoğraf kursuna gider 3-5 ay emek ve zaman harcarsan, hayatın boyu işe yarayacak harika bilgiler öğrenirsin..

Osmanlı zamanında subaylara fotoğrafçılık eğitimleri mecburdu, durumun ne kadar önemli olduğunu anlamışsındır sanırım :)

• Beğen
Tepkiler: DOKTORBEY ve V3DAT

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
6.067
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
sitemden örneklere bakarak :) işin doğrusu "bakmak" önemli. ne fotoğrafı çekmek istediğinizi kimse sormamış.. ne çektiğinizi ne çekmek istediğinizi bilirseniz o konuya yogunlaşıp iyi kareler elde edebilirsiniz.

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@chnkrmz

tam tersi ışık yandan arkadan vs geldiğinde daha kreatif sonuçlar alınır.

IŞIĞI OKUMAYI VE IŞIĞI KULLANMAYI ÖĞRENİN

(link)

bu sitede değişik ışıkların nasıl kullanıldığını ve sonuçlarını setup ları ile birlikte görebilirsiniz.

1x.com veya 500px.com gibi sitelerden de başkalarının çektiği kaliteli örneklere bakarak vizyonunuzu genişletebilirsiniz.

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
@halil ibrahim duran fazla detayla uğraşmasın diye dedim di :islik:
ışık oyunlarını yapabilmesi için baya egsersiz yapması lazım

bide diyafram enstantene ayarı yapabilmesi lazım ışık oyunlarında. ben çok seviyorum ışık oyunlarını :krsn:

• Beğen
Tepkiler: V3DAT

V3DAT

Forum Demirbaşı
Tepki
710
İsim
Vedat
Bisiklet
Corratec
güzel konuya değinmişssin kardeşim biraz araştırma ve biraz pratik yaparak kendinizi geliştirebilirsiniz diğer arkadaşların söylediklerinede tamamen katılıyorum :)

• Beğen

DOKTORBEY

Forum Demirbaşı
Tepki
267
İsim
Samet
Bisiklet
Bianchi
Herkese yorumu için teşekkür ederim bencede makinanın o kadarda önemi yok önemli olan "anı yakalamak"

Sukru71

Üye
Tepki
15
Önemli olan makina degil elimde siradan kamerasi olan bir telefonlada guzel fotoğraflar cekebiliyorum ani yakala yeter

Dosyalar

amd

Sic ad nauseam !
Tepki
709
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Işığın dik geldiği saatlerde fotoğraf çekme, daha yumuşak olduğu saatleri seç, gün batımına yakın ya da gün doğumunu takip eden ilk saat içinde. Kullandığın makina büyük olmadığı titretmeden çekmen nispeten zor olur, o yüzden küçük bir tripod işini görür. Enstantane, perde hızı, iso, makinaya ait ışık ayaları hakkında bir şeyler öğrenmeye bak öncelikle. Fotoğrafı düzgün bir kadraja sığdırmak adına "altın oranı" da bir araştır derim.

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
ayakta durduğunda tam göz hizasından, foto makinanla dünyaya bakmayı bıraktığın anda inceden bi kıpraşma olacaktır.. sen de hissedeceksin bunu ;)

T.Erk

Üye
Tepki
51
Ah dostlarım, pek çoğunuza katılmıyorum ne yazık ki. Fotoğrafın temeli; enstantane, iso ayarı, beyaz ayarı değil. Işık, yine en yakın cevap; çünkü ışık olmadan görüntü de olmazdı pek tabi, ama bu ışık oyunları anlamında değil. yeni başlayan birine komplike gelecektir ışıkla oynamak.
öğrenilmesi pek de zaruri değilmiş gibi bahsettiğiniz kadraj ve kompozisyon bilgisi, aslında tüm görsel sanatların en temel taşlarından biri. kompozisyon hissiyatını geliştirmiş bir insan heykel de yapar, grafik de tasarlar, fotoğraf da çeker. o yüzden saydığınız her şey, evet, oldukça önemli; fakat ilk aşamada zikredilmesini çok da doğru bulmuyorum ben.